دوست خوب پله‌ای برای موفقیت!

دوست خوب پله‌ای برای موفقیت!دکتر مهدی آنت

دوست خوب نقش مهمی در زندگی هر فرد دارد. دکتر مهدی آنت می گوید: افراد خواه یا ناخواه تحت تاثیر اطرافیان خود قرار می‌گیرند و بعد از مدتی خلق و خوی آن‌ها را به‌طور ناخودآگاهی تقلید می‌کنند.

برای موفقیت مهم است که هر شخص با آدم‌های درستی در ارتباط باشد. اگر به دنبال موفقیت و آینده‌ای روشن هستید، در انتخاب دوست و هم سخن خود کمی سخت‌گیر باشید، چرا که دوست خوب پله‌ای برا موفقیت فرد محسوب می‌شود و هرچه آدم‌های موفق اطرافتان بیشتر باشد، شانس شما برای آینده‌ای روشن بیشتر خواهد بود.

چرا به داشتن یک دوست خوب نیاز داریم؟

دوستی بیشتر از آن چیزی که خودتان متوجه باشید، روی شما تاثیر می گذارد.

تاثیر دوست در زندگی بسیار زیاد است. قدرت دوستان خوب بیشتر از افراد دیگر در زندگی، مخصوصا در زمان گذشته و زمان حال می‌باشد. داشتن یک رابطه دوستانه صحیح می‌تواند احساس استقلال شما را افزایش دهد تا جایی که خودتان هم متوجه این موضوع می‌شوید. دوستان شما باعث شکل گیری شخصیت کنونی شما هستند. در واقع شما محصول دوستانی هستید که مدت زمانی است در کنار آن‌ها می‌باشید.

دوستان خوب می‌توانند مهارت‌های مهم زندگی را به شما آموزش بدهند.

دوست خوب باعث می‌شود که مهارت‌های حیاتی زندگی را یاد بگیرید. توانایی‌هایی که عموما برای موفقیت در زندگی به آن‌ها نیاز دارید.روابط دوستانه باعث می‌شود که:

  • ذهن شما نسبت به مسائل باز شود.
  • عموما انسان شادتری باشید.
  • خودتان را بهتر بشناسید.
  • انگیزه بیشتری برای رسیدن به اهداف داشته باشید.
  • در شغل خود پیشرفت کنید.
  • در رابطه‌های عاشقانه موفقیت بیشتری داشته باشید.
  • عمر طولانی تر و سالم تری را داشته باشید.

دوستی در دوران کودکی باعث شروع فرایند یادگیری می‌شود.

دوستی‌های بسیار در دوران کودکی نقش حیاتی دارند، زیرا زمانی اتفاق می‌افتند که تغییراتی مثل یادگیری در حال انجام است. این دوستی‌ها به ما یاد می‌دهند که چگونه مهارت‌های مختلف و مهم را کسب کنیم.

زمانی که افراد در کودکی در رابطه‌های اجتماعی و دوستان قرار بگیرند، ناخواگاه توانایی‌های بیشتری کسب می‌کنند تا اینکه مجبور به انجام فعالیت‌های محدود شوند.

دوستی‌ها در دوران نوجوانی، روابط رمانتیک شما را در آینده شکل می‌دهند.

خانواده‌ها زمان زیادی را در کنار فرزندانشان سپری می‌کنند و در مورد آن‌ها نگران هستند. همچنین از روابط عاشقانه شما آن‌ها در آینده می‌ترسند اما بهتر است که والدین، کودکان و فرزندان را در کنار دوستانشان قرار دهند. دوستی در دوران نوجوانی باعث می‌شود که آن‌ها در آینده روابط عاشقانه بهتری داشته باشند و احساس تنهایی نکنند و کم‌تر وابسته شخص مقابل شوند.

به شما مطالعه مقاله چرا جایگاه خانواده در زندگی کاری مهم است؟ در وبلاگ دکتر مهدی آنت پیشنهاد می کنیم.

دوست خوب برتری بر هم نوعان دکتر مهدی آنت

یک رابطه دوستانه به شما کمک می‌کند که دوستان بیشتری پیدا کنید.

افراد تمایل دارند که در جمع دیگران حضور پررنگی داشته باشند و راحت با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. زمانی که در رابطه دوستی باشید، قطعا دوستان جدیدتر و بیشتری به سمت شما جذب می‌شوند و مهارت شما در این کار افزایش پیدا می‌کند، زیرا یاد می‌گیرید که چگونه در یک گروه اجتماعی نقش موثری داشته باشید. زمانی که دوستان بیشتری داشته باشید، می‌توانید از لحظه‌های بیشتری در زندگی خود لذت ببرید.

دوستان به شما کمک می کنند که اولویت‌های خود را تعریف کنید

افراد تمایل دارند دوستانی را انتخاب کنند که شبیه خودشان هستند. این حقیقت برای همه عمومیت دارد و یک نوع قانون در رابطه نزدیک می‌باشد. همه ما به هر چیزی که شبیه خودمان باشد، جذب می‌شویم، اما باید سعی کنیم که انعطاف پذیر باشیم و یاد بگیریم که از افرادی که کاملا برعکس ما هستند هم چیزهای زیادی بیاموزیم.

آگاهی داشتن نسبت به این موضوع باعث رشد بیشتر شخصیت ما می‌شود. همچنین می‌توانیم اولویت بندی‌های خود را بهتر مشخص کنیم و بدانیم که از زندگی چه می‌خواهیم. پیشنهاد می کنیم از مقاله خود شناسی چیست و چه کمکی به بهبود کسب  وکار می کند در وبلاگ دکتر مهدی آنت بازدید نمایید.

دوستان صمیمی در لحظات غم و شادی از شما حمایت می‌کنند

یکی از بهترین مزیت‌های دوستی این است که تمام دوستان صمیمی تلاش دارند که در شادی و غم شما شریک باشند و کمک‌های اعجاب انگیزی به شما کنند. شما نیز می‌توانید به آن‌ها کمک کنید و حس رضایت یاری رساندن به دیگران را در خودتان بیدار نمایید که قطعا یکی از لذت بخش‌ترین کارها برای دو طرف خواهد بود.

 زمانی که روابط دوستانه داشته باشید، کمتر احساس تنهایی می‌کنید.

بدترین چیز در زندگی احساس تنهایی و کمبود دوست و رفیق همراه است. تنهایی بسیار دردناک است، مخصوصا زمانی که طولانی شود. داشتن یک دوست خوب، هم پا، هم انرژی و پر توجه قطعا به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

دوستان مجازی می‌توانند افکار و رفتارهای شما را هدایت کنند.

اگر چه دوستان مجازی از لحاظ کیفیت با دوستان در دنیای واقعی متفاوت هستند اما آن ها هم می‌توانند رفتار و افکار شما را شکل بدهند. گاهی اوقات هم باعث بدبختی و بیچارگی می‌شوند اما اگر در انتخاب آن‌ها دقت نداشته باشید، قطعا از فواید دوستی مجازی هم بهره مند خواهید شد.

 دوستی زوج‌ها با یکدیگر به بهبود رابطه شخصی کمک می‌کند.

در چنین حالتی ممکن است اتفاقات مشابه برای دو طرف رخ بدهد که می‌توانید تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. البته متاسفانه بعضی از زوج‌ها با چنین دوستی‌هایی رابطه شان دچار مشکل می‌شود زیرا مدام یکدیگر را با هم مقایسه می‌کنند.

در نتیجه باعث جدایی بین زوج و یا دوستان می‌شود اما اگر افراد درستی را انتخاب کنید، می‌توانید در شرایط استرس‌زا روی آن‌ها حساب باز کرده و لحظات شادی را در کنار یکدیگر سپری کنید.

دوست می‌تواند نگاه شما را واقع بینانه کند.

هیچ کس جز دوست صمیمی‌تان نمی تواند به افکار مسخره شما بخندد. او می‌تواند به شما تلنگر بزند و شما را به فکر وادارد زیرا دوستان خوب، شما را می‌شناسند و قادر هستند همه چیز را از دید خودشان ببینند، نه از دید احساسی شما. پس دوستان در هر جا می‌توانند تکمیل کننده خوبی برای شخصیت شما باشند.

 داشتن دوست خوب باعث بهبود روابط اجتماعی می‌شود.

قطعا که بهبود روابط اجتماعی باعث انجام کارهای بسیار بزرگ، وضعیت زندگی بهتر و روحیه بالاتر در شما می‌شود. پس دوستی در موفقیت اجتماعی شما سهم بسیار بزرگی دارد و می‌تواند شما را به جایگاه رفیع تری برساند.

دوست خوب نقل قول از بزرگان مهدی آنت

دوستی دو طرفه است.

در روابط دوستانه، شما نیز به شخص دیگری کمک می‌کنید. اثر مثبت دوستی فقط برای شما نیست، بلکه شخص مقابل هم می‌تواند از وجود شما بهره ببرد و از این رابطه به فواید زیادی دست پیدا کند.

نقش دوست خوب در زندگی

افراد مختلفی در جامعه می‌توانند نقش دوست خوب در زندگی یکدیگر را ایفا کنند و در هر شرایطی با هم دوست باشند. انتخاب دوستان خوب خیلی مهم است و کار آسانی نیست و باید او را در موقعیت‌های مختلف امتحان کرد تا به نتیجه مثبت یا منفی رسید.

یک دوست نه تنها در لحظه حال بلکه آینده را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و یک اجزا مهم زندگی محسوب می‌شوند. در هنگام نیاز دوست خوب می‌تواند ما را راهنمایی کند و حمایتمان کند و بر روی تفکر و احساساتمان تاثیر بگذارد. دوستان حتی می‌توانند روی سلیقه شخصی و سبک زندگی یکدیگر نیز تاثیر بگذارند و حتی امکان دارد علایق آن ها شبیه به هم شود.

با توجه به این که تاثیر و نقش دوست خوب در زندگی و آینده ما بسیار زیاد است باید در انتخاب آن دقیق و عاقلانه عمل کنیم. باید قبل از انتخاب آن بررسی کنیم که آیا فرد خصوصیات مد نظر ما را دارد یا نه؟

دوست و حامی خوب باعث بهبود زندگی فرد و سلامتی روانی می‌شود. افرادی که به عنوان دوست وارد زندگی خود می‌کنیم به ما نشان می‌دهند چطور زندگی کنیم، رفتار کنیم و ببخشیم.

فواید داشتن دوست در زندگی

یکی از فواید دوستی این است که ذهن و بدن ما را قوی نگه می دارد و تنهایی ما را درمان می کنند. در حقیقت داشتن دوست مانند تغذیه‌ سالم و تناسب‌ اندام برای سلامت فیزیکی مؤثر است. تحقیقی جدید نشان داده است که از فواید داشتن دوست در زندگی  کمک به سلامت مغز می‌باشد.

دوستان خوب کمک می‌کنند با استرس برخورد کنید، انتخاب‌های بهتری در زندگی داشته باشید تا قوی بمانید و اجازه می‌دهند سریع‌‌تر مشکلات سلامتی و بیماری‌‌ها درمان شوند.

داشتن دوست در زندگی برای سلامت روان نیز مفید است. گذراندن وقت با دوستان مثبت دیدگاه ما را بهتر خواهد کرد. این یعنی وقتی تصمیم می‌گیریم زمان خود را با افراد شاد همراه شویم، شادتر خواهیم بود.

.بیشتر بخوانید:

7 مورد از مشکلات افراد درونگرا!

نقش یک همراه و دوست خوب در زندگی ما چیست؟

داشتن دوست خوب در زندگی به این شکل است که ‌می‌تواند ما را به سمت موفقیت و زندگی خوب سوق دهد. هم در بحث‌های روانشناسی و هم در دینی و اعتقادی ما روی نقش دوست خوب تاکید بسیاری شده است.

در روانشناسی هر انسان میانگین 5 دوست نزدیک به خود دارد. این میانگین از لحاظ مالی، اعتقادی، اخلاقی، رفتاری و علاقه و اشتراکات معمولا به افراد جهت برقراری رابطه دوستانه نزدیک می‌شویم.

پس اگر یک چشم انداز موفقی می خواهیم، مثلا می‌خواهیم یک کسب و کار موفقی راه بندازیم باید در بین 5 دوست نزدیک‌تان، یک بیزینس من (business man)حرفه‌ای هم وجود داشته باشد. یا اگر می‌خواهیم در مسائل درسی موفق باشیم و در رشته و دانشگاه خوبی تحصیل کنیم باید یکی از 5 دوست ما، یک رفیق درسخوان و کنجکاو باشد.

دوست خوب انسان های خوشبخت دکتر مهدی آنت

راه‌های استحکام دوستی

لازمه یک زندگی اجتماعی ایده‌آل آن است كه انسان‌ها با یكدیگر روابطی دوستانه و صمیمانه داشته باشند و هر یک از طرفین در جهت حفظ و استحكام این روابط كوشش كنند. در اینجا به برخی از راه‌ها اشاره می‌كنیم:

 صمیمیت:

از جمله اموری كه باید برای حفظ رابطه دوستانه رعایت کرد، صمیمیت در دوستی است. از جمله لوازم صمیمیت آن است كه وقتی با كسی رفیق می‌شویم نباید دشمنانش را به دوستی انتخاب كنیم، چون وقتی او مشاهده می‌كند كه شما با دشمنش روابط دوستانه برقرار كردید دیگر آن صمیمت قلبی را با شما نخواهد داشت.

خیرخواهی و دل‌سوزی:

شایسته است وقتی با كسی رابطه دوستانه برقرار کردیم، كاملا خیرخواهش باشیم. مثلا او را در مشكلات یاری كنیم، لغزش‌هایش را به او گوشزد كنیم تا او به صورت صحیح آن را برطرف نماید و همین طور اگر كار خوبی انجام داد او را از ته دل تحسین كنیم.

استمرار در رابطه دوستانه:

بی‌تردید انسان در شرایط گوناگون زندگی مشكلات گوناگونی دارد و برای برطرف كردن آن نیازمند كمک است. در رابطه دوستانه باید همیشه و در همه حال برای طرف مقابل وقت گذاشته و برای کمک به او آماده باشید.

دوری از انتقام:

وقتی دوستی با شما بدرفتاری می‌كند و آداب دوستی را زیر پا می‌گذارد، راهی بر خلاف دوستی در پیش گرفته است. اگر  کار اشتباهی از دوست شما سر زد و نسبت به شما كوتاهی كرد یا حتی كاری برخلاف میل شما انجام داد،سریعا به فکر انتقام نباشید. به او فرصت دوباره‌ای برای جبران بدهید.

پیشنهاد می‌کنیم از مقاله چگونه با انتخاب بهترین زاویه دید به بهبود روابط کمک کنیم؟ در وبلاگ دکتر مهدی آنت بازدید نمایید.

دوست خوب الگوی دیگران بودن مهدی آنت

6 توصیه برای یک دوست خوب بودن

۱.زاویه نگاه دوستان خود را هم در نظر داشته باشید. اگر که شما نسبت به نوع نگاه دوستان خود به مسائل آگاه باشید، آن‌ها احساس می‌کنند که توسط شما فهمیده می‌شوند، برایتان ارزش دارند و به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

۲.مطمئن شوید که منابع ذهنی، احساسی (و شاید مادی) لازم برای حمایت از رابطه دوستانه خود را دارید. حتی بهترین دوستان هم ممکن است نتوانند صبر و تحمل فقدان چنین منابعی را داشته باشند.

۳.مسئولیت این که از دوستان خود حمایت نمایید را قبول کنید. آیا واقعا می‌خواهید یک منبع حمایت از یک دوست باشید؟ بدون این که مسئولیت این نقش را قبول کنید، احتمالا آن انگیزه لازم برای اینکه به خوبی و با دقت به کسی توجه داشته باشید را در خود نخواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *