باور و تاثیر آن بر زندگی افراد!!

باور و تاثیر آن بر زندگی افراد!! mahdi anet

باور و تاثیر آن بر زندگی برای پیشرفت و ترقی بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. باور و اعتقاد می‌تواند درست و غلط باشد که درست و غلط بودن آن را خود انسان تعیین می‌کند. باور‌های درست افراد را به موفقیت رسانده و باورهای غلط مانع رسیدن آن‌ها به موفقیت می‌شود. اگر بخواهیم به طور دقیق و در عین حال ساده بگوییم باور چیست، باید بگوییم “ذهنیتی که ما در ضمیر ناخودآگاه خود داریم” همان باوری است که در ما وجود دارد.

در این مقاله دکتر مهدی آنت تمام نکات مهم در راستای باور و تاثیر آن بر زندگی افراد را بررسی کرده و شما را از قدرتی که دارد با خبر می‌سازد تا بتوانید با تغییر آن‌ها به موفقیت‌هایی دست یابید که تا به حال آن را تجربه نکرده‌اید.

باور چیست؟

برای آن‌که معنا و مفهوم ساده اعتقاد را بهتر متوجه شوید ابتدا باید از قدرت باور با خبر باشید. قدرت باور که اغلب به عنوان ایمان و اعتقاد نیز شناخته می‌شود، نیرومند‌ترین و خلاق‌ترین نیرو در جهان است. باور‌ها نقش مهمی را در زندگی ما ایفا می‌کنند زیرا بسیاری از موفقیت‌ها و شکست‌های زندگی هر فرد ناشی از باور‌های درونی او است. باور تأثیر بی‌نظیری در انجام پذیری و یا انجام ناپذیری اکثر تصمیمات ما دارد.

باورها در واقع همان ذهنیتی هستند که در تفکر ما و ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد. این مفهوم نوعی نمایش ذهنی از یک نگرش مثبت یا منفی در انجام امور مختلف است به زبان ساده‌تر باور یعنی تکرار مداوم یک تفکر در طول زمان.

باور و تاثیر آن بر عملکرد زندگی

یک عامل موفقیت در زندگی، عملکرد همراه با باور ذهنی است. هیچ کسی در شرایط پرفشار رشد نمی‌کند، اما افراد به میزان یادگیری خود رشد خواهند داشت. شرایط دشوار و چالش برانگیز سبب ایجاد فشار روحی و روانی بر ذهن شما می‌شود. از طرفی استعداد و تمرینات بدنی برای رسیدن به عملکرد صحیح کافی نیست. شما باید تعهد ذهنی داشته باشید. در واقع شما باید به باور ذهنی برسید. زیرا تمام اعضای بدن شما تحت فرمان ذهن عمل می‌کنند.

باور ذهنی یا به شما قدرت می‌دهد یا قدرت شما را در رسیدن به هدف کاهش می‌دهد. شما با تسلط بر ضمیر ناخودآگاه، تغییر باور‌های ذهنی و قدرت باور ذهنی می‌توانید به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید. یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت در زندگی تمرینات تغییر باورها است. تغییر باور‌های ذهنی در چگونگی عملکرد شما بسیار موثر می‌باشند.

با انجام تمرینات تغییر باورهای اشتباه می‌توانید موانع ذهنی از قبیل استرس، ترس، خشم، بی‌حوصلگی و تنبلی را برطرف کنید و قوای ذهنی خود را افزایش دهید. با استفاده از قدرت باور ذهنی و قدرت ضمیر ناخودآگاه سریع‌تر به به اهداف خود خواهید رسید.

. باورهای اشتباه! چرا باورها در زندگی‌مان نقش مهمی دارند؟ در وبلاگ دکتر آنت

باور و تاثیر آن دکتر آنت سخن بزرگان

عوامل ایجاد کننده باور‌ها

همانطور که اشاره شد چالش اصلی در مواجه با باور‌ها در این است که بیشتر آن‌ها بر مبنای گذشته هستند. اغلب ما نسبت به آنچه باور داریم و نسبت به مفهوم باور‌ و تاثیر آن بر زندگی و اعمال مان ناآگاه هستیم.

اولین قدم‌ برای رسیدن به موفقیت باید جایگزینی باورهای قدیمی ‌و ناتوان کننده با باورهای جدید و توانمند کننده باشد. درنتیجه باید حوزه‌هایی که باورها از آن سرچشمه می‌گیرند را به بشناسید. در ادامه این حوزه‌ها را بررسی خواهیم کرد.

محیط

محیط تاثیر بسیار زیادی بر باورهای ما دارد اما باید خود را از این داستان رها کنید. درست همانطور که بسیاری از شخصیت‌های بزرگی مانند ملالا، اپرا و نلسون ماندلا به این نتیجه رسیدند که محیط‌شان تعیین نمی‌کند که چه کسانی هستند یا چه چیزی را باور خواهند کرد. در حالی که شرایط و محیط ممکن است گاهی دشوار باشد، هر یک از شما این قدرت را دارید که آنچه را که می‌خواهید باور کنید، انتخاب کنید.‎‎

رویدادها

رویدادها عمیقاً زندگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند و باعث می‌شوند باورهایی را شکل دهیم که اغلب به صورت ناخودآگاه بر کل جهان بینی ما تأثیر می‌گذارد. رویدادهایی مانند روزی که ازدواج کردید، تولد فرزندتان، مرگ یکی از عزیزان.

دانش

واقعیت این است که دانش قدرت بالقوه است. دانش ابزاری پویا برای فرو ریختن دیوار باورهای محدودکننده است. برای استفاده از قدرت باور در رسیدن به موفقیت سعی کنید یک یادگیرنده مادام العمر شوید و همیشه به دنبال دانش باشید. خودتان را در نزدیکی افرادی قرار دهید که بیشتر از شما می‌دانند. از بهترین‌ها الگوبرداری کنید و از تجربیات آن‌ها درس بگیرید و با این کارها می‌توانید باورهایی در خود ایجاد کنید که شما را وادار به موفقیت کنند.

نتایج گذشته

همه ما در مورد دستاوردها یا شکست‌های گذشته باورهایی برای خود ایجاد می‌کنیم. اما نتایج گذشته با نتایج آینده برابری نمی‌کند. با رسیدن به موفقیت، حتی موفقیت‌های کوچک، می توانید اطمینان و اعتماد به نفس برای خود ایجاد کنید. نتایج مثبت را جمع آوری کنید تا باور داشته باشید که می‌توانید به آنچه در نظر دارید دست یابید.

چشم انداز آینده

همانطور که تجربیات گذشته بر باورهای شما در مورد آنچه ممکن است اتفاق بیافتد تأثیر می‌گذارد، تصور شما از آینده نیز بر باورهایتان تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل کاملاً ضروری است که یک آینده قانع کننده برای خود بسازید. هیچ کس دیگری نمی‌تواند این کار را برای شما انجام دهد.

آیا همه باورهای ذهنی ما درست است؟

همه ما نیاز داریم تا دیگران باور‌های ذهنی ما را تایید کنند و ما به آن‌ها اطمینان پیدا کنیم. در برخی از موارد مراجع تأیید باورهایمان می‌تواند، کتاب، فیلم، نوار و یا تجربیاتی باشد که از زندگی گرفته‌ایم. این تجربیات ممکن است خاطرات خوب و بدی را برایمان تداعی کند و ما را به موفقیت‌های بزرگی در زندگی برساند.

انسان می‌تواند نوآوری و دگرگونی‌های زیادی را ایجاد کند و مراجع زیادی را برای باورهای ذهنی ما به وجود آورد. ما مراجعی که برای خودمان انتخاب می‌کنیم را به هیچ وجه زیر سوال نمی‌بریم و آن‌ها را بسیار قبول داریم؛ اما این می‌تواند جنبه منفی نیز داشته باشد. به همین دلیل ما از مراجع تخیلی استفاده می‌نماییم تا ما را به آرزو‌ها و رویا‌هایمان برساند و در زندگی موفقیت‌های بزرگی کسب کنیم.

مغز ما این توانایی را ندارد که بین تصورات و تجربیاتمان تفاوتی قائل شود و ما با قدرت باور و احساساتمان قادر خواهیم بود، تصوراتمان را به واقعیت تبدیل سازیم. هر فرد موفقی که تا به حال دیده‌اید این توانایی را به دست آورده و آن را تقویت کرده است. شما نیز می‌توانید با قدرتی که دارید هر غیر ممکنی را ممکن سازید و فقط کافی است که باور کنید “می‌توانید”.

چگونه باورهای خوب بسازیم؟

باورها از تمرکز و توجه به وجود می‌آیند. اگر به‌واسطه یک پژوهش با افرادی در ارتباط باشید که در آستانه طلاق هستند باورهای شما نیز طبق رفتار و گفتار آن‌ها شکل خواهد گرفت. کم‌کم به کنکاش درباره آن می‌پردازید و درنهایت با پذیرش آن باور خاص، دنیای بیرون اتفاقاتی را به شما نشان خواهد داد که آن را تقویت و تشدید می‌کند. برای خلق باورهای خوب:

در مرحله اول باید ورودی افکار خود را کنترل کنید و باورهایی را که مانع پیشرفت و ترقی شما می‌شوند را تغییر داده یا اصلاح کنید؛

حذف افرادی که باعث خلق باورهای اشتباه در ذهن شما می‌شوند؛

سؤال‌هایی مطرح کنید تا این باور را به چالش بکشد. چراکه برای متقاعد کردن خود به پاسخ‌های کامل و بی‌نقص نیاز است. آن‌قدر این کار را ادامه دهید تا باورهای خود را گسترش داده و درنتیجه آن، موفقیت‌های بیشتر برای تغییر آن باور کسب کنید؛

اتفاقات گذشته زندگی خود را یادداشت، تحلیل و بررسی کنید و از آن‌ها برای تغییر باور خود استفاده کنید؛

هر فیلمی نبینید، هر مجله‌ای را نخوانید، مراقب ورودی‌های ذهن خود باشید؛

پیشرفت‌هایی را یادآوری کنید که در مسیر تغییر و رشد باورهای خود داشته‌اید.

.بیشتر مطالعه کنید:

7 مورد از مشکلات افراد درونگرا!

باورهای بازدارنده، سدی بین ما و موفقیت!

یکسری باورها وجود دارند که باعث می‌‌شوند شما حرکت نکنید و بازدارنده هستند در واقع یک سدی بین ما و موفقیت می‌باشند.

باور و تاثیر آن بر ناتوانی

باور به این است که من نمی‌توانم. برای مثال عقیده این افراد این است که من هم می‌دانم که اینترنت پول می‌‌دهد، از طریق اینترنت برای شما مشتری می‌آید، از این طریق می‌شود انتقال وجه انجام داد، اما در توان من نیست، باور ذهنی و تفکر من این است که من نمی‌‌توانم. وقتی چنین تفکری دارید آیا حرکتی می‌کنید و گامی بر می‌دارید؟ نه متوقف می‌شوید و رشد نمی‌کنید، پس اولین باور، باور به توانمندی فرد است.

باور ذهنی به نداشتن وقت

من وقت ندارم، حوصله ندارم و درگیر مدرسه، دانشگاه یا کار قبلی خودم هستم. خیلی‌ها می‌پرسند که آیا تجارت هم مثل کارهای دیگر است یعنی باید هشت ساعت تمام کار کنیم؟ نه این طور نیست تاجرها فقط یک گوشی موبایل دارند، گوشی‌شان زنگ می‌خورد و هر جایی که باشند هم می‌توانند کارشان را انجام دهند. کار در دنیای تجارت روزانه ۲ و نهایتاً ۴ ساعت است، تجار بیشتر از این کار نمی‌کنند، مثلا یک کارخانه‌دار خودش ساعت ۱۲ وارد کارخانه می‌شود و ساعت ۲ می‌رود و کار برای کارگرهایش می‌باشد، کارگر‌ها باید کار کنند و انسان‌هایی باید فقط مدیریت کنند.

باور به شرمندگی نزد خانواده

ما یکسری خانواده‌‌هایی داریم که دلسوز ما هستند (مثلا زن، بچه، پدر، مادر و …) اما یک نکته‌ای به نام جهل وجود دارد، جهل مخالف دانایی است و ترسو کسی است که نسبت به موضوعی که دارد بیان می‌‌شود جاهل باشد. یعنی اگر شما پدر و مادر سنتی دارید و با آن‌ها صحبت کنید که می‌‌خواهم صادرات کنم اولین حرفی که به شما می‌زنند این است که این کار را انجام ندهید چون اصلا نمی‌دانند صادرات چیست و شما هم سریع قبول می‌‌کنید و می‌گویید که من هم نمی‌توانم در صورتی که از بالا به بازی نگاه نکردید.

باور و تاثیر آن دکتر مهدی آنت نقل قول بزرگان

انواع باورها

باورهای مثبت

بعضی از باورها باعث ایجاد انگيزه دوچندان می‌شوند و باعث موفقیت و پیشرفت در کارها می‌گردند. باورهایی که نیرو و انرژی شما را در انجام کارها افزایش می‌دهند، باعث ایجاد یک نیروی مضاعف در انجام کار‌های مختلف می‌گردند و انرژی شما را برای انجام کار‌های دشوار افزایش می‌دهند.

باور‌های مثبت درونی که در واقع همان ایمان و اعتقادات هر شخص می‌باشند، باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌گردند و انرژی درونی شما را برای مبارزه با مشکلات زندگی افزایش می‌دهند. شما با تقویت باور‌های مثبت می‌توانید این انرژی‌ها را درونی نموده و از آن برای دستیابی به اهداف بزرگ خویش بهره ببرید. به این ترتیب باور مثبت، محرک شما در انجام کار‌های مختلف و دستیابی به موفقیت به شمار می‌رود.

باورهای منفی

نوع دیگری از باور هم وجود دارد که باعث ایجاد محدودیت در انجام کار‌ها می‌گردند. در صورتی که باور‌های منفی در ذهن شما وجود داشته باشند، در واقع مانع بزرگی برای رسیدن به موفقیت می‌باشند. باور‌های منفی قدرت انجام کار‌های مختلف را از شما گرفته و باعث رسیدن به ناکامی می‌گردند به همین علت باید آخر تلاش خود را در کم کردن از باور‌های منفی داشته باشید.

باور‌های انسان در واقع مسیر پیشرفت او در زندگی را معلوم می‌کنند. بسياري از اشخاص به دنبال کسب موفقیت در زندگی هستند و برای دستیابی به اهداف خود باید نیروی باور را برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود مورد استفاده قرار دهند. بیشتر افکار ما حاصل باور‌های درونی هستند و نقش مهمی را در تصمیم گیری‌ها و عملکرد ما در شرایط مختلف بر عهده دارند.

.بیشتر بخوانید:

بلوغ عاطفی و راهکارهایی برای تقویت آن!

ارتباط بین باور و ایمان

ایمان یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین عوامل در تغییر باور می‌باشد. برای تغییر باورها باید ایمان و اعتقاد قلبی شما این باشد که می‌توانید شرایط را تغییر داده و با تغییر باورهایتان، در جهت موفقیت و پیشرفت بیشتر گام بردارید.

ایمان و اعتقاد نیز از باورهای افراد سرچشمه می‌گیرد. ایمان و اعتقاد در واقع یکی از انواع باور‌های مثبت می‌باشند. ایمان و باور و تاثیر آن در رسیدن به موفقیت و پیشرفت در زندگی افراد نقش مهمی را برعهده دارند. باور اگر با اطمینان و یقین همراه شود، به آن ایمان گفته می‌شود.

هرچقدر میزان ایمان واعتقاد شما بیشتر باشد، تکاپوی شما برای دستیابی به اهدافتان افزایش پیدا می‌کند و در نهایت می‌توانید با موفقیت در جهت رسیدن به اهداف خود گام بردارید و در این مسیر به موفقیت و پیشرفت برسید.

سخن پایانی در مورد قدرت باور

ما در دنیای شلوغی زندگی می‌کنیم که هر روزه از نگرش‌های درونی دور می‌شود. اخبار منفی، مسائل و مشکلات زندگی، مشکلات جسمی و غیره، ما را از فکر کردن به مسائل عمیق‌تری که می‌توانند تاثیر زیادی بر حال و احوال‌مان داشته باشند، دور می‌کنند.

این در حالی است که با اعمال برخی تغییرات مثبت در باورهای ذهنی و پرورش افکار مثبت، می‌توانیم به‌راحتی اوضاع و احوال روحی خود را بهبود بخشیم. این تغییرات مثبت هم کم‌کم تاثیر خود را در زندگی ما نشان می‌دهند.

بعضی افراد فکر می‌کنند داشتن افکار مثبت در روزگاری که با مشکلات و اخبار بد احاطه شده‌ایم فایده‌ای ندارد، اما باید گفت که باور و تاثیر آن در زندگی اتفاقا در چنین شرایطی بیشترین اهمیت را دارد. چون کمک می‌کند با وجود همه‌ مشکلات موجود، خود را از گرفتاری به منجلاب افسردگی نجات دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *