ادراک مشتری به چه معناست؟

ادراک مشتری شرکت های مورد اعتماد مهدی انت

 

مهدی آنت: ادراک مشتری (Customer Perception) یکی از مفاهیم پیچیده بازاریابی است. بازاریابی می‌تواند در برخی مواقع پیچیده شود. این به دلیل پیچیدگی مغز انسان و نحوه عملکرد آن است. مشتریان در تفکر پویا هستند اما در هنگام نمایش برخی احساسات و رفتارها تمایل به هم‌گرایی دارند.

بسیاری از این افکار و الگوهای رفتاری پیچیده که مشتریان به نمایش می‌گذارند، می‌تواند در قالب مفهومی به نام ادراک مشتری ترکیب شوند.

 

ادراک مشتری چیست؟

ادراک مشتری احساسی است که مشتریان نسبت به محصول و برند شما دارند. در واقع ادراک مشتری دیدگاهی است که تعامل شما با مشتریان (چه مستقیم و چه غیر مستقیم) در آن‌ ها ایجاد کرده است.

منظور فقط این نیست که آیا مشتریان شما را «دوست دارند» یا خیر. ادراک مشتری شامل احساساتی است که کسب ‌و کار شما به آن ‌ها القا می ‌کند، به علاوه کلماتی که مشتریان هنگام توصیف شرکت شما استفاده می‌ کنند.

شناسایی ارزش ادراک شده مشتری و درک تصور مشتریان از شرکت شما، در بهبود بازاریابی، شناسایی فرصت‌ بهبود ارائه خدمات و توسعه کسب‌ و کار مفید است.

 

ارزش ادراک شده مشتری به چه معناست؟

در پی مطالعات صورت گرفته پیرامون ارزش ادراک شده مشتری، پاسخ ها به چهار گروه تقسیم شد:

ارزش، قیمت پایین است.

ارزش، هر آن چیزی است که من از یک محصول می‌ خواهم.

ارزش، کیفیتی است که من در برابر قیمتی که می‌ پردازم دریافت می‌ دارم.

و ارزش، هر آن چیزی است که من در برابر آنچه ‌هزینه می‌ کنم دریافت می‌ کنم.

بنابراین نتایج تعریف زیر را از ارزش ادراک شده ارائه داده شده است:

ارزش ادراک شده ارزیابی کلی مشتری از مطلوبیت یک محصول بنابر ادراکاتی است که از دریافتی و پرداختی ‌ها دارد. این تعریف از ارزش ادراک مشتری به عنوان مقبول‌ ترین تعریف در سطح جهانی به حساب می‌آید.

با این حال به نظر می‌رسد تعاریف مختلف از ارزش ادراک مشتری معانی گوناگونی را در برداشته باشد به علاوه، این تعاریف بر اساس تغییرات صورت گرفته در رفتار مشتریان ارائه شده اند. شناخت ارزش ادراک شده پیوند نزدیکی با شناخت رفتار مشتریان دارد.

ارزش ادراک شده شامل منافع و هزینه‌ هایی است که ناشی از خرید و مصرف محصولات می باشد.

تعریف دیگری نیز، ارزش ادراک شده را بیانگر مبادله‌ ای از آنچه دریافت شده و آنچه پرداخت شده می داند. مشتریان درک کیفیت را با درک هزینه ترکیب کرده و به ارزیابی از ارزش ادراک شده می‌ رسند.

تعاریف ارائه شده توسط صاحب نظران مختلف را در رابطه با ارزش ادراک شده مشتری جمع‌ آوری شده که به صورت زیر تقسیم بندی گردیده‌ است.

ارزش ادراک شده متشکل از تمام عوامل کمی و کیفی، عینی و ذهنی است که به صورت مشترک، تجربه خرید یک مصرف ‌کننده را شکل می‌ دهد.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله توانایی گوش دادن موثر و اهمیت آن در روابط اجتماعی و کاری در وبسایت دکتر انت می باشد.

 

ادراک مشتری احساس آدمی mahdi anet

 

چه عواملی بر ادراک مشتری تاثیر می گذارد؟

دکتر مهدی آنت به طور کلی، ادراک مشتری را تحت تاثیر بسیاری از عوامل می داند. برخی از عوامل عمده عبارتند از:

تداوم عملکرد:  شرکت شما در گذشته چگونه عمل کرده و در حال حاضر چگونه عمل می‌ کند.

اتصال عاطفی:  برند های عالی می‌دانند که ارتباط عاطفی با مشتری برای توسعه خود بسیار مهم است.

ارتباطات بازاریابی:  نحوه برقراری ارتباط شرکت با استفاده از رسانه‌ های مختلف با مشتریان.

بازاریابی جامع:  اگر یک برند از پرسنل فروش خوب اما از کارکنان پشتیبانی رقت‌ انگیز برخوردار باشد، نمی‌ توان آن را یک برند عالی خطاب کرد. برند باید کاملا مناسب باشد و مشتریان را از تمام نقاط تماس راضی نگه دارد.

تجربه شخصی:  تجربه شخصی یکی از مهم‌ ترین عوامل است که به راحتی می‌ تواند تاثیر مستقیمی بر ادراک مشتری داشته باشد. تجربیات شخصی ما بیشترین اهمیت را دارند. وقتی مشتری خدمات خوبی را تجربه می‌ کند یا محصولی عالی می‌ خرد، کیفیت کالاها و خدمات مهم است.

تبلیغات:  کمپین‌ های تبلیغاتی جزئی جدایی‌ ناپذیر در هر سازمان است. برای ایجاد تبلیغاتی که بتواند درک شما از یک برند را به راحتی تغییر دهد، اقدامات مهمی انجام می‌ شود.

اینفلوئنسرها:  همه ما توسط چندین اینفلوئنسر احاطه شده‌ ایم که تاثیر مستقیم و غیر مستقیمی بر ذهن ما دارند. این می‌ تواند ادراک مشتری را تغییر دهد.

رسانه‌ های اجتماعی:  اکنون در عصر فناوری هستیم، اکثر مردم در یک یا چند رسانه اجتماعی حساب دارند و به دنبال محتوای مورد علاقه خود هستند. وقتی نظرات مربوط به خدمات خاص محصولات یک برند را می‌ خوانید، ذهن خودآگاه شما به طور خودکار تصمیم می‌ گیرد.

 

اهمیت ادراک مشتری

نحوه درک مشتریان از کسب‌ و کار شما بر هر کاری که انجام می‌ دهند تاثیر می‌ گذارد. ادراک مثبت مشتری، وفاداری به برند را افزایش داده و ارجاعات را بیشتر می‌ کند. این کار به دو صورت انجام می‌ شود:

 

 همسویی ارزش

اگر مشتریان حس کنند‌ که ارزش‌ های کسب‌ و کار شما قدرتمند و منطبق با ارزش‌ های آن‌ ها هستند، به احتمال زیاد از شما خرید خواهند کرد.

 

سیگنال‌ های اعتماد

ادراک مثبت مشتری می‌ تواند به اعتماد سازی کمک کند. یعنی اگر شرکتی قابل‌ اعتماد باشید، مشتریان به احتمال زیاد مشارکت می‌ کنند، از شما خرید می‌ کنند، هوادار برند می‌ شوند و از شما دفاع می‌ کنند.

از مقاله نقش اعتماد در زندگی چیست؟ اعتماد سازی در بین افراد چگونه است؟ در وبسایت Mahdi Anet بازدید نمایید.

 

ادراک مشتری احساس ایجاد شده دکتر مهدی آنت

 

روش های اندازه گیری ادراک مشتری

از آنجا که ادراک مشتری مفهوم گسترده‌ ای است و تمامی جنبه‌ های تعاملات با مشتری بر آن تاثیر می‌ گذارد، روش‌ های مختلفی برای اندازه گیری درک مشتری وجود دارد. به طور کلی با شنیدن صدای مشتری، بینش کلیدی لازم برای بررسی درک مشتری را به دست خواهید آورد.

 

شاخص خالص ترویج کنندگان (NPS)

ساده‌ ترین راه برای درک نظر مشتریان این است که از خودشان سؤال کنید. NPS یک شاخص نظرسنجی محبوب برای این کار است.

شاخص خالص ترویج کنندگان یکی از ساده ‌ترین روش ‌های اندازه گیری ادراک و رضایت مشتری است. به علاوه از آنجایی ‌که این نظرسنجی بسیار کوتاه است، مشتریان بیشتر تمایل دارند که در این نظر سنجی مشارکت کنند. می‌ توانید NPS را از طریق ایمیل، در انتهای تماس تلفنی یا مستقیما در وب ‌سایت یا اپلیکیشن با مشتری مطرح کنید.

 

بر شبکه‌ های اجتماعی نظارت کنید

مشتریان در شبکه ‌های اجتماعی درباره شما صحبت می‌ کنند و سایت‌ ها را مرور می‌ کنند. این بازخورد ها برای اندازه گیری ادراک مشتری ضروری است و باید به آن‌ ها توجه کنید.

از انجمن‌ ها، تالار گفتگو و وب ‌سایت‌ های این ‌چنینی غافل نشوید. چیزی که مشتریان در مورد شما در این وب‌ سایت‌ ها می‌ گویند و رتبه‌ بندی شما در این سایت‌ ها، تاثیر بسیار زیادی بر ادراک مشتری دارد.

شبکه‌ های اجتماعی نیز می‌ توانند برای اندازه گیری احساسات مشتری و شناسایی موضوعات متداول مرتبط با برند شما مفید باشد.

 

مصاحبه با مشتریان

برای تجزیه‌ و تحلیل بیشتر، با مشتریان مصاحبه کنید. چگونه با وب‌ سایت شما آشنا شدند؟ چرا در خبرنامه ثبت‌ نام کردند؟ چرا تصمیم گرفتند برند شما را ترک کنند؟ چگونه محصول یا خدمات شما را توصیف می‌کنند؟

دکتر مهدی انت معتقد است یک مکالمه طولانی ‌مدت با مشتریان، سبب می‌ شود درکی فراتر از پاسخ‌ های ساده نظرسنجی داشته باشید.

ادراک مشتری تعیین می ‌‌‌کند که مشتریان چه احساسی نسبت به شما خواهند داشت.

به‌ عبارت‌ دیگر درک مشتری بخش جدا نشدنی کسب ‌و کار شماست و میزان رشد و موفقیت تان را تعیین می‌ کند. تاثیر ادراک مشتری بر وفاداری را دست کم نگیرید. عوامل موثر بر ادراک مشتری خود را شناسایی و مدیریت کنید. اگر بر ایجاد ادراک مثبت مشتری تمرکز کنید، می‌ توانید کسب و کار خود را توسعه دهید و مشتریان را نیز راضی نگه ‌دارید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *