چگونه زمان‌های مرده زندگی را مدیریت کنیم؟

زمان‌های مرده دکتر مهدی آنت مدیریت زمان های مرده

زمان‌های مرده به چه معناست؟ بارها شده که در مطب پزشک، فرودگاه، مترو، ایستگاه اتوبوس و… مجبور شدیم منتظر بمانیم. این انتظار که بخش جدایی ناپذیر زندگی‌های شهری است زمان‌های مرده ما محسوب می‌شوند. این زمان‌ها گاهی می‌تواند به شدت کلافه کننده باشد و حتی کل روزمان را خراب کند، اما می‌توانیم نظرمان درباره‌ انتظار را تغییر و در این زمان‌های مرده کارهای جالبی انجام دهیم.

دکتر مهدی آنت در این مقاله به شما توصیه‌های مفید و البته جالبی درباره استفاده از این زمان‌های مرده کرده است که با به کارگیری آن‌ها هم زمان انتظار سریع‌تر می‌گذرد و هم به کارهای دیگری غیر از انتظار رسیده‌ایم.

زمان‌های مرده به چه زمان‌هایی می‌گویند؟

زمان‌های مرده به زمان‌‌هایی می‌گویند که بیهوده هدر می‌روند و معمولا از آن استفاده مفیدی نمی‌شود. زمان مرده می‌تواند ۲۰ دقیقه‌ای باشد که شما در تاکسی و یا مسیرها می‌گذارنید، می‌تواند ۱۰ دقیقه تاخیری باشد که در بین جلسات رخ می‌دهد و یا حتی زمانی باشد که شما بعد از خوردن ناهار، هدر می‌دهید. بیشتر افراد در این زمان‌ها با تلفن همراه خود، کار می‌کنند و یا به چک کردن اخبار روز می‌پردازند. اما اگر بتوانید بر روی این زمان‌های مرده متمرکز شوید و از آن‌ها به بهترین شکل استفاده کنید، در پایان روز شگفت‌زده خواهید شد.

مدیریت زمان چیست؟

استفاده درست از زمان مهارتی است که ثروتمندترین و موفق ترین افرادی که می‌شناسیم در اختیار دارند. بعضی‌ها کارهای بسیار زیادی را در مدت زمان کمتری انجام می‌دهند و در پایان روز دستاوردهای بیشتری دارند؛ آن‌ها به مهارت کنترل زمان مجهز هستند.

مدیریت زمان یعنی انجام دادن مهم‌ترین کارها با بالاترین بهره‌وری در زمان کمتر. بعضی افراد به طور طبیعی و ذاتی این مهارت را در اختیار دارند اما دیگران نیاز دارند تا کمی تمرین کنند و تکنیک‌های مدیریت زمان را بیاموزند.

ما به طور کلی وقت زیادی در اختیار داریم؛ اما انرژی انسان‌ها در طول روز محدود است و در ساعات مختلف شبانه روز تغییر می‌کند. هنر این است که از تکنیک‌های مدیریت زمان به گونه‌ای استفاده کنید که انرژی بیشتر خود را بر روی کارهایی بگذارید که هم مهم‌تر هستند و هم نیاز به انرژی بیشتری دارند.

مدیریت زمان های مرده دکتر مهدی آنت

شناسایی زمان‌های مرده زندگی

قبل از این که شما بخواهید از این زمان‌های مرده خود به درستی استفاده کنید، باید این زمان‌های بلا استفاده را احیا کنید. برخی از این زمان‌های مرده را می‌توان به راحتی شناسایی کرد. اما بعضی از این زمان‌ها حتی ممکن است که به چشم نیایند.

به عنوان مثال زمان‌هایی که شما می‌روید تا به کلاس کنکور برسید. این زمانی که شما در ماشین و یا تاکسی طی می کنید، جز زمان مرده به حساب می‌آیند. یا زمانی که در مدرسه منتظر دبیر خود هستید و هیچ کار به خصوصی را انجام نمی‌دهید، جز زمان‌های مرده به حساب می‌آید.

شما می‌توانید با استفاده از برنامه‌های مدیریت زمان، تمام زمان‌های مرده خود را شناسایی کند. شما می‌توانید تمام جزئیات کار‌هایی را که در طول یک روز انجام می‌دهید را ثبت کنید. و در انتهای روز مشاهده کنید که در چه قسمت‌هایی در یک روز شما زمان‌های هدر رفته داشته‌اید.

.در وبلاگ دکتر مهدی آنت بیشتر بخوانید:

با علائم مثبت گرایی سمی بیشتر آشنا شوید!

راهکارهایی برای استفاده بهتر از زمان‌های مرده

کاهش استرس و عصبانیت

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانیم در زمان‌های مرده انجام بدهیم کاهش استرس و عصبانیت است. برای این کار می‌توانیم از 10 تنفس عمیق شکمی استفاده کنیم. همچنین می‌توانیم به مراقبه یا مدیتیشن بپردازیم. حتی می‌توانیم این دو مورد را با یکدیگر ترکیب کنیم. می‌توانید در این مواقع موزیک‌های شاد گوش بدهید یا کلیپ‌های طنز ببینید تاکمی حال شما بهتر شود.

برای بقیه روز و هفته برنامه‌ریزی کنیم.

یکی از کارهای مفیدی که می‌توانیم در زمان‌های مرده انجام دهید، برنامه‌ریزی کردن و سازمان‌دهی ادامه روز و ادامه هفته است. برایان تریسی گوید هر یک ساعت برنامه‌ریزی کردن معادل 10 ساعت جلو افتادن است پس اگر شما 30 دقیقه از زمان مرده خودتان را برای برنامه‌ریزی کردن و سازمان‌دهی کارهای ادامه روز یا هفته آینده خودتان بگذارید عملاً 5 ساعت از برنامه خود جلو افتاده‌اید.

به تماس‌های تلفنی خود برسید.

یکی از بهترین زمان برای تلفن زدن، تلفن زدن در زمان‌های مرده است؛ زیرا در زمان‌های مرده عملاً زمان‌های ما بلا‌استفاده هستند همین‌طور تماس‌های تلفنی کشنده زمان ما هستند. پس اینجا ما با یک عمل منفی در منفی می‌توانیم یک عمل مثبت ایجاد کنیم یعنی زمان‌های مرده خودمان را احیا کنیم. از تلفن زدن در زمان‌های مرده می‌تواند زمان‌های مرده ما را زنده کند.

مغزتان را فعال‌تر کنید.

همه ما می‌دانیم که مغز ما از دو نیمکره تشکیل‌شده است. یک ‌طرف از مغز ما مغز منطق و یک ‌طرف از مغز ما مغز خلاقیت نام دارد. البته ممکن است قسمت‌های مختلف مغز را به اسم‌های دیگر هم بشنوید. شما می‌توانید در زمان‌های مرده با انجام کارهای مختلف دو نیمکره مغز خودتان را فعال‌تر کنید و آن‌ها را تمرین دهید.

برای فعال کردن نیمکره خلاق می‌توانید نقاشی بکشید داستان بخوانید رمان بخوانید شعر بنویسید با موبایل خودتان بازی کنید در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی و چرخید و از عکس‌ها ویدیوها لذت ببرید و بسیاری از فعالیت‌های دیگر …

برای فعال کردن نیمکره منطقی مغز خود می‌توانید محاسبات ریاضی بکنید جدول حل کنید، سودوکو حل کنید، حساب و کتاب‌های روزمره‌تان را انجام دهید و بسیاری از فعالیت‌های دیگر…

با اپلیکیشن‌ها و تکنولوژی‌های جدید موبایلتان برای راحت‌تر کردن کارها آشنا شوید.

سعی کنیم از تکنولوژی که در دست داریم برای زندگی بهتر و راحتی کارمان استفاده کنیم. یادمان باشد که تکنولوژی برای کمک کردن به انسان‌ها اختراع‌شده است. شاید خوب باشد بدانیم که باید تکنولوژی در اختیار انسان باشد اما خیلی جاها ما زمان و وقت خودمان را در اختیار تکنولوژی قرار می‌دهیم و این‌گونه بنده تکنولوژی می‌شویم. اپلیکیشن‌ها و قابلیت‌های بسیار زیادی روی گوشی‌های هوشمند امروزی قرار دارند تا زندگی را برای ما انسان‌ها راحت‌تر کنند سعی کنیم این قابلیت‌ها و اپلیکیشن‌ها را شناسایی کنیم و از آن‌ها برای زندگی بهتر استفاده کنیم.

مدیریت زمان های مرده دکتر مهدی آنت

با کسی مشغول صحبت شوید.

با دیگران و تعامل اجتماعی یکی از نیازهای هر انسان است. انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و به خاطر همین است که شبکه‌های اجتماعی بسیار پرطرفدار هستند. امروزه به کمک شبکه‌های اجتماعی بیشتر می‌توانیم با دیگران در تعامل باشیم و با افراد بیشتری تعامل کنیم. شما می‌توانید در زمان‌های مرده تعاملتان را با دیگران و عزیزانتان بیشتر کنید و ارتباطاتتان را حفظ کنید.

جملات تأکیدی خود را تکرار کنید.

یک لیست از جملات تأکیدی برای خودتان آماده کنید. جملات تأکیدی جملاتی هستند که به ما کمک می‌کنند روی باورهای خودمان تأثیر بگذاریم و آن‌ها را تقویت کنیم یا تغییر دهیم. خوب است که اگر یک لیست جملات تأکیدی داشته باشید و هر موقع در شرایط زمان‌های مرده قرار گرفتید از آن‌ها استفاده کنید.

جملات انگیزشی به اعتمادبه‌نفس ما کمک می‌کنند همچنین استرس و اضطراب ما را در زمان‌های مختلف کاهش می‌دهند. بسیاری از بزرگان افراد موفق و افراد علمی اهمیت جملات تأکیدی را بسیار زیاد می‌داند و پیشنهاد می‌کنند که برای خودتان جملات تأکیدی داشته باشید و باورهای درست برای خودتان ایجاد کنید.

به ایده‌های جدید در زندگی فکر کنید.

انسان‌های موفق در مورد ایده‌ها صحبت می‌کنند، انسان‌های معمولی در مورد دیگران. دنیای امروزی دنیای ایده‌هاست. در کسب‌وکارها وزندگی‌های جدید بگردید و ببینید مگر می‌شود ایده‌های جدید در زندگی‌ها و کسب‌وکارها جاری نباشد. این ایده‌ها هستند که زندگی‌ها را بهتر می‌کنند، ایده‌ها هستند که به کسب‌وکارها رونق می‌دهند.

پس اگر شما هم می‌خواهید زندگی و کسب‌وکار بهتری داشته باشید دنبال ایده‌های جدید باشید از هر چیزی که در اطراف خودتان می‌بینید ایده بگیرید و سعی کنید به سبک خودتان ایده‌ها را پیاده‌سازی کنید. یکی از بهترین زمان‌ها برای کشف ایده‌های جدید زمان‌های مرده است.

رؤیاپردازی کنید.

یکی از بهترین کارها برای زنده کردن زمان‌های مرده رؤیاپردازی است. رؤیاپردازی در مورد آینده و موفقیت‌های شغلی، موفقیت در روابط و جنبه‌های مختلف موفقیت. اگر این کار باعث موفقیت دیگران شده پس می‌تواند قدم مناسبی باشد برای موفقیت و بهتر شدن شما. فقط کافی است چشمان خود را ببندید و به آن چیزی که می‌خواهید به آن برسید و یا جایگاهی که می‌خواهید در آن قرار بگیرید فکر کنید و با تمام جزئیات آن را در ذهن خود ترسیم کنید. برای شما آرزو می‌کنم که به‌زودی به تمام آنچه در ذهن خوددارید برسید.

مدیریت زمان های مرده دکتر مهدی آنت

از زندگی لذت ببرید و در لحظه غرق شوید.

یکی دیگر از جالب‌ترین کارهایی که می‌توانید هنگام روبرو شدن با زمان‌های مرده انجام بدهید این است که در زمان حال خود غرق شوید. به تک‌تک نفس‌هایی که می‌کشید توجه بکنید به تک‌تک اتفاقاتی که در اطراف شما در حال افتادن است توجه کنید.

اگر در ترافیک هستید به رفت‌وآمد انسان‌ها توجه کنید. به چرخ ماشین‌ها، به رنگ ماشین‌ها، به جزئیات ماشین‌ها، به رفت‌وآمد ماشین‌ها، به حرکت پله‌برقی، به ابرها در آسمان، به صدای آهنگ‌هایی که از ماشین‌ها پخش می‌شود و هر چیز دیگری که در اطراف شما در حال اتفاق افتادن است توجه کنید. زمان مانند یک موج است. موجی که جاری در زندگی ماست. انسانی می‌تواند بهترین استفاده را از زمان حالش بکند که سوار بر موج زمان باشد.

یاد بگیرید.

یادگیری به ما کمک می‌کند که زندگی بهتری داشته باشیم. هر چیز جدیدی که ما یاد بگیریم می‌تواند در زندگی آینده ما تأثیرگذار باشد و شاید روزی زندگی ما را بهتر کند. پس یادتان باشد که هیچ‌وقت از یادگیری غافل نشوید. من هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم که یادگرفتن ورد و پاورپوینت روزی به دردمان بخورد؛ اما همین الآن دارم این مقاله را برای شما از طریق نرم‌افزار ورد می‌نویسم و بعداً قرار است آن را در سایت کپی بکنم.

پس مهارتی که من ده سال پیش آن را یاد گرفتم الآن به دردم می‌خورد. به این توجه داشته باشید انسانی که یادگیری را متوقف کند، انسان مرده است. یکی از بهترین استفاده‌هایی که می‌توانیم از زمان‌های مرده زندگی‌مان بکنیم، یادگیری در این زمان‌هاست.

داشتن لیست کارها برای مدیریت زمان‌های مرده

یکی از کارهایی که خود من هم انجام دادم این است که یک لیست از کارهای کوچک برای مواقعی که در زمان‌های مرده گیر می‌کنم آماده کرده‌ام و آن‌ها برای خودم نوشته‌ام. وقتی‌که متوجه می‌شوید در شرایط زمان‌های مرده قرارگرفته‌اید، می‌توانید به‌راحتی سراغ این لیست بروید و یک کار را انتخاب کنید و انجام بدهید.

این‌طوری زمان کمتری از شما برای تصمیم‌گیری گرفته می‌شود و از تصمیمات محدود روزانه‌ای که دارید نیاز نیست استفاده کنید. همچنین کار پراکندگی ذهنی شما را کم می‌کند و به شما انتخاب‌های درست می‌دهد پس چه بهتر است که همین الآن یک کاغذ بردارید و شروع کنید.

.بیشتر بخوانید:

ذهن‌آگاهی و مزایای آن!

چرا نمی‌توانیم زمان خود را مدیریت کنیم؟

یادگیری این مهارت برای افرادی که هدفی دارند، نمی‌خواهند که عمرشان تلف شود و سعی دارند از آن‌ها به عنوان افراد موفق یاد شود، بسیار حائز اهمیت است موفقیت ما در گرو یادگیری مهارت کنترل زمان است.

نداشتن انگیزه، ضعف در نه گفتن، اشتباه در اولویت بندی، تنبلی و اهمال کاری، تمرکز همزمان روی چند کار، کمال گرایی یا کامل گرایی، استراحت نداشتن بین کارها، نداشتن فهرست روزانه، ورزش نکردن، رویاهای بزرگ و غیر واقعی، ضعف در مهارت تصمیم گیری، ضعف در تفویض اختیار، ضعف در مهارت حل مسئله و مشکل، همه اینها دلایلی هستند که باعث می شوند مدیریت زمان ما با مشکل مواجه شود.

مدیریت زمان های مرده دکتر مهدی آنت

.در وبلاگ دکتر مهدی آنت بیشتر بخوانید:

مشکلات اختلال وسواس اجباری

نکته پایانی

به عنوان حرف آخر می‌خواهیم بگوییم ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر چیزی قصد دارد زمان را از ما بدزدد. به نظر من یکی از مهم‌ترین دلایلی که ما نمی‌توانیم زمانمان را مدیریت کنیم این است که به کارهایی که انجام می‌دهیم آگاه نیستیم و برای آن‌ها معنا و دلیلی نداریم.

از طرفی اغلب اوقات ما متوجه این نیستیم که در زمان‌های مرده سپری می‌کنیم. پس ما اگر بتوانیم هنگامی ‌که در زمان‌های مرده هستیم شرایط خودمان را تشخیص بدهیم و به زمان خودمان آگاه باشیم، می‌توانیم زمان‌های مرده را مدیریت کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *