نشانه‌های افسردگی در زنان خانه دار! راه‌های پیشگیری و درمان!

افسردگی در زنان خانه دار دکتر مهدی آنت

ما قصد داریم در این مقاله مطالبی در مورد علائم و تاثیر افسردگی در زنان خانه دار و درمان آن را به شما عزیزان ارائه دهیم. زنان یکی از گروه‌های آسیب پذیر در زمینه بیماری‌های روانی هستند. بد نیست بدانید زنان دو برابر مردان از افسردگی و عوارض آن رنج می‌برند. افسردگی یک اختلال روانی بسیار شایع است و حتی کودکان نیز گاهی از آن رنج می‌برند، اما زنان به دلیل تغییرات جسمی و هورمونی و شرایط خاصی که در زندگی تجربه می‌کنند، تحت تاثیر قرار گرفته و آسیب بیشتری را تجربه می‌کنند.

افسردگی در زنان خانه دار چیست؟

سندرم افسردگی در زنان خانه دار از مدت‌ها قبل وجود داشته است. در سرتاسر جهان، زنانی وجود دارند که در خانه لباس‌های بسیار راحت و یا حتی شلخته می‌پوشند و از دیدن زنان دیگری که ناخن‌های آراسته و ظاهری بزک کرده دارند، بسیار تعجب می‌کنند. آن‌ها به پوشش روزانه‌ی خود نیز بی‌توجه‌اند. زیورآلات برای آن‌ها مفهومی ندارد. حتی در رعایت نظافت شخصی نیز بسیار ضعیف عمل می‌کنند.

این سندرم می‌تواند حتی زمانی که شما در خانه و با همسر و فرزندان‌تان زندگی می‌کنید، خوب رفتار می‌کنید و خوب می‌خوابید نیز ظاهر شود. این احساس گاهی با تشویش، اضطراب، ترس و حتی افسردگی نیز همراه می‌باشد.

زنان خانه دار با وجود تمام مشغله‌های روزمره‌شان، فرصت کمتری برای تعامل دارند. شاید به همین دلیل کمتر کسی پی به وضعیت روانی آنان می‌برد. جالب است بدانید که طبق تحقیقات رابطه معناداری بین افسردگی زنان خانه دار و نارضایتی زناشویی یافت شده است. پس متخصصان تعجیل در مداخله و درمان افسردگی در زنان خانه دار را ضروری می‌دانند.

دلایل افسردگی در زنان خانه دار

دلایل بالقوه‌ی زیادی برای افسردگی در زنان خانه دار وجود دارند که احتمال دچار شدن به افسردگی را در دوره‌ای از زندگی افزایش می‌دهند. این دلایل عبارت‌اند از:

 • کم‌توجهی یا سوءاستفاده‌ی دیگران به‌خصوص در کودکی‌؛
 • طی کردن دوره‌‌های سخت زندگی مثل سوگواری، ‌جدایی، یا از دست دادن شغل‌؛
 • داشتن سابقه‌ی خانوادگی افسردگی یا سایر مشکلات سلامت روان؛
 • داشتن سابقه‌ی شخصی سایر مشکلات سلامت روانی؛
 • دست‌وپنجه نرم کردن با بیماری‌های جسمی جدی مثل سرطان؛
 • داشتن ویژگی‌های شخصیتی خاص مثل عزت نفس کم؛
 • مدیریت هم‌زمان مادری با کار و سایر نیازها
 • مشکل داشتن با ظاهر و وسواس فکری درباره‌ی ظاهر.

به‌جز این دلایل رایج افسردگی، زنان در تمام مراحل زندگی‌شان تغییرات هورمونی را تجربه می‌کنند. این تغییرات به پریود شدن، بارداری، زایمان، یائسه شدن، مصرف داروها هورمونی مربوط است. بسیاری از این دوره‌ها می‌توانند باعث علائم افسردگی در زنان خانه دار شوند.

افسردگی در زنان خانه دار دکتر مهدی آنت

علائم افسردگی در زنان خانه دار

اگر شما زن خانه داری باشید که به افسردگی مبتلا شده‌اید ممکن است احساس کنید که دیگر هیچ علاقه‌ای به کارهای خانه ندارید و آنچه که در گذشته موجب احساس لذت و نشاط در شما می‌شده امروزه برایتان بی‌معنی است. همچنین احتمال دارد که دائماً در طول روز احساس غمگینی کنید و حتی بی‌دلیل زیر گریه بزنید. احساس پوچی و بی‌ارزشی از جمله دیگر مسائل آزاردهنده‌ای هستند که می‌توانند موجب ناراحتی شما شوند.

بسیاری از زنان خانه داری که دچار افسردگی می‌شوند، در ارتباط با همسر خود نیز تعارضات جدی را تجربه می‌کنند و در اغلب موارد کاهش میل جنسی را گزارش می‌دهند. در صورتی که علائم افسردگی را در خود جدی نگیرید احتمال تشدید شدن آن افزایش می‌یابد و می‌تواند به افکار بسیار آسیب‌رسانی نظیر مرگ و خودکشی نیز منجر شود. البته در بسیاری از موارد دوره‌های افسردگی به طور خود به خود فروکش می‌کنند. با این حال با شناخت علایم افسردگی در زنان خانه دار، پیشگیری و درمان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دیگر علائم:

 • لذت نبردن از علایق و سرگرمی های گذشته
 • مشکل در تمرکز طولانی مدت
 • کاهش مداوم اشتها
 • احساس ضعف و ناتوانی
 • احساس بی ارزشی و پوچی
 • عصبانی و خشمگین بودن
 • نداشتن امید به آینده
 • گریه‌های بی‌دلیل
 • داشتن اختلال خواب به ویژه در شب
 • تفکر درباره مرگ یا خودکشی
 • احساس گناه
 • کمبود انرژی و خستگی
 • تغییر عادت خواب (بیشتر یا کمتر خوابیدن)
 • نداشتن اعتماد به نفس
 • تغییر در میل به غذا خوردن (پرخوری یا بی اشتهایی)
 • دردهای فیزیکی مانند سردرد، کمردرد، مشکلات گوارشی و درد مزمن
 • احساس غم و مصیبت دائمی
 • حساس و ناآرام شدن

راه‌های مقابله با افسردگی در زنان خانه دار

افسردگی یک مشکل جدی است که نباید بدون توجه به آن رها شود. برای مقابله با افسردگی در زنان خانه دار، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

حفظ ارتباط با جامعه: تلاش کنید که با دوستان و خانواده خود در تماس باشید و به رویدادهای اجتماعی شرکت کنید. همچنین، عضو گروه‌هایی مانند کلاس‌های رقص، ورزشی، کتابخوانی و … شوید تا با دیگران ارتباط برقرار کنید.

فعالیت‌های جدید: برای پر کردن وقت خود و تغییر روتین روزانه، فعالیت‌های جدید انجام دهید. این فعالیت‌ها می‌توانند شامل هر چیزی از یادگیری یک زبان خارجی یا هنر تا تلاش برای پیدا کردن یک شغل پاره وقت باشند.

مراجعه به پزشک: اگر احساس می‌کنید که افسردگی شما بسیار شدید است، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. او ممکن است شما را به یک متخصص روانشناسی رفتاری ارجاع دهد.

مدیریت استرس: توانایی مدیریت استرس و نگرش مثبت به زندگی می‌تواند به شما در مقابله با افسردگی کمک کند. تلاش کنید تا روی بهبود تغذیه، ورزش، خواب، و روش‌های تفریح سالم تمرکز کنید.

حمایت از خود: همیشه به خودتان اهمیت دهید. این شامل تغذیه سالم، استراحت کافی، وقت گذرانی با دوستان و عضویت در فعالیت‌های جدید است. این اقدامات ممکن است به شما در مقابله با افسردگی کمک کنند.

در کل، مقابله با افسردگی در زنان خانه دار یک فرایند طولانی است. با تلاش برای ارتباط برقرار کردن با جامعه، فعالیت‌های جدید، مدیریت استرس و حمایت از خود، می‌توانید بهبود چشمگیری در وضعیت روحی خود داشته باشید.

افسردگی در زنان خانه دار دلایل افسردگی دکتر مهدی آنت

درمان افسردگی در زنان خانه دار

درمان افسردگی در زنان خانه دار معمولاً شامل ترکیبی از درمان‌ها می‌شود، از جمله:

روان درمانی

روان درمانی شامل کار با روانپزشک برای شناسایی و رسیدگی به علل و محرک‌های افسردگی در زنان خانه دار است. درمان شناختی-رفتاری (CBT) و درمان بین فردی (IPT) رویکردهای رایجی هستند که می‌توانند به افراد کمک کنند الگوهای افکار منفی را به چالش بکشند و روابط بین فردی را بهبود بخشند.

دارو

داروهای ضد افسردگی ممکن است توسط روانپزشک برای کمک به مدیریت علائم شدید تجویز شود.

بستری شدن در بیمارستان

در موارد افسردگی شدید در زنان خانه دار که خطر آسیب رساندن به خود یا خودکشی وجود دارد، یا اگر فرد قادر به عملکرد یا مراقبت از خود نیست، بستری شدن در بیمارستان ممکن است ضروری باشد.

تغییرات سبک زندگی

تغییر شیوه‌های مراقبت از خود و ایجاد تغییرات در سبک زندگی سالم می‌تواند مکمل سایر رویکردهای درمانی و نوعی از درمان افسردگی بدون دارو باشد. ورزش منظم، تغذیه متعادل، خواب کافی، تکنیک‌های کاهش استرس (به عنوان مثال، مدیتیشن، یوگا) و اجتناب از سوء مصرف مواد می‌تواند به طور مثبت تأثیر بگذارد.

افسردگی در زنان خانه دار دکتر مهدی آنت

افسردگی چگونه بر بدن زنان تاثیر می‌گذارد؟

زنان مبتلا به افسردگی ممکن است علائم فیزیکی زیادی مانند سردرد، گرفتگی عضلات یا مشکلات گوارشی را تجربه کنند. همچنین فرد می‌تواند با خوابیدن و بیدار شدن در صبح  مشکل داشته باشد و احساس خستگی کند.

سخن آخر

علائم افسردگی در زنان خانه دار به نسبت بانوانی که شاغل هستند کمی بیشتر است. چون هدف و برنامه مالی مشخصی ندارند و در این راستا شرایط زندگی برایشان کمی عجیب به نظر می رسد. چه خوب است که در مسیر زندگی از اهداف شخصی خود دست نکشیم و بهترین برنامه ریزی را داشته باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *