بلوغ عاطفی و راهکارهایی برای تقویت آن!

بلوغ عاطفی دکتر مهدی آنت

وقتی می‌گوییم فردی از لحاظ عاطفی بالغ است یا به‌اصطلاح به بلوغ عاطفی رسیده، معمولا فردی را تصور می‌کنیم که خوب خودش را می‌شناسد. فردی که به بلوغ عاطفی رسیده است بیشتر مواقع حسی مثل «آرامش در میان طوفان» دارد و بدون توجه به شرایط، می‌تواند احساساتش را مهار کند. این افراد بلدند در موقعیت‌های سخت چطور واکنش نشان بدهند و به‌خوبی می‌توانند در این شرایط خونسردی‌شان را حفظ کنند. دکتر مهدی انت در ادامه به توضیحاتی درباره نشانه‌های بلوغ عاطفی و تفاوت آن با بلوغ جسمی می‌پردازد، با ما همراه باشید.

بلوغ عاطفی چیست؟

بلوغ عاطفی به معنی توانایی تشخیص، درک و مدیریت احساسات خودمان و احساسات دیگران است. افرادی که از لحاظ عاطفی به بلوغ رسیده‌اند، می‌دانند که چگونه احساسات آن‌ها بر خود و دیگران تأثیر می‌گذارد، خصوصاً وقتی تحت فشار قرار بگیرند. آن‌ها می‌توانند برای رشد شخصی و داشتن روابط سالم، احساسات خود را مدیریت کنند؛ در واقع کنترل احساسات دارند.

مغز انسان تا حدود ۲۵ سالگی هنوز هم در حال تکامل است و فرد قادر نیست به درستی قضاوت کرده و عواقب کار‌ها را در نظر بگیرد و هنوز هم نیاز دارد تا بلوغ عاطفی و هوش هیجانی را تمرین کند. البته رسیدن به ۲۵ سالگی تضمین نمی‌کند که کسی به پختگی عاطفی رسیده است! قطعا افراد بسیاری را دیده‌اید که در سن ۴۰ سالگی یا ۶۰ سالگی هنوز هم مانند کودکان رفتار می‌کنند. عدم بلوغ عاطفی می‌تواند به دلایل متفاوتی مثل مشکلات دوران کودکی یا فرزند پروری ایجاد شده باشد.

نشانه‌های بلوغ عاطفی

همه  افراد در طول زندگی به سطح ثابتی از بلوغ عاطفی نمی‌رسند. در واقع رسیدن به پختگی عاطفی، فرایندی پویاست و در طول زندگی می‌شود آن را ارتقا داد. برخی از اصلی‌ترین نشانه‌های بلوغ عاطفی عبارتند از:

 • انعطاف پذیری
 • مسئولیت پذیری
 • قضاوت نکردن
 • مقاومت
 • مثبت گرایی واقع بینانه
 • شوخ طبعی
 • اعتماد به نفس
 • انعطاف پذیری

بلوغ عاطفی این معناست که شما بتوانید در هر موقعیتی با شرایط سازگاری داشته باشید و موقعیت‌های متفاوت را به چشم یک موقعیت منحصر به فرد ببینید.

.بیشتر بخوانید:

با دلبستگی ناایمن و انواع آن آشنا شوید!!!

ویژگی افرادی که به بلوغ عاطفی نرسیده‌اند!

 • افرادی که بلوغ عاطفی کافی ندارند، در تصمیم‌گیری‌های خود خیلی زود تحت تأثیر دیگران قرار می‌گیرند، همواره تلاش می‌کنند مرکز توجه دیگران باشند.
 • مسئولیت شرایط و زندگی خود را نمی‌پذیرند، زود عصبانی می‌شوند و از کوره در می‌روند.
 • مضطرب و بدبین هستند و نمی‌توانند به‌خوبی به صحبت‌های طرف مقابل خود گوش دهند و واکنش مناسب نشان دهند، آن‌ها مهارت گوش دادن فعال ندارند.
 •  اشخاصی که بلوغ عاطفی آن‌ها رشد نیافته، نیازمند محبت و توجه هستند و در نشان دادن عواطف خود دچار مشکل می‌شوند.
 •  این افراد انتقاد پذیر نیستند و حسودند، کسی را نمی‌بخشند، خلق و خوی آن‌ها ثابت نیست و کج خلق هستند.
 • کسانی که بلوغ عاطفی ندارند، از ارتباطات گریزان هستند یا آن را تکذیب می‌کنند و به دنبال سرزنش اشخاص در این موارد هستند.
 • تمایل به بخشیدن و بی‌میلی برای دریافت بخشش، از خصوصیات دیگر نابالغان از نظر عاطفی است.
 •  این گروه از تجربیات خود درس نمی‌گیرند. آن‌ها معتقدند تجربیات خوب و بد به بخت و اقبال بستگی دارد و کمتر مسئولیت شخصی را بر عهده می‌گیرند.
 • فرار از واقعیت، بدبینی، عصبانیت و اضطراب و جمله به اشخاص دیگر هنگام ناامیدی نیز از ویژگی‌های کسانی است که به بلوغ عاطفی نرسیده‌اند.
 • اشخاصی که از نظر عاطفی نابالغ‌اند، وابسته بوده، به آسانی تحت تأثیر قرار می‌گیرند، تردید دارند و بدون فکر عمل می‌کنند و مسئولیت عیوب خود را بر عهده نمی‌گیرند.
 •  نابالغان از نظر عاطفی بیش از اینکه گوش بدهند، صحبت می‌کنند گوش دادن به صحبت‌های دیگران به درک افکار و دیدگاه‌های آن‌ها نیازمند است. اما این اشخاص برای شنیدن دیگران وقت نمی‌گذارند و همین امر موجب می‌شود نتوانند به عمق هوشیاری عاطفی خود برسند.
 •  این اشخاص دوست دارند همیشه مرکز و محور توجه و تمرکز مکالمات و موضوعات باشند و با این مسئله که محوریت موضوع قرار نگیرند مشکل دارند.

بلوغ عاطفی نقل قول اافراد موفق دکتر آنت

بررسی تفاوت‌های بین بلوغ جسمی و بلوغ عاطفی

به طور خلاصه باید بگویم که بلوغ جسمی وضعیت پیشرفت بدنی و جسمانی شما در طول سالیان مختلف زندگی است و در نقطه مقابل، بلوغ عاطفی، وضعیت رشد ذهنی و عقلی شما می‌باشد. حتما شنیده‌اید که می‌گویند فردی از نظر سنی ۲۰ سال سن دارد ولی عقل او به اندازه فرد ۲ ساله است.

همین مثال ساده تفاوت بین بلوغ جسمی و بلوغ عاطفی را نشان خواهد داد. در واقع برای رسیدن به بلوغ عاطفی، تلاش بسیاری لازم است. فرد باید در ابتدا به خود شناسی عمیقی برسد و خود را کامل مورد بررسی قرار دهد. فاکتورهای دقیق بلوغ عقلی را بشناسد و برای رسیدن به نتیجه مطلوب تلاش کند. در حالی که رسیدن به بلوغ جسمی تلاشی نمی خواهد و جسم در جهت آن به پیش می رود. مگر در شرایط خاصی که از نظر تامین غذایی یا سلامتی شخص به مشکل بر بخورد. بلوغ جسمی اساسا پیر شدن بدن هر فرد است.

راه‌های تقویت بلوغ عاطفی

توسعه بلوغ عاطفی فرآیندی مستمر است که نیازمند تلاش و تأمل در خود است. در اینجا چند راهکار برای پرورش بلوغ عاطفی آورده شده است:

انعکاس خود و ذهن آگاهی را تمرین کنید

خود بازتابی منظم به شما این امکان را می‌دهد که از احساسات، محرک‌ها و الگوهای رفتاری خود آگاه‌تر شوید. تمرین‌های ذهن آگاهی، مانند مدیتیشن و تنفس عمیق، به حضور و مدیریت پاسخ‌های احساسی کمک می‌کنند.

به دنبال کمک حرفه‌ای باشید

تعامل با یک متخصص سلامت روان، مانند یک درمانگر یا مشاور را در نظر بگیرید تا بینش خود را در مورد احساسات و راه‌های مدیریت موثر آن‌ها بدست آورید. درمان می‌تواند ابزارهای ارزشمند و راهبردهای مقابله‌ای را برای افزایش بلوغ عاطفی فراهم کند.

ایجاد مکانیسم‌های مقابله سالم

به جای سرکوب یا اجتناب از احساسات، یاد بگیرید که به روشی سالم با آن‌ها کنار بیایید. این می‌تواند شامل یادداشت روزانه، ورزش بدنی، بیان هنری یا درگیر شدن در سرگرمی‌هایی باشد که شما را شاد می‌کند.

همدلی و گوش دادن فعال را تمرین کنید

بطور منظم در گفتگوهایی شرکت کنید که در آن بطور فعال به دیگران گوش می‌دهید و سعی می‌کنید دیدگاه‌های آن‌ها را درک کنید. خود را جای آن‌ها بگذارید و با همدلی پاسخ دهید و نگرانی و درک واقعی را نشان دهید.

با اضطراب مقابله کنید.

یکی از واکنش‌ها و احساساتمان در مقابله با موقعیت‌های مختلف اضطراب است و اضطراب را در زندگی همه انسان‌ها تجربه می‌کنند، ولی اگر اضطراب به حدی بالا برود که آرامش زندگی را بهم بزند و ارتباطات و تصمیم گیری‌ها را مختل کند، باید به جنگ با اضطراب و نگرانی‌های خود بروید و یاد بگیرید آن‌ها را بهتر مدیریت کنید.

از تفکرات جادویی دوری کنید.

تفکرات جادویی به این معناست که فکر کنید، دنیا آن طور که شما فکر می‌کنید پیش می‌‌رود، این تفکر در کودکان طبیعی اما در بزرگسالان غیر قابل قبول است، سعی کنید واقع بین باشید و واقعیت‌ها را در زندگی خود ببینید و خود را بی‌‌جهت مسئول بعضی اتفاقات ندانید و احساس گناه نکنید، اما در مقابل از اشتباهات واقعی که شما مسئول شان هستید، سعی کنید درس بگیرید.

پذیرفتن دردهای زندگی جدایی ناپذیر هستند.

در جریانات زندگی مستعد آسیب پذیری هستید، اگر حساسیت بیش از حد نشان دهید، آسیب پذیرتر می‌شوید، اما در معرض قرار گرفتن این درد و رنج‌ها، فرصتی را برای ما به وجود می‌‌آورد تا قوی‌تر شویم و مهارت‌های رویایی با این آسیب‌‌ها را در خود توسعه دهید.

به‌طور کلی سطح بلوغ افراد با هوش هیجانی آن‌ها سنجیده می‌شود و با انتخاب‌هایی که در موقعیت‌های حساس و مهم دارند، رسیدن به این بلوغ را تجربه می‌کنند.

.بیشتر بخوانید:

بی ثباتی عاطفی چیست؟

بلوغ عاطفی سخن بزرگان دکتر آنت

سخن پایانی

رسیدن به بلوغ عاطفی برای همه افراد لازم و ضروری است اما متاسفانه برخی از افراد به دلیل تیپ شخصیتی، محیط، خانواده و سبک زندگی‌شان نمی‌توانند به بلوغ عاطفی برسند. سن تاثیر خاصی روی بلوغ عاطفی ندارد چون برخی از افراد حتی در بزرگسالی هم به این بلوغ نمی‌رسند. در این مقاله راهکارهایی را ارائه دادیم که بتوانید گام به گام روی خودتان کار کنید و به بلوغ عاطفی برسید.

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *