باورهای اشتباه! چرا باورها در زندگی‌مان نقش مهمی دارند؟

باورهای اشتباه دلایل موفقیت مهدی آنت

باورهای اشتباه می‌توانند بسیار مخرب و آسیب رسان باشند و مسیر زندگی شما را تغییر دهند. باور، همان چارچوب فکری و رفتاری ماست که مسیر زندگی و عملکرد انسان را تعیین می‌کند. زندگی ما مملو از باورهای درست و غلط است که بتدریج و طــی ســال‌هــای کــودکــی و نــوجــوانــی شـکـل گـرفـتـه و برخاسته از فرهنگ، تربیت خانوادگی، معاشرت‌ها و آموزش‌هاست.

برای ساختن زندگی بهتر، باید باورهای خود را شناخته و آن‌ها را بر حسب درست یا غلط بودن تفکیک کنید. سبک زنـدگـی هـر فـردی بـراسـاس بــاورهــای او ساخته می‌شود و به همین دلیل هرگونه تغییر در شیوه زندگی تـک تـک انـسـان‌هـا و بعد جـامـعـه، نیازمند تـحـول و دگرگونی باورها است.دکتر مهدی آنت درباره باور‌های اشتباه و نقش آن‌ها در زندگی کار افراد توضیحات بیشتری خواهد داد

باور چیست؟

برای آن که معنا و مفهموم ساده باور را بهتر درک کنید ابتدا باید از قدرت باور با خبر باشید. قدرت باور که اغلب به عنوان ایمان و اعتقاد نیز شناخته می‌شود، نیرومندترین و خلاق‌ترین نیرو در جهان است. باور ها نقش مهمی را در زندگی ما ایفا می‌کنند زیرا بسیاری از موفقیت‌ها و شکست‌های زندگی هر فرد ناشی از باورهای درونی او است.

باور تاثیر بی نظیری در انجام پذیری و یا انجام ناپذیری اکثر تصمیمات ما دارد. باور در واقع همان ذهنیتی است که در تفکر ما و ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد. باور نوعی نمایش ذهنی از یک نگرش مثبت یا منفی در انجام امور مختلف است به زبان ساده‌تر باور یعنی تکرار مداوم یک تفکر در طول زمان.

باورها چگونه به وجود می‌آیند؟

شکل گیری باورها، درست از بدو تولد آغاز می‌شود. به تدریج و در طول زندگی، هزاران باور از تمام جنبه‌های زندگی، در ذهن ما شکل می‌گیرد. این باورها با یکدیگر تعامل دارند، بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند و یک سیستم باوری تشکیل می‌دهند.

مهم‌ترین منشا شکل گیری باورهای انسان عبارتنداز:

۱.پدر و مادر

۲.تجربیات شخصی

۳.آزمایشات شخصی

۴.هنجارهای فرهنگی و اجتماعی

۵.تحصیلات

۶.رسانه

وقتی چیزی را به عنوان واقعیت می‌پذیریم و به آن معتقد می‌شویم، در ضمیر ناخودآگاه ما ذخیره می‌شود. ضمیر ناخودآگاه ما درست یا غلط بودن اعتقاد را نمی‌داند یا به آن اهمیتی نمی‌دهد و به‌ سادگی آن را در موقعیت‌های پیش‌ رو استفاده می‌کند.

ضمیر ناخودآگاه به عنوان راهنمای خودکار عمل می‌کند تا زندگی ما را آسان‌تر کند و ما را ایمن نگه دارد. این کار کمک می‌کند تا در شرایط خاص به طور خودکار اقدامات لازم را انجام دهیم.

انواع باور

باورها به دو دسته تقسیم می‌شوند، باورهای درست و مثبت و باورهای اشتباه و منفی. تمام عقاید و تفکرات ما در زندگی در این دو دسته قرار دارند و ما باید آن‌ها را بشناسیم. اعتقادات محدود کننده در دسته باورهای منفی و اعتقادات انگیزشی و انرژی بخش در دسته باورهای مثبت قرار می‌گیرند. این افکار و نوع دیدگاه ماست که باورهایمان را شکل می‌دهد. انواع باورها عبارت اند از:

باورهای درست و مثبت

باورهای مثبت موجب ایجاد انگیزه زیادی در فرد می‌شود و موفقیت‌های بسیاری را برایش در پی دارد. این باورها انرژی مثبت فراوانی داشته و انگیزه و نیرو شما را برای انجام کارها بیشتر می‌کند. با این باور به راحتی به اهداف خود می رسید، حتی اگر با شکست های زیادی رو به رو شوید. یکی از مهم ترین محاسن باور مثبت، افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس می باشد. این ویژگی ها باعث می شود که با تمام مشکلات پیش رویتان مقابله کنید و به اهدافتان نزدیک تر شوید.

باورهای مثبت ذهن نیاز به تقویت دارند. تقویت این افکار باعث می‌شود که دستیابی به اهداف برای شما راحت‌تر شود و محرکی باشد که شما را به سمت آرزوهایتان می‌برد. این باورهای مثبت در زندگی تاثیرات بسیار مهمی می‌گذارد. افزایش تمرکز، رسیدن به اهداف، مدیریت ذهن و… مواردی است که این اعتقادات در زندگی شما به وجود می‌آورند، پس آن‌ها را دسته کم نگیرید.

باورهای مثبت چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟

۱. ایجاد انگیزه و احساس خوب

۲.ارسال ارتعاش خواسته ها از طریق ناخودآگاه به کائنات

۳.باورهای مثبت، تفکرات مثبت نیز به وجود می آورند

۴.ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس در برابر اطرافیان و بهبود روابط

۵.رسیدن به اهداف و خواسته هایتان در زندگی

باورهای اشتباه و منفی

باورهای اشتباه و منفی، باورهایی محدودکننده هستند که به‌ طور غیرواقع ‌بینانه‌ای ما را محدود می‌کنند. همه ما می‌دانیم که زندگی پر از محدودیت‌های مختلف است و ما نمی‌توانیم از سد بعضی عوامل بگذریم، اما با این‌ حال گاهی مواقع این ماییم که با باورهای خود یک سری محدودیت‌ها را بر خود تحمیل می‌کنیم. این باورها ریشه در عدم درک درست از خود و زندگی‌مان دارند و می‌توانند به موانع بزرگی در رسیدن به اهدافمان تبدیل شوند.

برای مثال تصور کنید که یک فرد باور دارد که نمی‌تواند هیچ کاری برای بهبود زندگی‌اش انجام دهد. این فرد به طبع دست به عملی هم نمی‌زند چرا که باور دارد تلاش‌هایش بی نتیجه خواهند بود. در اینجا باورهای اشتباه این فرد، او را محدود کرده و با اثر بر اعمالش جلوی پیشرفت و موفقیت او را می‌گیرند.

باورهای اشتباه، دکتر مهدی آنت

چرا افراد باورهای اشتباه خود را رها نمی‌کنند؟

افراد حتی زمانی که متوجه می‌شوند باورهای اشتباه داشته‌اند بازهم، آن‌ها را حفظ می‌کنند، زیرا این مساله به حفظ تعادل روانی آن‌ها کمک می‌کند. وقتی هر فرد برای پر کردن خلاهای روانی خود، باورهایی را شکل می‌دهند، به فکر خود باور نیستند بلکه فقط به این فکر می‌کنند که اگر آن باور را کنار بگذارند، چه عواقبی می‌تواند برایشان رخ دهد. مثلا یک فالگیر که ادعا دارد با ارواح حرف می‌زند، با خود خواهد گفت:

” اگر از این پس ارواح را نبینم و نتوانم با آن‌ها حرف بزنم، شبیه دیگران خواهم بود. من دیگر ویژه نخواهم بود و به همین علت کماکان باور دارم که ارواح را ببینم و حس کنم.“ دقت داشته باشید که این جملات به صورت ناخودآگاه گفته می‌شود، تا حدی که در بسیاری از اوقات، خود فرد نیز به این مساله آگاه نیست.

مراحل تغییر یک باور

۱. آگاه شدن از قسمت‌های مختلف تشکیل یک باور

۲. رها کردن احساسات مربوط به عقاید

۳. تغییر چشم انداز و کشف هویت دروغین

۴. شکستن پیوندهای ایمانی که باعث قدرتمند شدن ایده یا اندیشه می‌شود.

طبیعی است که هنگام یادگیری مهارت‌های جدید، احساس ناسازگاری کنید با این حال، هر چه بیشتر تمرین کنید، این کارها طبیعی می‌شوند و شما آن‌ها را با آسانی انجام می‌دهید. نکته مهم این است که کار را برای توسعه این مهارت‌ها انجام دهیم تا تغییر باورهای اشتباه به راحتی انجام شود.

دقیقا مانند یادگیری ریاضی و جدول ضرب همچنین برای یادگیری زبان ساعت‌ها به مکالمات گوش می‌دادیم و سپس با تکرار نحوه تلفظ و خواندن کلمات به ما آموزش داده می‌شود بنابراین آزاد کردن احساسات، تغییر دیدگاه هویت ما و تغییر ایده‌هایی که به آن‌ها ایمان آورده‌ایم نیز مهارت‌های ذهنی هستند اگر این مهارت‌ها را یاد نگرفته‌اید، احتمالا تغییر باورها کاری بسیار سخت است.

باورهای اشتباه را چگونه تغییر دهیم؟

فرمول تغییر باور این است که بدانید باورهای اشتباه هم نوعی فکر هستند، که چون زیاد تکرار شده‌اند، ضمیر ناخودآگاه آن را به عنوان حقیقت پذیرفته است و لزوما درست نیستند. باید پذیرفت این ما بوده‌ایم که به آن‌ها قدرت بخشیده‌ایم و آن‌ها را در ذهن خود تثبیت کرده‌ایم؛ پس می‌توانیم آن‌ها را تغییر دهیم. در ادامه مطلب به برخی از روش‌ها برای تغییر باورهای اشتباه و مخرب می‌پردازیم.

۱. تمثیل نقض

با آوردن مثال نقض‌های زیادی، می‌توانید این باورهای اشتباه را ضعیف کنید. مثلا اگر فکر می‌کنید که ثروت کمی در این دنیا وجود دارد که شما نمی‌توانید ثروتمند شوید، کافیست به محله‌های ثروتمند بروید و به ماشین‌هایی که در خیابان تردد می‌کنند نگاه کنید؛ خواهید دید که ثروت وجود دارد.

یا به فروشگا‌ه‌های لوکس بروید حتما افرادی را می‌بینید که با دست پر از این فروشگاه‌ها بیرون می‌آیند و قدرت خرید بالایی دارند. یا اگر فکر می‌کنید که دوست خوب پیدا نمی‌شود، نگاهی به اطرافیانتان بیندازید شاید افرادی باشند که دوستانی بسیار خوبی دارند که سالیان سال با هم دوست هستند. این یک مثال نقض است که نشان می‌دهد واقعیت جهان این گونه نیست که شما می‌پندارید در واقع شما باور نادرستی در مورد دوست یابی دارید.

به یاد داشته باشید که هنگامی که موفقیت افراد را می‌بینید، در دل آن‌ها را تحسین کنید. تحسین نوعی تایید است و باعث می‌شود ذهنتان به موفقیت عادت کند و باور کند که این اتفاقات برای شما هم رخ دهد.

۲. جملات تاکیدی

یک کار مهم برای تغییر باور، این است که باورهای اشتباه خود را برعکس کنید و جملات تاکیدی مثبتی بسازید. مثلا اگر باور شما این است که لایق ازدواج با فردی مناسب نیستید، باید تکرار کنید من لایق یک ازدواج موفق با یک فرد مناسب هستم. این جمله را باید بارها تکرار کنید تا ضمیر ناخودآگاهتان رفته رفته آن را بپذیرد. می‌توانید این جملات را بنویسید تاثیر نوشتن چندین برابر است و ذهنتان را بهتر و بیشتر تغییر می‌دهد.

راه دیگر این است که می‌توانید این عبارات را با صدای بلند تکرار کنید، صدایتان را ضبط کنید و چندین بار در طول روز به آن گوش کنید تا آرام آرام ضمیر ناخودآگاهتان باورهای جدید را بپذیرد. این جملات را با احساس خوب تکرار کنید تا اثر بخش باشد. اگر احساستان خوب نباشد دقیقا روی ناخواسته‌های خود تمرکز دارید، در این صورت نتایج بد و ناخوشایندی در پی خواهد داشت.

۳. با افرادی که به هدف‌های دلخواه شما رسیده‌اند، ارتباط بگیرید.

این کار نیز عملکردی همانند مثال نقض دارد. اگر با چشم خود افرادی را ببینید که باورهای عکس شما را دارند و نتایج بهتری کسب کرده‌اند، راحت‌تر می‌توانید بپذیرید که باور اشتباهی دارید و بهتر می‌توانید خود را تغییر دهید. باورهای ما طی سالیان تحت تاثیر اطرافیان و کسانی که با آن‌ها در ارتباط بوده‌اید شکل گرفته‌اند؛ بنابراین باید برای ایجاد باورهای نو با افراد جدید ارتباط بگیرید.

۴. افراد موفق باورهای درستی دارند که به هدف‌های بزرگی رسیده‌اند.

با آشنایی با طرز فکر افراد موفق و الگو قرار دادن آن‌ها، باورهای جدید در شما شکل می‌گیرد. اگر آن شخص برای شما دوست داشتنی باشد، این تغییر بسیار سریع تر اتفاق می افتد.

مطالعه مقاله روتین افراد موفق! در وبلاگ دکتر آنت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

باورهای اشتباه! چرا باورها در زندگی‌مان نقش مهمی دارند؟

۵. سرگذشت افراد موفق حول محور هدف خود را بخوانید.

افراد موفق باورهای درستی در زمینه کاری خود دارند، که منجر به موفقیت شان شده است. آشنایی با این باورها و آگاهی از آن‌ها باعث می‌شود شما باورهای اشتباه و نادرست خود را بهتر شناسایی کنید. وقتی نتیجه موفقیت فرد را می‌بینید، ذهنتان مجاب می‌شود که موفقیت دور از دسترس نیست و برای شما نیز امکان پذیر است.

۶. خود هیپنوتیزم

در برخی موارد که این باورها بسیار مخرب و قوی هستند و یا در مورد برخی باورهایی که ریشه در کودکی فرد دارند که با روش‌های دیگر به سادگی تغییر نمی‌یابند، از خود هیپنوتیزم نیز استفاده می‌شود.

۵ راه طلایی تغییر باورهای اشتباه

شما با یادگیری راه‌ها و روش‌های لازم، حتما باورهای  اشتباه و منفی را از خودتان دور کرده و به هر آنچه که دوست دارید، برسید.

مهم ترین اصل را باور کنید:

مهم‌رین اصل روحی و ذهنی که تاکنون کشف شده، این است که بیشتر مواقع به هر چیزی که بیندیشی، همان خواهی شد یعنی تو همانی که به آن می‌اندیشی. دنیای بیرونی شما انعکاسی از تصویر دنیای درونـی و بـاورهـای شماست. مـی‌تـوان با نگریستن به شرایط خارجی زندگی هر فــرد، بگویید که وضعیت روحــی و درونی او چگونه است.

باورهای خود را به چالش بکشید: 

قانون باور می‌گوید: هر چیزی را که با یقین باور کنید، به واقعیت تبدیل می‌شود. همیشه رفتار شما، حاصل بـاورهـای عمیق شماست. شما این باورها را آموخته‌اید و زمانی آن‌ها را نداشته‌اید. بنابراین لازم است باورهای خود را به چالش بکشید تا متوجه شوید آن‌ها متعلق به خودتان هستند یا فردی دیـگـر. در ایـن صــورت می‌توانید بـا شناسایی و تغییر باورهای اشتباه و غلط، موفق شوید.

بنابراین یکی از راه‌هــای تغییر بـاور این است که شما می‌توانید عقایدی داشته باشید که زندگی شما را ارتقا بخشد و شما را شاد و خوشبین کند یا عقایدی داشته باشید که مانع پیشرفت شما شود و استعدادهای شما را نابود کند.

از مقاله استعداد چیست؟ فرد با استعداد چه ویژگی‌های دارد؟ در وبلاگ Dr.Mahdi Anet بازدید نمایید.

باورهای محدودکننده را دور بریزید:

بدترین باورهایی که می‌توانید داشته باشید، باورهای محدودکننده است. نقطه آزاد کردن توانایی‌هایتان، زمانی است که باورهای محدودکننده خود را نابود کنید و دور بریزید. تنها کافیست برای انجام هر کاری ابتدا تصور کنید که هیچ محدودیت و مانعی بر سر راه شما وجـود نـدارد. تصور کنید کـه می‌توانید هـر چیزی را کـه در زندگی می‌خواهید، به دست آورید و توانایی شما در هر مسیری نامحدود است.

برای مثال تصور کنید که می‌توانید در زمینه کاری خود فردی برجسته باشید، می‌توانید آرام و مطمئن باشید و از هیچ چیز نترسید و می‌توانید به هر هدفی که دارید برسید. تنها در این صورت است که شما فکر خود را تغییر داده و زندگیتان متحول می‌شود.

گفت و گوی درونی خود را کنترل کنید:

یکی دیگر از روش‌های تغییر باور این است که شما بتوانید گفت و گوها و صحبت‌های درونی خود را کنترل کنید و تغییر دهید. برای شروع، این کلمات قدرتمندترین کلماتی هستند که می‌توانید با خود تکرار کنید: من خودم را دوست دارم…

هرگاه این کلمات را بیان می‌کنید، به راحتی تغییر باورهای اشتباه شما امکان پذیر بوده، ترس‌های شما ناپدید شده، جـرأت شما زیـاد شده و بر افکار، احساسات و نظرات شما تأثیر مثبت می‌گذارند. این کلمات آن قدر قدرتمند و مثبت هستند که ذهن و ضمیر ناخودآگاه شما، بی‌درنگ آن‌هـا را مثل یک دستور می‌پذیرد و احساس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنید.

با خود با کلمات مثبت صحبت کنید:

قدرتمندترین کلمات در واژگــــان شـمـا، کلماتی هستند کـه بـه خود می‌گویید و آن‌ها را باور می‌کنید. گفت و گوی درونی شما با خودتان، ۹۵ درصد از احساسات شما را تعیین می‌کند.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مدیریت و کنترل ورودی‌های ذهن! در وبسایت دکتر مهدی آنت می‌باشد.

باورهای اشتباه، دکتر مهدی آنت

چگونه باورهای اشتباه خود را تغییر دهیم؟

با توجه به رویکردهای مختلفی می‌توان نگاه متفاوتی به تغییر باورها داشت. بااین‌حال ما در اینجا تلاش می‌کنیم بیشتر از نگاه رویکرد شناختی رفتاری به تغییر باورها بپردازیم. توجه داشته باشید که هیچ‌ کدام از این مراحل به آسانی قابل انجام نیستند و شما برای تغییر باورهایتان به کمک یک روانشناس و یا مشاور نیازمندید:

1- شناخت باورهای بنیادین

باورهای بنیادین تاثیرگذار ترین باورهای ما هستند که می‌توانند تأثیر خیلی زیادی را در زندگی ما ایجاد کنند. این باورها در واقع همان باورهای اساسی ما می‌باشند که رفتار ما را جهت می‌دهند. برای مثال ممکن است یک فرد انسان‌ها را ذاتاً موجودی خبیث بداند و طبیعتاً این موضوع باعث بی‌اعتمادی و بدبینی او نسبت به انسان‌ها می‌شود. انسان دیگری ممکن است انسان‌ها را موجوداتی نیک‌سرشت بداند و در جهت کمک و مراقبت از آن‌ها تلاش کند.

آنچه که بین این دو فرد تفاوت ایجاد می‌کند باورهای بنیادین و اساسی هر کدام از آن‌ها هستند. در این قسمت شاید بپرسید که چگونه می‌توان باورهای بنیادین را شناسایی کرد؟ ابتدا باید بگویم که شناخت باورهای بنیادین کار ساده‌ای نیست. با این‌حال شما برای شناخت باورهایتان می‌توانید به رفتار و احساس خود و افکاری که زیر بنای آن رفتار و احساس‌ها هستند بیندیشید. مطمئناً با تمرین و تکرار بیشتر می‌توانید به شناخت باورهایتان دسترسی داشته باشید.

2- تفکیک باورهای اشتباه از میان باورهای بنیادین

بعد از شناخت باورهای بنیادین نوبت به جداسازی باورهای اشتباه و ناسالم  از باورهای سالم و منطقی است. برای مثال ممکن است یک فرد همه انسان‌ها را دشمن خود بپندارد و از آن‌ها بترسد و با حضور در میان دیگران دچار اضطراب شود. فرد باید ابتدا باور اشتباه و آسیب‌زای خود در این باره را بشناسد و سپس به سراغ تغییر آن رود. چنین فردی با بررسی باورهای خود می‌تواند دریابد که واقعاً همه انسان‌ها قصد آسیب زدن و فریب او را ندارند و باور او ریشه در واقعیت ندارد.

3- باورهای اشتباه خود را موشکافی کنید

در این قسمت ما باید باورهای اشتباه خود را زیر ذره‌بین قرار داده و بررسی کنیم که آن باورها با چه خطاهای شناختی همراه هستند. خطاهای شناختی نقص‌ها و ضعف‌هایی هستند که در نوع استدلال و تفسیر اطلاعات ما وجود دارند و باید به کمک یک روانشناس یکی یکی مورد بررسی قرار گرفته شوند.

4- جایگزین کردن باورهای اشتباه با باورهای سالم و منطقی

بعد از اینکه همه مراحل بالا را انجام دادید شما می‌توانید با واقع‌بینی بیشتر به سراغ پرورش باورهایی بروید که منطقی‌تر و معقول‌ترند و البته به واقعیت زندگی نیز نزدیک‌ترند.

همان‌طور که در ابتدا گفتیم تغییر باورها کار ساده‌ای نیست و. لازم است که در این راه ما از یک روانشناس و یا مشاور کمک بگیریم و در صدد تغییر باورهای اشتباه خود برآییم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *