با بخشش و تکنیک بخشایش بیشتر آشنا شوید!

تکنیک بخشایش دکتر مهدی آنت

بخشش، بزرگ‌ترین مولد انرژی جهان است، زیرا از نیروی عظیمی‌ که در جهت کینه ورزیدن به کار می‌رود می‌توان نتیجه‌ای مثبت و سازنده گرفت. به گفته وین دایر وقتی در قبال ناروایی‌هایی که در حقتان انجام شده، ناراحت و پریشان می‌شوید و کینه به دل می‌گیرید، خود را در واقع آلت دست دیگران قرار داده و در نتیجه قربانی رفتار آن‌ها شده‌اید.

در این حالت آن‌ها صاحب اختیار احساسات شما هستند و به میل و اختیار خود، شما را به سوی ناراحتی و خشم می‌کشانند. پس خصومت، دشمنی و کینه را از قلبتان بیرون کنید و از واکنش‌های مسموم‌کننده آن‌ها خلاصی یابید. نیازی نیست طلب بخشایش کنید و‌ لازم نیست کسی از گذشت شما مطلع شود. آنچه اهمیت دارد پاک کردن ذهن از این آلودگی‌هاست. در این مقاله دکتر مهدی آنت بیشتر به موضوع بخشش و چگونگی بخشیدن خود پرداخته است. با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بخوانید.

بخشش چیست؟

مردم اغلب بخشش را یک احساس می‌دانند، اما اینطور نیست. وقتی شروع به احساس خشم، عصبانیت و غم می‌کنید، در درون شما حباب می‌زند، بخشش را انتخاب کنید تا بتوانید آرامش و شادی خود را بازگردانید. این یک پارادوکس است. آیا واقعا منطقی است؟ معمولا نه.

این قطعاً زمانی صادق است که ما بدون هیچ تضمین واقعی برای پذیرش یا بازگشت، ببخشیم. این تواضع است. چیزهای بسیار کمی ما را به زانو در می‌آورند، مانند هنگام طلب بخشش و همچنین زمانی که تصمیم به بخشش می‌گیریم حتی زمانی که می‌دانیم چقدر اشتباه به ما ظلم شده است، می‌تواند متواضعانه باشد. این یک تولید کننده احساسات است. بخشش احساسات شدیدی را برمی‌انگیزد که هیچ چیز دیگری وجود ندارد. خوب و بد و می‌توانیم فکر کنیم که نمی‌توانیم ببخشیم، زیرا هنوز خیلی دردناک است. اما متوجه خواهید شد که چرا این درست نیست و چرا وقتی تصمیم می‌گیریم ببخشیم یا نه، نمی‌توانیم به احساس خود یا آنچه احساساتمان به ما می‌گویند تکیه کنیم.

.درباره هلدینگ تجارت قرن بیست و یکم و فعالیت‌های آن بیشتر بدانید! 

بخشش دکتر آنت فقر مالی

7 گام برای راه رفتن در عشق و بخشش برای خود و دیگران

  1. به دنبال شفقت باشید

یکی از راه‌های واقعاً مؤثر برای بهبودی این است که وقتی اتفاقی می‌افتد، برای خود یا شخص دیگری همدردی کنید. ما مطمئناً کامل نیستیم و نه هیچ کس دیگری. اگر به طور طبیعی دلسوزی برای شما آسان‌ترین کار نیست، این سؤال‌ها را از خود بپرسید: آیا این راه محافظت از خود آن‌ها بود؟ آیا آن‌ها درد دارند؟ آیا آن‌ها گیج شده اند؟ آیا آن‌ها می‌ترسند؟ دوران کودکی آن‌ها چگونه بوده است؟ آن‌ها راهبردهای مقابله‌ای خود را از کجا آموختند؟ هنگامی که شروع به دیدن کل شخص از منظری متفاوت می‌کنید، معمولاً شفقت به طور طبیعی اتفاق می‌افتد.

  1. شاد باشید، نه درست!

آیا این ضرب المثل را شنیده‌اید که “ترجیح می‌دهم خوشحال باشم تا اینکه درست باشم؟” آن را بپذیرید و از آن به عنوان پروتکل بخشش خود استفاده کنید. تصمیم بگیرید که شادی شما بسیار مهم‌تر از داشتن احساسات منفی است که به هر حال برای شما مفید نیست. آیا ارزش حمل این همه چمدان را دارد؟ چرا باید بشنوی که حق با تو بود؟ چرا اعتبارسنجی برای شما ضروری است؟

  1. شخص دیگر را فراموش کنید

اگر به خاطر انجام کاری با شما ناامید هستید، فقط او را از موقعیت خارج کنید. سپس چه خواهید کرد؟ چگونه آن را اداره خواهید کرد؟ این خود را برای یک واکنش مثبت‌تر، سازنده‌تر و مفید‌تر باز می‌کند. این مربوط به آن‌ها نیست، به شما مربوط است. از موقعیت برای رشد استفاده کنید، نه درگیری. کلاه حل مسئله خود را بر سر بگذارید و به آن برسید.

  1. از نیروی برتر خود بخواهید

همیشه ایده عاقلانه‌ای است که احساسات خود را به خدا ببرید و اجازه دهید او به شما کمک کند که چگونه با تعارض مقابله کنید. از او بخواهید که تنش‌ها و نگرانی‌های شما را کاهش دهد، آن‌ها را زیر پای او بگذارد، سپس از او بخواهید شما را به جایی که باید بروید هدایت کند. در تجربه من، او هرگز من را به اشتباه هدایت نکرده است.

  1. کمی دیدگاه داشته باشید

همیشه ایده خوبی است که خود را از موقعیت دور کنید، یک قدم به عقب بردارید و تصویر بزرگتر را ببینید. همیشه یک تصویر بزرگتر وجود دارد. اعتماد نکنید که فرضیات شما درست است. اعتماد نکنید که احساسات شما معتبر هستند. نفس بکشید، مکث کنید، از خودتان مراقبت کنید و سپس به مشکلی که دارید بازگردید. تماشا کنید کینه با چه سرعتی از بین می‌رود.

  1. به آن زمان بدهید

از خود بپرسید: “آیا این موضوع در یک ماه یا بیشتر اهمیت دارد؟” یا یک سوال دیگر از خودتان، “آیا سال آینده یادم می‌آید که این در مورد چه چیزی بود؟” حدس من احتمالا اینطور نیست. و حتی اگر این کار را انجام دهید، احتمالاً همان احساسات شدید وجود نخواهد داشت. بگذار زمان جادوی خودش را بکند.

  1. كمك بگيريد

اگر هنوز با بخشش دست و پنجه نرم می‌کنید، با یک متخصص تماس بگیرید.  مشاوران، درمانگران و مربیان زندگی آموزش دیده‌اند تا به شما کمک کنند مهارت‌های بخشش و ادامه دادن را بیاموزید. زندگی خیلی کوتاه‌تر از آن است که بتوان آن را با ناراحتی با داشتن احساسات منفی سپری کرد.

بخشیدن چگونه به ما کمک می‌کند؟

خشم و آزردگی از دیگران در وهله اول وجود خود ما را زخمی و پر از درد نگه می‌دارد. فردی که دچار زخم و آسیب دیدگی ذهنی و روانی است، نمی‌تواند به خوبی در جنبه‌های مختلف زندگی تصمیم گرفته و انتخاب کند. تا زمانی که از وقایع گذشته آزرده باشیم و دیگران را مقصر و مسبب آن جریانات بدانیم، نمی‌توانیم در صلح و آرامش زندگی کنیم. تنها خود ما هستیم که می‌توانیم تصمیم بگیریم دیگران را ببخشیم و از تله آزردگی رها شویم.

برای مثال، شخص آسیب دیده‌ای که خشمی قدیمی را از کودکی نسبت به پدر یا مادرش تا بزرگسالی به دوش می‌کشد، نه تنها در روابط بعدی خود با همسر یا فرزندش این آزردگی‌ها را به همراه دارد، بلکه در رابطه با کوچکترین رفتاری که خوشایندش نباشد، مدت‌ها آزردگی را در خود حفظ می‌کند. دچار گفتگوهای ذهنی ناراحت کننده شده و به همین خاطر در اجتماع و ارتباط با همکاران یا دوستانش فردی ضعیف و آسیب دیده به نظر می‌رسد.

ما از طریق بخشیدن دیگران دراولین مرحله به خودمان کمک می‌کنیم. روانمان را پالایش کرده آسیب‌های گذشته و آزردگی‌هایی که در ذهن و روانمان ایجاد شده را ترمیم می‌کنیم. بخشیدن نه تنها استرس و اضطراب‌های پنهان درون ذهن ما را پاکسازی می‌کند، بلکه کمک کرده تا با صلح بیش‌تری زندگی کنیم و از رویدادها و افراد مثبت و موثر اطرافمان انرژی بگیریم و کمتر به نکات منفی و نقص‌ها توجه کنیم.

آموزش بخشش به کودکان

آموزش بخشش به بچه‌ها از آنجایی که بخشش یک رفتار آموخته شده است، آموزش آن به کودکان از سنین پایین ضروری به نظر می‌رسد. بسیاری از ما می‌توانیم از آموزش ابتدایی در بخشش استفاده کنیم، بنابراین آنچه در ادامه می‌آید فقط برای کودکان صدق نمی‌کند. جیمی پریلو، LPC، (2018) چندین پیشنهاد برای کمک به بچه‌ها در یادگیری بخشش ارائه می‌کند. اول، مهم است که به کودک کمک کنیم بین بخشش و فراموش کردن تمایز قائل شود. بخشش به معنای چشم پوشی یا تشویق رفتار نیست.

بسیاری از بزرگسالان نیز با این بیزاری خاص از فراموشی دست و پنجه نرم می‌کنند، که ناشی از ترس از این است که اگر آن عمل را ببخشند، احتمال تکرار آن بیشتر می‌شود. در عوض، به کودک کمک کنید که بخشش را راهی برای گفتن این جمله ببیند: « من کاری که انجام دادی را دوست ندارم، اما تو را خواهم بخشید زیرا به من کمک نمی‌کند این احساسات بد را نگه دارم»

قبل از اینکه به کودک کمک کنید تا مجرم خود را ببخشد، مهم است که به او کمک کنید تا بفهمد چه اتفاقی افتاده است. برای انجام این کار، به کودک کمک کنید تا احساساتی را که به دلیل توهین تجربه می‌کند شناسایی کند. از آن‌ها بخواهید که این احساس را نام ببرند. کمک به کودک برای شناسایی احساس می‌تواند به او کمک کند که بخشش خود را به جای انجام آن به دلیل اینکه به او گفته می‌شود، داشته باشد.

در مرحله بعد، به کودک کاری دقیق بدهید تا انجام دهد. شاید این صحبت مستقیم با مجرم باشد. به عنوان مثال، نوشتن نامه‌ای برای توضیح احساسات آسیب دیده و ارائه بخشش، و سپس پاره کردن آن می‌تواند آزادی را برای کودک فراهم کند.

.بیشتر مطالعه کنید:

مهرطلبی چیست؟ افراد مهر طلب چه ویژگی‌های دارند؟

بخشش dr.Anetانواع بخشش

3 راه برای بخشیدن اشتباه خود

بخشش خود یک عمل قدرتمند است. این می‌تواند حتی در شدید‌ترین موقعیت‌ها از جمله کاهش افسردگی و خودکشی و افزایش رفتار‌های کمک جویی و سلامت روان عمومی در آتش نشانان و جانبازان نظامی تأثیر بگذارد. اگر بخشیدن خود بتواند برای افرادی که در این حرفه‌های شدید کار می‌کنند کارساز باشد، شانس خوبی وجود دارد که بتواند هم به شما و هم به مشتریانتان کمک کند. این سه راه را برای بخشیدن خود امتحان کنید.

  1. تشخیص و تصدیق کنید که انسان ها موجوداتی پیچیده و معیوب هستند.

در تاریخ این دنیا کسی نیست که اشتباه نکرده باشد. تشخیص این که اشتباه کردن بخشی اساسی از طبیعت انسان است می‌تواند به شما کمک کند تا اشتباهات خود را در ذهن خود قرار دهید و خودتان را ببخشید.

  1. بخشیدن خود را به عنوان گامی در جهت بهبود خود در نظر بگیرید.

نیازی نیست که خودبخشی در یک زمینه اخلاقی رخ دهد و می‌تواند برای بهبود خود استفاده شود.

یک مثال قوی از این، بازیکن فوتبالی است که فوتبال را زیر و رو می‌کند. این بازیکن مطمئناً پس از ارتکاب خطا پر از احساسات منفی می‌شود، اما باید به سرعت بهبود یابد تا همچنان در بازی بعدی بهترین کار خود را انجام دهد. خودبخشی راهی برای از بین بردن احساسات منفی است که ما را در مسیر پیشرفت باز می‌دارد.

  1. بخشش خود را به عنوان دومین بخش بعد از بخشش بین فردی در نظر بگیرید.

گاهی اوقات بخشش بین فردی ممکن نیست یا نامناسب است، مانند زمانی که فرد آزرده به طور غیرمنطقی از بخشش خودداری می‌کند یا زمانی که جرم مرتکب بر ظرفیت فرد برای بخشش غلبه می‌کند.

در این موارد، عواطف منفی علیرغم تلاش برای بخشش باقی می‌مانند و بخشش خود را می‌توان دومین جایگزین برتر در نظر گرفت. این دومین بهترین است زیرا یک طرفه است. نمی‌تواند رابطه را ترمیم کند، اما می تواند احساس کامل بودن شخصی را بازگرداند. زمانی که بخشش رخ نمی‌دهد، بخشش خود را امتحان کنید.

سخن آخر

رابطه بخشش با کم شدن استرس در زندگی خیلی اوقات، ما را با موقعیت‌هایی روبه‌رو می‌کند که باعث ناراحتی یا خشم ما می‌شوند. از آزار جسمی و خیانت عاطفی گرفته تا مشاجرات روزمره ناشی از تضاد خواسته‌های ما با خواسته‌های اطرافیان‌مان، اما دیر یا زود بسته به شدت آزاری که دیده‌ایم یا کمکی که دریافت کرده‌ایم، معمولا می‌توانیم آن حادثه آزار دهنده را پشت سر بگذاریم.

اما گاهی مشکل است تلخکامی یا احساس بی‌عدالتی را به فراموشی بسپاریم. ممکن است مرتبا موقعیت‌هایی را که در آن دچار اشتباه شدیم یا مورد سوء‌تفاهم قرار گرفتیم، در ذهنمان تکرار کنیم و دوباره از اول احساس خشم یا ناراحتی از قربانی شدن به ما دست دهد و شاید در خاموشی، مرتبا برداشت خودمان از ماجرا را تکرار می‌کنیم و به دنبال راهی برای تلافی‌کردن می‌گردیم.

اکنون شواهد فزاینده علمی نشان می‌دهد‌ هنگامی که ما دیگران را می‌بخشیم، با داشتن سلامت بیشتر و زندگی شادمان‌تر به خودمان هم کمک می‌کنیم. توانایی بخشایش ممکن است تا حدی به این علت در ما باشد، که راهی برای حل و فصل کردن موقعیت‌هایی باشد که در غیر این صورت به استرس‌های روانی و عصبی ناسالم منجر می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *