صداقت چیست؟

صداقت راستی و کمال mahdi anet

صداقت چیست؟

صداقت زمانی ایجاد می شود که هیچ گونه تضادی میان افکار، الفاظ و اعمال افراد وجود نداشته باشد. این خصیصه اخلاقی باید در ابتدا در درون خود فرد معنا پیدا کند و سپس در برابر دیگران در معرض ظهور گذارده شود.

یک فرد راستگو همواره به وجدان خود می گوید: “من با تو و با تمام انسان های دیگر با راستگویی برخورد می کنم.” باید همیشه کارهایی را انجام دهید که برای رابطه شما مفید و مناسب باشد. اگر باطنا صادق باشید، دیگر هیچ جایی برای نیرنگ و ریاکاری که موجب ایجاد اغتشاش در اذهان و افکار می شوند باقی نخواهد ماند. وجود صداقت به منزله خط سیر شما به سمت کمال به شمار می رود، چرا که ظاهر شما، آیینه ای از تمایلات درونی تان است.

دکتر مهدی آنت می گوید: کسانی که اصل صداقت را رعایت نمی‌کنند، دور تا دور خود مرز می‌کشند و تمایلی به برقراری ارتباط متقابل با دیگران ندارند، این امر در حالی است که سایرین نیز هیچ گونه تمایلی به برقراری ارتباط با چنین افرادی ندارند.

ممکن است برخی از افراد با خود بگویند که: “من انسان صادقی هستم، اما هیچ کس مرا درک نمی کند.” این صداقت نیست، صداقت درست مثل یک تکه الماس درخشنده است که درخشش آن تحت هیچ شرایطی از چشم ها پنهان نخواهد ماند و طبیعتا ارزش آن در رفتار و برخورد دیگران در برابر شما نمایان خواهد شد.

دلایل اهمیت صداقت و راستی :

  1. بدون وجود صداقت، روابط ما هیچ گونه پایه و اساس محکمی نخواهد داشت. صداقت داشتن در روابط با دیگران مانند روابط خانوادگی و یا روابط دوستان یا عاشقانه باعث ایجاد حس اعتماد در فرد مقابل می‎ شود. بدون وجود صداقت در روابط، جمله “دوستت دارم” نیز دروغ به نظر می ‎آید و هیچ احساس امنیتی در روابط احساس نخواهد شد .
  2. مردم قادر نیستند ذهن شما را بخوانند، صادق بودن فقط به معنای گفتن حقیقت نیست، بلکه به معنی نحوه عملکرد شما در شرایط مختلف نیز هست. ممکن است فردی با انجام عملی باعث آسیب رسیدن به شما شده باشد اما از این مسئله با خبر نباشد.
  3. وقتی مردم از حقیقت موضوعی بی اطلاع هستند، درصدد مطلع شدن آن حقیقت و کشف آن برخواهند آمد که در چنین شرایطی ممکن است به شایعات دامن زده شود و دروغ برخی افراد باعث ایجاد سوءتفاهمات و مشکلات بزرگی در روابط دیگران شود.
  4. مردم معمولا بیشتر از پنهان کردن حقیقت صدمه می ‎بینند تا خود حقیقت. بعضی از افراد به این دلیل دروغ می ‎گویند زیرا می ‎ترسند گفتن حقیقت باعث به وجود آمدن دردسر های متعددی برای آن ها شود.
  5. صداقت، روابط را بهبود می ‎بخشد و اعتماد بین افراد را افزایش می ‎دهد و عشق را عمیق تر می ‎کند. زندگی کردن با دروغ کاربسیار سختی است و باعث پیچیده تر شدن مشکلات می ‎شود.

شاید صادق بودن در ابتدا باعث دشوار شدن شرایط موجود شود اما در نهایت افراد را به یکدیگر نزدیک تر می ‎کند و باعث ایجاد حس امنیت در روابط افراد می ‎شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره اعتبار سازی در کار از مقاله اعتبار سازی چیست؟ چرا اعتبار در کار مهم است؟ در وبسایت دکتر آنت بازدید کنید.

صداقت دکتر مهدی آنت

آیا صداقت در بازاریابی به کسب و کار ما کمک می‌کند؟

آیا می دانید که چطور صداقت در بازاریابی در مورد کاستی ها و نقاط ضعف کالا یا خدمات مورد نظر می تواند ما را به موفقیت برساند؟

در طول زمان، بسیاری از بازاریابان به اهمیت این موضوع پی برده اند و دلایل مختلفی را مبنی بر صحت آن مطرح می کنند به چند مورد از آن ها می توان اشاره نمود:

صداقت مشتریان شما را غافلگیر می کند

سالیان سال است که مشتریان عادت کرده اند که فقط اطلاعات فیلتر شده ای از نقاط قوت و مزایای خدمات یا محصول را از فروشنده دریافت کنند. حال اگر اطلاعاتی مبنی بر نقاط ضعف و کاستی های محصول به آن ها داده شود این مسئله بسیار برای آن ها غیره منتظره خواهد بود.

صداقت، اطمینان از کیفیت محصول را به مشتری نشان می دهد

وقتی یک بازاریاب با قوت در مورد کاستی های کالای خود صحبت می کند گویای این واقعیت است که نسبت به ویژگی های محصول خود شناخت و اطمینان کامل دارد.

راستگویی بین فروشنده و خریدار اعتماد ایجاد می کند

وقتی که فرد بازاریاب با صداقت نقاط ضعف را با مشتری در میان می گذارد مسلما مشتری می تواند به ادعاهای او در مورد نقاط قوت کالا اعتماد کند. اعتماد مشتری سرمایه  ارزشمندی است که به صورت تدریجی و در گذر زمان ایجاد می شود اما با فریبکاری و بی صداقتی به سرعت از دست می رود.

 با صداقت می توان مشتریان واقعی را از غیر واقعی تمیز داد

با شنیدن کم و کاستی های محصول، یکسری از افراد که کالای شما مناسب آن ها نیست از خرید منصرف می شود و به سراغ برند دیگری خواهند رفت. در نگاه اول شاید این یک شکست در بازاریابی به حساب آید اما در عمل این طور نیست. در واقع، شما با صداقت از دست مشتریان پر دردسری که ممکن است به دلیل نارضایتی از محصول از شما شکایت کنند راحت شده اید و در عوض مشتریان واقعی خود را شناخته و برای آن ها وقت و انرژی خود را صرف می کنید.

صداقت در بازاریابی منجر به وفاداری مشتریان خواهد شد

روراستی در مورد مشکلات، کار بازاریاب را سخت می کند اما در عوض او خدمات یا کالا را درست بر مبنای نیاز و انتظار مشتریان واقعی عرضه کرده و رضایت و اعتماد آن ها را جلب می نماید که این امر در نهایت به وفاداری خریداران می انجامد.

با دانستن نقاط ضعف تلاش برای برطرف کردن آن بیش تر می شود

با علم به کاستی ها و میزان ریزش خریداران، تیم ارائه دهنده ی خدمات یا تولید کننده ی کالا، تلاش مضاعفی به منظور جبران یا از بین بردن عیوب و کاستی نموده که در نهایت منجر به بهبود کیفیت خدمات و محصول می شود.

صداقت نقل قول از بزرگان درباره تاثیر احساسات mehdi anet

چرا صداقت قدرت زیادی دارد؟

دکتر آنت معتقد است که صداقت، قدرت بسیار زیادی دارد، زیرا نمی‌توان قیمتی روی آن گذاشت. ۹۰ درصد چیزهایی که در دنیا وجود دارند از جمله خدمات درمانی، آموزش و تفریح با پول خریده می‌شوند. اما صداقت یکی از چیزهایی است که نمی‌توان با مبلغ زیاد هم آن را خریداری کرد. ما باید متوجه شویم که اشتباهات بخش طبیعی زندگی ما هستند و این موضوع را بپذیریم. تنها در این صورت می‌توانیم خودمان را ببخشیم و رشد کنیم.

 

تاثیر صداقت بر کسب و کار صداقت در تجارت

هیچ سازمانی را نمی توان بی نیاز از اصول اخلاقی و به ویژه سرآمدترین آن ها که همانا صداقت و درستکاری است دانست. سازمان مجموعه ای از افراد است و در هر سازمان نقش افراد انجام دادن کارها و پیشبرد وظایفی است که به آن ها محول می شود. برای اجتناب از آسیب دیدن سازمان اگر اخلاق بر سازمان حاکم باشد و اصول اخلاقی از طرف سازمان و کارکنانش مراعات شود از چند جهت در موفقیت سازمان مؤثر خواهد بود.

دلایل کسب و کارها برای استفاده نکردن از صداقت در تجارت

آسیب‌ های احتمالی استفاده از صداقت در تجارت برای یک کسب و کار معتبر چگونه هستند؟ در این زمینه در نهایت دو مساله اصلی وجود دارد که شامل:

اولین مسئله این است که با دادن اطلاعات زیاد به مشتریان، آن‌ ها دیگر به شما احتیاجی نخواهد داشت. و قادر خواهند بود که به تنهایی یا با کمک یک شرکت که هزینه‌ های کمتری را برایشان به همراه داشته باشد، کار خود را انجام دهند.

دومین مساله این است که مشتری در صورت آشنایی با نقاط ضعف و کمبود ها، از همکاری با شرکت شما منصرف خواهد شد. و ترجیح می‌دهد با یک شرکت بهتر کار کند. در نتیجه شما به هیچ عنوان نباید درباره استراتژی ‌های کاری خود به مشتریان تان چیزی بگویید، در عوض از کمبودها و نقاط ضعف محصولات و خدمات خود صحبت کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره استراتژی های موفق از مقاله اهمیت استراتژی فروش خوب و موفقیت در کسب و کار در سایت Mahdi Anet بازدید نمایید.

این مشتریان شما هستند که موجب می شوند تجارت و کسب و کار شما در بلند مدت با رشد و موفقیت مواجه شود. و با ثبات باقی بماند. در نتیجه اگر تمایل دارید یک تجارت با ثبات داشته باشید، کافیست قدردان این مشتری‌ ها باشید. تا دوباره به سراغ شما بیایند. استفاده از صداقت در تجارت می‌تواند به شما در به وجود آوردن یک رابطه مستحکم و صمیمی و بلند مدت با مشتری‌ ها، کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *