چگونه تعطیلات آخر هفته شادتری داشته باشیم؟

تعطیلات آخر هفته نقل قول از بزرگان mahdianet

تعطیلات آخر هفته برای اکثر مردم زمان باارزشی محسوب می‌شود. گذراندن آخر هفته‌ای شاد و مفید پس از روزهایی پر از مشغله کاری، بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

تعطیلات آخر هفته زمان مناسبی است تا برای هفته جدید آماده شویم. ایجاد تعادل میان زمان استراحت و رسیدگی به امور مهم زندگی، یک هنر است.

دکتر آنت: بهتر است بدانید که چگونگی گذراندن آخر هفته‌ها تاثیر زیادی بر روزهای دیگر دارد.

چگونه برای تعطیلات آخر هفته شادتر برنامه‌ریزی کنیم؟

حتما شما هم تا کنون افرادی را دیده‌اید که آخر هفته‌های خود را به بطالت می‌گذرانند و یا به نوعی جمعه‌های دلگیری را تجربه می کنند.

این اتفاق به این خاطر است که آن‌ها برای تعطیلات آخر هفته خود هیچ گونه برنامه‌ریزی ندارند و منتظرند که دیگران برایشان کاری کنند. نداشتن برنامه‌ریزی برای برنامه‌های مفرح برای آخر هفته، بهداشت روانی را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد و سبب خستگی و احساسات منفی در انسان می شود.

بنابر این آخر هفته‌های خود را جدی بگیرید و دنبال برنامه‌ریزی برای آن باشید. این کار می‌تواند برای هر کسی منحصر به فرد و متناسب با شرایط او باشد.

تعطیلات آخر هفته تصویر فرد موفق با کلید طلایی مهدی انت

توجه به نیازها

آنچه در یک برنامه‌ریزی دقیق برای آخر هفته‌ها مهم است توجه به نیازها می‌باشد. مثلا ممکن است فردی که در طول هفته یک کار پر استرس انجام می دهد و روزانه با ارباب رجوع‌های زیادی سر و کار دارد، نیاز داشته باشد که آخر هفته را در تنهایی و سکوت بگذراند.

یا دختر نوجوانی که به اقتضای سنش علاقه‌مند به همراهی با همسالان است، ممکن است بخواهد در یک فعالیت گروهی شرکت کند که این علاقه ناشی از نیاز به تعلق داشتن به گروه است و یک نیاز طبیعی به شمار می رود.

لذا در تعطیلات و آخر هفته‌ها بهتر است توجه به نیازهای هر فرد در نظر گرفته شود.

اولویت ها

آنچه برای برنامه‌ریزی برای آخر هفته‌ها اهمیت دارد، اولویت‌ها است. این امر شامل بزرگسال و کودک یا هر رده سنی دیگری می شود. به عنوان مثال اگر فرزند شما از لحاظ درسی به کمک نیاز دارد، بهتر است که چند تا از آخر هفته‌ها را به درس خواندن اختصاص دهد و وقت کمتری را صرف بازی و یا تماشای تلویزیون کند.

بهتر است به این نکته توجه کنید که حتما فعالیت‌های مناسب و مفرحی را برای آخر هفته‌ها هر چند کوتاه برنامه‌ریزی کنید تا بهداشت روان و آرامش روحی افراد حفظ شود.

ما به شما مطالعه مقاله بی ثباتی عاطفی چیست در وبسایت Mehdi Anet توصیه می کنیم.

مشارکت و همفکری

تعطیلات آخر هفته بهتر است به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در آن از نظرات همه افراد استفاده شود. مخصوصا اگر قصد سفری کوتاه یا شرکت در کلاس هایی را دارید بهتر است نظرات دیگران را هم جویا شوید.

اگر شما بخواهید آخر هفته‌ها فرزندتان را برای شرکت در کلاس های هنری و ورزشی ثبت نام کنید، باید بدانید که آیا این کار مورد علاقه او است یا خیر.

همچنین برای اوقات فراغت کودکان در آخر هفته‌ها توصیه می‌شود از امکانات موجود استفاده بهینه را به عمل آورید. به این معنا که هنگام گذراندن اوقات فراغت لازم نیست به جاه طلبی ها و خواسته‌های نابجا بپردازید.

پیش بینی اتفاقات احتمالی

هنگامی که می‌خواهید برای هرگونه تعطیلات خود برنامه‌ریزی کنید، باید اتفاقات احتمالی را پیش بینی کنید. ممکن است شما بخواهید برای آخر هفته خود به کوهنوردی یا طبیعت گردی بروید اما بیمار می‌شوید یا وضعیت آب و هوایی نامساعد می‌شود.

لازم نیست به خاطر این مسائل آخر هفته خود را خراب کنید، کافی است به برنامه های جایگزین و مفرح فکر کنید.

تعطیلات آخر هفته دلیل موفقیت افراد مهدی آنت

ورزش

ورزش کردن علاوه بر تاثیر زیاد بر کنترل فشار روانی خصوصا در کودکان و نوجوانان دارد و استرس را بسیار کاهش می‌دهد، سلامتی جسمانی را نیز تضمین می‌کند و نقش بسزایی در افزایش انرژی و ایجاد روحیه نشاط آور دارد.

انجام تمرینات ساده ورزشی می‌تواند سبب پاکسازی ذهن شما و پرورش ایده های نو و تازه و آغاز یک هفته انگیزه بخش باشد. گاهی بهتر است به جای تماشای مسابقات ورزشی در تلویزیون، خودتان یک ورزش ساده انجام دهید. نیازی نیست حتما ورزش‌های سنگینی انجام دهید بلکه یک پیاده روی در یک پارک هم می‌تواند کافی باشد.

بهتر است با توجه به شرایط فیزیکی و آمادگی جسمانی خود فعالیت مناسبی را انجام دهید که سبب تقویت سلامتی و احساس نشاط در شما شود.

کمی با خودتان وقت بگذرانید

نیازی نیست که تمام آخر هفته‌ها را به یک شکل و فقط در مهمانی ها باشید چرا که انجام کارهای مورد علاقه نیز در آخر هفته می‌تواند لذت بخش باشد.

توصیه می‌شود زمان‌هایی را فقط برای خودتان اختصاص دهید و اگر دوست داشتید می توانید:

  • کتاب بخوانید
  • به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید
  • به گیاهان و گل‌ها رسیدگی کنید
  • چای یا قهوه بنوشید
  • یوگا و مدیتیشن تمرین کنید
  • و….

گاهی اوقات در سکوت بودن به انسان احساس آرامش خاصی می‌دهد. پس اگر به دلیل مشغله‌های کاری و فکری که در طول هفته دارید نمی‌توانید لحظاتی با خودتان تنها باشید آخر هفته‌ها را به این کار اختصاص دهید.

نظافت را فراموش نکنید

آخر هفته‌ها بهترین زمان برای نظافت منزل، اتاق خواب، سرویس بهداشتی، شستن و اتو کردن لباس‌ها و ملافه‌ها می‌باشد. شما می‌توانید در عین حال که کارهای نظافتی را با سایر اعضای خانواده انجام می‌دهید به موسیقی مورد علاقه تان هم گوش دهید.

بعد از انجام این کارها می توانید دوش بگیرید تا با انرژی بیشتری برای هفته جدید آماده شوید.

چه عواملی باعث بروز اضطراب شروع هفته می‌شوند؟

اضطراب شروع هفته کاری نوعی اضطراب آینده است، اضطرابی که به هفته کاری که در پیش داریم مربوط می‌شود.

این اضطراب به‌ خصوص در غروب جمعه سراغ خیلی از ما می‌آید و علائمش عبارت‌اند از: بی‌قراری، کج‌خلقی و حس مبهم ناراحتی.

این حس می‌تواند در هر روز هفته نیز تکرار شود. مثلا کسانی که شیفتی کار می‌کنند یا آخر هفته‌ها نیز مشغول کارند، ممکن است در روزهای دیگر هم دچار این اضطراب بشوند.

ساده‌ترین دلیل، پایان تعطیلات آخر هفته و شروع هفته کاری است. البته این احتمال وجود دارد که مسائلی عمیق‌تر باعث بروز آن شوند، از قبیل فرسودگی شغلی یا مشکلات روانی پنهان.

اینکه اندکی برای شروع هفته پیش رو اضطراب داشته باشیم طبیعی است، اما اگر از کارمان لذت نمی‌بریم، در محیط کاری سمی گیر افتاده‌ایم یا مشکلات شخصی حل‌نشده‌ای داریم، همه این عوامل می‌توانند خود را به‌شکل اضطراب شروع هفته کاری نمایان کنند.

تحقیق جامعی درباره شیوع این اضطراب انجام نشده است، اما نظرسنجی از ۱۰۰۰ کاربر شبکه لینکدین نشان داد که ۸۰درصدشان آخر هفته‌ها دچار این اضطراب شده‌اند. پس باید گفت چنین اضطرابی شایع است و خیلی‌ها دچارش می‌شوند.

برای رهایی از این اضطراب راهکار پیش رو  را به کار ببندید:

-به ‌اندازه کافی بخوابید.

-بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنید.

-برای آخر هفته برنامه ای مفرح مانند سفر به طبیعت یا مهمانی بریزید.

-پنجشنبه‌ها را دریابید و در برنامه‌های آخر هفته‌تان روی پنجشنبه‌ها هم حساب باز کنید.

-فهرست کارهایتان را یادداشت کنید. در این صورت، درک بهتری از آنچه در پیش است خواهید داشت و کمتر دچار استرس خواهید شد.

-کارهای خانه مانند خرید و تمیزکاری را تلنبار نکنید و آن ها را در طول هفته به تدریج انجام دهید.

-روزهای شنبه هوای خودتان را داشته باشید. مثلا خودتان را به غذای محبوبتان مهمان کنید.

برنامه کاری و شخصی خود را بیش از حد شلوغ نکنید و همیشه ساعت‌هایی را هم خالی بگذارید.

-با مشاور روان‌شناس مشورت کنید.

اگر مدام دچار اضطراب هستید و دلیل مشخصی برایش ندارید یا بابت مسائل پیش‌پا افتاده دچار اضطراب می‌شوید، این ها نشانه‌های مشکلاتی مهم‌تر هستند.

افرادی که به‌طور منظم، حدود یک‌چهارم از وقت خود را هر روز با خانواده و دوستان خوب خود می‌گذرانند، 12درصد کمتر دچار استرس، اضطراب و تنش می شوند و احساس خوشحالی  و آرامش می‌کنند.

طبق یک نظرسنجی به همین دلیل است که مردم آخر هفته‌ها شادتر از طول هفته هستند.

بنابراین اگر الگوی گوشه‌گیری و تنهایی را برگزیده‌اید، سعی کنید قدم به قدم به جمع نزدیک شوید اگر چه لازم است ساعت‌هایی از روز را به خلوت خود اختصاص دهید و به کارهای مورد علاقه‌تان بپردازید.

بهتر است برای اطلاعات بیشتر از مقاله استرس و اضطراب! چگونه از اثرات مخرب آن ها رها شویم در وبسایت mahdi anet بازدید نمایید.

چرا نوع لباس در آخر هفته مهم نیست!

دکتر مهدی انت درباره نوع پوشش و ظاهر در محیط کار خصوصا در آخر هفته‌ها دیدگاه خود را اینگونه بیان می‌کند:

زمان‌هایی اتفاق می‌افتد که آخر هفته وارد محیط کار دوستی می‌شویم و می‌بینیم که دوست ما یک کت و شلوار رسمی پوشیده است و خیلی رسمی و اداری مشغول به کار است.

حتی برعکس این اتفاق نیز ممکن است پیش بیاید، ما فکر می‌کنیم ‌که اگر قرار است ‌وارد محیط کار دوست خود بشویم، باید رسمی و اداری باشیم.

باید در نظر بگیریم که می‌توان آخر هفته‌ها یک فرد یا حتی یک مدیر، یک تی‌شرت و یک‌ جین بپوشد و ما نیز می‌توانیم با یک لباس راحت به ملاقات دوستمان برویم، چرا؟ چون ما به سمت آخر هفته و تعطیلات و راحتی می‌رویم و نیاز به رسمی بودن نیست.

شما نباید خود را مقید کنید که حتما پوشش خاصی است که برای شما پرستیژ و شخصیت به همراه دارد، بلکه سطح تفکر و دیدگاه شما نسبت به هر چیز مهم است، این که چه کمکی می‌توانید به افرادی که در کنار شما هستند، کنید.

تعطیلات آخر هفته روتین زندگی دکتر انت

چطور مثل افراد موفق تعطیلات آخر هفته خوبی داشته باشیم؟

بخشی از فعالیت‎‌ها و برنامه هایی که افراد موفق برای تعطیلات آخر هفته خود دارند را برای شما آورده‌ایم تا با ایده گرفتن از آن‌ها برای آخر هفته‌ای شاد مهیا شوید:

 برای خانواده و دوستانتان کمی وقت بگذارید:

کسانی که وقت زیادی با عزیزان خود در طول هفته صرف نمی کنند، آخر هفته‌ها فرصت خوبی برای زمان گذاشتن در کنار خانواده است.

 مسافرت:

دور شدن از محیط کار و سفر رفتن در تعطیلات آخر هفته، فرصتی عالی برای استراحت پس از یک هفته سخت کاری است.

دور بودن از فضای مجازی:

موفق‌ترین افراد برای مدت زمانی از فضای مجازی شان دوری می‌کنند، یک پیاده روی بدون تلفن می‌تواند احساس رهایی فوق العاده‌ای به شما بدهد.

داوطلب شدن:

افراد و مکان‌هایی هست که از افراد به صورت داوطلبانه کمک می‌گیرند تا برنامه‌های غذایی در آخر هفته‌ها برای کمک به افراد فقیر انجام دهند. کارهای داوطلبانه و خیرخواهانه می‌تواند یک تعادل بین کارهای هفته تان و حس و حال خوبتان ایجاد کند.

از انجام دادن کارهای روزمره خودداری کنید:

هر تعطیلات آخر هفته ای بایدهایی دارد که باید انجام شود، اما شما نباید سعی کنید در این زمان کم به تمام کارهای عقب افتاده خود برسید. با یک برنامه‌ریزی صحیح برای انجام کارها و وظایف خود همه را انجام داده و سپس آن‌ها را از ذهن خود خارج کنید و استراحت کنید.

برنامه ریزی:

برنامه‌ریزی درباره آخر هفته‌ها و انجام آن قبل از شروع هفته به این معنی است که شما می‌توانید جمعه را برای بیرون رفتن آماده کنید. افراد موفق ماه‌ها و سال‌های خود را برنامه‌ریزی می‌کنند، زیرا اگر در لیست کارهای کوتاه گیر افتاده‌ باشند، بتوانند کارهای بزرگ را انجام دهند.

تعطیلات آخر هفته برخی از کارهای روتین دکتر آنت

اجتماعی بودن:

مطالعات درباره خوشبختی تجربه شده توسط مردم مشخص می‌کند که حس اجتماعی بودن خیلی بالاتر از رابطه‌های شخصی دیگر است.

فعالیت‌های فرهنگی:

باغبانی، آشپزی، کاردستی، بازی و ورزش برای تمام افراد در تمام هفته مهم است. برای داشتن شادی محض، برخی از مردم از ایجاد باغبانی لذت می برند. بعضی ها دوست دارند که تعطیلات آخر هفته خود را به آشپزی برای راضی کردن حس خلاق خود سپری کنند. زندگی با این فعالیت‌ها این امکان را به آن‌ها می‌دهد که با طراوت باشند و به گونه ای عمل کنند که روحشان هم تغذیه شود.

دوباره شارژ کردن:

ما در دنیای رقابتی زندگی می کنیم. عملکرد خوب نیازمند مدیریت زمان استراحت نیز می باشد با هدف شارژ مجدد باتری هایتان. به این ترتیب است که موفق‌ترین مردم تعطیلات آخر هفته خود را سپری می‌کنند و کارها را انجام می دهند.

 

شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق و منظم برای تعطیلات آخر هفته خود، هم به زندگی شخصی و هم به زندگی کاری خود اشتیاق و انگیزه بیشتری وارد نمایید. این که ما چگونه آخر هفته‌های خود را سپری کنیم، شاد و مفرح یا افسرده و دلگیر به ما بستگی دارد. خوب است که  مقاله مدیریت زمان و دلیل اهمیت آن را در سایت دکتر آنت مورد مطالعه قرار دهید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *