چگونه رهبری الهام بخش را تمرین کنیم؟

رهبری الهام بخش Dr.Anet

رهبری الهام بخش در هر سازمانی بر مبنای ایده‌ها صورت می‌گیرد. رهبر با انتقال ایده‌ها به سایر کارکنان سازمان و الهام بخشی به آن‌ها، افراد را در راستای فعالیت‌های سازمان تشویق و انگیزه می‌دهد. انگیزه بخشی موجب همراهی افراد با دیگر اعضای گروه می‌باشد و اعضای تیم را در راستای دستیابی به اهداف سازمان هدایت می‌کند.

نقش رهبر الهام بخش در سازمان فقط به منظور تعیین نقش افراد در سازمان نیست بلکه رهبران سازمان کمک می‌کنند تا اعضای تیم تصمیماتی در راستای اهداف و چشم اندازهای سازمان اتخاذ کنند و برای هر کدام از این پیشنهادات و تصمیمات راه حل‌های واقع بینانه و هوشمندانه ارائه دهند. رهبری در سازمان با تشویق دیگر افراد آن‌ها را به مشارکت در فعالیت‌های سازمان تشویق و در آن‌ها حس اطمینان و اعتماد را ایجاد می‌کند که هر یک سهم خاص خود را از فعالیت‌های سازمان خواهند داشت.

رهبری الهام بخش چیست؟

در هسته خود، رهبری الهام بخش یک رویکرد مدیریتی است که با تمرکز بر انگیزش و هدایت افراد از طریق الهام به جای هدایت صرف، از روش‌های سنتی فراتر می‌رود. یک رهبر الهام بخش توانایی القای حس هدف، اشتیاق و اشتیاق را در اعضای تیم خود دارد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند و به نتایج قابل توجهی دست یابند. فرقی نمی‌کند که تجربه مدیریتی داشته باشید، چه یک مدیر اجرایی یا یک کارمند سطح اول، هرگز برای تمرین رهبری الهام‌بخش زود یا دیر نیست.

بیشتر بخوانید: مدیریت فروش یعنی چه؟ 6 اهرم تکنیکی برای مدیر فروش موفق!

ویژگی‌های رهبر الهام بخش چیست؟

رهبران بسته به رده خود در هر سازمان، سبک‌ها و مهارت‌های متفاوتی دارند. بااین‌حال رهبران رده‌بالای سازمان که اغلب وظیفه ترسیم افق‌ها و تعیین خط مشی‌ها را بر عهده دارند، باید توانایی آینده‌نگری داشته باشند. می‌دانید رهبر الهام‌بخش و رؤیابین چه ویژگی‌هایی دارد؟ آن‌ها را در ادامه معرفی کرده‌ایم.

۱. انگیزه‌بخش هستند

مهم‌ترین ویژگی رهبران رویایی توانایی بیدارکردن انگیزه‌ها و ظرفیت‌های خفته زیردستان است. آن‌ها علاوه بر چیره‌دستی در سخنرانی‌های انگیزشی، این کار را با الگوی عملی نشان می‌دهند، یعنی ضمن ترسیم افق‌های روحیه‌بخش، جلوتر از دیگران در مسیر کسب اهداف گام برمی‌دارند.

۲. کل‌نگری و برنامه‌ریزی استراتژیک دارند

رهبران الهام‌بخش خود را درگیر جزئیات کار نمی‌کنند. آن‌ها طرح‌ها و برنامه‌های کلی را طراحی می‌کنند. در این میان ممکن است عقب‌گرد‌هایی نیز در اجرای عملی جزئیات برنامه‌ها رخ دهد، اما آن‌ها بر افق‌های بلند و حل مشکلات بزرگ‌تری تمرکز می‌کنند که ممکن است در مسیر رسیدن به اهداف پیش آیند.

۳. ذهنیت پیشگام و جست‌وجو‌گر دارند

رهبر الهام بخش خیلی زودتر از دیگران متوجه اهمیت یک ایده برای تغییرات بزرگ می‌شود. از این رو کسانی که می‌توانند پیش از آنکه تغییرات از راه برسند، آن‌ها را پیش‌بینی و برای استفاده از آن‌ها ایده‌یابی کنند، گزینه مناسبی برای رهبری در سطوح بالاترند. این افراد همواره دنبال دانش جدید برای فهم بهتر آینده می‌گردند.

۴. هوش هیجانی زیادی دارند

رهبر الهام بخش برای آنکه بتواند نیروهای خود را مدیریت و هدایت کند، باید هوش هیجانی زیادی داشته باشد. هوش هیجانی به‌معنای توانایی شناخت و مهار عواطف و احساسات خود و دیگران است. برای آنکه بتوان رؤیای آینده را به دیگران انتقال داد، باید از مهارت‌هایی مانند فن سخنوری و زبان بدن برای انتقال شور و شوق به دیگران استفاده کرد. همه اینها بخشی از مهارت‌های هوش عاطفی‌ هستند که رهبر الهام بخش باید آن‌ها را داشته باشد.

رهبری الهام بخش دکتر مهدی آنت روحیه مثبت از خود نشان دهید

۵. شخصیت کاریزماتیک دارند

شخصیت کاریزماتیک فردی است که وقتی در جمع باشد، توجه‌ها را به خود جلب می‌کند؛ نه به‌خاطر اینکه ظاهری جذاب دارد، بلکه به‌خاطر نحوه صحبت‌کردنش و چه بسا این رهبران ظاهری ساده و معمولی داشته باشند. رهبران الهام بخش که شخصیت کاریزماتیک دارند به‌راحتی دل اعضای سازمان را به دست می‌آورند، به آن‌ها انگیزه می‌دهند و آن‌ها را به تلاش‌کردن ترغیب می‌کنند. این رهبران به صدای سازمان خود تبدیل می‌شوند و محبوبیت زیادی بین اعضا دارند.

۶. برای رسیدن به اهداف مصرند

رهبران الهام بخش برای کسب اهداف جلوتر از دیگران حرکت را شروع می‌کنند. آن‌ها در پیگیری اهداف مصرند و به کمتر از آنچه شایسته می‌دانند، راضی نمی‌شوند. این رهبران دیگران را تشویق می‌کنند تا تمام توانایی‌های خود را به کار گیرند. کنارکشیدن و خسته‌شدن در مرام این رهبران نیست. حتی با وجود عقب‌گرد‌ها و شکست‌ها، آنها قادرند دوباره انرژی خود را بازیابند و به مسیر برگردند.

۷. شجاع‌اند

به‌چالش‌کشیدن روزمرگی‌ها و تحول‌آفرینی شجاعت زیادی می‌‌طلبد. رهبران الهام‌بخش این شجاعت و ریسک‌پذیری را دارند که مسیر‌های گذشته را کنار بگذارند و با ترسیم یک مسیر جدید، در آن گام بردارند. آن‌ها از تغییر نمی‌ترسند و دیگران را نیز با خود همراه می‌کنند.

مزایای رهبری الهام بخش

-رهبران الهام‌بخش نه تنها برای دیگران سود می‌برند، بلکه با دستیابی به سطوح بالاتر حرفه‌ای و دستیابی به برتری شخصی، به نفع شخصی نیز هستند.

-رهبران الهام بخش دارای ویژگی‌های انگیزشی استثنایی هستند که نتیجه آن توسعه تیم‌هایی با عملکرد بالا و با انگیزه است که تمایل به دستیابی به استانداردهای حرفه‌ای برتر برای رهبر خود دارند.

-به دلیل کاریزمای رهبر الهام بخش، اعضای تیم پرانرژی هستند و به احتمال زیاد قادر خواهند بود از پتانسیل خود حداکثر بهره برداری یا استفاده کنند.

-رهبران الهام بخش با رفتار اخلاقی و صادقانه در محل کار، حس قوی خودآگاهی به دست می آورند و با صداقت عمل می‌کنند.

-رهبران الهام بخش می‌توانند خود را به شیوه‌ای بسیار بهتر مدیریت کنند و در عین حال به نیازهای دیگران توجه یکسانی داشته باشند.

.بیشتر بخوانید: وست ویژن

3 گام برای تمرین رهبری الهام بخش

خواندن برای کسب دانش در مورد رهبری الهام بخش یک شروع است، اما به کارگیری هر چه سریع‌تر آن دانش کلیدی است. به هر حال، عمل محور بودن یکی از ویژگی‌های اصلی یک رهبر تحول آفرین است. تمرین این سبک رهبری را به عنوان یک صاحب کسب و کار، مدیر اجرایی یا مدیر با کار بر روی سه قسمت اقدام فهرست شده در زیر شروع کنید.

 1. چشم انداز و ماموریت کسب و کار را تعریف کنید

چشم انداز و ماموریت دو جنبه مهم از سبک رهبری الهام بخش هستند. رهبران الهام بخش آینده نگری دارند. این بدان معناست که آن‌ها تصویر روشنی از آینده بهتری ایجاد کرده‌اند که کسب و کار از طریق کار خود به دست می‌آورد. با استفاده از این چشم انداز، آن‌ها استراتژی‌های کسب و کار روی زمین ایجاد می‌کنند تا اعضای تیم را در مورد چگونگی تحقق این مفهوم راهنمایی کنند.

برای رهبری با چشم انداز و ماموریت:

 • یک بیانیه چشم انداز و بیانیه ماموریت دقیق بسازید.
 • این اصول راهنما را به کارکنان منتقل کنید.
 • چشم انداز و ماموریت را توضیح دهید تا اعضای تیم از دلایل اهمیت کار خود آگاه باشند.
 • همه استراتژی‌های کسب و کار را پایه گذاری کنید و پیرامون چشم انداز و ماموریت سازمان کار کنید.
 • هنگام واگذاری وظایف و مشاغل، چشم انداز و ماموریت را به تصویر گره بزنید.
 • یک تمرین تجسم روزانه ایجاد کنید تا مشخص شود که شرکت به کجا می‌خواهد برود.
 1. الهام بخشیدن و ایجاد انگیزه در اعضای تیم

رهبران الهام بخش با ایجاد انگیزه در افراد برای ایجاد تغییر، اقدام جمعی را تحریک می‌کنند. ابتدا یک مشکل مشخص می‌شود. سپس رهبر آن مشکل را با طنین انداز شدن با احساسات دیگران که با آن همذات پنداری می‌کنند، بیان می‌کند. برای مثال، این ممکن است مانند بحث در مورد ناراحتی یا سردرگمی ناشی از یک موضوع باشد. در مرحله بعد، رهبر تصویری الهام بخش از آینده را ترسیم می‌کند، سپس یک برنامه اقدام روشن ارائه می‌شود. این طرح راه حل رهبر و چگونگی انجام آن را توضیح می‌دهد. در نهایت، این گروه با دعوت به همکاری با رهبر در تبلیغ اخلاقی تغییر فراخوانده می‌شود.

هنگام الهام بخشیدن به اقدام جمعی:

 • با اشتیاق، اعتقاد و اعتماد به نفس صحبت کنید.
 • با تشریح هدف کلی در پشت همه ابتکارات و کارها، حمایت و خرید را به دست آورید.
 • به طور مرتب از اعضای تیم تشکر و قدردانی کنید.
 • نقاط قوت افراد را بیابید و با عظمت درون آن‌ها صحبت کنید.
 • جلسات هفتگی انفرادی برای بحث در مورد اهداف فردی و راهبردهای دستیابی به آن‌ها برگزار کنید.
 • با بررسی و ارائه زمان کافی برای استراحت و بهبودی، از کارمندان در برابر فرسودگی محافظت کنید.
 1. رهبری خدمتگزار را تمرین کنید

رهبر خدمتگزار بودن اغلب با یک رهبر الهام بخش مصادف می‌شود زیرا رهبری خدمتگزار اغلب ذهنیت و تجربیات دگرگون کننده انگیزه قلبی است. داشتن ذهنیت رشد و هدایت تغییرات مثبت از ویژگی‌های مشترک این دو سبک رهبری است. به‌علاوه، هر دو جامعه‌های قابل اعتمادی را پیرامون دلایلی ایجاد می‌کنند که به جای رهبر، به دیگران خدمت می‌کنند.

برای تمرین رهبری خدمتگزار:

 • بیش از هر چیز بر نیازهای دیگران تمرکز کنید.
 • برای ارتباط موثرتر هوش هیجانی خود را افزایش دهید .
 • مجموعه‌ای از ارزش‌های سازمانی را ایجاد کنید، ارتباط برقرار کنید و دنبال کنید.
 • اعضای تیم را در قبال این دستورالعمل‌های مهم مسئول نگه دارید.
 • فرهنگ تیمی را توسعه دهید که ریشه در مهربانی و اعتماد دارد.
 • اعضای تیم را راهنمایی کنید و در عین حال آن‌ها را به رهبران بعدی شرکت تبدیل کنید.

رهبری الهام بخش دکتر مهدی آنت شکست های خود را به اشتراک بگذارید

سخن آخر

همه‌ی افراد می‌توانند با تمرین برخی مهارت‌ها، به یک رهبر الهام بخش تبدیل شوند. چنین رهبرانی می‌توانند کارکنان را برای دستیابی به موفقیت شغلی و شخصی ترغیب کنند و با تعهدی که از خود نشان می‌دهند، به رونق کسب‌و‌کار کمک کنند. در این مطلب در مورد مزایای رهبر الهام بخش برای سازمان و چگونگی تبدیل‌شدن به چنین رهبری صحبت کردیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *