بهترین راهکارها برای افزایش تمرکز! چه چیزی باعث عدم تمرکز ما می‌شود؟

افزایش تمرکز دکتر مهدی آنت نقل قول از افلاطون

افزایش تمرکز و چگونه متمرکز شدن بر روی مسائل مهم، همیشه مورد توجه افراد در تمامی سنین بوده است. ما باید با دلایلی که موجب عدم تمرکز ما می‌شود آشنا بشویم تا در نتیجه بتوانیم راهکارهای افزایش تمرکز را به کار ببندیم. دکتر مهدی آنت در این مقاله به توضیح درباره راهکارهای افزایش تمرکز و دلایلی که آن را از دست می‌دهیم پرداخته است. با ما همراه باشید.

تمرکز چیست؟

در ابتدا نیاز است که واژه تمرکز را به صورت دقیق معرفی کنیم تا شما درک کامل و درستی از آن به دست آورید. تعاریف مختلفی برای تمرکز (Focus) ارائه شده است که هر کدام از این تعاریف به یکی از شرط‌های اصلی و اساسی تمرکز اشاره می‌کند. در ادامه این پنج تعریف را یکی پس از دیگری بررسی خواهیم کرد:

تعریف اول: وقتی از تمرکز صحبت می‌کنیم، در واقع می‌خواهیم یک مسئله یا طرح را انتخاب کنیم و روی آن متمرکز شویم. برای متمرکز شدن لازم است تمام فکر و ذکر خود را روی آن مسئله گذاشته و تمام مسائل و موارد نامربوط را کنار بگذاریم.

تعریف دوم: تمرکز یعنی انجام دادن یک کار با علاقه و اشتیاق!

تعریف سوم: وقتی کسی از قدرت تمرکز برخوردار است، در واقع این مهارت و توانایی را دارد که افسار ذهن خودش را به دست بگیرد، به ذهن خود فرمان دهد و آن را وادار به اطاعت کند.

تعریف چهارم: تمرکز کردن به این معنا است که به زمان، انسان‌ها و رویدادهای مختلف فائق بیاییم و اولویت‌بندی مسائل را مشخص کنیم. در واقع نباید اجازه دهیم که انسان‌ها و اتفاقات برای ما تصمیم بگیرند بلکه باید خودمان اهمیت مسائل را مشخص کنیم و بگوییم که کدام مسئله مهم‌تر از سایر مسائل است.

تعریف پنجم: تمرکز یعنی از نظر ذهنی با تمام وجود ایستادگی و مقاومت کنیم.

حال که با تعاریف مختلف تمرکز آشنا شدیم، زمان آن فرارسیده که عوامل عدم تمرکز را بررسی کنیم و بدانیم که چه عواملی باعث می‌شود که ما تمرکز نداشته باشیم و نتوانیم تمام انرژی و حواس خود را روی یک مسئله متمرکز کنیم.

.بیشتر بخوانید:

مهرطلبی چیست؟ افراد مهر طلب چه ویژگی‌های دارند؟

افزایش تمرکز دکتر آنت با تعمق کردن درک بهتری بدست می آورید

عوامل موثر بر از دست دادن تمرکز

عدم تمرکز هم از عوامل داخلی تاثیر می‌گیرد و هم عوامل خارجی یا محیطی. اگر می‌خواهید راه‌های بهبود و افزایش تمرکز را یاد بگیرید، باید ابتدا با عوامل موثر بر آن آشنا شوید.

حواس‌پرتی

ما در حین انجام کار با اطلاعات زیادی مواجه می‌شویم. محققان دریافته‌اند که مغز ما آن‌قدر برای حواس‌پرتی آماده است که فقط دیدن گوشی هوشمند می‌تواند دچار عدم تمرکز و حواس پرتی شود.

خواب ناکافی

کمبود خواب می‌تواند به کاهش هوشیاری، کندتر شدن فرآیندهای فکری و کاهش تمرکز منجر شود. در نتیجه، توانایی برای انجام وظایف، به خصوص کارهای مرتبط با استدلال یا منطق، به طور جدی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

فعالیت بدنی ناکافی

آیا تا به حال متوجه شد‌ه‌اید که بعد از ورزش احساس آرامش و انرژی بیشتری می‌کنید؟ وقتی فعالیت بدنی انجام نمی‌دهید، عضلات شما منقبض شده و در نتیجه، ممکن است احساس سفتی در گردن، شانه و قفسه سینه داشته باشید و به همین علت دچار عدم تمرکز بر روی کار یا مسائل دیگر خواهید شد.

عادات غذایی

آنچه که می‌خورید، روی سلامت مغز و میزان تمرکز شما تاثیر دارد. اگر مغز خود را با مواد مغذی مناسب تغذیه نکنید، مشکلاتی مانند از دست دادن حافظه، خستگی و حواس پرتی و عدم تمرکز را تجربه می‌کنید.

رژیم غذایی بسیار کم چرب می‌تواند تمرکز را کاهش دهد، چون مغز به اسیدهای چرب ضروری نیاز دارد. سایر رژیم‌های غذایی سخت و محدودکننده هم ممکن است به دلیل تامین نکردن مواد مغذی مورد نیاز مغز یا با ایجاد گرسنگی باعث حواس پرتی شده و روی تمرکز تاثیر منفی داشته باشند.

.بیشتر بخوانید:

هلدینگ تجارت قرن 21

محیط

بسته به کاری که انجام می‌دهید، محیط می‌تواند روی تمرکز شما تاثیر بگذارد. بدیهی است که صدای بلند مشکل‌ساز است، اما بسیاری از مردم در هنگام ساکت بودن بیش از حد محیط هم در تمرکز کردن دچار مشکل می‌شوند.

فقط میزان سر و صدا نیست که می‌تواند روی تمرکز تاثیر داشته باشد، بلکه نوع صدا هم مهم است. به عنوان مثال، ممکن است یک موسیقی بدون کلام به افزایش تمرکز کمک کند، اما شنیدن صدای مکالمه دو همکار باعث حواس‌پرتی شود.

 چندوظیفه‌ای بودن

دقت داشته باشید که چندوظیفه‌ای با «چند پتانسیلی بودن» متفاوت است. یکی از عومل عدم تمرکز

همین چند وظیفه بودن است، یعنی چند کار را به فاصله بسیار کوتاهی از هم انجام دادن.

این به معنای این نیست که شما نباید چند کار را انجام دهید، اما مطالعات نشان می‌دهد سوئیچ کردن و گذار از یک کار به کار دیگر، باید طی فرایندی خاص انجام شود. اگر ناگهان وسط کارتان کاری دیگر انجام دهید، وقت زیادی را به هدر خواهید داد.

افسردگی

اغلب مردم به افسردگی به عنوان نشانه‌ای حواس پرتی و عدم تمرکز نگاه می‌کنند. اما درستش این است: «حواس پرتی نشانه افسردگی است!».  موسسه بین المللی بهداشت روانی می‌گوید دشواری تمرکز یکی از شایع‌ترین علائم افسردگی است. اگر احساس پوچی، ناامیدی و یا بی تفاوتی دارید، ممکن است دچار افسردگی شده باشید.

افزایش تمرکز Dr.Anet سخن افراد موفق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *