با دلبستگی ناایمن و انواع آن آشنا شوید!!!

با دلبستگی ناایمن و انواع آن آشنا شوید!!! دکتر مهدی انت

دلبستگی ناایمن، شکلی از ارتباط آلوده به ترس است؛ ترس از دست دادن و ترس از صمیمیت، که محققان شکل گیری آن را به کودکی نسبت می‌دهند. اولین تجربه دلبستگی هر انسانی با مادر است. چگونگی رابطه‌ای که مادر با کودک شکل می‌دهد، نوع دلبستگی را معین می‌کند. الگوی دلبستگی در نوع روابط سلامت روان و تعاملات ما در بزرگسالی موثر است. اگر این رابطه درست شکل نگرفته باشد، فرد دچار الگوی دلبستگی ناایمن می‌شود.

در الگوی رفتاری نامناسب، چون کودک به افراد ابتدایی زندگی اعتماد می‌کند، بنابراین نمی‌تواند به کس دیگری اعتماد کند و از ایجاد روابط صمیمانه عاجز است. دکتر مهدی آنت در این مقاله به توضیح بیشتری در این باره پرداخته است با ما همراه باشید.

دلبستگی چیست؟

دلبستگی یک رابطه عاطفی خاص است که شامل تبادل، مراقبت و لذت است. ریشه‌های تحقیق در مورد دلبستگی از نظریه‌های فروید در مورد عشق آغاز شد، اما محقق دیگری به نام جان بولبی عنوان پدر نظریه دلبستگی شناخته می‌شود. جان بولبی تحقیق گسترده‌ای را به مفهوم دلبستگی اختصاص داد و آن را به عنوان “ارتباط روانی پایدار بین انسان‌ها” توصیف کرد.

بولبی از این دیدگاه در روانکاوی استفاده کرد که تجارب اولیه در دوران کودکی بر رشد و رفتار در مراحل بعدی زندگی ناثیر می‌گذارد. سبک دلبستگی اولیه ما در دوران کودکی از طریق رابطه نوزاد و مراقب ایجاد می‌شود. علاوه بر این، بولبی معتقد بود که دلبستگی یک مولفه تکاملی دارد و به بقا کمک می‌کند.

دلبستگی ناایمن چیست؟

والدینی که به نیازهای کودکان خود اهمیت نمی‌دهند و به سرعت به آن پاسخ نمی‌دهند، نیازهای کودکان خود را برطرف نمی‌کنند. این دست والدین دلبستگی ناایمن را در فرزند خود شکل می‌دهند. افرادی که دلبستگی نایمن دارند غریبه‌ها را به والدین خود ترجیح می‌دهند. نسبت به انسان‌ها درست نمی‌اندیشند و ارتباطات خود را بر مبنای واقعیت قرار نمی‌دهند. در ادامه نشانه‌های افراد با دلبستگی ناایمن را شرح داده‌ایم.

دلبستگی ناایمن نشانه‌ها دکتر آنت

 

انواع سبک دلبستگی ناایمن کدامند؟

دلبستگی ناایمن اضطرابی

این افراد به‌عنوان دلبستگی دوسوگرای اضطرابی یا فقط اضطرابی شناخته می‌شوند، این افراد معمولا نیازمند تلقی می‌شوند. اگر مراقب اصلی شما به طور مداوم نیازهای شما را پشتیبانی نکند یا تنها زمانی به شما توجه کند که آن‌ها را صدا می‌کنید، احتمال شکل گیری این نوع دلبستگی زیاد است. این نوع دلبستگی برای افرادی که والدینشان اغلب برای کار به سفر می‌روند یا مدام سرکار هستند، رایج است. یا افرادی که والدینشان در حال گذراندن مشکلات خود بودند: طلاق، از دست دادن شغل، مرگ والدین، افسردگی و غیره.

نشانه‌ها

شخصی که دلبستگی مضطرب دارد دائماً می‌ترسد که طرد یا نادیده گرفته شود. برای فرونشاندن این ترس‌ها، اغلب رفتارهای وسواسی مانند ارسال پیامک 24 ساعته، تازه کردن شبکه‌های اجتماعی شریک زندگی خود یا برقراری ارتباط بیش از حد انجام می‌دهند. به طور معمول، آن‌ها خود را در روابط فوق‌العاده وابسته با سایر افراد وابسته مضطرب می‌بینند. آن‌ها همچنین ممکن است به افراد وابسته اجتنابی میل پیدا کنند، زیرا ارتباطی شبیه به آنچه با والدین خود داشتند، خواهند داشت.

دلبستگی ناایمن اجتنابی

آیا تا به حال با کسی برخورد کرده‌اید که به نظر می‌رسد هیچ احساسی ندارد؟ آن‌ها احتمالا دلبستگی ناایمن اجتنابی داشتند. وقتی یک مراقب نیازهای کودک را نادیده می‌گیرد یا آن نیازها را زائد تلقی می‌کند، در نهایت کودک به طور کلی نیازهای خود را بیان نمی‌کند. در عوض، آن‌ها به سمت درون می‌روند، بروز احساسات را تعطیل می‌کنند و به طور افراطی یاد می‌گیرند که مستقل و متکی به خود شوند.

نشانه‌ها

به عنوان بزرگسالان، آن‌ها به دنبال انزوا، استقلال هستند و اغلب به عنوان افراد خود جذب، خودخواه یا سرد شناخته می‌شوند. افراد با این سبک دلبستگی تمایل دارند احساسات و ارتباطات را نسبتاً بی‌اهمیت ببینند. در نتیجه، آن‌ها اغلب روابط را در اولویت قرار نمی‌دهند. برای افراد وابسته اجتنابی معمول است که به طور کامل از روابط اجتناب کنند. یا اینکه یکی پس از دیگری رابطه نیمه جدی داشته باشند، بدون اینکه به طور کامل متعهد شوند.

دلبستگی ناایمن آشفته

افرادی که تحت این نوع وابستگی قرار می‌گیرند معمولاً نامنظم و غیرقابل پیش بینی هستند. افرادی که دلبستگی ناایمن آشفته داشتند اغلب تجربیات آسیب زا با مراقب خود داشتند، مانند آزار عاطفی یا فیزیکی. این باعث شد که کودک بین ترس از مراقب خود گیر کند و در عین حال بخواهد توسط آن‌ها تسلی یابد.

نشانه‌ها

افراد مبتلا به دلبستگی ناایمن آشفته به طور همزمان از نزدیک شدن یا دور شدن بیش از حد از عزیزان خود می‌ترسند. آن‌ها پادشاهان و ملکه‌های پیشگویی خودتحقق هستند: آن‌ها هوس می‌کنند ارتباط برقرار کنند، اما از ترس از دست دادن آن، تلافی می‌کنند، درام ایجاد می‌کنند و پس از رسیدن به آن، خود را در بسیاری از بحث‌های بی‌معنی می‌بینند.

ویژگی‌های دیگری که ممکن است فردی با سبک دلبستگی ناسازگار داشته باشد عبارتند از:

 • تصویر منفی از خود
 • عزت نفس پایین
 • خودگویی مخرب
 • تنهایی شدید
 • ترس از طرد شدن
 • شک کردن دیگران در زندگی خود هنگام ایجاد روابط
 • بی اعتمادی به دیگران

دلبستگی ناایمن نشانه‌ها دکترمهدی آنت

 

نشانه‌های دلبستگی نا‌ایمن چیست؟

افرادی که دلبستگی ناایمن دارند، نشانه‌های زیر را دارند:

همیشه با من باش

برای مثال فردی که دلبستگی ناایمن دارد، همیشه می‌خواهد همسرش تمام وقتش را با او بگذراند و پیش کس دیگری نباشد؛ یا می‌خواهد همسرش بدون او هیچ کاری نکند.

شک کردن

افرادی که دلبستگی ناایمن دارند، مدام به همسر خود شک می‌کنند و می‌خواهند تمامی افرادی که با او در ارتباط است را بشناسند و به همسر خود اطمینان ندارند. از او راجع به ارتباطاتش سوال می‌پرسند و به همه شک دارند.

ناتوانی در ایجاد رابطه نزدیک و صمیمانه

نمی‌توانند رابطه صمیمانه با همسر خود ایجاد کنند؛ آن‌ها دیواری به دور خود کشیده‌اند، که مانع هر گونه صمیمیتی می‌شود.

ترس روابط نزدیک

فرد قادر به ایجاد روابط نزدیک نیست؛ چرا که می‌ترسد آسیبی به او برسد. این یک تناقض در فرد ایجاد می‌کند. از سویی دوست دارد با فرد مورد علاقه شان ارتباط ایجاد کنند؛ از سویی او را رد می‌کنند.

بی‌اعتمادی

او هیچ وقت به همسر خود به طور کامل اعتماد نمی‌کند؛ چرا که فکر می‌کند قرار است روزی به او خیانت کند.

ترس از ترک شدن

او فکر می‌کند روزی همسرش او را ترک می‌کند و دلیل منطقی برای این ترسش ندارد؛ بنابراین از نزدیک شدن به او اجتناب می‌کند. فرد از صمیمیت می‌ترسد، چون مادرش در کودکی او را تنها گذاشته است.

کنترل گری

ترس از ترک شدن و خیانت، باعث می‌شود این فرد روابط صمیمانه‌اش را کنترل کند؛ امر و نهی می‌کند و همیشه دوست دارد بر همسرش تسلط داشته باشد.

مشکل داشتن با ابراز محبت

این فرد با ابراز محبت و رفتارهایی که صمیمت را نشان می‌دهد، مشکل دارد. اگر کسی را ببیند که در جمع دیگری را بغل می‌کند، ناراحت می‌شود. ریشه این رفتار در کودکی فرد است؛ او در کودکی مورد محبت مادرش نبوده است و یاد نگرفته چگونه محبت کند یا محبت دریافت کند.

.بیشتر بخوانید: وست ویژن

دلبستگی ناایمن نشانه‌ها دکتر مهدی آنت

آیا دلبستگی ناایمن مزایایی دارد؟

دلبستگی ایمن سالم‌ترین سبک به نظر می‌رسد، و تحقیقات زیادی از این موضوع پشتیبانی می‌کنند. با این حال، آنچه کمتر به آن پرداخته اند، این واقعیت است که نیمی از کل جمعیت در یکی از سبک‌های “ناامن” قرار می‌گیرند.

تکامل همه چیز در مورد تناسب است. احتمال زنده ماندن شما برای انتقال ژن‌های خود به نسل بعدی چقدر است. باقی ماندن سبک‌های ناایمن نشان می‌دهد که آن‌ها نوعی تقویت تناسب را به همان روشی که سبک ایمن انجام می‌دهد، ارائه می‌دهند.

۵ عامل مهم در شکل گیری دلبستگی ایمن:

فرصت برقرار کردن رابطه نزدیک: نوزادان باید با والدین ارتباط داشته و رابطه نزدیکی با هم برقرار کنند تا پیوند عاطفی عمیقی بین آن‌ها شکل بگیرد و باعث به وجود آمدن دلبستگی ایمن در کودکان شود .

کیفیت پرستاری از کودک: مادر یا مراقب باید در کنار کودک حضور داشته و نیازهای اساسی کودک مثل غذا را در اسرع وقت برآورده سازد. پاسخ‌دهی سریع، منظم و مناسب مادران به علایم نوزادان و نگهداری محبت‌آمیز آن‌ها، با ایمن بودن دلبستگی ارتباط دارد. مادر هنگام ارتباط با کودک نباید خسته و بی‌حوصله باشد و به کودک بی‌توجهی کند یا اینکه بیش از اندازه به کودک توجه کند .

ویژگی‌های کودک: دلبستگی حاصل یک رابطه و تعامل دو نفره بین والد و مراقب است، بعضی از نوزادان بی قرار هستند و بیشتر گریه می‌کنند و بعضی به اصطلاح خوش اخلاق‌تر هستند. عواملی مانند تولد زودرس و بیماری نوزاد، نگهداری از نوزاد را برای والدین سخت‌تر می‌کند. در این شرایط والدین بویژه مادر باید تحمل پذیری بیشتر داشته و مسئولیت دشوارتری دارد.

شرایط خانوادگی: نوع رفتاری که والدین با کودک دارند از مهم‌ترین شرایط خانوادگی است. والدینی که خودشان مورد بی مهری پدر و مادرشان قرار گرفته‌اند نباید با فرزندشان هم همانطور رفتار کنند، باید پدر و مادرشان را ببخشند و سعی کنند خودشان والدین خوبی باشند. روابط عاطفی بین والدین نیز بسیار مهم و تاثیر گذار است.

خلق و خوی کودک: همانطور که در مورد قبلی هم اشاره شد دلبستگی حاصل یک تعامل دو نفره است و رفتار مادر با نوزاد تا حد زیادی تابعی از رفتار خود نوزاد است. بعضی نوزادان خلق و خوی دشوار دارند و برخی خلق و خوی ملایم دارند که عامل تعیین کننده‌ای برای رفتار مادر با نوزاد است. مادران باید نوزاد را فارق از هر مقایسه و تبعیضی پذیرفته و مهربانی و رسیدگی خود را نسبت به او دچار تزلزل نکنند.

عواقب ایجاد سبک های دلبستگی ناایمن در افراد چیست؟

جان بالبی بیان کرد که: اگر این پیوند عاطفی میان فرزند و مادرش به شکل ناایمن برقرار گردد، فرد دچار مشکلات روانی و جسمانی زیادی می‌شود.

 • شکل گیری عزت نفس پایین
 • وابستگی شدید به دیگران یا استقلال
 • اتکاء به نفس کاذب و پوچ
 • عدم مدیریت بحران‌های زندگی
 • و افسردگی
 • از عمده‌ترین مشکلاتی هستند که انسان‌ها به خاطر داشتن سبک دلبستگی ناایمن با آن روبرو می‌شوند.
 • راه‌های تربیت فرزندان بی مسئولیت
 • وسواس‌های غذایی، کم خوری و یا پرخوری نیز از مشکلات عمده‌ی جسمانی سبک دلبستگی ناایمن می‌باشد.
 • مشکلات اجتماعی زیادی نیز مانند:
 • عدم خویشتن داری در اجتماع
 • حفظ روابط دوستانه
 • سرکشی در برابر قدرت و حکومت
 • فقدان اعتماد به دیگران
 • عدم همدلی با انسان‌ها و
 • داشتن دیدگاه منفی نسبت به انسان‌ها

از مهم‌ترین مشکلات احساس ناامنی درونی انسان‌ها می‌باشد.

دلبستگی ناایمن ناتوانی در ایجاد رابطه نزدیک دکتر مهدی آنت

غلبه بر سبک دلبستگی ناایمن

هیچ کس نباید قربانی گذشته خود باشد. با این حال تغییر یا رشد شخصیت به تنهایی آسان نیست. فردی که به طور طبیعی دلبستگی ایمن ندارد، می‌تواند روی این وضعیت کار کند و در ایجاد یک سبک امن از طریق روابط و تعاملات در بزرگسالی موفق شود.

هنگامی که یک فرد روان درمانی فشرده را انجام می‌دهد، یک روانشناس به او کمک می‌کند تا آسیب‌های گذشته را شناسایی کند. درمان در نهایت به فرد کمک می‌کند تا یاد بگیرد که دلبستگی‌های سالم و ایمن را ایجاد کند.

استراتژی ایجاد یک سبک دلبستگی ایمن کسب شده بزرگسالان شامل تطبیق تجربیات دوران کودکی و درک تأثیر گذشته یک فرد بر حال و آینده آن‌ها است. برای به دست آوردن امنیت، باید یک روایت منسجم در مورد آنچه در کودکی برای شما اتفاق افتاده است ایجاد کنید.

شما همچنین باید تأثیر آن را بر تصمیماتی که ممکن است ناخودآگاه در مورد چگونگی زنده ماندن در جهان گرفته‌اید را بررسی کنید. شما باید به طور انتقادی در مورد اینکه چگونه تربیت شما بر سبک دلبستگی شما تأثیر گذاشته است فکر کنید و روی شکستن این الگوها کار کنید.

رابطه‌ی بین سبک دلبستگی و عزت‌ نفس

همان‌طور که همه می‌دانیم یکی از موارد مهم و بسیار تاثیرگذار در زندگی هر فرد میزان عزت نفس است. تحقیقات نشان داده که نوع دلبستگی ایجاد شده در کودکی، تعیین‌کننده‌ی چگونگی نوع باور فرد نسبت به خود است و عزت نفس کلی و اجتماعی فرد با نوع مراقبت کودکی او شکل می‌گیرد.

وقتی اطرافیان کودک به شیوه‌ی مثبتی پاسخ بدهند، نشان‌دهنده‌ی این است که او دوست‌داشتنی است و بالعکس، اگه دیگران به او کم‌توجهی کنند یا با شیوه‌ی منفی بهش پاسخ بدهند، کودک این‌طور نتیجه می‌گیرد که شایسته‌ی توجه و دوست‌داشتن نیست. بنابراین کودکانی با دلبستگی ایمن عزت نفس بالاتری رو تجربه می‌کنند و کودکان با سبک‌های دلبستگی ناایمن عزت نفس کمتری خواهند داشت.

.بیشتر مطالعه کنید:

بلوغ عاطفی و راهکارهایی برای تقویت آن!

دلبستگی ناایمن ترس در روابط دکتر مهدی آنت

سخن آخر

ترس از رها شدن و تلاش برای درخواست کمک ممکن است دو ویژگی متمایز شخصیت به نظر برسند، اما در واقع یک وضعیت زیربنایی مشترک را آشکار می‌سازند. اکثر افرادی که با این رفتارها را در خود شناسایی می‌کنند، سبک دلبستگی یکسانی دارند که سبک دلبستگی ناایمن نامیده می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که الگوهای دلبستگی افراد در اوایل کودکی تنظیم می‌شوند و در طول زندگی باقی می‌مانند. اگر کودکی با ثبات، قابل اعتماد و امن بزرگ شود، احتمالاً سبک دلبستگی ایمن خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *