تقویت سیستم گوارش با شربت کبوسل

شربت کبوسل دکتر آنت

شربت کبوسل از ابدعات دکتر مهدی آنت و زهره فرمانروا، بوده است. این شربت از ژل رویال ارگانیک ساخته شده و تمامی خواص این ژل را در خود جای داده است. این شربت برای تقویت سیستم گوارش بسیار مناسب و تاثیرگذار است.

اختلالات گوارشی از عمومی‌ترین مشکلات مراقبت‌های بهداشتی است. حدود 30-40 درصد بزرگسالان از سوء هاضمه مکرر شکایت دارند. عادات غذایی و انواع غذاهای خاص در ایجاد، درمان و پیشگیری از اختلالات گوارشی نقش مهمی دارند. نوع رژیم غذایی در بهبود سلامتی بیماران، بالا بردن کیفیت زندگی، کاهش درد و هزینه‌های مربوط به بیماری بسیار موثر است. شربت کبوسل یکی از مکمل‌های طبیعی و بدون عوارض برای برطرف نمودن مشکلات دستگاه گوارش است.

بهبود اختلال‌های دستگاه گوارش با شربت کبوسل

بیماری‌های دستگاه گوارش انواع مختلفی دارند و به‌طور‌کلی بسیار شایع هستند. این بیماری‌ها قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش را درگیر می‌کنند از جمله معده، روده باریک و بزرگ و کبد و غیره. اگر دچار بیماری‌های دستگاه گوارش شده باشید، می‌دانید که بسیاری از علائم و نشانه‌های این بیماری‌ها شبیه به هم هستند و باید برای تشخیص دقیق آن به متخصص گوارش مراجعه کرد. در این مطلب انواع بیماری‌های دستگاه گوارش را معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که هرکدام چه علائم و نشانه‌هایی دارند و چگونه می‌شود با شربت کبوسل از بروز علائم جلوگیری کرد.

رفع اختلال‌های مری با شربت کبوسل

تمام طول مری به عنوان یک بافت جهت بلع عمل می‌کند  و اختلال‌های مری از انسداد و التهاب یا اختلال در مکانیسم بلع به وجود می‌آید. شربت کبوسل اثر برگشت اسید معده یا محتویات روده به مخاط قسمت‌های پایین مری را کاهش می‌دهد همچنین علامت اصلی آن که سوزش سر دل است را نیز تسکین می‌دهد.

 • پرهیز از خــوردن مـواد غذایی با PH اسیدی مثل مرکبات، گوجه فرنگی و نوشابه‌های گازدار و انواع ادویه‌ها مانند فلفل سیاه
 • پرهیز از خوردن غذاهایی که باعث برگشت اسید معده به مری می‌شوند، مثل مواد غذایی پرچربی، شکلات، نوشیدنی‌های کافئین دار (قهوه و چای) و الکل مصرف تعداد وعده‌های بیشتر با حجم کمتر
 • پرهیز از خـوردن غذاهایی که باعث تحریک ترشی معده می‌شوند مانند قهوه، شراب، ماءالشعیر
 • پرهیز از خوردن مواد غذایی حجیم و پرچرب، 2 تا 3 ساعت پیش از خواب.
 • خودداری از مصرف دخانیات
 • پرهیز از مصرف نعناع و عرقیات و دمنوش‎های گیاهی تهیه شده از آن

بهبود اختلال‌های معده با شربت کبوسل

سـوءهـاضـمـه: عـبـارتـی اســـت کـلـی کــه اغـلـب بــرای  اختلال‎های قسمت فوقانی دستگاه گــوارش به کار مــی‌رود. نشانه‌های سوءهاضمه عبارتند از دردهـای نامشخص شکمی، باد کردن شکم، تهوع، برگشت غذا از معده به دهان و آروغ زدن که با شربت کبوسل می‌توان تاحدود زیادی این علائم را کاهش داد.

 • پرهیز از زیاده روی در مصرف مواد غذایی
 • مصرف نکردن مقدار زیاد غذا دریک وعده غذایی و نیز مصرف مناسب چربی، قند، کافئین و انواع ادویه‌ها
 • خوردن و جویدن آهسته غذا

التیام زخم‌های دستگاه گوارش با شربت کبوسل

چند دلیل عمده برای  زخم‌های دستگاه گــوارش شناخته شده اسـت: زمینه ارثی، عفونت باکتریایی (هلیکوباکترپیلوری)، استفاده از برخی از داروهای ضدالتهابی و اختلال‌هایی که باعث افزایش ترشح اسید معده می‌شوند. هـدف از درمـان کاهش درد، بهبود زخم و به حداقل رساندن احتمال برگشت بیماری است.

 • حــذف مــواد غـذایـی کـه مـی‌تـوانـد در بیمار ایجاد ناراحتی کند، مانند مرکبات، نوشابه‌های گازدار، ادویه‌های تند (فلفل سیاه یا قرمز)، سیر، قهوه و سایر نوشابه‌های کافئین دار، الکل.
 • پرهیز از مصرف حجم زیاد مواد غذایی پیش از خوابیدن
 • کشیدن سیگار می‌تواند بر درمان زخم معده تأثیر سوء بگذارد.
 • در زخم معده، هیچ دلیلی برای حذف کامل یک ماده غذایی وجود ندارد، مگر آنکه باعث درد یا ناراحتی معده شود. بنابراین لازم است که رژیم هر بیمار بر اساس شرایط وی تنظیم شود.

شربت کبوسل تصویر محصول دکتر آنت

کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر با شربت کبوسل

سندروم روده تحریک پذیر مانند اسهال، از اختلال‌های رایجی است که ناشی از اختلال حرکات دستگاه گوارش است. شخص مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر ممکن است دچار سوءهاضمه، حالت تهوع، درد شکم، نفخ، اسهال، یبوست یا اسهال و یبوست متناوب شود. درمان  غذایی بستگی به نشانه‌ها دارد. شربت کبوسل با داشتن مواد معدنی در ترکیبات خود باعث تقویت در روده می‌شود و فرد را در کاهش بسیاری از این علائم یاری می‌رساند.

به طورمعمول به افراد مبتلا به این حالت رژیم غذایی با فیبر زیاد و چربی کم توصیه می‌شود. با این حال رژیم غذایی دارای فیبر زیاد ممکن است باعث تولید گاز و درد شکم شود، بنابراین لازم است میزان فیبر بتدریج اضافه شود. سایر غذاهایی که ممکن است منجر به عدم تحمل  شوند نیز باید برای هر فرد شناسایی و حذف شوند.

بهبود بیماری سلیاک با شربت کبوسل

نوعی اختلال ارثی در سیستم ایمنی است که در اثر عدم تحمل گلیادین (بخشی از گلوتن که نوعی پروتئین در غلات است) به وجود می‌آید و باعث از بین رفتن پرزهای مخاط روده باریک شده و درنتیجه، منجر به جذب نشدن بسیاری از مواد مغذی می‌شود. شربت کبوسل به خاطر داشتن ژل رویال به روده در جذب مواد مغذی کمک می‌کند. همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی نیز می‌شود. نشانه‌های این بیماری:

 • اختلال در رشـد کـودکـان، استفراغ، اسهال، مدفوع کمرنگ، بدبو و همراه با کف و در بزرگسالان کاهش وزن، ضعف، خستگی، کمخونی و درد استخوان است.
 • حذف مواد غذایی حاوی گلیادین از رژیم غذایی، مانند گندم، چاودار، جو دوسر.
 • جایگزین کردن ویتامین‌ها و املاحی که از راه اسهال دفع شده‌اند.(کلسیم، منیزیم، ویتامین های A، E، D،K )
 • درمان کمبود آهن و فولات که در این بیماران معمول است.

بهبود اسهال با شربت کبوسل

عوامل زیــادی باعث شــروع اسهال می‌شوند ازجمله می‌توان به بسیاری از انــواع ویـروس‌هـا، میکروب‌ها، انگل‌ها، فشارهای هیجانی، حساسیت‌های غذایی، مسمومیت‌های غـذایـی، مصرف آنتی بیوتیک و رشد باکتری در روده، انواع بیماری‌های سوء جذب، سوءتغذیه و مصرف داروهای محرک دستگاه گوارش اشاره کرد.

روش‌های زیادی برای بهبود اسهال وجود دارد، اما در زمان داشتن بیماری اسهال، شربت کبوسل گزینه‌ مناسبی برای رفع این بیماری و عوارض پس از آن است. زیرا باعث متعادل ساختن عمل دفع می‌شود. همچنین موارد زیر نیز در کنار مصرف این شربت کمک کننده خواهد بود.

 • با قطع اسهال باید مواد غذایی به تدریج وارد رژیم غذایی شود. در بزرگسالان می‌توان با آبگوشت ساده و بدون چربی، چای و نان خشک مثل نان سوخاری ساده شروع کرد. سپس مواد غذایی نشاسته ای مانند برنج و سیب زمینی و پس ازآن، مواد غذایی پروتئینی افزوده می‌شود و معمولا به محدودیت چربی نیاز نیست.
 • مصرف مواد غذایی حاوی پکتین مانند سیب و موز وهمچنین مصرف ماست در بهبود اسهال مؤثر است.
 • مصرف رژیم مایع صاف با درصد بالای قند به هیچ وجه برای درمان اسهال مؤثر نیست.
 • تـوصـیـه مــی‌شــود از مـصـرف مـــواد غــذایــی حــاوی سوربیتول مانند آب سیب و هلو خودداری شود، زیرا خود می‌توانند باعث اسهال شوند.
 • مصرف نوشابه‌های گازدار توصیه نمی‌شود، زیرا دارای اسمولاریته بالایی هستند و میزان الکترولیت در آن‌ها بسیار کم است، همچنین مصرف نوشابه‌های کافئین دار توصیه نمی‌شود، زیرا اسهال را تشدید می‌کنند.
 • در صورت عدم تحمل لاکتوز با نظر کارشناس تغذیه یا پزشک، شیر و لبنیات در رژیم غذایی، می‌تواند محدود یا به کلی حذف شوند.

رفع یبوست با شربت کبوسل

حالتی است که مدفوع، سفت و تخلیه آن کم و با اشکال انجام می‌شود. کمبود فیبر و مایعات در رژیم غذایی، کمبود فعالیت جسمانی و استفاده بیرویه از داروهای ملین، ازجمله دلایل یبوست در افراد سالم هستند. ژل رویال به خاطر داشتن ویتامین‌ها و مواد مغذی بسیار موثر بر متعادل سازی عمل دفع و جذب غذا در گوارش است. شربت کبوسل به علت داشتن ژل رویال در خود بر یبوست عملکرد بسزایی در رفع و بهبود یبوست دارد.

 • افزایش فیبر غذایی با افزایش مصرف غلات کامل مانند نان‌های سبوسدار، افزایش مصرف حبوبات، سبزی‌ها و میوه‌ها به خصوص آن‌هایی که می‌توان با پوست و دانه مصرف کرد.
 • سبوس گندم را می‌توان با یک قاشق مرباخوری در روز شروع کرد و بتدریج به 4 تا 6 قاشق غذاخوری در روز رساند.
 • مصرف مایعات به مقدار 2 لیتر یا حدود 8 لیوان در روز افزایش یابد.
 • فشار عصبی می‌تواند یبوست را ایجاد و تشدید کند.
 • آرامش و استراحت کافی برای شخص مبتلا به یبوست ضروری است.

مطالعه مقاله تنظیم متابولیسم بدن با شربت گراسو در وبلاگ دکتر مهدی آنت

تاثیر برخی ویتامین‌های موجود در شربت کبوسل بر تقویت سیستم گوارش

تاثیر ویتامین B موجود در شربت کبوسل بر دستگاه گوارش

شربت کبوسل ویتامین‌های زیادی در ترکیبات خود را داراست که بر سیستم گوارش تاثیر بسزایی دارد. ویتامین‌های گروه B نقش موثری در بهبود عملکرد دستگاه گوارش و هم‌چنین تقویت معده دارند. این ویتامین‌ها در پروتئین‌هایی مانند: ماهی، مرغ، گوشت و محصولات لبنی و هم‌چنین سبزیجات برگ‌دار و لوبیا یافت می‌شوند، کمک بزرگی به بدن برای تامین انرژی و تشکیل گلبول‌های قرمز خون می‌کند. کمبود این گروه ویتامین در طولانی مدت موجب ایجاد اختلالات جدی در دستگاه گوارش می‌شود.

بهبود در روند هضم غذا، جلوگیری از ورم معده، جلوگیری از ایجاد بروز زخم معده، افزایش انرژی و تقویت سیستم ایمنی از جمله مزایای وجود این ویتامین‌ها در بدن است. اگر با بیماری‌های دستگاه گوارش مواجه هستید، ویتامین‌ها و رژیم‌غذایی مورد نیاز باید تحت نظر پزشک متخصص کنترل شود. مصرف سرخود دارو در صورت وجود بیماری‌هایی نظیر زخم معده می‌تواند باعث بروز آسیب‌های جدی شود.

این گروه از ویتامین‌ها محلول در آب هستند. به این معنا که اگر بیشتر از نیاز روزانه دریافت شوند، از بدن دفع می‌شوند. این ویتامین‌ها باید به شکل روزانه در بدن تامین شوند. مهم‌ترین ویتامین‌هایی که در گروه  قرار دارند شامل موارد زیر خواهند بود:

ویتامین B1 جزو ویتامین‌های ضروری برای گوارش و به بدن شما کمک می‌کند تا کربوهیدرات‌های موجود در رژیم غذایی خود را به انرژی برای سلول‌های شما تبدیل کند و اشتها را تنظیم نماید. برنج، گوشت و غلات منبع ویتامین B1، گوشت گوساله و مرغ، ماهی، شیر، پنیر، تخم مرغ و شربت منحصر به فرد کبوسل از جمله منابع غذایی ویتامین‌های گروه B به شمار می‌روند.

ویتامین B12 و کمبود این ویتامین باعث کم‌خونی می‌شود. این ویتامین در سیستم عصبی، تولید سلول‌های خونی و استفاده بدن از اسید فولیک و کربوهیدرات‌ها را به عهده دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *