مدیریت و کنترل ورودی‌های ذهن!

کنترل ذهن مهدی انت

ذهن ما در همه حال در دسترس و همراه ماست و همیشه در جاهای مختلف در حال آموختن و دریافت اطلاعات است.  باورهای ذهن به طور مستقیم و غیر مستقیم در زندگی انسان تاثیر می‌گذارد اما بر اساس اطلاعاتی که وارد ذهنمان می‌کنیم رفتارها، عادت‌ها و باورهای خود را شکل می‌دهیم.

بسیاری از اطلاعات ممکن است ذهن را درگیر پرسش‌های اضطراب آمیز و مبهم کند؛ این اضطراب‌ها زندگی را مختل می‌کند و انسان را از لذت بردن در زندگی باز می دارد. این عامل موجب می‌شود تا نسبت به تفکرات خود تسلط و تمرکز نداشته باشیم و در کنترل ذهن و انسجام افکار درونی نقش ناخودآگاه کمتری داشته باشیم. دکتر مهدی انت در این مقاله به بررسی و چگونگی کنترل ذهن می پردازد؛ همراه ما باشید.

آشنایی با ذهن

ذهن مجموعه‌ای از توانایی‌های فکری است که شامل هوشیاری، تصورات، ادراک، تفکر، قضاوت، زبان و حافظه می‌شود و معمولا آن را وجود توانایی هوشیار بودن و اندیشه تعریف می‌کنند. ذهن دربرگیرنده قدرت تصور، تشخیص و قدردانی است و مسئولیت پردازش احساسات و عواطف را برعهده دارد که منجر به عملکرد و نوع رفتار افراد می‌شود.

ذهن، موجودات را قادر می‌سازد تا به آگاهی درونی برسند، به خصوص در محیط پیرامونشان برای دریافت و پاسخ به محرک‌های عامل و برخوداری از هوشیاری که شامل تفکر و احساسات می‌شود.

ورودی‌های ذهن می‌تواند به 4 شکل مختلف باشد:

۱.دیدن

۲.شنیدن

۳.صحبت ‌کردن درباره موضوعی

۴.مطالعه کردن درباره چیزی

به طور خلاصه، به هرگونه اطلاعاتی که از دنیای بیرون وارد ذهن می‌شود، ورودی‌های ذهن می‌گوییم. ورودی‌های ذهن علاوه بر اینکه باعث ایجاد افکار و باورهای جدید می‌شود، احساسات را نیز مورد تاثیر قرار می‌دهد، یعنی اگر مثلا زمانی که احساستان خوب است، یک خبر یا یک ویدیوی ناراحت‌کننده تماشا کنید، به‌واسطه این ورودی‌های ذهن، احساس شما از خوب به بد تغییر پیدا می‌کند.

مدیریت ذهن چیست؟

هر کاری که ما خوب انجام می‌دهیم بر اساس پاسخ‌های خودکار است، به عبارت دیگر وقتی خود را برنامه‌ریزی می‌کنید همه چیز از شما پیروی می‌کند. حال اگر بیندیشید که چه چیزی را باید در آینده انجام دهید، مسیر خود را گم می‌کنید، به این ترتیب مدیریت ذهن به شما یاد می‌دهد که چطور وقتی نیاز دارید به پاسخ‌های خود، به طور خودکار نظم دهید و کنترل ذهن داشته باشید.

فرق کسی که با علم مدیریت ذهن آشنایی کامل دارد و آن را در زندگی‌اش پیاده کرده است با یک انسان معمولی فقط یک جمله است: من می‌توانم با وجود مشکلات و مسائل فراوان به خواسته‌ام برسم.

این یک راز است، که افراد عادی را به افراد موفقی که شما در مورد آن‌ها می‌شنوید و می‌خوانید، تبدیل کرده است.

کنترل ذهن دکتر مهدی انت

آیا ذهن به مدیریت نیاز دارد؟

از آنجا که ذهن ما بیشترین اثر بر روی روابط، کار و زندگی ما دارد پس مدیریت ذهن می‌تواند بسیار مفید واقع شود. اگر ما بتوانیم بر ذهن‌مان تسلط یابیم و به گونه‌ای رفتار کنیم که کنترل ذهن‌مان در دست خودمان باشد به بسیاری از اهداف خود در زندگی دست می‌یابیم.

واقعیت این است که ما در اکثر مواقع تحت کنترل ذهن‌مان هستیم و ذهن است که ما را کنترل می‌کند. هنگامی که در گذشته گیر کرده‌ایم و یا درگیر ناراحتی‌های گذشته هستیم ذهن است که ما را کنترل می‌کند و آن چه ما در این مواقع انجام می‌دهیم از ضمیر ناخودآگاه ما سرچشمه می‌گیرد.

بسیاری از تصمیم‌های ما در اثر ضمیر ناخودآگاه ذهن ما است که به راستی در بسیاری از اوقات ما به آن‌ها دسترسی نداریم و نمی‌دانیم علت بسیاری از تصمیم‌های ما چه چیزی بوده است. پس بهتر است در انجام هرکاری ذهن‌مان را مدیریت کنیم و کنترل آن را در دست بگیریم به جای آنکه اجازه دهیم ذهن‌مان کنترل ما را در دست گیرد.

تصور کنید تصمیم گرفته‌اید کاری را شروع کنید و مدام نگران هستید. از یک طرف این کار، کار مورد علاقه‌تان است و از طرف دیگر نگران این هستید که اگر موفق نشوید چه می‌شود؟

در این موقعیت نگرانی‌ها مانع عملکرد شماست و گاهی باعث می‌شود که شما از تصمیم‌تان منصرف شوید. بنابراین وقتی با کارکرد ذهن آشنا می‌شوید‌، متوجه خواهید شد که تمام این‌ها طبیعی هستند.

این آگاهی کمک می‌کند در مواقعی که ذهن‌تان مانع موفقیت شماست، ذهن‌تان را کنترل کنید، در نتیجه به ذهن خود اجازه نمی‌دهید که با بزرگ نشان دادن این ترس‌ها و افکار مزاحم مانع موفقیت شما شود.

چگونه کنترل ذهن خود را در دست بگیریم؟

افکار منفی هم می‌توانند سودمند باشند. چرا که این فرصت را در اختیار شما می‌گذارند تا به خودتان ثابت کنید واقعا چقدر قوی هستید. به دست آوردن کنترل بر ذهن یک مهارت است که باعث افزایش عزت نفس شما می‌شود.

هر روز سرشار از فرصت‌هایی است که می‌توانید اجازه دهید افکار منفی کنترل زندگی شما را به دست گرفته و آن را نابود کنند. داشتن زندگی شاد درگرو توانایی ما در کنترل ذهن است. افکار منفی را نمی‌توان متوقف کرد.

با این‌ حال، می‌توانید مدت‌ زمانی که آن‌ها در ذهن شما هستند را کنترل کنید. شما هستید که ذهن خود را کنترل کرده و اجازه می‌دهید چیزی به آن وارد و یا از آن خارج شود. به عنوان مثال زمانی که با خود مرتبا اتفاقات منفی را مرور می‌کنید و یا اینکه مرتب در حال صحبت‌های ناامید کننده هستید، به ذهن خود این فرمان را می‌دهید که در جهت اتفاقات منفی جلو برود.

بنابراین می‌توانید کنترل ذهن را به راحتی به دست بگیرید. کنترل ذهن یعنی کنترل تمام ورودی‌ها اعم از: تلویزیون، کتاب، روزنامه، خانواده، خود شما و هر چیز دیگری که اطلاعاتی را وارد ذهن شما می‌کند و به آن جهت می‌دهد.

چرا قادر به کنترل ورودی‌های ذهن خود نیستیم؟

اینکه برخی از ما قادر به کنترل ورودی‌های ذهن خود نیستیم می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. از استرس و مشکلاتی روحی تا نداشتن اعتماد به نفس و خود باوری می‌تواند منجر به عدم توانایی کنترل افکار شوند. افرادی که از مشکلات روحی، اضطراب و افسردگی رنج می‌برند معمولا با آموزش روش‌های کنترل فکر و ذهن می‌توانند بر مشکلات خود غلبه کنند.

استرس یکی از عواملی است که به صورت دوطرفه می‌تواند بر این موضوع اثرگذار باشد. به این معنی که شما ممکن است به دلیل استرس و اضطراب فراوان امکان دسترسی به قدرت ذهن و کنترل ذهن خود را نداشته باشید.

برعکس این مسئله نیز ممکن است، این که شما به دلیل این که بر ذهن و افکار خود تسلط ندارید ممکن است دچار استرس و اضطراب شوید. در هر صورت مشکلات و مسائل روحی می‌توانند به صورت دوطرفه با کنترل افکار از سوی شما در ارتباط باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *