7 مهارت ادراکی را بیشتر بشناسید!

7 مهارت ادراکی دکتر مهدی آنت

مهارت ادراکی (مفهومی) توانایی توسعه‌د‌ادن راه‌حل‌های مربوط به نظریه‌های سطح بالا، ایده‌ها و موضوعات را فراهم می‌کند؛ همچنین، شامل پرداختن به سناریوهای چالش‌برانگیز با رویکردی خلاقانه و ابتکاری است. با مهارت ادراکی، فهم ایده‌های انتزاعی یا پیچیده آسان‌تر می‌شود. در این مطلب از سایت دکتر مهدی آنت، به بررسی مفهوم مهارت ادراکی، اهمیت و پرورش آن در محل کار می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

مهارت ادراکی چیست؟

مهارت‌های ادراکی توانایی‌هایی هستند که به فرد اجازه می‌دهند که سناریوهای پیچیده را بهتر درک کند و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای بیابد.

از منظر مدیریت، این مهارت‌ها ارزش‌مند هستند، زیرا کسانی که این مهارت‌ها را دارند می‌توانند با موقعیت‌های پیچیده در محیط کار مواجه شوند.

مهم نیست شرکت شما در کدام حیطه از صنعت فعالیت می‌کند؛ به هر حال، با چالش‌هایی روبه‌رو خواهید شد که به تفکر خلاق نیاز دارند. در این شرایط، مهارت‌های ادراکی بسیار کاربرد دارند. یک رهبر ادراکی ایده‌های خوبی را ارائه می‌دهد و می‌تواند آن‌ها را به راه‌حل‌های عملی تبدیل کند.

آموزش مهارت ادراکی

در زیر، مراحل آموزش مهارت‌های ادراکی را معرفی می‌کنم:

  1.  شناخت نیازهای شخصی: ابتدا باید شناخت دقیقی از نیازها و هدف‌های خود داشته باشید. به عنوان مثال شامل: بهبود توانایی‌های شناختی، مدیریت احساسات، ارتباطات بهتر با دیگران، یا هدف‌گذاری برای توسعه شخصی باشد.
  2.  تحقیق و مطالعه: جستجو و مطالعه در مورد مهارت‌های ادراکی مختلف و نحوه توسعه آنها بسیار مفید است.
  3.  شرکت در دوره‌ها و کلاس‌ها: دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی در زمینه مهارت‌های ادراکی می‌توانند به شما کمک کنند تا تکنیک‌ها و استراتژی‌های مختلف را یاد بگیرید.
  4.  تمرین و عمل‌پذیری: مهارت‌های ادراکی باید تمرین شوند تا در زندگی واقعی موثر باشند. باید تلاش کنید تا این مهارت‌ها را در مواقع مختلف و در طول زمان به کار بگیرید.
  5.  توسعه توانایی شناختی: تمرکز بر توسعه توانایی‌های شناختی مانند توجه، حافظه، و تفکر انتقادی می‌تواند به بهبود مهارت‌های ادراکی کمک کند.
  6. مشاوره و راهنمایی: درخواست کمک از مشاوران یا متخصصان می‌تواند موثر باشد. آن‌ها می‌توانند به شما در توسعه مهارت‌های ادراکی راهنمایی کنند و به شما تمرینات و تکنیک‌های مختلف را آموزش دهند.
  7.  توازن و عملکرد در زندگی روزمره: مهارت‌های ادراکی باید در زندگی روزمره و در مواجهه با چالش‌ها و فرصت‌ها به کار بروند. بهبود مهارت‌های ادراکی می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری‌ها، ارتباطات، و حل مسائل کمک کند.
  8.  مداومت: توسعه مهارت‌های ادراکی نیاز به مداومت دارد. شما باید تمرین و توسعه این مهارت‌ها را به عنوان یک فرآیند مداوم در نظر بگیرید.

مهارت ادراکی مهدی آنت مهارت تصمیم گیری

.بیشتر بخوانید:

شرطی سازی عامل یا کنشگر به چه معناست؟

۷ مهارت ادراکی

مدیرانی که مهارت ادراکی دارند، بر چالش‌ها احاطه پیدا می‌کنند، ابعاد مختلف آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و سپس با یک راهکار قابل اجرا و خلاقانه به سراغ حل آن‌ها می‌روند. برای اینکه چنین مدیری باشید، به مهارت‌هایی که در ادامه نام می‌بریم، نیاز خواهید داشت.

1. تصمیم‌گیری

مهارت تصمیم‌گیری یعنی بتوانید همه گزینه‌های پیش رو را در نظر بگیرید. سپس مهم‌ترین ضعف‌ها، قوت‌ها و شرایط هر گزینه را بدون درگیر شدن با حواشی و نظرات شخصی، بسنجید. بعد از آن گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید و با بررسی وضعیت موجود، نتیجه احتمالی تصمیم را پیش‌بینی کنید. در نهایت، تصمیمی که گرفته‌اید را در سازمان اجرا کنید. در حین اجرا هم نباید دچار تردید شوید، زیرا زمان تصمیم‌گیری تمام شده و فقط باید با عواقب خوب یا بد آن مواجه شوید.

2. برقراری ارتباط

برقراری ارتباط و مهارت‌های بین فردی یک مهارت ادراکی مهم برای مدیران است. آن‌ها باید بدانند چطور برای اولین بار و در دفعات بعدی با دیگران ارتباط برقرار کنند. بسنجند که رفتار و صحبتشان چه تأثیری روی طرف مقابل می‌گذارد و چطور می‌توانند طرف مقابلشان را متقاعد کنند تا به میل خودش، در مسیر دستیابی به اهداف مشترک همراه شود. این طرف مقابل می‌تواند هرکسی باشد؛

3. همدلی با دیگران و انگیزه دادن به آن‌ها

ایجاد انگیزه یکی از الزام‌های موفقیت یک مدیر است. برای انگیزه دادن به کارکنان، ابتدا باید با آن‌ها همدلی کنید. ضعف‌ها و قوت‌هایشان را بشناسید و به آن‌ها در جهت پیشرفت کمک کنید. وقتی کارمندان متوجه شوند شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید، برای پیشرفتشان ارزش قائلید و درآمد تنها چیزی نیست که به آن توجه می‌کنید، چرایی‌های بیشتری برای همکاری با شما پیدا می‌کنند و انگیزه می‌گیرند. اینکه بدانید چطور باید به کارکنانتان انگیزه بدهید یک مهارت ادراکی مهم است.

4. خلاقیت

تفکر خلاق به مدیر کمک می‌کند خارج از چارچوب بازی کند. او برای حل چالش‌ها به آنچه دقیقا مقابل چشمانش قرار دارد، محدود نمی‌شود و راه حل‌هایی را پیدا می‌کند که به شیوه‌ای متفاوت مشکل را از پیش رو برمی‌دارند.

تفکر خلاق، فقط مهارت ادراکی مدیریت نیست و هرکسی می‌تواند با خلاقیت خود نقش موثری در سازمان ایفا کند. افراد خلاق سعی می‌کنند از دل بحران هم سود به دست آورند؛ به عنوان مثال بسیاری از کسب و کارهایی که در دوره کرونا نمی‌توانستند محصولشان را بفروشند، به تولید لوازم ضروری برای این دوره مانند ماسک، ضدعفونی‌کننده و لوازم بهداشتی روی آوردند و توانستند سود کنند. حتی لوازم جدیدی مانند «گیره نگهدارنده ماسک» در پشت سر هم در این دوران ابداع شد.

5. مدیریت بحران

هنگام طوفان، بوته‌‌های کوچک معمولا با اولین باد شدید از جا کنده می‌شوند و خود را به دست طوفان می‌سپارند، اما درختانی که ریشه عمیقی در خاک دارند، در برابر طوفان مقاومند و از پا در نمی‌آیند. حکایت بحران در سازمان هم مثل همان طوفانی است که در دشت رخ می‌دهد.

مدیران ادراکی، در مواقع بحران، آرامششان را حفظ می‌کنند و تنش‌های موجود در سازمان را هم آرام می‌کنند تا بتوانند منطقی فکر کنند و تصمیم بگیرند. سپس با همکارانشان مشورت می‌کنند تا بهترین گزینه‌ها برای مقابله با وضعیت موجود را پیدا کنند. در نهایت استراتژی مناسبی برای خروج از بحران می‌چینند و با اجرای آن سعی می‌کنند همه چیز را به وضعیت عادی برگردانند.

مهارت ادراکی مهدی آنت مهارت برقراری ارتباط

6. صداقت

مدیرانی که مهارت ادراکی دارند به خوبی می‌دانند که بار کج هیچوقت به مقصد نمی‌رسد. آن‌ها با تمام کارمندان، مشتریان و همکارانشان صادق و شفاف هستند. در کارشان هیچ حیله‌ و نیرنگی وجود ندارد و می‌دانند که هیچ سرمایه‌ای ارزشمندتر از اعتماد دیگران نیست. درستکاری از نشانه‌های مدیر شجاعی است که درک درستی از مدیریت، زندگی و کار کردن دارد.

7. مهارت حل مسئله

مدیرانی که مهارت‌های ادراکی خوبی دارند، می‌توانند تشخیص بدهند مسئله کنونی چیست و چه راهکاری برای آن وجود دارد. مدیران غیرحرفه‌ای تصور می‌کنند افزایش فروش و سود سازمان تنها مسئله سازمان است و هیچوقت هم تغییر نمی‌کند. در مقابل، مدیران ادراکی می‌دانند که هرچیزی در سازمان می‌تواند یک مسئله باشد؛ از رضایت کارمندان در محیط کار گرفته تا شیوه توزیع محصولات در نمایندگی‌ها و رساندن به دست مشتری. این افراد می‌توانند تشخیص بدهند در هر لحظه چه مسائلی وجود دارد و حل کدام مورد در اولویت است.

.بیشتر بخوانید:

کمرویی و راهکارهای عملی برای مقابله با آن!

سخن پایانی

در این مقاله، ما به بررسی مهارت‌های ادراکی پرداختیم. مهارت‌های ادراکی به توانایی شناخت درست و بهتر اطلاعات اطراف، احساسات خود و دیگران، و مسائل پیچیده اطلاق می‌شود. این مهارت‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله مدیریت استرس، ارتباطات، حل مسائل، و توسعه فردی مفید باشند.

برای تقویت مهارت‌های ادراکی، می‌توانید از تمرینات مختلفی مانند مدیتیشن، تمرین توجه، تمرین حافظه، و تمرینات ارتباطی استفاده کنید. همچنین، مطالعه کتب مرتبط و مشاهده طبیعت نیز می‌تواند به توسعه این مهارت‌ها کمک کند.

اهمیت مهارت‌های ادراکی در بهبود کیفیت زندگی، موفقیت در کار، و توسعه شخصی و اجتماعی بسیار زیاد است. بنابراین، سرمایه‌گذاری در تقویت و توسعه این مهارت‌ها می‌تواند به شما در دستیابی به اهداف و رشد شخصی کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *