7 مورد از مشکلات افراد درونگرا!

مشکلات افراد درونگرا دکترمهدی آنت

همه‌ی ما افرادی را می‌شناسیم که به اصطلاح درونگرا هستند و از بودن در تنهایی بیشتر از در اجتماع بودن لذت می‌برند. درونگرایی یک نوع ویژگی شخصیتی است که فرد بیشتر بر احساسات درونی خود تمرکز دارد تا احساسات بیرونی و به منابع و محرک خارجی واکنش نشان نمی‌دهد. حدود 25 تا 40 درصد افراد جزو دسته درونگراها هستند و ویژگی‌ها و خصوصیات مختلفی دارند. درونگرایی با خجالت و اضطراب اجتماعی داشتن متفاوت است و افراد آن‌ها را با هم اشتباه می‌گیرند. با ما در این مقاله از وبلاگ دکتر آنت همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در زمینه افراد درونگرا به شما ارائه دهیم.

درونگرایی چیست؟

درون‌گرایی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی است که در بسیاری از تئوری‌های شخصیت‌شناسی از آن اسم به میان می‌آید. افرادی که درون‌گرا هستند، بیشتر تمایل دارند به افکار و احساسات درونی خود بپردازند و بر آن‌ها تکیه کنند تا این‌که به دنبال محرک‌ها و فاکتورهای بیرونی باشند.

همان‌طور که گفته شد، درونگرایی بخشی از یک طیف است و نقطه‌ی مقابل برونگرایی است. این دو خصیصه، دو انتهای یک نمودار هستند و درونگرایی مطلق در یک انتهای این طیف قرار می‌گیرد. برونگرایی و درونگرایی در ابتدا شالوده‌ی کاری کارل جونگ را تشکیل دادند و به آن‌ها پرداخته شد. اما بعدتر جزء ۵ تئوری اصلی شخصیت شدند.

همچنین این دو ویژگی از اصلی‌ترین ویژگی‌های تست شخصیت شناسی MBTI هستند. برای تشخیص درون‌گرایی و برون‌گرایی تست‌های شخصیت شناسی وجود دارد که تحت نظر روانشناس می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. طبق گفته‌های روانشناسان و شخصیت شناسان، هر انسانی تا حدودی درونگرا و تا حدودی برونگراست. اما همه‌ی ما در نهایت به سمت یکی از این دو ویژگی بیشتر تمایل داریم. افراد درونگرا به نسبت ساکت‌تر، محتاط‌تر و درون‌نگر‌تر هستند. این افراد برای بودن در جمع‌های شلوغ انرژی زیادی مصرف می‌کنند. اگر با آن‌ها صحبت کنید، متوجه می‌شود که بعد از گذراندن زمانی مشخص در کنار دوستان و آشنایان، نیاز به دوباره شارژ کردن خود دارند. در واقع نیاز دارند که از جمع فاصله گرفته و به تنهایی خود رجوع کنند.

مشکلات افراد درونگرا دکتر آنت

ویژگی افراد درونگرا

افرادی هستند که انرژی خود را از درون خود می‌گیرند و دوست دارند که با افراد کمی رابطه برقرار کنند اما در عوض می‌خواهند که رابطه‌ای عمیق داشته باشند که به آن‌ها «خود محور» نیز می‌گویند البته به این معنا نیست که آن‌ها افرادی خودخواه هستند بلکه به این معناست که آن‌ها بیشتر به خودشان متکی هستند و ترجیح می‌دهند که از تجربیات و دانسته‌های درون خودشان بیشتر استفاده کنند.

 • می‌خواهند خودشان را در کارشان غرق کنند.
 • معمولا در اتاقشان را می‌بندند تا حواسشان پرت نشود.
 • ترجیح می‌دهند روی یک پروژه کار کنند.
 • دوست دارند به عمق مسائل بپردازند.
 • ترجیح می‌دهند که اوقاتشان را به تنهایی بگذرانند.
 • بودن در جمع‌های شلوغ از آن ها انرژی بسیار زیادی میگیرد.
 • دایره دوستان و کسانی که دلشان میخواهد با آن‌ها باشند، کوچک هستند.
 • تحریک‌های بسیار آن‌ها را گیج می‌کند و تمرکزشان را به هم میزند.
 • دیگران آن‌ها را آرام و ساکت توصیف می‌کنند و شناختن آن‌ها راحت نیست.
 • دوست دارند از طریق مشاهده، مسائل را یاد بگیرند.
 • خودشان را به خوبی می‌شناسند.
 • علایق زیادی به شغل و کارهای مستقل دارند.

باربارا تایگر در کتاب «هنر تشخیص شخصیت انسان‌ها» از تشبیه جالبی استفاده می‌کند و افراد درونگرا و برونگرا را به یک باتری تشبیه می‌کند و می‌گوید:

افراد برونگرا وقتی در کنار دیگران هستند و با آن‌ها تعامل دارند باتری‌هایشان شارژ می‌شود در حالی که درونگرا‌ها اگر بیش از حد معینی در کنار دیگران باشند باتریشان خالی می‌شود! به بیانی دقیق‌تر فعالیتی که به افراد برونگرا انرژی می‌دهد، باعث تخلیه انرژی افراد درون گرا می‌شود!

.در وبلاگ دکتر مهدی آنت بیشتر بخوانید:

وست ویژن

مشکلات افراد درونگرا دکتر آنت

چگونه بفهمیم درونگرا هستیم؟

همۀ افراد دارای ویژگی‌های درون‌گرا و برون‌گرای هستند؛ اما اگر مطمئن نیستید که شخصیتی درون‌گرا یا برون‌گرا دارید، باید به شکلی صادقانه به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا محیط‌های آرام و خلوت را به جمعیت زیاد ترجیح می‌دهید؟
 • آیا شما دوستی‌های اندک اما عمیق و طولانی مدت دارید؟
 • آیا قبل از صحبت کردن ابتدا فکر می‌کنید زیرا نمی‌خواهید خودتان را خجالت زده کنید؟
 • این‌ها رفتارهای معمولی هستند که نشان دهنده شخصیت درونگرایی افراد خواهند بود.

باورهای غلط در مورد افراد درونگرا

دیدگاه‌های غلطی در مورد افراد درونگرا وجود دارد. به‌طور مثال مردم فکر می‌کنند که:

درونگراها نمی‌توانند رهبر باشند.

نفوذ به افراد درونگرا غیر ممکن است.

درونگراها مردم گریز بوده و از افراد متنفرند.

درونگراها مغرور و متکبر هستند.

درونگراها رفتاری غیر دوستانه دارند.

این افراد اضطراب اجتماعی داشته و افسرده هستند.

هر انسان خلاقی یک درونگراست.

اما بهتر است همه این پیش داوری‌ها و باورهای غلط را دور ریخته و با ویژگی افراد درونگرا بیشتر آشنا شوید.

.در وبلاگ مهدی آنت بیشتر بخوانید:

مدیریت ریسک یعنی چه؟

مشکلات افراد درونگرا دکتر آنت

خصوصیات اخلاقی افراد درون گرا

شنونده بودن: افراد درونگرا در گوش دادن فعال مهارت فوق العاده‌ای دارند. به عنوان شنوندگان طبیعی آن‌ها اطلاعات را به صورت درونی پردازش می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد وقتی پاسخ می‌دهند بشنوند، درک کنند و بینش دقیقی را ارائه دهند.

زمان تنهایی پس از هر موقعیت اجتماعی ضروری است: افراد درونگرا پس از گذراندن مدتی با افراد زیادی احساس خستگی می‌کنند. پس از یک روز تعامل با دیگران، چه از سر کار و چه از سر لذت، آن‌ها اغلب نیاز دارند که به تنهایی خلوت کنند و زمانی را به تنهایی اختصاص دهند.

اجتماعی بودن انتخابی، نه ضد اجتماعی: یک تصور غلط رایج در مورد افراد درون‌گرا این است که آن‌ها مردم را دوست ندارند یا با آن‌ها وقت نمی‌گذرانند. در حالی که درون‌گراها معمولاً از معاشرت زیاد لذت نمی‌برند در واقع از گذراندن وقت در کنار دیگران لذت می‌برند اما آن‌ها تمایل دارند که همراهی با دوستان نزدیک را ترجیح دهند.

بازتاب درونی و درون‌نگری مداوم: بنابراین از آنجایی که افراد درون‌گرا تمایل دارند به درون خود بچرخند، زمان زیادی را صرف بررسی احساسات و تجربیات درونی خود می‌کنند و به درون‌نگری قابل توجهی معروف هستند.

ابعاد درونگرایی چیست؟

بعد اجتماعی: ترجیح به گذراندن وقت به‌تنهایی یا در گروه‌های کوچک‌تر از افراد، که یکی از نشانه‌های درونگرایی است؛

بعد تفکر: گرایش به صرف زمان زیاد در حال تخیل و غرق در چشم‌انداز درونی افکار، یکی دیگر از ویژگی‌های درونگرایی است.

بعد اضطرابی: بعد اضطرابی، یکی دیگر از ابعاد درونگرایی است. این بعد درونگرایی نشانگر نیاز به گذراندن وقت به تنهایی است زیرا بودن با افراد دیگر منجر به احساس کمرویی، معذب بودن یا عدم اعتمادبه‌نفس شده‌است. فرد درون گرا احتمالا در اوقاتی که تنهاست درمورد تجربیات گذشته نشخوار فکری می‌کند یا نگران تجربیات آینده است.

بعد بازدارنده: بدان معنی‌ست افرادی که شخصیت درونگرایی دارند، بیش‌تر از میل و خواسته‌ی خود، از روی احتیاط و ملاحظات عمل می‌کنند. یکی از ویژگی و خصوصیات افراد درونگرا این است که کم‌تر از دیگران افکار و احساسات خود را بیان می‌کنند و به طور کلی تا وقتی زمان زیادی به فکر کردن درمورد گزینه‌های خود اختصاص نداده باشند، هیجان و احساسات جدید را تجربه نمی‌کنند.

نوع اختصاصی شما از درونگرایی، می‌تواند ترکیبی از هر یک از این چهار بُعد باشد.

.بیشتر بخوانید:

کمرویی و راهکارهای عملی برای مقابله با آن!

مشکلات افراد درونگرا دکتر آنت

فواید درونگرا بودن

بر خلاف تصور عمومی، درونگرا بودن چندین مزیت دارد. برخی از نقاط قوت درونگراها عبارتند از: خلاقیت، حل مسئله، گوش دادن، همدلی، تمرکز و پشتکار.

در اینجا برخی از ویژگی‌های مثبت مرتبط با درونگرایی آورده شده است:

خودکفایی: ویژگی‌های استقلال و خودکفایی در افراد درونگرا به آن‌ها کمک می‌کند در مواقع بحران انعطاف پذیرتر باشند. به عنوان مثال طبق تحقیقات در دوران کرونا درون‌ گراها بدون توسل به روش‌های خود ویرانگر، مانند نوشیدن بیش از حد الکل و مصرف مواد در برابر چالش‌های این دوران مقاوم‌تر بودند.

روابط با کیفیت بالا: درونگرایی می‌تواند به شما کمک کند شنونده صبورتری باشید، مکالمات عمیق‌تری را شروع کنید و با افرادی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید همدلی بیشتری داشته باشید.

خودآگاهی: درونگراها اغلب عمیقاً در «دنیای» درونی خود غوطه ور هستند. این می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا خودآگاهی بیشتری داشته باشند و به درون گراها این امکان را می‌دهد تا در مورد اینکه چگونه می‌توانند در آینده رشد کنند و پیشرفت کنند فکر کنند.

تکانشگری کمتر: رفتارهای بی پروا مانند قمار و اعتیاد در افراد درونگرا نسبت به افراد برونگرا کمتر دیده می‌شود.

تمرکز بیشتر: درونگراها اغلب قادرند تمام تلاش خود را بدون پرت شدن بر روی کار مورد نظر متمرکز کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که آن‌ها تمایل دارند قبل از اقدام یا صحبت عمیق‌تر فکر کنند.

تفاوت درون‌گرایی با کم رویی

باید به این نکته توجه کرد که درون‌گرایی یک بعد شخصیتی است درحالی که کمرویی نوعی احساس است که فرد به آن دچار می‌شود. به عنوان مثال فرد خجالتی اگر در جمع قرار بگیرد ممکن است دچار علائم جسمی مانند سردرد، تعریق بالا، دل درد یا خشکی دهان شود، اما افراد درون‌گرا چنین علائمی را در جمع بروز نمی‌دهند.

-جمعیت آن‌ها را مضطرب نمی‌کند بلکه آن‌ها در جمع معذب شده و احساس کاهش انرژی می‌کنند چرا که تنهایی را به بودن در اجتماعات ترجیح می‌دهند با این حال در صورت ضرورت با اعتماد به نفس کامل در جمع‌ها شرکت می‌کنند.

-درون‌گرا‌ها نیز مانند هر فردی ممکن است خجالتی هم باشند، اما کم‌رویی از ویژگی‌های درون‌گرا‌ها نیست.

-درون‌گرایی همچنین یکی از علائم افسردگی نیست و نباید افسردگی را به درون‌گرا شدن ربط بدهید. مهم‌ترین تفاوت در ایجاد حالات ناگهانی است به این معنا که افراد افسرده معمولا قبل از مبتلا شدن به این اختلال حضور در جمع برای‌شان مشکل نبود، اما اکنون به دلیل افسردگی دچار انزوا طلبی شده‌اند این درحالی است که افراد درون‌گرا از ابتدا تنهایی را به حضور در جمع ترجیح داده‌اند.

-مساله دیگر آن است که افراد مبتلا به افسردگی از تنهایی خود لذت نبرده و از آن رنج می‌برند، اما قادر نیستند نوع دیگری زندگی کنند تا زمانی که درمان شوند، اما درون‌گرا‌ها از تنهایی خود لذت برده و می‌دانند چگونه تنهایی خود را به بهترین شیوه سپری کنند.

.در وبلاگ دکتر مهدی آنت بخوانید:

باور و تاثیر آن بر زندگی افراد!!

مشکلات افراد درونگرا دکتر آنت

تفاوت افراد درونگرا و برون گرا چیست؟

برونگرایی و درونگرایی به جایی اشاره دارد که یک نفر انرژی خود را از کجا می‌گیرد. تفاوت افراد درونگرا و برونگرا این است که برون گراها از طریق اجتماعی شدن و همکاری انرژی می‌گیرند، در حالی که درون گراها انرژی را از زمان تنهایی یا در محیط‌های اجتماعی با گروه‌های بسیار کوچکتر دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، پس از یک هفته کاری طولانی، یک فرد برونگرا معمولا از گذراندن وقت با دیگران در مجامع اجتماعی لذت می‌برد. در مقابل، یک درونگرا ممکن است بخواهد از تمام فعالیت‌های اجتماعی اجتناب کند و در عوض به خانه برود تا به تنهایی از حالت فشار خارج شود.

چند مورد از مشکلات افراد درونگرا

انجام کارهای گروهی: انجام کار گروهی برای آن‌ها بسیار سخت است. آن‌ها ترجیح می‌دهند به هر میزان سخت اما به تنهایی کارهایشان را انجام دهند.

نشخوار فکری: آن‌ها به هر مسئله‌ای بیش از حد فکر می‌کنند و ممکن است در تنهایی خود در افکار‌شان غرق می‌شوند.

پیدا کردن دوست: اگر فردی سر صحبت را با آن‌ها باز نکند و یا نخواهد با آن‌ها برای اولین بار ارتباط برقرار کند ممکن است آن‌ها هیچ وقت دوستی پیدا نکنند.

تماس تلفنی: در بیشتر مواقع برای رفع نیاز فقط از تماس تلفنی استفاده می‌کنند.

نشان دادن احساسات در برابر دیگران: بروز واکنش‌های احساسی و هیجانی به چیزی در یک جمع برای آن‌ها بسیار سخت است.

سکوت در برابر ناراحتی از دیگران و بحث نکردن با آن‌ها: این افراد در ذهن خود برسر تمام موضوعات بحث کرده‌اند و فریاد کشیده‌اند اما در مقابل دیگران سکوت کرده‌اند.

درد و دل نکردن با دیگران: کمتر کسی وجود دارد تا مشکلات ودغدغه‌های آن‌ها را به خوبی درک کند.

مشکلات افراد درونگرا دکتر آنت

حل مشکل افراد درونگرا

برای شناخت ویژگی‌های خود و تغییر شخصیت درون گرا طبق مراحل زیر عمل کنید:

خودتان را بشناسید

خودشناسی و خودآگاهی باعث می‌شود تا از رفتارها،‌ توانایی‌ها و مهارت‌های خود آگاه شوید. در این صورت می‌توانید مهارت‌های خود را پیدا کرده و تقویت کنید.

علت را پیدا کنید

برای یافتن علت‌ رفتارهای درون گرایانه خود وقت بگذارید، ممکن است موقعیت‌های خاص، مکان‌های خاص یا حضور افرادی انگیزه رفتارهای درون گرایی را افزایش دهند.

برای تغییر آماده شوید

داشتن یک چشم انداز مثبت از تغییر و باور اینکه می‌توانید صفات برون گرایانه خود را تقویت کنید کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

در گفتگوها شرکت کنید

بسیاری از افراد شنوده‌های خوب را دوست دارند و شما می‌توانید با شنیدن و برقراری ارتباط چشمی در جمع‌ها مشارکت کرده و ابراز نظرهایی نیز داشته باشید.

در فعالیت‌های اجتماعی که لذت میبرید شرکت کنید

شرکت در گروه‌های کتاب‌خوانی، کوه‌نوردی، تورهای مسافرتی و… را امتحان کنید و سعی کنید از آن‌ها لذت ببرید.

شرکت در یک کلاس یا کارگاه آموزشی

با انجام این فعالیت می‌توانید یکی از مهارت‌های مورد علاقه خود را یاد بگیرید و در جمع نیز مشارکت کنید.

افکار خود را بنویسید

داشتن یک چشم انداز کلی از موضوعات گفتگوها و نوشتن افکار از مکث‌های بی دلیل، ‌آشفتگی یا تپق زدن جلوگیری می‌کند.

مشکلات افراد درونگرا دکتر آنت

سخن پایانی

به یاد داشته‌ باشید که درونگرایی بخشی از شخصیت شماست، نه یک نقص یا چیزی که نیاز به تغییر آن داشته باشید. هیچ مشکلی در نیاز به گذران زمان به‌تنهایی یا ترجیح چند دوست نزدیک به جمع‌های شلوغ وجود ندارد. آن‌چه واقعا اهمیت دارد این است که شما با درونگرایی که قسمتی از شخصیت‌تان است، احساس راحتی می‌کنید و خود را همان‌طور که هستید می‌پذیرید و دوست دارید.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *