حرفه‌ای بودن در کار! چگونه یک کار را حرفه‌ای و موفق انجام دهیم!

حرفه‌ای بودن در کار استفاده از بهترین فرصت ها mahdi anet

حرفه‌ای بودن در کار یکی از مهم‌ترین جنبه‌های موفقیت و پیشرفت در کار و زندگی است. شما می‌توانید با حرفه‌ای بودن، چشم اندازهای کاری جدیدی را پیش روی خود ایجاد نماید و پیشرفت‌های خوبی را در موقعیت فعلی برای خود به همراه داشته باشید.

رفتار شما در مقابل مدیران و همکاران باید همواره مودب و حرفه‌ای باشد. این قانون را باید در همه جوانب رعایت کنید، از نحوه معرفی خودتان گرفته تا نحوه برقراری ارتباط و تعامل با دیگران.

معرفی کردن خود به صورت حرفه‌ای

خوب و مناسب لباس بپوشید.

هر روز باید مرتب و تمیز سرکار خود حاضر شوید. آراستگی ظاهر یکی از نشانه‌های حرفه‌ای بودن در کار به حساب می‌آید. این کار نیازمند است آن است که لباس شما حرفه‌ای و متناسب با شرایط کارتان باشد.

نباید پوشش شما بیش از حد رسمی و یا غیر رسمی باشد. اگر لباسی مناسب محل کارتان نیست، خوب آن را نپوشید. معیار پوشش مناسب را می‌توانید با توجه به لباس پوشیدن دیگر همکاران در محل کار به دست آورید.

بسیاری از سازمان‌ها برای کارمندان خود لباس فرم مشخصی را تعریف نموده‌اند که کار را برای شما راحت می‌کند.

 به قوانین فرهنگی محل کار خود توجه کنید.

به عملکرد همکاران خود در محل کار توجه کنید تا نسبت به نحوه انجام شدن کارها در ذهنیت مناسبی پیدا کنید. می‌توانید به این نکته توجه کنید که وقتی کسی با تلفن صحبت می‌کند همکاران شما چگونه آرام‌تر صحبت می‌کنند، یا توجه به این موضوع که کارمندان برای صحبت‌های غیر رسمی به اتاق استراحت می‌روند، یا به اینکه چگونه همکاران در جلسات سر وقت حاضر می‌شوند و یا دقایقی قبل برای جلسات آماده‌اند، توجه کنید.

به رفتار دیگران توجه کنید تا هم ذهنیت درستی نسبت به محیط کار در شما شکل بگیرد و هم به عنوان فردی حرفه‌ای در کار دیده شوید. فراموش نکنید هر سازمان و شرکتی ممکن است فرهنگ‌های نامطلوبی نیز داشته باشد. باید سعی کنید ضمن دوری کردن از آن‌ها، تلاشی برای اصلاح همکاران نداشته باشید.

در جلسات به موقع حاضر شوید.

در اکثر شرکت‌ها از کارمندان انتظار می‌رود که در جلسات سر وقت حاضر باشند و همچنین در ساعات مشخصی در محل کار خود حضور داشته باشند. برای حرفه‌ای بودن در کار بهتر است در مورد زمان حضور خود از همکاران یا مدیر شرکت بپرسید.

همه سازمان‌ها انتظار دارند شما در ساعات کاری در محل کار خود حاضر باشید تا از پاسخگو بودن به مشتریان مطمئن باشند. در مورد جلسات هم اگر سعی کنید همیشه دقایقی زودتر خود را برسانید بسیار مناسب خواهد بود. این موضوع باعث می‌شود با فضای جلسه آشنا شده و در آن عملکرد بهتری داشته باشید.

نگرش مثبت ایجاد کنید.

نگرشی مثبت و انگیزشی، اغلب یک نگرش حرفه‌ای است. برای موفقیت باید به دیگران نشان دهید که از توانمندی‌ها و مهارت‌های لازم برای انجام وظایف خود برخوردارید. علاوه بر تخصص و دانستن نحوه انجام کار، رئیس شما برای یک شخصیت که حرفه‌ای بودن در کار را از ویژگی‌های لازم و بدون هیچ کم و کاست می‌داند، ارزش قائل است.

هر روز بر روی صداقت، قابل اعتماد بودن، سخت کوشی و مثبت اندیشی تمرکز کنید. شغلتان باید برای شما مهم باشد و شما باید برای موفقیت در آن بدون توجه به اینکه کار مهمی را انجام می دهید یا نه توجه کنید.برای مطالعه بیشتر از مقاله صداقت چیست در وبلاگ دکتر مهدی آنت بازدید نمایید.

حرفه‌ای بودن در کار بزرگترین مصیبت برای انسان dr. mahdi anet

ارتباطات موثر داشته باشید

1-همراه داشتن دفتر یادداشت در جلسات

با یادداشت وظایف و کارها از فراموش کردن آن‌ها جلوگیری کنید. می‌توانید از دفتر یادداشت دیجیتال و یا کاغذ و قلم استفاده کنید. یادداشت برداری در جلسات است که باعث می‌شود سازمان یافته باشید و چیزی را از دست ندهید و در نتیجه حرفه‌ای در کار به نظر برسید.

2- شفاف و در مواقع لزوم سخن بگویید.

برای اینکه حرفه‌ای در کار و ارتباط باشید، باید بتوانید همزمان هم بنویسید و هم مطمئن و شفاف سخن بگویید. در جلسات یک شنونده فعال باشید و تا زمانی که صحبت فردی تمام نشده است ایده هایتان را به اشتراک نگذارید. شمرده و مختصر سخن بگویید تا همه بتوانند نکات شما را دریابند و آن‌ها را یادداشت نمایند.

اگر متوجه مشکلی در رابطه با یک پروژه و یا یکی از مشتریان شدید درباره آن با همکاران و مدیران خود صحبت کنید. هرگز این موارد را نادیده نگیرید، در عوض با آن‌ها روبرو شوید و سعی کنید با کار گروهی مشکلات را حل نمایید.

برای مطالعه بیشتر از مقاله شناسایی ذهن و نیاز مشتری به چه معناست و چه کاربردی دارد؟ در وبلاگ دکتر مهدی انت بازدید نمایید.

3- از تلفن یا ایمیل و یا راه‌های ارتباط غیرحضوری استفاه کنید.

در بسیاری از شرکت‌ها سعی می‌شود با استفاده از ایمیل و تلفن جهت تصمیم‌گیری در مورد مسائل روزمره و غیرضروری در زمان صرفه‌جویی شود. از تلفن یا ایمیل و یا راه‌های ارتباط غیرحضوری استفاه کنید، مگر اینکه موضوعی نیاز به مذاکره رو در رو داشته باشد.

از اتلاف وقت دیگران با جلسات غیر ضروری جلوگیری کنید زیرا یک فرد حرفه‌ای در کار با درایت عمل می‌کند. مواردی ممکن است وجود داشته باشد که نیاز به جلسه حضوری و یا تماس رو در رو برای بحث در مورد یک موضوع مهم وجود دارد. در این صورت از طریق ایمیل یک دعوتنامه برای جلسه به همکاران یا مشتریان ارسال نمایید. تقویم کاری همکارانتان را قبل از آن چک کنید تا مطمئن شوید در زمان جلسه دارای وقت خالی هستند.

4- یاد بگیرید چگونه بازخوردها را دریافت و آن‌ها را مد نظر قرار دهید.

یکی دیگر از راه‌های حرفه‌ای بودن در کار، این است که بدانید چگونه از طریق بازخوردها یاد بگیرید. یادتان باشد که یک نقد خوب در مورد کار و نتایج عملکردتان است و نباید هرگز آن را شخصی برداشت کنید.

عصبانی شدن و یا گرفتن موضع در مقابل نقدها و بازخوردها می‌تواند شما را فردی حرفه‌ای در کار نشان نمی‌دهد. به جای آن بر روی یادگیری از بازخوردها و استفاده از آن‌ها برای بهبود روش های انجام کار بهره ببرید.

داشتن تعاملات حرفه‌ای

از شایعات تعارضات بی‌نتیجه و بی‌اساس دوری کنید.

اینکه بتوانید با شایعات محل کار درگیر نشوید، شاید کاری سخت به نظر برسد به ویژه زمانی که شما یک تازه وارد در محل کارتان باشید. اما دور بودن از این تعارضات باعث می‌شود شما برای خود یک اعتبار حرفه‌ای کسب کنید. صحبت نکردن پشت سر همکارانتان چه بر اساس شایعات و چه بر اساس قضاوت شخصی نشان می‌دهد که برای آن‌ها احترام قائل هستید و تمایل دارید با همه صادق و صریح باشید. این از ویژگی‌های مهم یک فرد حرفه‌ای در کار است.

برای همکاران خود رضایت بخش و محترم باشید.

اگر همکاری دارید که نمی‌توانید با او کار کنید سعی کنید تا حد ممکن غیرمستقیم با او کار کنید. این شامل همکارانی که با آن‌ها ارتباط کاری و یا ارتباط رو در رو هم ندارید می‌شود. ممکن است نیاز باشد با سرپرستان در مورد نگرش و عملکرد برخی از همکاران مذاکره کنید. از برخورد بی ادبانه با همکاران خودداری کنید، چرا که این‌ها نشانه حرفه‌ای بودن در کار است.

رئیس خود را یک مربی بالقوه بدانید.

اگر رئیس شما توانایی‌هایی را در شما به عنوان یک کارمند ببیند، با شما مانند یک مربی رفتار خواهد کرد. پس مهم است که رابطه‌ صمیمانه و حرفه‌ای با رئیس خود ایجاد کنید. به گونه‌ای رفتار نکنید که انگار بیش از او در مورد کار می‌دانید و یا تمایلی به یاد گرفتن مهارت‌های جدید از طریق او ندارید.

سعی کنید توصیه‌هایش را اجرا کنید. داشتن یک مربی به عنوان رئیس باعث می‌شود تا موقعیت‌های کاری بهتری به دست آورده و مهارت‌های خود را ارتقا داده و حرفه‌ای در کار خود باشید.

توصیه هایی برای حرفه‌ای تر شدن در کار

معمولی بودن چیز جالبی نیست. چرا باید یک فرد معمولی باقی بمانیم در صورتی‌ که می‌توانیم کاری کنیم که دنیا از قابلیت‌ها و مهارت‌های ما انگشت به دهان بماند؟! کافی است اراده کنید. زمان بگذارید و برای حرفه‌ای بودن در کار تمرین کنید.

تمرین مداوم مساوی است با تجربه‌ بیشتر و این از شما یک آدم ویژه می‌سازد. همین حالا عزم‌تان را جزم کنید! واقعا چه چیزی جذاب‌تر از حس بهترین بودن است؟! تمرین کنید که بهترین باشید و ایمان داشته باشید که می‌توانید. همه‌ ما قادر هستیم حس حرفه‌ای در کار را باشیم.

اصیل باشید

اصیل بودن هم در واقع نشان دادن خود واقعی‌تان است. اگر سعی کنید اصالت خود را نادیده بگیرید در نهایت یک کپی از آن کسی می‌شوید که تلاش می‌کنید شبیه‌ او باشید.

برای اینکه حرفه‌ای در کار باشید، به این نکته توجه کنید که راه رفته را نمی‌توان دوباره طی کرد. نمی‌توان دیگران را تکرار کرد. شما برای حرفه‌ای شدن نیاز دارید که ابتکار تازه‌ای به خرج بدهید.

با انگیزه باشید

برای حرفه‌ای بودن در کار باید تنها انتخاب‌تان بهترین بودن باشد. اگر برای بهترین بودن شور و شوقی نداشته باشید، چطور می‌توانید انگیزه‌ لازم برای حرفه‌ای شدن را به ‌دست آورید؟! نکته اینجاست که وقتی انگیزه داشته باشید، آن چیز اتفاق می‌افتد. شما پر از الهام، خلاقیت و انواع نیروهای محرکه هستید و همه‌ این‌ها یعنی توانایی برای بهترین و حرفه‌ای شدن. خیلی از موفقیت‌های به‌دست آمده در دنیای واقعی، نتیجه‌ این است که یک فرد واقعا اراده کرده است که موفق شود.

حرفه‌ای بودن در کار نقل قول از بزرگان Mahdi Anet

اهل رقابت باشید

اگر نیروی محرکه‌ لازم برای حرفه‌ای شدن را نداشته باشید، هرگز به آن نمی‌رسید. بخشی از این حرفه ای بودن در کار، عطش رسیدن به موفقیت است. تشنه‌ رقابت باشید تا حرکت کنید. مگر غیر از این است که فقط در صورتی‌ که خودتان را با کسی در شرایط مشابه مقایسه کنید، متوجه می‌شوید متفاوت هستید؟ همیشه خودتان را با رقبایتان مقایسه کنید، در بازی‌ شرکت کنید، تلاش کنید و برنده شوید.

وقتی تعدادی از رقبایتان را شکست بدهید مدام قوی‌تر می‌شوید و بعد از مدتی رقابت برای‌تان حکم نفس کشیدن را دارد، به همین راحتی! و شما به موفقیت نزدیک‌تر می‌شوید.

انتخاب کنید در چه چیزی می‌خواهید حرفه‌ای‌ترین باشید

اگر شما کم بدانید، نمی‌توانید حرفه‌ای‌ترین باشید. پس فکر کنید در چه چیزی می‌خواهید حرفه‌ای باشید؟ در ذهن‌تان همه‌ چیزهایی را که می‌خواهید در آن‌ها به اوج برسید، اولویت‌بندی کنید.

از چالش فرار نکنید

می‌دانید چه چیزی ترسناک است؟ چیزهای سخت که سخت‌کوشی زیاد می‌خواهد. حالا می‌دانید چه چیزی ترسناک‌تر است؟ سخت‌کوشی برای چیزهای جدیدی که ممکن است در آن‌ها شکست بخورید. اگر می‌خواهید حرفه‌ای در کار باشید باقی زندگی شما در این خلاصه می‌شود: درگیر شدن با همه‌ چیزهای ترسناک.

می‌دانم این ناخوشایند و ترس‌آور است اما کسی که می‌خواهد حرفه‌ای باشد با علم به همه‌ این‌ها ریسک می‌کند، به چالش پاسخ مثبت می‌دهد و پیشرفت می‌کند. اگر قرار بود به همین راحتی‌ها باشد حرفه‌ای بودن در کار مفهومی نداشت!

هنری فورد قبل از اینکه یکی از بهترین‌های صنعت اتومبیل‌سازی شود، دوبار ورشکسته شد. استیو جابز، خیلی چیزها را از دست داد تا استیو جابز شد. ممکن است در مسیر رسیدن به خواسته‌هایتان زمان‌هایی را تجربه کنید که نامطمئن و خسته هستید، اما مهم این است که ناامید نشوید و آن مسیر را تا آخرش بروید.

تمرین کنید که بتوانید خودتان و عملکردتان را تجزیه و تحلیل کنید

در پایان روز حتما در گوشه‌ای بنشینید و روزتان را مرور کنید، امروز چه کارهایی انجام داده‌ام؟ چطور می‌توانم از چیزی که بودم بهتر باشم؟ انجام چه کارهایی خوشحالم کرد و انجام کدام کارها را دوست نداشتم؟ اگر شما این مرحله‌ برگشت به خود و تفکر درباره‌ همه چیز را انجام ندهید و درباره جایی که هستید فکر نکنید، هرگز نخواهید فهمید مسیر بعدی شما کجاست و برای رسیدن به آنجا چه‌ کارهایی باید انجام بدهید.

تجزیه و تحلیل موفقیت بسیار مهم است. اینکه اگر مثلا از این راه نتوانستید به موفقیت برسید، پس باید کدام راه را امتحان کنید؟! این موضوع دو برابر تجزیه‌ و تحلیل دلایل شکست‌تان اهمیت دارد چون کامل‌کننده‌ آن است. به یاد داشته باشید: حتی شکست هم نوعی پیشرفت است به شرط آنکه در پیدا کردن راه موفقیت هم بهترین باشید.

مطالعه مقاله توانایی تجزیه و تحلیل چیست؟ چگونه به افراد کمک می کند؟ در وبسایت دکتر آنت را به شما توصیه می کنیم.

حرفه‌ای بودن در کار برنده شدن mahdianet

در کارت حرفه‌ای‌ترین باش!

دکتر مهدی آنت یک پیشنهاد خوب برای کسانی که می‌خواهند در زندگی پیشرفت داشته باشند و قصد دارند کار خود را ارتقاء دهند، دارد. از نظر دکتر انت بهترین روش برای موفقیت و پیشرفت، یاد گرفتن و یاد دادن است. به مثال جمله “هیچ کالایی جهانی‌تر از آموزش نیست.”

آموزش و تمرین یک روش اساسی و مهم برای بالا بردن سطح زندگی و کار می‌باشد. خیلی بهتر است که شما به صورت کاملا حرفه‌ای در کار خود عمل کنید و آن را خیلی خوب پیش ببرید تا اینکه چندین کار را به طور ناقص و نیمه انجام دهید.

بهترین انتخاب برای حرفه‌ای بودن در کار، آموزش و تمرین است. بهتر است در یک کار مشخص حرفه‌ای باشید تا یک فرد غیرحرفه‌ای در چندین کار، که مطمئنا گزینه اول عالی‌ترین نتیجه را نیز خواهد داشت.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *