مثلث خود مشغولی چیست؟ راهکارهایی رهایی از آن!

مثلث خود مشغولی چیست؟ دکتر مهدی آنت

مثلث خود مشغولی چیست؟ اگر می‌خواهید از این تعریف درستی از این مفهوم پیدا کنید با این مقاله از وبلاگ دکتر مهدی آنت همراه باشید. ادراک هر انسانی را شاید فقط باید به مرتفع شدن نیازهای اصلی او پیوند داد که اگر اینگونه تلقی شود در صورت برآورده شدن آن‌ها، شخص، انسانی راضی نامیده می‌شود.

بر اساس پیشرفت علم روانشناسی و تحقیقات دانشمندان، نقصان‌های اخلاقی انسان‌ها نشئت گرفته از سه عامل: رنجش، عصبانیت و ترس شکل می‌گیرد. این سه عامل در نقش نقاط اصلی مثلث نواقص رفتاری انسان قرار گرفته و به مثلث خود مشغولی معروف شده‌اند.

مثلث خود مشغولی چیست؟

مثلث خود مشغولی سرمنشا عدم سلامت عقل ما است! زمانی که ما در دام هیجانات خود گرفتاریم، ممکن است اصلا متوجه نباشیم که چه خساراتی به اطرافیان یا حتی به خودمان می‌زنیم. سه‌ مورد از هیجانات هر فرد یعنی رنجش، عصبانیت و ترس، مثلث خود مشغولی را تشکیل می‌دهد. این واکنش‌ها در مقابل افراد و مکان‌ها و وقایع گذشته و حال و آینده، زمانی ظاهر می‌شود که انتظارات ما از آن‌ها برآورده نشود.

ما باید سعی در رهایی خود از این وضعیت داشته باشیم چرا که آنچه در گذشته اتفاق افتاده است، حال چه تقصیر ما باشد چه بر گردن دیگری و با حتی روزگار مسبب آن باشد، اتفاق افتاده و تمام شده است و ما مجبور به پذیرش و شنا کردن در جهت رودخانه هستیم وگرنه به جز خستگی و عدم لذت بردن از زندگی چیزی نصیبمان نخواهد شد.

مثلث خود مشغولی دکتر مهدی آنت رنجش عصبانیت ترس

رنجش در مثلث خود مشغولی چیست؟

یکی از مهم‌ترین عوامل احساس ناخشنودی در انسان‌ها، احساس رنجش است که یکی از سه عنصر اصلی در ایجاد مثلث خود مشغولی است. هنگامی که براثر رفتار نامتناسب دیگران دچار زخم غرور می‌شویم و یا به خاطر داشتن توقع نابجای خود و برآورده نشدن آن دچار بحران روحی و ناراحتی می‌شویم و خیلی زود عکس العمل نشان داده و موجبات کدورت و کینه توزی را فراهم می‌نماییم.

گاهی اوقات یک رنجش به دلیل یک دلخوری خیلی ساده پیش می‌آید و چنانچه آن ‌را مهم تلقی ننماییم و نسبت به رفع آن اقدامی عملی انجام ندهیم به مرور زمان این رنجش‌های کوچک در نهان خانه وجودمان لانه کرده و دچار خشم زیاد و طوفان رفتاری می‌شود و به عبارتی رنجیده خاطر شده و متأسفانه به خاطر خشم زیاد نمی‌تواند روابط درستی با خود و دیگران داشته باشد و ایجاد خود مشغولی در افراد می‌کند.

علت و دلایل رنج چیست؟

رنج، سختی، ناراحتی، غصه، عصبانیت و بسیاری از حالات احساسی که در ما بوجود می‌آیند، بخاطر تعامل ما با محیط و دیگران است و حتی می‌توان گفت این حالات طبیعی هستند و مشکل جدی برای فرد به وجود نمی‌آورند، البته تا زمانی که ادامه‌دار یا طولانی‌مدت نباشند.

ممکن است بسیاری از رنج‌های ما، ریشه در دوران کودکی داشته باشد. تحقیر شدن، ترسیدن، ظلم، اجحاف، زورگویی، سخت‌گیری، عدم توجه به ضعف‌های طبیعی و بی‌توجهی به تمایلات خاص افراد، باعث شده برخی از ما، دچار تحقیر و رنج شویم. اعتماد به نفس ما متزلزل و هسته‌ی وجودی ما سست و ضعیف شده است و شود و ممکن است از دورن احساس رنج و تباهی ‌کنیم.

4مرحله برای رهایی از رنجش در مثلث خود مشغولی

مرحله 1: فهرستی از کسانی که از آن‌ها رنجیده‌اید، تهیه کنید.

اگر كسی به شما اهانت كرده يا پشت سرتان حرفی زده يا تحقيری كرده، لطفی بايد می‌كرده و نكرده، همه را بنويسيد. همچنین می‌توانید مکان‌ها و مؤسساتی که در آن تجربه بدی داشته‌اید را نیز درج کنید.

مرحله 2: علت رنجش خود را بنویسید.

در کنار نام شخص، بنویسید چه کاری انجام داده که باعث رنجش شما شده است. علت‌های آن را پيدا كنيد و در اين كار صادق باشيد. به تدريج می‌بينيد خيلی از آن‌ها ممكن است سوء تفاهم باشد، اما برخی نيز می‌تواند واقعی باشد.

مرحله 3: تأثیر منفی رنجش را بررسی کنید.

بررسی کنید که هر دلخوری چه بخشی از زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده است. اگر از معلم قدیمی‌ای که باعث ایجاد احساس حقارت در شما شده دلخوری داشته باشید، ممکن است بگویید که بر عزت نفس یا اعتماد به نفس شما تأثیر گذاشته است.

مرحله 4: نقش خود در ایجاد رنجش را بررسی کنید.

در کنار علت رنجش، سهم خود را یادداشت کنید. از خود سؤال كنيد آيا شما هم در اين رنجش سهمی داشتيد؟ بنابراین، شما باید بتوانید تصویر واضحی از کسانی که از آن‌ها رنجیده‌اید، چرا از آن‌ها رنجیده‌اید، روش‌های منفی که بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد و نقشی که در همه آن‌ها ایفا کرده‌اید، را ایجاد کنید تا بتوانید خود را از یکی از سه عنصر اصلی مثلث خود مشغولی رهایی بخشید.

.بیشتر بخوانید:

تئوری ذهن چیست؟ چگونه توانایی ذهن خوانی را در خود تقویت کنیم؟

مثلث خود مشغولی دکتر آنت رنجش

خشم و عصبانیت در مثلث خود مشغولی چیست؟

به گفته‌ چارلز اسپیلبرگر، عصبانیت «یک حالت عاطفی است که شدت آن می‌تواند از کج خلقی خفیف تا خشم و عصبانیت شدید متغیر باشد». خشم، مانند سایر احساسات، با تغییرات جسمی و زیستی همراه است. وقتی عصبانی می‌شوید، ضربان قلب و فشار خون بالا می‌رود و میزان هورمون‌های انرژی زا (آدرنالین و نورآدرنالین) افزایش پیدا می‌کند.

ممکن است خشم در اثر عامل بیرونی یا درونی رخ دهد. شاید از یک فرد به خصوص عصبانی شوید یا یک رویداد. شاید هم به خاطر نگرانی و ناراحتی بابت مشکلات شخصی عصبانی شوید.

علل پرخاشگری

پرخاشگری تحت تأثیر عوامل بیولوژیکی، اجتماعی، محیطی و روانی است. همچنین گاهی اوقات، عوامل ژنتیکی می‌تواند افراد را مستعد پرخاشگری کند. ژن‎های خاصی نیز با تمایل به پرخاشگری مرتبط هستند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که افراد مبتلا به پرخاشگری از سنین جوانی کنترل هیجانی و انگیزشی کمتری دارند. یکی از عوامل موثر در مثلث خود مشغولی، پرخاشگری است.

عوامل دیگری که به پرخاشگری کمک می‌کنند عبارتند از:

-قرار گرفتن در معرض خشونت (شخصی یا مجازی)

-هورمون‌ها

-زندگی در یک محیط بسیار پر استرس

-تحریک

-طرد شدن از سوی دیگران

-اثر سلاح (پدیده‌ای است که نشان می‌دهد دیدن یک سلاح می‌تواند منجر به افکار و رفتارهای تهاجمی شود.)

چند راهکار برای کنترل عصبانیت در مثلث خود مشغولی

نفس عمیق، قدم زدن و نوشیدن آب سرد سه اقدام فوری و موثر

در هنگام عصبانیت قبل از هر اقدامی چند نفس عمیق بکشید، کمی راه بروید و مقداری آب سرد بنوشید. اجازه دهید کمی آتش خشمتان فروکش کند.

شمارش معکوس را فراموش نکنید

به محض اینکه احساس کردید دارید جوش می‌آورید، نفس عمیق بکشید و از ۱۰۰ شروع کنید و معکوس بشمارید. با خودتان بگویید که با هر شماره‌ای که به سمت عدد یک می‌آیید، احساس عصبانیتتان نیز یک درجه کمتر می‌شود.

بیش از همیشه در حرف زدن تأمل و دقت کنید

اجازه ندهید خشم باعث شود حرف‌هایی بزنید که بعداً از آن‌ها پشیمان می‌شوید. پیش از زدن هر حرفی ده ثانیه مکث کنید و بیاندیشید.

کمتر سخن بگویید و بیشتر بشنوید

در عصبانیت کمتر سخن بگویید تا هم از سخنان نامطلوب جلوگیری کنید و هم با گوش دادن به مخاطبتان بتوانید فضای متشنج را کمی آرام کنید و کنترل عصبانیت خود و حتی دیگران را در دست بگیرید.

از تأثیر موسیقی آرامش‌بخش غافل نشوید

تمرینات ریلکسیشن و مراقبه را انجام دهید و اجازه دهید ذهنتان کمی آرام بگیرد. همچنین می‌توانید از حمایت دوستانتان بهره‌مند شوید.

مانترای ذهنی داشته باشید

مانترا به معنای جمله‌ای است که می‌تواند الهام‌بخش شما باشد. در هنگام عصبانیت می‌توانید با خودتان جملات مثبتی مانند «من کاملاً آرام هستم و کنترل رفتارم را در دست دارم» را تکرار کنید.

یادداشت کنید

لازم نیست که در حالت عصبانیت یک تومار طولانی بنویسید، در حد چند خط احساسات و ناراحتی خود را شرح دهید یا حتی کاغذ را خط‌خطی کنید!

حواس خود را پرت کنید

برای گذر از سه مولفه اصلی مثلث خود مشغولی به جای آنکه دائماً محرک عصبانیت خود را پیش چشمتان بیاورید، به چیزهای دیگر فکر کنید. به جزئیات محیط اطرافتان تمرکز کنید، تصاویر آرامش‌بخش با رنگ‌های روشن را نگاه کنید و سعی کنید از محرک‌ها دور شوید.

.بیشتر مطالعه کنید:

7 مورد از مشکلات افراد درونگرا!

مثلث خود مشغولی Dr.Anet عصبانیت

ترس در مثلث خود مشغولی چیست؟

ترس، در واقع احساسی می‌باشد که در واکنش به خطرات از شما بروز می‌کند. احساس ترس، حس ناخوشایندی است که وقتی خطری شما را تهدید می‌کند، در ذهن شما پدیدار می‌شود. فرقی نمی‌کند این خطر بیرونی باشد یا درونی. ترس یک عامل مهم در مثلث خود مشغولی محسوب می‌شود. هیچ وقت متوجه نخواهد شد که ترس چیست مگر این که خودتان دست به کار شوید. باید کارهای مختلف را امتحان کنید تا آن وحشتی که از یک مسئله دارید را بشناسید.

علت ترس چیست؟

دلایل ایجاد این واکنش هیجانی پیچیده است و معمولا نمی‌توان برای آن علت واحدی در نظر گرفت. برخی ترس‌های شدید که در دوران کودکی ایجاد می‌شوند، می‌تواند ناشی از یک رویداد آسیب‌زا، اشیاء هولناک یا موقعیت سخت باشند.

در این صورت می‌توان گفت فرد دچار فوبیای خاص است. مانند فوبیای شدید از دوچرخه‌سواری. زیرا فرد در کودکی هنگام دوچرخه‌سواری دچار سقوط شده و از آن حادثه آسیب‌زا به شدت می‌ترسد. برخی افراد هم این واکنش را به‌دلیل بروز برخی علائم فیزیکی نشان می‌دهند. برای عنوان مثال فردی که به‌دلیل فوبیا از ارتفاع دچار ناراحتی معده و حالت تهوع می‌شود.

یکی‌دیگر از دلایل بروز این احساس مخصوصا در دوران کودکی مشاهده والدین است. اگر شما به‌عنوان والدین فوبیای عنکبوت داشته باشید، فرزندتان احتمالا ‌از عنکبوت بترسد.

راه‌های غلبه بر ترس چیست؟

برخی از راه‌های مقابله با ترس برای فرار از مثلث خود مشغولی در ادامه شرح داده شده‌اند.

.حساسیت زدایی سیستماتیک

حساسیت زدایی سیستماتیک شامل هدایت تدریجی فرد از طریق یک سری موقعیت‌های مواجهه است که معمولاً برای افرادی که فوبیای خاص دارند استفاده می‌شود.

.درمان شناختی رفتاری  (CBT)

CBT  می‌تواند برای کمک به مقابله با افکار منفی و غیر واقعی در مورد ترس شدید استفاده شود. فرد می‌تواند با درمانگر کار کند تا نگرانی‌های خود را برطرف کند و در عوض سعی کند افکار واقعی‌تری را شکل دهد، افکار ترسناک خود را به چالش بکشد و راهبردهای مقابله‌ای را بیاموزد.  درمان شناختی رفتاری برای هر فرد بسته به مبارزاتش شخصی سازی می‌شود. این روش به افراد اجازه می‌دهد تا راه‌های مختلف درک و واکنش به منبع ترس خود را بیاموزند و می‌تواند به فرد کمک کند تا احساسات و افکار خود را کنترل کند.

.سایر روش‌های مقابله با ترس

می‌توان از تکنیک‌های آرامش برای کمک به آرامش افراد استفاده کرد. این‌ها می‌تواند شامل مدیتیشن و تمرینات بازآموزی تنفس برای کمک به درمان علائم ترس باشد، به خصوص زمانی که با یک موقعیت ترسناک مواجه می‌شوید.

یوگا می‌تواند روشی مفید برای کاهش پاسخ ترس و مبارزه با ترس باشد. ترکیبی از وضعیت‌های بدنی، تمرین‌های تنفسی و مدیتیشن در یوگا می‌تواند به افراد در بهبود مدیریت اختلالات اضطرابی و غلبه بر ترس کمک کند.

در نهایت، ورزش، به ویژه ورزش‌های هوازی می‌تواند تأثیر مثبتی بر استرس و اضطراب داشته باشد و ممکن است علائم پاسخ ترس را کاهش داده و یکی از راه های مقابله با ترس باشد.

راه حل کلیدی رهایی از مثلث خود مشغولی

ما می‌توانیم از خود مشغولی رهایی پیدا کنیم اگر:

  • پذیرش را جایگزین رنجش کنیم.

اگر نتوانیم چیزهایی را بپذیریم که دوست نداریم و کنترلی روی آن‌ها نداریم، همیشه با دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم می‌جنگیم و استرس غیرضروری ایجاد می‌کنیم. این بدان معنا نیست که ما باید همه چیز را بپذیریم؛ اما داشتن انعطاف خود خواسته و بافکر مهم است. چیزهای زیادی وجود دارد که ما باید در این دنیا موضع گیری کنیم. اما ما باید انتخاب کنیم، چه چیزی ارزش جنگیدن را دارد؟ اگر چیزی ارزش جنگیدن را ندارد، شاید باید مسیر پذیرش را انتخاب کنیم.

  • عشق را جایگزین عصبانیت کنیم.

هدف از عشق که مدام صحبت آن است، ایجاد صلح است. ایجاد صلح و آرامش درونی که در نهایت به صلح خارجی منجر می‌شود. عشق افراد را دلپذیرتر می‌کند و آن‌ها را در جهت مسیر تعالی بشر قرار می‌دهد، پس هدف عشق ایجاد دنیایی بهتر است.

  • ایمان را جایگزین ترس کنیم

در کسب و کار و زندگی شخصی شما، اعتماد به نفس و ایمان و باور داشتن به خود، شرط لازم برای اقدام گسترده است. برای جهش به سمت کارآفرینی یا هر آرزوی دیگری، باید به خود، به توانایی‌ها، مهارت‌ها و علایق خود، ایمان و باور داشته باشید. باور به خود، محور مهم رهبری در کار است، زیرا اعتماد به نفس، به شما امکان می‌دهد که دیگران را با اطمینان، مدیریت کرده و الهام بخشید.

برای ایجاد خود باوری، شما باید افکار و احساسات خود را کنترل کنید تا بتوانید به اوج خود برسید. همچنین خودباوری مستلزم ایجاد اعتماد به توانایی‌هایتان و همچنین نیازمند این است که عاشق خودتان باشید. با ایجاد باورهای توانمند، اعتماد به نفس خود را افزایش خواهید داد.

.مطالعه بیشتر:

تقویت خودباوری چگونه است؟ قدرت باورها چه تاثیر در زندگی ما دارد؟

سخن آخر

به طور کلی برای نجات از مثلث خود مشغولی باید تصمیم بگیرید که اراده و زندگی خود را به نیروی برتر درونی خود بسپارید، قدرت برتر درون خود را درک کنید، این قدرت برتر هر نوع کمک مثبتی را شامل می‌شود.

نیرویی که قبلاً شما را در بر گرفته بود باعث ایجاد احساس‌های منفی رنجش، خشم و عصبانیت شده بود و باعث شده بود از خود متنفر باشید اما با حمایت نیروی برتری که آن را درون خود جستجو کرده‌اید می‌توانید به صداقت، پاکی و عشق دست یابید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *