خود شناسی چیست؟ چه کمکی در بهبود کسب و کار می کند؟

خود شناسی دکتر مهدی انت

 

خود شناسی و خود آگاهی، یکی از مهارت های ضروری و مهم برای رسیدن به موفقیت و خود شکوفایی در حوزه ارتباطات و زندگی و حتی کسب و کار، است.

 

خود شناسی چیست؟

خود شناسی یعنی شناخت قدرت ها و ضعف ها، خواسته ها و آرزوها، علایق و ترس ها و مانند آن که در نهایت به شناخت هدف در زندگی ختم می شود، بی شک بدون خود آگاهی تلاش های انسان بی ثمر خواهد ماند.

خود شناسی برای هر شخص منحصر و مختص به خودش است، یک نسخه همگانی نیست که بتوان آن را برای همه افراد یک جور تجویز نمود، درست است که در بعضی از موارد نقاط مشترکی در بین تمام افراد وجود دارد اما مسیر و فرآیند خود آگاهی برای هر شخص باید به گونه ای ترسیم و طی شود که مهارت های شخصی و بینش همان فرد را ارتقاء دهد و باعث رشد و توسعه فرد شود.

بدیهی است هر شخص می تواند با شناخت قابلیت های خود در مسیری روشن گام بردارد. ما باید با خود شناسی و تقویت این مهارت، یاد بگیریم که چطور فکر کنیم و در قبال احساس ایجاد شده در خود چگونه رفتار حرفه ای از خود نشان دهیم.

 

اهمیت خود شناسی چیست؟

خود شناسی دارای اهمیت بسیاری است که همه تا حدودی از آن آگاه هستند. دکتر مهدی انت اینگونه توضیح می دهد که وقتی درک بهتری از خود داشته باشیم، می‌توانیم خود را به عنوان شخصی منحصر به فرد و مجزا ببینیم. سپس خود آگاهی به ما این قدرت را می‌دهد که تغییراتی را بر روی زمینه های قدرت خود ایجاد کنیم و همچنین مناطقی را که می‌ خواهیم در آن‌ ها پیشرفت کنیم، شناسایی کنیم.

مهم‌ تر از همه، خود آگاهی ما را قادر می‌سازد در واکنش به رویداد های بیرونی فعال‌ تر باشیم.

از این منظر فراگیری مهارت خود شناسی، به شما امکان می‌دهد استعداد و اشتیاق طبیعی خود را پیدا کنید و به سمت رشد شخصی و حرفه‌ ای خود رهسپار شوید. همچنین به شما کمک می‌کند که به خودتان وفادار بمانید، ارزش‌ های اخلاقی خود را بپذیرید و آن ها را تمرین کنید و این موضوعی بسیار مهم است زیرا راه رسیدن به پتانسیل واقعی خود را به شما نشان می‌دهد.

خوب است که از مقاله خلاقیت چیست؟ چگونه می توان از خلاقیت در کسب و کار بهره بیشتری برد؟ در سایت mahdi anet بازدید نمایید.

 

خود شناسی دکتر مهدی انت

 

نقش خود آگاهی ذهن در رشد چیست؟

خود آگاهی و خود شناسی نقش بسیار مهمی در رشد فردی و اجتماعی هر کس دارد. به کمک آن است که می‌توان درک واضحی از نقاط قوت، ضعف‌ ها، افکار، عقاید، احساسات و انگیزه ‌های خود پیدا کرد. بدیهی است، شخصی که بتواند به درجه‌ ای از تسلط و خود آگاهی نسبت به خود برسد که تمام این موارد را درباره خودش به خوبی بشناسد و البته توانایی مدیریت و کنترل آن ها را داشته باشد، به شدت موفق خواهد بود و از آن مهم‌ تر آرامش زیادی را وارد زندگی ‌اش خواهد کرد.

خود آگاهی اجتماعی که از دستاورد های خود آگاهی ذهن فردی است هم به شما کمک می‌کند تا بدانید که دیگران به شما چگونه نگاه می‌کنند و چه درکی از شما دارند. یکی از مهم‌ترین فواید خود آگاهی ذهن (The benefits of self-awareness) در این است که به کمک آن می‌توانید در افکار، احساسات و واکنش ‌هایتان تغییر ایجاد کنید.

واقعیت این است، ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که مدام تغییرات و تحولاتی در آن رخ می‌دهد. اگر نتوانیم با این تغییرات و تحولات به خوبی کنار بیاییم و از انعطاف‌ پذیری لازم برای مواجهه با چالش ‌های گوناگون برخوردار نباشیم، در طوفان ‌های زندگی با شکست مواجه می ‌شویم و از بین خواهیم رفت.

اما افرادی که به واسطه خود آگاهی ذهن در وجودشان، قدرت تغییر دادن احساسات و افکار را فعال کرده‌اند، به راحتی می‌توانند انعطاف‌ پذیری لازم را در برخورد با شرایط متنوع زندگی در خود به وجود بیاورند و نگذارند که زندگی و رویداد های پیش ‌بینی‌ نشده آن موجبات آسیب‌ زدن به آن ها را فراهم کند.

 

چگونه مهارت‌ های خود آگاهی و خود شناسی خود را ارتقا دهیم؟

 

به آنچه که از طرف دیگران شما را آزار می‌ دهد، توجه کنید.

غالبا چیزهایی که از طرف دیگران باعث آزار ما می‌ شود، شناخت نقاط ضعف ما توسط آن‌ ها است. همه ما جنبه‌ هایی از خودمان داریم که آن‌ ها را دوست نداریم و به آن ‌ها افتخار نمی‌ کنیم. به عنوان مثال تمایل به دروغگویی یکی از عادات بد بسیاری از انسان ‌ها است.

 

مایند فولنس (ذهن آگاهی) انجام دهید.

احتمالا کلمه مایند فولنس و مراقبه به گوشتان خورده است. مایند فولنس یا ذهن ‌آگاهی یک تمرین ساده است که توجه شما را به حواس فیزیکی خود معطوف می‌‌کند. در حالی که مایند فولنس برای بسیاری از مشکلات از جمله درمان چاقی تا درمان افسردگی مفید است، راهی قوی برای تقویت مهارت خود آگاهی نیز به شمار می رود. به طور خلاصه، مایند فولنس یکی از بهترین راه ‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عمل افکار شما است. مایند فولنس می‌تواند به ما کمک کند که بیش از حد در مورد مسائل بی ‌ارزش فکر نکنیم. اغلب اوقات عدم داشتن خود آگاهی و خود شناسی به دلیل بیش از حد فکر کردن است.

 

کتاب ‌های با کیفیت بخوانید.

نویسندگان بزرگ مشاهدات بزرگی از جهان پیرامون خود دارند. و این به دلیل ظرفیت توجه به جزئیات و ویژگی ‌های ظریف زندگی است که به آن‌ ها اجازه می ‌دهد آن را با حرکات و انگیزه در کار خود دوباره بسازند. اما بهترین نویسندگان به ویژه متخصصان، ناظر ماهیت انسان هستند. وظیفه آن‌ ها این است که جزئیات ناچیز اندیشه، عواطف، تمایل و عملی را که اکثر ما در میان تجارت دیوانه وار زندگی روزمره متوجه آن نمی‌شویم، درک و مشاهده کنند.

کتاب خوب با توصیف دقیق ماهیت‌ های انسانی به ما می‌آموزد که چگونه با دقت به مردم و جنبه ‌های مختلف زندگی فکر کنیم. و هرچه در مشاهدات و دقت درباره این مسائل ریزبین ‌تر می‌شویم، احتمال دارد که شیوه زندگی خود را بهتر بیاموزیم و مسائلی را که آموخته ‌ایم در زندگی خود بهتر پیاده کنیم.

 

تحریف ‌های شناختی را شناسایی کنید.

تحریف ‌های شناختی، باور ها و افکار نادرستی هستند که نحوه دیده ما از خودمان را تغییر می‌ دهند. درست مانند عادات نا سالم و غلط، به عنوان مثال ناخن جویدن و یا غذا خوردن وقت خواب. همه ما عادات ذهنی داریم که باعث صدمه رساندن به ما می‌ شوند.

نکته مهم این است، ریشه اصلی عدم خود آگاهی، عادات ذهنی نادرست و گفتگو با خود است. اگر ما بتوانیم یاد بگیریم که این الگو های تفکر نادرست را شناسایی کنیم، و سعی کنیم به نحوی آن ‌ها را متوقف کنیم، می‌توانیم خود شناسی بیشتری داشته باشیم. افزایش خود آگاهی در نتیجه باعث می‌شود که نسبت به خود احساس بهتری داشته باشیم.

 

مهارتی جدید بیاموزید.

یادگیری مهارت جدید به ارتقای خود شناسی بسیار کمک می‌کند. بسیاری از بزرگسالان درگیر مسائل و داشتن یک زندگی روزمره هستند. داشتن روتین زندگی گرچه باعث احساس راحتی در ما می‌شود، ولی در عین حال باعث بسته شدن مغز و سطح تفکر نیز می‌شود.

انجام کار های روزانه که در آن ‌ها مهارت داریم، به ما یک احساس کاذب امنیت می‌ دهد. ایده ذهن مبتدی این است که برای یادگیری چیز های جدید، ذهن باید انعطاف پذیر باشد و چیز های تازه را مانند کودکی که تازه همه چیز را می‌ آموزد، یاد بگیرد.

اگر می‌ خواهیم انعطاف پذیری و طراوت را در زندگی‌ مان احساس کنیم و آن را خود پرورش دهیم، و مهارت ‌های خود آگاهی را بیاموزیم، باید از زندگی روزمره خارج شویم. یکی از بهترین راه‌ ها برای این کار یادگیری یک مهارت جدید است. مهارت ‌هایی اعم از نواختن پیانو، نقاشی و … تعهد به یادگیری یک مهارت جدید یک تمرین قدرتمند در انعطاف پذیری ذهنی و خود آگاهی و خود شناسی  است.

مقاله استعداد چیست؟ فرد با استعداد چه ویژگی هایی دارد در سایت دکتر مهدی انت را مورد بازدید خود قرار دهید.

 

خود شناسی دکتر مهدی انت

 

اهمیت خود آگاهی در کار

خود آگاهی تنها یک مسئله ای درونی نیست که شما بتوانید به کمک آن درون خودتان را بررسی، تحلیل و درک کنید، بلکه خود شناسی به شما در مسیر رشد فردی کمک می کند که خودتان را به طور کامل بشناسید و در ادامه بتوانید با محیط اطراف ارتباط درستی برقرار کنید.

به همین دلیل است که داشتن خود آگاهی در محل کار از اهمیت بالایی برخوردار است. بدون توجه به اینکه چه مسئولیتی در محیط کار دارید، داشتن ارتباط مناسب با همکاران به شما و سازمان در پیش بردن کارها و اهداف کمک زیادی می کند .

بزرگ ترین رهبران در قدم اول خودشان را به خوبی می شناسند و درک درستی نسبت به خودشان دارند. آن ها با صراحت درمورد تصمیمات و کارها صحبت می کنند، به سادگی اشتباهات خود را می پذیرند و اعتماد به نفس مناسبی دارند.

خودآگاهی و خود شناسی در هر جنبه ای از زندگی مهم است. فردی که از خود آگاهی برخوردار باشد، درک درستی از اینکه دقیقا چه کسی است و چگونه با دنیای اطراف خود در ارتباط است، دارد. او می داند که چه نقاط ضعف و قوتی داشته و نحوه مدیریت آن در محل کار را می داند.

به کمک خود شناسی، قادر به مدیریت احساسات بوده و هرچه بیشتر بتوانید احساست خود را بشناسید، عملکرد بهتری در مدیریت و به کارگیری احساساتتان دارید. همه این موارد کیفیت روابطی که با وظایف و همکارانتان دارید را افزایش می دهد.

توصیه ما به شما مطالعه مقاله توانایی تجزیه و تحلیل چیست؟ چگونه به افراد کمک می کند؟ در وبسایت دکتر انت می باشد.

 

مگر می‌ توان بدون تسلط به خود و ذهن خود به تماشای جهان هستی رفت و درکی عمیق از آن پیدا کرد. اگر می‌خواهید که درباره دنیای پیرامونتان تحلیل‌ های درستی داشته باشید باید در درجه نخست به خودتان به عنوان مهم ‌ترین بخش از دنیایی که در آن زندگی می‌کنید، نگاهی کنید و درک عمیقی از شخصیت و وجودتان روی زمین داشته باشید.

با خود شناسی و خود آگاهی، تامل دقیق ‌تر در دنیا ممکن خواهد شد. یادتان باشد که اگر تلاشی برای خود آگاهی و خود شناسی نداشته باشید، امکان مدیریت بخش‌ های مختلف زندگی برایتان دشوار خواهد بود.

چطور می‌ توانید از پس تحلیل رفتار ها و شخصیت‌ های دیگران و پیش ‌بینی واکنش‌ هایشان برآیید، در حالی که خودتان را به خوبی نمی‌شناسید و از رمزگشایی خود عاجز بوده‌ اید. پس خود آگاهی ذهن را فراموش نکنید و خود را مانند یک کتاب مهم، عمیق و دقیق بخوانید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *