چند راهکار برای مبارزه با تنبلی و سهل انگاری!

چند راهکار برای مبارزه با تنبلی و سهل انگاری!

احتمالا تابه حال بارها و بارها از خودتان پرسیده‌اید که چگونه می‌شود تنبلی و سهل انگاری را کنار گذاشت و جدی‌تر به مسایل زندگی نگاه کرد؟ تا الآن چند بار برایتان پیش آمده که تصمیم گرفتید کاری را انجام دهید اما موقع انجام دادن آن خیلی راحت آن را به وقت دیگری موکول کردید؟ چند بار از جمله معروف “از شنبه شروع می‌کنم” استفاده کردید؟ تنبلی تا به الان چقدر مانع پیشرفت شما شده است؟ شما در جای درستی قرار دارید.

دکتر مهدی آنت در این مقاله به خوبی یاد خواهد داد که چگونه تنبلی و سهل انگاری خود را درمان کنید و با آن برای همیشه خداحافظی کنید. پس تا پایان مقاله راه‌های مبارزه با تنبلی و سهل انگاری با ما همراه باشید و از راهکارهای فوق العاده دکتر آنت، نهایت استفاده را ببرید.

تنبلی و سهل انگاری

  • تنبل در لغت؛ به معناي تن پرور است، کسی که مایل به کار نباشد و تن به کار ندهد، کسی که از کار گریزان است. تنبلی مترادف با کسلی می‌باشد.
  • در علوم تربیتی؛ به کسی تنبل اطلاق می‌شود که بدون داشتن کوچک‌ترین ضعف جسمانی، مهم ترین کارهاي خود را به تأخیر انداخته و یا با اکراه و اجبار انجام می‌دهد.
  • در روانشناسی؛ تنبلی یا سهل انگاری یعنی به آینده محول کردن کاري که تصمیم به اجراي آن گرفته‌ایم.
  • سهل انگاری در لغت به معنای جدی نگرفتن امور یابیش از حد آسان گرفتن است.

چه زمانی می‌شود فهمید که دچار تنبلی و سهل انگاری شده‌اید:

1- اگر کارهای زیادی در دست اقدام دارید ولی انگیزه‌ای برای انجام ندارید.

2- اگر دائما کارها را به دلایل مختلف نیمه کاره رها می‌کنید.

3- اگر ترس از شروع دارید.

4- اگر منتظر هستید دیگران به شما انگیزه بدهند.

5- اگر دائما رویاپردازی می‌کنید اما هیچگاه منجر به عمل نمی‌شود.

6- اگر هیچ برنامه‌ریزی برای روز آینده خود ندارید.

7- اگر مدام از اهداف و برنامه‌های خود برای دیگران می‌گویید اما عمل‌گرا نیستید.

8- اگر کارها را به دقیقه آخر موکول می‌کنید.

9- اگر خیلی زود از یک هدف خسته می‌شوید و به دنبال هدف دیگر می‌روید.

چند راهکار برای مبارزه با تنبلی و سهل انگاری! مهدی آنت

عواملی که موجب تنبلی و سهل انگاری در فرد می‌شود!

۱. عوامل گرایشی:

یکی از عوامل تنبلی و سهل انگاری، تمایل‌ نداشتن به قبول زحمت یا ناراحتی است. ترس از شکست یا ترس از موفقیت در زندگی خود می‌تواند از این عوامل می‌باشد. گاهی در بعضی افراد، عزت نفس پایین، افسردگی، خجالت و احساس مقصر بودن نیز می‌تواند از عوامل تنبلی و سهل انگاری باشد.

۲. موانع شناختی:

دومین عامل از عوامل تنبلی و سهل انگاری، کافی ‌نبودن اطلاعات است. همچنین مشخص‌ نبودن اولویت‌ها و نداشتن هدف، از عوامل تنبلی هستند. از دیگر عوامل تنبلی و سهل انگاری به تردید داشتن و مطمئن نبودن نیز می‌توان اشاره کرد.

۳. شرایط محیطی:

سردرگمی، نبود تشکیلات، سر و صدا، فشارکاری بیش از حد، فعالیت‌های بیش از حد، نبود ابزار لازم برای کار و یا دوستان و اقوامی که به شکلی بتوانند به انجام کار کمک کنند از عوامل تنبلی وسهل انگاری می‌باشد.

۴. موانع جسمانی:

استرس، خستگی و بیماری از موانع جسمانی می‌باشد، که می‌تواند از عوامل تنبلی و سهل انگاری به شمار رود.

دلایل تنبلی و سهل انگاری

دلایل متعددی وجود دارد که فرد با آن تنبلی خود را توجیه می‌کند به تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

۱. افزایش مسئولیت‌هاي زندگی

هر فرد در زندگی خود دارای مسئولیت‌های زیادی چه خانوادگی و چه شغلی هستند که گاهی اوقات هدایت و کنترل مسئولیت‌ها از حد و توان فرد خارج است. و این امر باعث می‌شود فرد نتواند پاسخگوی همه مسئولیت‌های خود شوند.

۲. ترس از شکست

کمالگرایی در افراد باعث می‌شود ترس از شکست در وجودشان ریشه دوانیده و باعث عدم انگیزه و در آخر دچار رخوت می‌شوند.

۳. نداشتن انگیزه و هدف

یکی از دلایل مهمی که باعث تنبلی کردن می‌شود، بی‌انگیزگی است. کسی که انگیزه و هدفی ندارد، نمی‌تواند مغز خود را مجاب کند که از جای خود برخیزد و مشغول انجام دادن کار شود.

۴. خستگی و فرسودگی

گاهی مواقع به خاطر خستگی یا عدم داشتن تغذیه مناسب، بدن ما انرژی کافی را برای انجام یک کار مشخص ندارد و در نتیجه نمی‌توانیم عزم خود را برای انجام کارهای مورد نظر جزم کنیم.

۵. عدم مسئولیت پذیری

یکی دیگر از دلایلی که موجب افزایش تنبلی و سهل انگاری در وجود ما می‌شود، عدم مسئولیت پذیری است. گاهی ما با مسئولیت‌ها و وظایفی که داریم آشنا نیستیم یا می‌خواهیم به گونه‌ای از زیر بار این وظایف فرار کنیم. اینجاست که مغز، راهکاری به نام «تنبلی» را به ما پیشنهاد می‌دهد.

۶. افسردگی

پزشکان و متخصصان، دلایل مختلفی را برای تنبلی بیان می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین دلایل موجود، افسردگی است. افسردگی، انگیزه را از بین می‌برد، بخش زیادی از انرژی بدن را مصرف می‌کند و جسارت اقدام کردن را از آدمی می‌گیرد. بنابراین برای درمان تنبلی، لازم است که به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید.

۷. اختلال در انجام کارها

یکی از مشکلات مهم برخی از افراد، اختلال در انجام کارها است. امروزه با وجود رسانه‌های اجتماعی خصوصاً اینستاگرام، افراد بخش زیادی از زمان خود را تلف می‌کنند و نمی‌توانند به صورت مداوم و مستمر روی یک فعالیت مشخص تمرکز کنند.

مبارزه با تنبلی و سهل انگاری دکتر آنت

۸. نداشتن نظم و انضباط در زندگی

وقتی نظم و انضباط در زندگی کسی وجود نداشته نباشد، ترجیح می‌دهد که به صورت مدام انجام کارها را به بعد موکول کند. کتاب‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که شیوه منضبط بودن را به ما یاد می‌دهد.

۹. تمایل به عقب انداختن کارها

گاهی مواقع هیچ مشکل و مسئله اساسی وجود ندارد و فرد، تنها به این دلیل تنبل  و سهل انگار می‌شود که عادت می‌کند کارهای خوش را مدام به تعویق بیندازد. وقتی چنین عادتی در وجود انسان شکل گرفت، مسیر رشد و پیشرفت او پر از دست‌انداز و چاله می‌شود.

۱٠. وابسته بودن به افراد دیگر

زمانی که انسان زندگی خودش را وابسته به فرد یا افراد دیگر کند، وقتی آن افراد حضور نداشته باشند، فرایند زندگی او مختل می‌شود و به مشکل می‌خورد.

۱۱. لذت جویی و راحت طلبی

برخی از متخصصان و روانشناسان بر این باور هستند که انسان‌ها به این دلیل تنبل  و سهل انگار می‌شوند که ترجیح می‌دهند در حال حاضر به آسایش و استراحت بپردازند یا کار مورد علاقه خودشان را انجام دهند و کارهای ضروری را بعداً انجام دهند. آن‌ها تصور می‌کنند که امروز با فردا فرق دارد و نباید بیش از حد سخت گیری کنند، پس بهتر است از امروز خود لذت ببرند و کار را برای فردا بگذارند.

۱۲. همنشینی با افراد تنبل و سهل انگار

یکی دیگر از دلایل مهم تنبلی و سهل انگاری، دوستان تنبل هستند. این دوستان به شما توصیه می‌کنند که کارهای خود را به زمانی دیگر موکول کنید و زیاد از حد آسان بگیرید؛ چون خودشان دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند. در مقابل افراد منظم برای همه کارهای خودشان برنامه و پیش‌بینی دارند.

۱۳. عدم آینده نگری

همان‌طور که گفتیم افراد تنبل و سهل انگار، کارهای مهم خودشان را به بعد موکول می‌کنند ولی هیچ‌وقت توجه ندارند که ممکن است بعداً اتفاقی بیفتد که نتوانند کار ضروری خود را انجام دهند. بنابراین عدم آینده‌‌نگری هم می‌تواند دلیل مهمی برای تنبلی کردن باشد.

مبارزه با تنبلی و سهل انگاری دکتر آنت

راه‌های کنترل تنبلی و سهل انگاری چیست؟

جواب ممکن است آن‌طور که انتظار دارید واضح نباشد. با اینکه بعضی افراد ممکن است نسبت به دیگران برای تنبل بودن مستعدتر باشند، حتی افراد بسیار کارآمد نیز گاهی اوقات ممکن است انجام کارها را چالش‌برانگیز بیابند. این‌ها نکاتی چند برای کمک به شما هستند تا از شر تنبلی خلاص شده و راه‌های ویژه خود را برای بهره وری پیدا کنید. در ادامه بیان می‌کنیم راه‌های درمان تنبلی چیست؟

۱. اهداف خود را قابل مدیریت کنید

از راه‌های درمان تنبلی می‌توان به تنظیم اهداف قابل مدیریت اشاره کرد. تنظیم اهداف غیرواقعی و برداشتن بار زیاد می‌تواند منجر به فرسودگی شود. اگرچه تشخیص بالینی دقیقی انجام نشده، اما علائم فرسودگی توسط متخصصین پزشکی شناسایی شده است. فرسودگی می‌تواند منجر به خستگی مفرط، از دست دادن علاقه و انگیزه و میل به فرار از پیگیری اهداف شود.

با تبدیل اهداف به اهداف کوچک‌تر و قابل انجام‌تر که شما را به جایی که می‌خواهید می‌رساند، از مستأصل شدن و تنبلی کردن اجتناب کنید.

۲. از خود انتظار عالی بودن نداشته باشید

کنار گذاشتن کمال‌گرایی، راهی برای درمان تنبلی است. کمال گرایی امروزه رو به افزایش است و آسیب‌های روانی زیادی در پی دارد. یک تحقیق که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفته، افزایش کمال‌گرایی در طی این سال‌ها را نشان می‌دهد. محققان بیان کردند: «جوانان در حال حاضر با محیط‌های رقابتی و انتظارات غیر واقعی بیشتر و والدین مضطرب و کنترل‌گرتر نسبت به نسل‌های قبل مواجه هستند.»

این افزایش در ایده‌آل‌گرایی باعث شده افراد بیش از حد نسبت به خودشان و دیگران منتقد باشند. همچنین منجر به افزایش افسردگی و اضطراب شده است. تحقیق کوچک دیگری در خصوص دانشجویان نشان می‌دهد انتظار عالی بودن و سازگاری، با اجتناب مرتبط است و باعث می‌شود شما از مقابله با عوامل استرس‌زا پرهیز کنید.

۳. از خودگفتاری مثبت به جای منفی استفاده کنید

گفتگوی درونی منفی می‌تواند تلاش‌های شما برای انجام فعالیت‌ها را در هر جنبه از زندگی‌تان نقش بر آب کند. اینکه به خود بگویید تنبل هستید نوعی از خودگفتاری منفی به‌شمار می‌آید. برای درمان تنبلی می‌توانید صدای درونی منفی خود را با تمرین خودگفتاری مثبت متوقف کنید. به جای گفتن «هیچ راهی برای انجام این کار ندارم»، بگویید «همه توانم را برای انجامش به کار می‌گیرم».

مطالعه مقاله مدیریت و کنترل ورودی‌های ذهن در وبلاگ دکتر آنت را به شما پیشنهاد می دهیم.

۴. نقشه‌ای عملی طرح‌ریزی کنید

برنامه‌ریزی این که چطور کاری را انجام دهید می‌تواند انجام آن را ساده‌تر کند و احتمال تنبلی را کاهش دهد. درباره مقدار زمان، تلاش و دیگر عواملی که برای تحقق هدف‌تان نیاز است واقع‌بین باشید و یک نقشه عملی طراحی کنید. داشتن برنامه، مسیر حرکت و اعتماد به نفسی می‌دهد که حتی اگر در مسیر به مانعی برخورد کردید، شما را به ادامه دادن وادارد.

۵. از نقاط قوت خود استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های درمان تنبلی استفاده از نقاط قوت است. زمانی را برای فکر کردن به این نکته صرف کنید که وقتی اهداف خود را تنظیم می‌کنید یا برای برآمدن از پس یک وظیفه آماده می‌شوید چه نقاط قوتی دارید. سعی کنید آن‌ها را در جنبه‌های مختلف وظیفه‌ خود لحاظ کنید تا در انجام کارها به شما کمک کند. تحقیقات نشان داده تمرکز بر روی توانمندی‌ها، باعث افزایش بهره‌وری، احساسات مثبت و تعامل در کار می‌شود.

۶. دستاوردهای خود در مسیر را تشخیص دهید

تحسین خود برای انجام صحیح یک کار می‌تواند به شما برای ادامه مسیر انگیزه‌بخش باشد و از تنبلی جلوگیری کند. نوشتن همه دستاوردهای خود در هر کاری که انجام می‌دهید، چه در محل کار یا در منزل را جدی بگیرید. این روش راهی برای افزایش اعتماد به نفس و مثبت‌نگری شماست و به شما برای ادامه مسیر انرژی می‌بخشد.

۷. تقاضای کمک کنید

خیلی از افراد تصور می‌کنند درخواست کمک نشانه ضعف است. اما عدم تقاضای کمک می‌تواند باعث شکست شما شود. تحقیقی در سال ۲۰۱۸ نشان داد افرادی که از همکاران خود کمک نمی‌خواهند، بیشتر احتمال دارد از شغل خود ناراضی بوده و سطوح پایین‌تری از عملکرد شغلی داشته باشند. همچنین این افراد کمتر مورد تأیید کارفرمایان خود هستند. تقاضای کمک شانس شما را برای موفقیت افزایش داده و کمک می‌کند با افرادی که می‌توانند شما را تشویق کرده و به شما انگیزه ببخشند، بیشتر ارتباط برقرار کنید.

تنبلی و سهل انگاری دکتر مهدی آنت

۸. عوامل حواس‌پرتی را محدود کنید

همه ما مشغولیت‌های مورد علاقه خود را داریم که وقتی حوصله انجام کاری را نداریم، به آن‌ها می‌پردازیم؛ چه گشتن در فضای مجازی باشد و چه بازی با حیوانات خانگی. برای این که تنبلی را درمان کنید، باید راهی بیابید که این عوامل حواس پرتی کمتر در دسترس باشند. این مسئله می‌تواند یافتن جایی ساکت برای کار، مثل کتابخانه یا اتاقی خالی باشد، یا حتی پیدا کردن یک نرم‌افزار برای مسدود کردن سایت‌هایی که وقتی باید وظیفه‌ای را انجام دهید از روی عادت به سراغ آن‌ها می‌روید.

۹. وظایف کسل‌کننده را جذاب کنید

ما اغلب از انجام کارهایی که خسته‌کننده و حوصله سربر هستند، اجتناب می‌کنیم. کارهای خانه همچون تمیز کردن آشپزخانه یا حمام هیچ‌وقت جذاب نبوده اما می‌توانید آن‌ها را لذت‌بخش‌تر کنید. گوش دادن به موسیقی یا پادکست را امتحان کنید یا از نرم‌افزارهای سلامتی استفاده کنید تا ببینید هنگام انجام وظایف چقدر کالری سوزانده‌اید یا چند قدم برداشته‌اید. این کارها به شما کمک می‌کند تا بر تنبلی غلبه کنید.

۱۰. به خودتان پاداش دهید

وقتی کاری را به‌درستی انجام دهید خودش یک پاداش است؛ اما بعضی افراد با پاداش‌های خارجی تحریک می‌شوند. بر روی چیزی که از انجام کار به دست می‌آورید، تمرکز کنید. چیزهایی مانند نزدیک شدن به ارتقای شغلی یا پاداش به خود برای انجام دادن کاری به نحو عالی. برای تنبلی نکردن به خودتان پاداش دهید. می‌توانید پایان یک پروژه بزرگ را با تفریح شبانه یا دعوت دوستان برای مهمانی جشن بگیرید.

۱۱.نتایج تغییرات را بسنجید

تغییرات فی البداهه، برای هیچ کس آسان نیست پس بهتر است تغییرات، کم کم و به مرور انجام شود تا نتیجه تغییرات را متوجه شوید. اگر تغییرات کوچک باعث کارآیی شما شود، شما راحت تر برای انجام تغییرات بزرگ آماده می‌شوید.

۱۲.راه های آسان تر را جایگزین کنید

بعضی اوقات راه‌های آسان‌تری برای انجام بعضی از کارها وجود دارد. حتما دنبال راه‌هایی باشید که بتوانید با به کار بردن آن‌ها کارهای تکراری و روزمرتان را سریع‌تر و یا خودکار انجام بدهید تا وقت و انرژی بیشتری برای انجام کارهای مفید و جدید داشته باشید.

۱۳.اهداف هفتگی‌تان را بنویسید

اهداف هفتگی شما را متمرکز و باانگیزه نگه می‌دارد. اهداف شما در هر مرحله از زندگی تغییر می‌کند. یادداشت‌برداری از خواسته‌ها و اهداف، ضمن منظم‌کردن افکارتان به شما انگیزه می‌بخشد و بعدها که به آن‌ها مراجعه ‌کنید برای‌تان جالب خواهد‌ بود که چه مسیری را طی کرده‌اید.

مقاله برنامه‌ریزی ذهن با اهداف مثبت در وبلاگ دکتر مهدی انت مورد بازدید خود قرا دهید.

۱۴.تسلیم نشوید

هرگز عقب نکشید. در مسیر رسیدن به هدف، هزار و یک مانع روبه‌روی شما خواهد‌بود. به خود جرئت جنگیدن بدهید. عقب‌نشینی کار ترسوهاست. به خودتان تلنگر بزنید و یادآوری کنید برای رسیدن به هدفی مهم قدم در این راه دشوار گذاشته‌اید، هدفی که ارزش تحمل سختی‌ها را دارد. تسلیم نشوید، مسیر را بشکافید و به جلو حرکت کنید.

تنبلی و سهل انگاری دکتر مهدی آنت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *