تقویت خودباوری چگونه است؟ قدرت باورها چه تاثیر در زندگی ما دارد؟


تقویت خودباوری و قدرت ضمیر ناخودآگاه هدایتگر اعمال شما در زمان حال و آینده است. تقویت باورها عملکرد شما را افزایش می‌دهند. دکتر مهدی آنت معتقد است زمانی که اعتقادات و باورهای خود را تقویت کنید، شما هوشمندانه‌تر، با کیفیت‌تر و با مقاومت بیشتری کارها و تصمیمات خود را انجام خواهید داد.

از طرفی اطلاعات ورودی ضمیر ناخودآگاه، تشکیل دهنده نظام باورهای شما می‌باشند. به عبارت دیگر وقایع اتفاق افتاده در اطراف زندگی به قدرت ضمیر ناخودآگاه شما  وابسته است. انسان با تسلط بر ضمیر ناخودآگاه می‌تواند کنترل دستاوردهای زندگی خود را به دست بگیرد. ضمیر ناخودآگاه موثرترین پارامتر سازنده در زندگی هر فرد به حساب می‌آید.

باور چیست؟

قبل از آن که به بررسی قدرت باورها و چگونگی تقویت خودباوری بپردازیم، لازم است که معنی باور را مشخص کنیم. باور یک چیز قدرتمند و ضروری است که بر جوامع ما، زندگی روزمره و درونی، افکار، امیدها، برنامه‌ها و روابط ما حاکم است.

به عنوان مثال: شما باور دارید که هواپیما باند فرودگاه را ترک خواهد کرد، سخت کار کردن منجر به ترفیع می‌شود، کاندیدایی که از آن حمایت می‌کنید، بهترین گزینه برای این کار است. برخی چیزها را باور دارید زیرا الگوی تجربی‌تان آن‌ها را تایید می‌کند.

اما چیزهای دیگری نیز وجود دارد که حتی با وجود منطق و شواهد خلاف شان، آن‌ها را باور دارید مثل خرید بلیط بخت آزمایی. در واقع باور، احساس اطمینان در مورد معنای چیزی است. باورها نقشه‌هایی را ایجاد می‌کنند که ما را به سمت اهدافمان راهنمایی می‌کنند و به ما قدرت عمل می‌دهند.

تقویت خود باوری دکتر آنت به موفقیت فکر کنید نه به شکست!

قدرت باورها چیست؟

باورها لزوماً بیانگر چیزی نیستند که واقعی یا حقیقت هستند. باورهای ما مبتنی بر ادراکات واقعیت است که توسط تجربیات و فرهنگ ما شکل می‌گیرد. قدرت هر باور یا فکری از میزان توجه فرد  سرچشمه می‌گیرد. به این معنا، هر چیزی که از صمیم قلب به درستی آن اعتقاد داشته باشید، می‌تواند در زندگی شما به یک واقعیت تبدیل شود.

برای رسیدن به آنچه از زندگی می‌خواهیم، باید باور داشته باشیم که می‌توانیم به هر چیزی که در ذهنمان است، برسیم. با داشتن باورهای مناسب در مورد آنچه که می‌توانیم است که شروع به انجام اقدامات لازم برای نشان دادن آنچه می‌خواهیم می‌کنیم.

اما باید توجه داشته باشید که اولین باورهای ما مدت‌ها قبل از شکل گیری شخصیتمان شروع می‌شود، یعنی از زمان تولد به بعد، زمانی که حتی آگاهی نداریم. زیرا مغز ما به دنبال الگوهایی بوده است که به ما اجازه دهد در جهان حرکت کنیم، زنده بمانیم و تولید مثل کنیم. هرچند این باورهای اولیه ممکن است در مقطعی جلوی پیشرفت ما را بگیرند.

نکته مهم دیگر در مورد قدرت باورها این است که رابطه بین باور و واقعیت، اغلب یک طرفه است. زیرا مغز ما حقایق را می‌گیرد و با دست کاری، آن‌ها را برای تقویت باورها مان متناسب می‌کند.

علاوه بر این، باورها می‌توانند واقعیت ما را تغییر دهند. به معنای واقعی کلمه آنچه به آن باور داریم، می‌تواند همان چیزی باشد که به حقیقت تبدیل می‌شود. به همین دلیل بسیار مهم است که با قدرت باور و تاثیر آن بر زندگی‌تان آشنا شوید.

برای مطالعه بیشتر مقاله چه میزان به گفتگوی درونی ذهن اهمیت بدهیم؟ در وبسایت مهدی آنت را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

تقویت خودباوری، در چه مواردی زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

بگذارید اول شما را با انواع باور آشنا کنیم. انواع باور را می‌توان شامل موارد زیر دانست:

از لحاظ مالی:

اگر فکر می‌کنید که هرگز از نظر مالی پیشرفت نمی‌کنید و مردم پولدار آدم‌های دزد یا خودخواه هستند، یا اینکه هیچ وقت از قرض خلاص نمی‌شوید؛ هرگز موفقیت مالی کسب نخواهید کرد.

روابط:

اگر فکر کنید لایق عشق نیستید. یا به خود بگویید: من زشتم، من نمی‌تونم رابطه‌ای رو حفظ کنم، من آدمی نیستم که بتواند به کسی وفادار باشد و … طبیعی است که با شکست در روابط مواجه شوید.

از لحاظ جسمانی:

اگر به خود بگویید نمی‌توانید ورزش کنید، وزن کم کنید، هرگز نمی‌توانید به تناسب اندام دلخواه برسید.

از لحاظ ذهنی:

اگر فکر کنید به اندازه کافی باهوش نیستم که بتوانم موفق شوم، تنها افراد باهوش می‌توانند کار‌های بزرگ انجام دهند. همه این موارد دلیل خوبی هستند تا شما هرگز موفقیت را ملاقات هم نکنید.

آیا قدرت باور ذهنی را در تک تک این موارد  مهم مشاهده می‌کنید؟ این‌ها جملات ساده‌ای هستند که ممکن است هر روز یا دست کم چند بار با خود تکرار کنید. شاید فکر کنید این جملات و باور به آن‌ها روی زندگی تان موثر نیستند، اما سخت در اشتباهید.

تاثیر تقویت خودباوری و قدرت باروها چیست؟

پس از کشف آنچه واقعاً می‌خواهید، باید با تقویت خودباوری آن را به دست آورید. این قدرت به چهار طریق در رسیدن شما به هدف نقش دارد. در زیر به چهار تأثیر مهم آن اشاره کرده‌ایم.

قدرت باورها، دید فرد را گسترده‌تر می‌کند

باور، نادیدنی‌ها را می‌بیند! هدف و مسیری که برای رسیدن به هدف لازم است را می‌بیند و فرد را در مسیر رسیدن به آن قرار می‌دهد. افرادی که باوری قوی دارند، ابتدا در ذهن خود پیروز می‌شوند و حرف منتقدان در گوش آن‌ها فرو نمی‌رود. اگر با شنیدن یک «نه» از هدف خود دست می‌کشید، یا هدف مهمی ندارید یا به رسیدن به آن اعتقاد ندارید!

تقویت خودباوری، در فرد ایجاد اراده می‌کند

قدرت اراده با پشتکار مداوم و نظم و انضباط لازم در راستای رسیدن به هدف همراه است. نظم و انضباط یعنی قدرت نه گفتن به هر چیزی که حواس شما را از هدف دور می‌کند! قدرت اراده درباره تعهد به ادامه مسیر است و چه کسی می‌تواند سختی‌های ادامه دادن مسیر بدون ایمان داشتن به هدف را انکار کند؟ تقویت اراده یکی از محبت‌های این قدرت به انسان است.

قدرت باورها، فرد را در تاب‌آوری مسیر منعطف می‌کند

رندی پاوش در مورد ناملایمات پیش روی افراد در مسیر موفقیت نطق کوتاهی دارد. او می‌گوید: «دیوار‌های آجری (مشکلات مسیر) به دلایلی وجود دارند. دیوار‌های آجری سد راه رسیدن ما به هدف نیستند، فقط آن‌ها در مسیر قرار دارند که نشان دهیم به چه میزان یک چیز را می‌خواهیم.» باور، ظرفیت عبور از ناملایمات و چالش‌های مسیر را در فرد رشد می‌دهد.

قدرت باورها از حداکثر ظرفیت فرد استفاده می‌کند

تحت رقابتی پرفشار در مسیر رسیدن به اهداف خود، این «باور» است که به شما ثابت می‌کند تا چه اندازه توانایی دارید. بسیاری از مردم سخت کار می‌کنند، اما توان رسیدن به اهداف خود را ندارند. عدم اعتقاد به توانایی‌های خود یا به مسیر پیش رو، آن‌ها را از تمرکز به هدف و بالفعل کردن پتانسیل‌های بالقوه خود بازمی‌دارد.

یکی از عواملی که لازمه رسیدن به هدف و دستیابی به موفقیت است، قدرت اراده است؛ اما متأسفانه در دوره کنونی، بیشتر افراد باورهای غلطی در مورد این نیرو در ذهن دارند که منجر به ایجاد موانعی در مسیر موفقیت آن‌ها می‌شود.

تقویت خود باوری Dr.Anet شما از آنچه فکر می‌کنید بهتر هستید!

آیا باورها قابل تغییر هستند؟

حتماً با توجه به تعریف باور و معنی باور داشتن به چیز خاصی متوجه شده‌اید که ما در شکل‌گیری ۹۹ درصد باورهای خود هیچ نقشی نداشته‌ایم، بلکه این باورها توسط دیگران به ما القا شده‌اند و ما نیز قبول‌شان کرده‌ایم. مثلاً بارها در اخبار تلویزیون شنیده‌ایم که «شرایط اقتصادی کشور بحرانی است و پول دست مردم نیست!»، سپس در جمع دوستان‌مان نیز این موضوع تکرار شده است.

وقتی پدر و مادرمان با هم حرف می‌زدند، باز هم این جمله را از آن‌ها نیز شنیده‌ایم. تکرار این جمله توسط افراد و عوامل متعدد باعث شده است تا ما باور کنیم که شرایط اقتصادی خوب نیست. بنابراین هر کاری که می‌کنیم نمی‌توانیم شرایط ایده‌آلی را در زندگی خود از نظر اقتصادی تجربه کنیم. چنین مثال‌هایی کم نیستند. باورهای منفی زیادی نیز از طریق فیلم‌ها و سریال‌ها به ما منتقل شده‌‌اند، باورهایی که باعث شده‌اند روابط ناخوشایندی را در زندگی تجربه کنیم.

وقتی بارها در سریال‌های تلویزیون و ماهواره شاهد خیانت زوجین به هم بوده‌ایم، باور کرده‌ایم که خیانت در جامعه زیاد است و زوج‌های زیادی به هم خیانت می‌کنند؛‌ بنابراین خود نیز این موضوع را در زندگی‌مان تجربه کرده‌ایم. در واقع این باور داشتن ما به این موضوع بوده که این شرایط را برای ما رقم زده است.

اما خبر خوب این است که تمام باورها را می‌توان تغییر داد. می‌توان باورهای منفی را با باورهای مثبت و سازنده جایگزین کرد. حتی می‌توان باورهای مثبت جدید را در ذهن خود ایجاد کرد که باعث شوند در زندگی پیشرفت کرده و روابط ایده‌آلی را تجربه کنیم.

برای مطالعه بیشتر مقاله 8 راه حل ساده برای خلاص شدن از تفکرات منفی در وبلاگ دکتر آنت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *