تفاوت فرد موفق و فرد برنده در چیست؟

تفاوت فرد موفق و فرد برنده دکتر آنت

تفاوت فرد موفق و فرد برنده با تمام شباهتی که بهم دارند دارای تفاوت مهمی است که این دو را از هم جدا می‌کند. افراد موفق همیشه برای دست یابی به موفقیت برنامه‌های زیادی دارند و گام‌های زیادی بر می‌دارند. آن‌ها سخت کوش، مصمم، متمرکز و مهم‌تر از همه دارای نگرش مثبت هستند. این افراد به شدت به خود باور دارند و دائما با انگیزه در مسیر درست حرکت می‌کنند تا روز به روز بهتر شوند. نگرش خوش بینانه آن‌ها باعث می‌شود همه جا بدرخشند. بیشتر انسان‌ها دوست دارند در زندگی‌شان برنده باشند، ولی چرا؟ از زمان‌های قدیم تا به امروز، جامعه برندگان را ستایش کرده است.

علاوه بر این، طعم پیروزی بسیار شیرین است و برنده شدن مزایای زیادی دارد. هر چه برد سخت تر باشد طعم پیروزی شیرین‌تر است؛ به خاطر اینکه شما نسبت به نقطه‌ی شروع احساس بهتری نسبت به خودتان دارید و همین مسئله باعث می‌شود اعتماد به نفس‌تان به شدت افزایش پیدا کند. اما تفاوت زیادی بین موفق شدن و برنده شدن وجود دارد که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

تفاوت فرد موفق و فرد برنده!

تفاوت میان یک فرد موفق و یک فرد برنده بحث بسیار پیچیده‌ای است که براساس مواردی که به ما گفته شده و یا حتی ما خودمان آن‌ها را شنیده‌ایم، باعث شده که موفقیت و برنده شدن را مترادف و هم معنی هم ببینیم. اما در حقیقت باید بدانید میان فرد موفق و فرد برنده تفاوت‌هایی وجود دارند. هر انسانی دو هدف مهم برای زندگی و رشد و تعالی خود دارد و آن هم سلامت فیزیکی و روانی می‌باشد.

به همین دلیل اگر روزی یک فرد چیزی به دست آورد که سلامت فیزیکی و روانی خود را تضمین کند به یک فرد موفق تبدیل شده است.به این معنا که انسان سلامت فیزیکی و روانی خودش را برای به دست آوردن هدف خود، از دست نداده، تا چیز دیگری را به دست آورد. برای مثال خانواده خود را از دست نداده تا پولدار شود یا خوشبختی خود را خراب نکرده تا به پول برسد.

از طرفی، برنده شدن هم به این معنا می‌باشد که انسان چیزی را به دست می‌آورد که در محیط اجتماعی پذیرفته شده، اما سلامت فیزیکی و روانی او از دست رفته و آسیب خورده است. برای مثال برای گرفتن مدرک تحصیلی اعصاب شما بهم بریزد و یا زندگی زناشویی شما بهم بریزد و فرزندانتان از شما دور شده‌اند و شما پولدار شوید، می‌توان گفت که شما برنده شده‌اید.

در نتیجه مهم چگونگی مسیری می‌باشد که شما برای رسیدن به هدفتان آن را انتخاب کرده‌اید. در واقع می‌توان گفت، موفقیت زمانی است که شما برای به دست آوردن یک چیز خوب، درست، با ارزش و مفیدی از راهی که در آن شادی، لذت، آزادی و مهم‌تر از آن آرامش می‌باشد حرکت می‌کنید. در غیر اینصورت شما می‌توانید زمین را به آسمان بدوزید و کاری کنید تا برنده شوید.

.بیشتر بخوانید:

روتین روزانه افراد موفق!

به اصطلاح ساده‌تر موفقیت اتفاقی است پایدار، دائم و همیشگی، اما برنده شدن اتفاقی است که در لحظه اتفاق می‌افتد و پایدار نیست. با یک مثال مفهوم این موضوع را به شما خواهیم گفت. برای مثال:

فردی برای نگه داشتن طرف مقابل خود، که برای او اهمیت بسیاری دارد دروغ می‌گوید. در ابتدا او با گفتن دروغ و مورد قبول واقع شدن از سوی طرف مقابلش خود را یک برنده می‌داند. اما این موضوع نیازمند پایداری است و اگر مدتی بعد دروغ او فاش شود، آن رابطه شکست خواهد خورد. در نتیجه این فرد در همان لحظه برنده شده است تا رابطه خود را حفظ کند، اما او آدمی موفق نیست.

اگر به مثالی که زده شد دقت کنید این فرد از اعتماد طرف مقابلش استفاده یا به اصطلاح هزینه کرد تا به چیزی که می‌خواهد برسد پس او در این موضوع برنده شده است و سلامت روانی رابطه‌اش را از دست داده است.

تفاوت فرد موفق و فرد برنده دکتر مهدی آنت

انسان موفق کیست؟

فرد موفق کسی است که با پیدا کردن هدف در زندگی خود با کمک اصول و روش‌ها در این زمینه به آن‌ها دست پیدا می‌کند. در واقع هدف انسان در زندگی همان چیزی است که پیش زمینه موفقیت است. اگر می‌خواهید به عنوان انسان موفق شناخته شوید، لازم است که ویژگی‌های زیر را در خود بپرورانید:

موقعیت‌شناسی برای تصمیم‌گیری‌های صحیح

در کنار تعیین هدف انسان در زندگی، لازم است که انسان موفق یک فرد موقعیت‌شناس باشد. انسان باید بداند که در طول مسیر زندگی خود و در راه دستیابی به اهداف، باید چه کارهایی را انجام دهد.

شجاعت و عزم راسخ در مسیر دستیابی به هدف

انسان موفق کسی است که می‌تواند تعیین کند، چه میزان شجاعت باید داشته باشد. شجاعت همان چیزی است که نیروی اراده شما را تقویت می‌کند و در موقعیت‌های سخت مثل تنهایی و شکست به شما امید می‌دهد که به سمت هدف خود همچنان حرکت کنید تا قله‌های موفقیت را بپیمایید.

خیرخواهی برای دیگران

به نظر صاحب نظران حوزه موفقیت، هدف انسان در زندگی کمک به خلق است. شما با خیرخواهی برای دیگران، می‌توانید انرژی‌های مثبت را به سمت خود جذب کنید. در واقع شما با کمک به دیگران، ابتدا به خود کمک کردید.

اعتماد به نفس

انسان با اعتماد به نفس می‌تواند به خوبی از خود و توانایی‌هایی که دارد تعریف کند و به آن‌ها دست پیدا کند.

.بیشتر بخوانید:

وست ویژن

اما چه زمانی برنده می‌شوید؟

حتما دیدید دوستانی را که در حتی بازی‌های دوستانه شان، سعی می‌کنند تقلب کنند تا برنده آن بازی شوند. آن‌ها شاید این کار را خیلی خوب انجام دهند و حتی برنده شوند؛ اما… آیا احساس خوبی خواهند داشت و یا موفق هستند؟ خیر، آن‌ها با برنده شدن، در حال سقوط هستند.

ما در فرهنگی زندگی می‌کنیم که افکار عمومی، بر دیدگاهمان نسبت به خودمان و دنیای اطراف‌مان سنگینی می‌کند. اگر تحت تاثیر اطرافیانمان قرار بگیریم، مخصوصا فشار دوستان، سعی می‌کنیم کارهایی انجام دهیم که آن‌ها می‌خواهند که انجام دهیم. حتی اگر احساس خوبی نسبت به آن کار نداشته باشیم؛

و یا برعکس؛ اگر تلاش‌هایی برای بدست آوردن اهدافی در زندگی انجام دادیم که این اهداف نه برای راضی کردن خودمان، بلکه دیگران بودند… حتی اگر به آن اهداف برسیم، احساس خوبی نخواهیم داشت و ناموفق خواهیم بود. این فشار افکار عمومی، تاثیر شدید و مستقیمی بر عزت نفس ما دارد.

وقتی حاضریم هرکاری انجام دهیم، هر پوششی که مد شده است را به تن کنیم، هر اتومبیلی که از نظر اطرافیانمان مناسب است سوار شویم و در هر منطقه‌ای که از نظر عمومی خوب است، زندگی کنیم، بدون در نظر گرفتن خود واقعی، توان و نیازهایمان خیلی زود پیر و فرسوده خواهیم شد.

تفاوت فرد موفق و فرد برنده دکتر مهدی آنت

.در وبلاگ دکتر آنت بیشتر بخوانید:

با علائم مثبت گرایی سمی بیشتر آشنا شوید!

سخن آخر

هر انسانی استعدادهای منحصر‌به‌فرد خود را دارد، اما نباید فکر کند که استعداد شرط لازم و کافی موفقیت است. در واقع، کسی که این‌طور فکر می‌کند در تله استعداد گیر افتاده است؛ چون نمی‌داند فراهم‌ کردن شرایط لازم برای بروز استعداد، از خود آن هم مهم‌تر است. شما باید از زندگی خود لذت ببرید. شما باید این مسئله را قبول کنید که در طول زندگی خود تنها زمانی موفق شناخته خواهید شد که در مسیر درست قرار بگیرید. پس خوشحالی و حس درونی خود را تنها به زمانی که به هدف خود رسیدید، متصل نکنید.

اینجاست که شناخت شرایط اجتماعی و اقتصادی و تلاش شخصی اهمیت پیدا می‌کنند. با این دو مورد می‌شود به بلوغی دست یافت که به فرد کمک می‌کند بداند کیست و باید چه کاری را بر اساس چه شرایطی انجام دهد. او واقع‌بینانه بر اساس اصول شخصی خودش و معناهایی که به زندگی‌اش می‌بخشد، به کشف راز موفقیت اقدام خواهد کرد. اگر شما هم مثل ما فکر می‌کنید مطالعه و افزایش آگاهی و مهارت‌ها، یکی از بهترین رازهای موفقیت است، توصیه می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *