ناامیدی چیست؟ چگونه می‌توان بر احساس یاس غلبه کرد؟

ناامیدی چیست؟ چگونه می‌توان بر احساس یاس غلبه کرد؟ دکتر آنت

ناامیدی یکی از احساسات طبیعی است که در هر انسانی می‌تواند به وجود بیاید؛ ولی درصورتی که ماندگار شود می‌تواند منجر به ایجاد انواع اختلالات روانی مانند افسردگی و استرس مزمن شود. علت ناامید بودن انتظارات بالایی است که فرد از خود دارد و در صورتی که به آن نرسد احساس یاس می‌کند. برای اینکه بتوان این احساس را درمان کرد می‌توان از تکنیک‌های مختلفی مانند افزایش عزت نفس استفاده کرد.

در این مقاله از وبلاگ دکتر مهدی آنت توضیح می‌دهیم ناامیدی چیست؟ به چه علتی رخ می‌دهد؟ و چه تأثیری می‌تواند بر سلامتی ما داشته باشد؟ همچنین راه‌های درمان آن را بیان می‌کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ناامیدی چیست؟

ناامیدی و یاس یک احساس قدرتمند است که غالبا در ایجاد روحیه غمگین نقش دارد و ممکن است بر نحوه ادراک شخص از خود، سایر افراد، شرایط شخصی و حتی جهان تاثیر منفی بگذارد. این احساس می تواند تاثیر به‌سزایی در رفتار انسان داشته باشد، زیرا منعکس کننده دیدگاه منفی فرد نسبت به آینده است.

درواقع ناامید بودن که می‌توان آن را مترادف با یاس دانست احساسی است که با کمبود امید، عدم خوش‌بینی و اشتیاق مشخص می‌شود. فرد مایوس فکر می‌کند زندگی ارزشی ندارد و منتظر موفقیت یا پیشرفت نیست. اگر این احساس به صورت طولانی مدت ادامه داشته باشد و زندگی خودتان یا اطرافیانتان را تحت تاثیر قرار دهد باید آن را نشانه‌ای از افسردگی دانست.

بیشتر بخوانید:

مهرطلبی چیست؟ افراد مهر طلب چه ویژگی‌های دارند؟

علل ناامید بودن افراد

شكست‌های پی در پی در زندگی: يكی از علل احساس نااميدی در زندگی، شكست و انتظار شكست می‌باشد. اگر شما هميشه انتظار شكست را داشته باشيد و توانمندی‌های خود را باور نداشته باشيد، احساس خوبی در زندگی نخواهيد داشت.

يكنواختی در زندگی: انسان فطرتا زيبايی طلب بوده و دوست دارد با تنوع زندگی كند؛ چنانچه محيط زندگی يا فرايند زندگی يكنواخت باشد، روند تغيير انرژی روانی با خلل مواجه می گردد. گاهی انسان به تغييرات اندكی در زندگی نياز دارد. مثل گردش، تفريح و يا حتی تغيير چيدمان منزل.

عدم برآورده شدن نيازها: رفع نيازها احساس لذت در زندگی را به دنبال دارد. در واقع نيازها به عنوان يكی از انگيزه‌های حياتی هستند. اگر نيازها نبودند انسان در زندگی بسياری از دلخوشی‌ها را از دست می‌داد و خيلی از فعاليت‌ها را ترک می‌كرد. حال اين نكته نيز حائز اهميت است كه اگر نيازها به درستی و به موقع و متناسب پاسخ داده نشوند می‌تواند منجر به احساس سستی و بی‌حوصلگی در فرد شود.

كم بودن فعاليت‌های زندگی: ركود و نداشتن مشغله كافی در زندگی و بيكاری و داشتن ساعات زيادی كه نميی‌دانيم با چه فعاليت‌هايی آن را پر كنيم و يا پر كردن آن با فعاليت‌های غير مفيد و بی‌ارزش می‌تواند به احساس سستی و بی‌حوصلگی منجر گردد.

نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس: اگر ارزش‌های وجودی خودتان را نشناسيد و آن‌ها را باور نكنيد راجع به خودتان و زندگی تان احساس خوبی نخواهيد داشت. تنها انسان‌هايی احساس خوبی در زندگی دارند كه احساس خوبی نسبت به خودشان دارند و خودشان را به عنوان انسانی خوب و كارآمد قبول دارند.

شغل نامناسب: چنانچه كاری را انجام می‌دهيد كه به آن علاقه نداريد خيلی طبيعی است كه از آن احساس لذت نكنيد، و هنگامی كه می‌خواهيد به كار مشغول شويد بدترين احساس را داشته باشيد، و هميشه در زندگي احساس خستگی كنيد.

مناسب نبودن رشته تحصيلي: اگر رشته تحصيلی شما مورد علاقه تان نباشد يا مطابق با استعدادهای شما نباشد، پيشرفت چندانی در آن رشته نخواهيد داشت و تحصيل به مسئله بغرنج و عذاب آورتبديل خواهد شد.

احساس ناامیدی چه تأثیری بر سلامت روان دارد؟

احساس ناامیدی به‌عنوان يكی از علائم شناخته‌شده برای بسیاری از مشكلات مرتبط با بهداشت روان ازجمله افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی، اختلالات تغذيه، استرس ناشی از آسیب‌های روانی، اعتياد به مواد و افکار خودکشی محسوب می‌شود.

بسیاری از كسانی که احساس نا امید بودن و یاس را تجربه می‌کنند ممکن است تحت تأثیر ديگر اختلالات مربوط به بهداشت روان مانند افسردگی نيز بوده باشند. احساس ناامیدی همراه با افسردگی شرايطی است كه می‌تواند شخص را به سمت فكر خودكشی سوق دهد.

ناامید شدن هميشه تحت شرايط خاصی اتفاق نمی‌افتد. فرقی نمی‌کند برای چه، اما احساس نا امیدی می‌تواند ویران‌کننده باشد. اين سبک زندگی نه تنها به احساس آسايش و ثبات فرد لطمه می‌زند، بلكه انگيزه شخص برای استفاده از منابع موجود و كمک گرفتن از دیگران را از او می‌گیرد.

چند راهکار برای غلبه بر ناامیدی

ناامید بودن لزوماً جای نگرانی ندارد. این ناتوانی در برخورد با آن و حل مشکل است که جای نگرانی دارد. مقابله با این حس به تلاشی آگاهانه نیاز دارد. با استفاده از روش‌های زیر تا حدودی می‌توانیم بر حس منفی خود غلبه کنیم و به مسیر خود در زندگی ادامه دهیم.

امیدواربودن آموختنی است

یک روش موثر برای غلبه بر ناامیدی این است که مهارت امیدواری و خوشبینی را بیاموزید. نگرش مثبت و امیدواری در طول زمان و با استفاده از تجربیات مختلف آموخته می‌شود. برای آموزش خوش‌بینی و غلبه بر یاس ابتدا بهتر است درباره ضرورت این مهارت و خوش‌بین بودن کمی فکر کنید. به نظر شما این امیدوار بودن چه مزایایی دارد؟ همین طور به مزایای ناامیدی فکر کنید و ببینید کدام ویژگی به شما بیشتر کمک می کند؟

احساس نا امیدی را معتبر بدانیم

یکی از بهترین راه‌ها برای سلامت روان، تأیید احساسی است که در موقعیت داریم. بهتر است با خودمان صادق باشیم تا بتوانیم در مورد احساسمان حتی در تنهایی خود، حرف بزنیم. اگر کسی را داریم که محرم ماست و با او از احساسمان بگوییم، این می‌تواند کمک کند که چشم‌انداز بهتری نسبت به موقعیت داشته باشیم.

استاندارها و توقعاتمان را بازبینی کنیم

پایین آوردن توقعات باعث می‌شود که موفقیت‌های بیشتری کسب کنیم. به خودمان فشار وارد نکنیم و بیش از حد انتظار نداشته باشیم. به هرحال برخی از امور در کنترل ما نیستند. از آن‌ها چشم‌پوشی کنیم و تنها بر چیزهایی تمرکز کنیم که روی آن کنترل داریم.

هیجانات را تخلیه کنیم

بهتر است احساسمان را مخفی نکنیم. تخلیه غصه‌ها، گریه کردن و ابراز خشم برای غلبه بر ناامیدی مفید است. برای بیان احساسمان از هر راهی که بهتر است، کمک بگیریم. برای برخی از افراد نوشتن بهتر است و برخی دیگر با حرف زدن با یک مشاور یا دوست احساس بهتری به زندگی پیدا می‌کنند و می‌توانند از حس نا امیدی خلاص شوند. باید ببینیم کدام روش برای بهتر است تا احساساتمان را ابراز کنیم.

به دنبال حفظ آرامش باشیم

بله ناامیدیم و نگران. انگاری طوفانی در ما به پاست و این طوفان برای سلامت ما مفید نیست. اما هنوز هم چیزهای خیلی ساده و کوچکی هستند که کمی دلمان به آن‌ها خوش شود؛ حتی یک لحظه. بهتر است این‌ها رو یادداشت کنیم. چیزهای ساده‌ای که حس خوب می‌دهند. همچنین ببینیم خشم و یأسمان در چه ارتباطی است؟ گاهی این یک منشأ بیرونی دارد و اگر این منشأ قابل تغییر است، تغییرش دهیم.

.بیشتر بخوانید:

نشانه‌های افسردگی در زنان خانه دار! راه‌های پیشگیری و درمان!

صبور و تاب آور باشیم

بسیاری از کارها یک‌شبه نتیجه نمی‌دهند. بارها باید شکست بخوریم تا طعم موفقیت را بچشیم. چیزی تحت عنوان یک‌شبه پولدار شدن، راه‌های ساده برای موفقیت، روش‌های سریع و بدون تلاش وجود ندارد. برای غلبه بر نا امیدی و رسیدن به موفقیت در هر چیزی باید سخت تلاش کنیم. دنیا به تلاش و تجربه سختی نیاز دارد. شعارها و تبلیغات و بازدید از صفحات اجتماعی به خصوص اینستاگرام هم می‌توانند باعث ناامیدی شوند. شاید تصور کنیم همه موفق شده‌اند و فقط ما مانده‌ایم. نه این‌طور نیست. این شرایطی که داریم سخت است؛ اما می‌توانیم کمی بیشتر تاب بیاوریم.

قدردان باشید.

اجازه ندهید تاریکی ستارگان شما را بپوشاند. مشکلاتی که در زندگی با آنها روبرو هستید، نمی توانند مهارت ها، دانش ها، درجات، تجربیات و عزیزانتان را از شما بگیرند. قدردان ستارگان درخشان زندگی خود باشید.

یک دفترچه بردارید و هر روز درباره نعمت های خود بنویسید – حتی کوچکترین آنها ثابت شده است که تمرکز بر قدردانی روحیه را بهبود می بخشد و انگیزه را بالا می برد.

فعالیت بدنی و تفریح را فراموش نکنیم

برای خودمان برنامه‌ریزی جدیدی داشته باشیم و در این برنامه ورزش، تفریح و فعالیت‌های فرح‌بخش را بگنجانیم. ورزش کردن باعث بهبود خلق‌وخو و نشاط بیشتر می‌شود. پنجره‌های جدیدی از شور زندگی را باز می‌کند و انرژی بیشتری برای تلاش کردن می‌دهد.

از آدم‌های منفی و انتقادهای ناسالم دوری کنیم

همانند شعار و تبلیغات که فشار روانی زیادی به ما وارد می کند، انتقادهای ناسالم و افراد منفی گرا نیز استرس و اضطراب ایجاد می‌کنند. یکی از دلایل نا امیدی وجود آدم‌هایی است که همیشه وجه منفی امور را می‌بینند. آدم‌هایی که همیشه از شرایط گلایه دارند، امیدی به زندگی ندارند و منفی‌باف هستند، حس امید را از بین می‌برند. دیدگاه آن‌ها به زندگی مانع از آن می‌شود که چشم‌انداز بهتری داشته باشیم. همچنین، از آدم‌هایی که ما را تحقیر می‌کنند، تمسخر می‌کنند و صفت‌های منفی به ما می‌دهند هم بهتر است دوری کنیم.

انتقاد هم می تواند تا حدی باعث پیشرفت شود، اما به شرطی که از سوی آدم‌هایی با نیت و افکار درست انجام شود. اگر این انتقادات را درست می‌دانیم، بهتر است روشمان را تغییر دهیم؛ اما اگر منطقی نیستند، آن‌ها را به باد فراموشی بسپاریم.

بیشتر بخوانید:

اختلال اوتیسم چیست؟ اوتیسم چه علائمی دارد؟

پیگیر آن چه واقعی است، باشیم

این طبیعت انسان است که رؤیاپردازی کند و امید داشته باشد و البته کار درست و سالمی است. اما مرز آن باید مشخص باشد و واقعیت نباید با توهم مخلوط شود. گاهی رویاپردازی و خیال در جهت عکس عمل می‌کند و ما بیش از آنچه هست، اوضاع را منفی تصور می‌کنیم. نوشتن اوضاع و فهرست‌برداری برای غلبه بر نا امیدی مفید است. حقایق را در مورد زندگی‌مان بنویسیم و تأثیر آن حقایق را بررسی کنیم. بدین ترتیب، علاوه بر عدم افشای حقایق زندگی‌مان برای دیگران، درک بهتری نسبت به شرایط پیدا می‌کنیم. ممکن است در نهایت به این نتیجه برسیم که شرایط آن‌طور هم که تصور می‌کردیم، بد نیست.

مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن فواید بسیاری دارد، اما یکی از مهمترین آنها توانایی تمرکز بر زمان حال است. ناامیدی معمولاً به آینده کشیده و به سرعت طاقت فرسا می شود. یادگیری چگونگی تمرکز روی لحظه حال می تواند به کاهش این احساسات کمک کند.

کسب تجربه کنیم

گاهی اوقات نا امیدی اجتناب‌ناپذیر است. احساس یأس از شکست‌هایی ناشی می‌شود که در زندگی داشته‌ایم. به خودمان یادآوری کنیم که این‌ها درس‌هایی است که باید بیاموزیم و از آن برای پیشگیری از تکرار مجدد استفاده کنیم. با احساس یأس، خودمان را به کل نفی نکنیم. وقتی به خودمان از نقطه قوت نگاه کنیم، احساس بهتری خواهیم داشت و این احساس کمک می‌کند که از جایمان برخیزیم. حتی اگر حس می‌کنیم هیچ کاری از ما بر نمی‌آید هم بهتر است به شکست‌ها و دلایل ناامیدی فکر کنیم و دقیق بررسی کنیم که چه اتفاقی افتاده است.

از نو شروع کنیم

گاهی امکان ساختن و درست کردن یک چیز وجود ندارد. برای غلبه بر ناامیدی همیشه نمی توان اصلاح کرد. گاهی یک خانه آنقدر ویران شده است که امکان بازسازی آن وجود ندارد،باید یک زمین نو بخریم و از اول بسازیم. این راهکار برای مواردی به کار می‌رود که امکان بازگشت و اصلاح نیست. در یک اشتباه حبس نشویم. خودمان را ببخشیم و از نو در جای دیگری شروع کنیم.

تمام و کمال را نخواهیم؛ همیشه را بخواهیم

بیایید واقع بینانه نگاه کنیم؛ دستیابی به ایده‌آل ممکن نیست. همیشه چیزی بهتر و بالاتر وجود دارد. کسی که دچار ایده‌آل‌گرایی است، هرگز راضی نمی‌شود. همیشه عیب و نقصی در موضوع وجود دارد. ازاین‌رو، احساس ناتوانی، بی‌کفایتی و نارضایتی هیچ‌وقت تمام نمی‌شود.

در پیشرفت کردن هم ممکن است دچار احساس یأس شویم، اما پیشرفت به صورت مرحله‌ای و با صبوری ممکن است. همیشه استانداردی وجود دارد که بر اساس آن می‌توانیم پیشرفت کنیم و بهبودی شرایط را زیر نظر داشته باشیم. مهم این است همیشه در حال پیشرفت هر چند جزئی باشیم.

دید وسیع تر نسبت به زندگی

باید به زندگی اینگونه نگاه کرد که مشکلات فقط بخش کوچکی از آن آنچه برای انسان اتفاق میفتد، می باشد. نباید انسان به خودش اجازه دهد تا ترس و اضطراب به تمام زندگی او غلبه کند. یکی از بهترین راه های غلبه بر احساس ناامیدی، کمک به شخص دیگری است که احتیاج به کمک دارد. این به فرد کمک می کند بپذیرید که تنها نیست و ممکن است شرایطی که در آن است آنقدر که تصور می کند، بد نباشد.

.بیشتر بخوانید:

مشکلات اختلال وسواس اجباری

دقیق برنامه بچینیم

یکی از علل نا امیدی می‌تواند به‌هم‌ریختگی زندگی و تمایل افراطی به کار زیاد یا بی‌برنامگی مفرط باشد. هیچ کس اندازه خود ما، ما را نمی‌شناسد. برای زندگی‌مان برنامه دقیقی داشته باشیم که شامل ساعت‌هایی برای کار یا تحصیل، برنامه‌های شخصی، تفریح، استراحت و غیره باشد. برنامه ما باید به نحوی باشد که به تمام امور و زمان‌بندی‌های مشخص شده برای پروژه‌ها و ساعت‌هایی برای تفریح و امور شخصی برسیم. وجود برنامه مانع از ایجاد استرس مضاعف می‌شود.

چیز کمی در لیوان است؛ اما باز هم نیمه پر آن را ببینیم

گاهی ارزش قائل نشدن برای موفقیت‌هاست که باعث احساس ناامیدی می‌شود و نا امیدی باعث پنهان شدن حقایق می‌گردد. توانایی‌های خود را نادیده می گیریم، موفقیت‌هایمان را ناچیز می‌شماریم و تنها بر افکار منفی تمرکز داریم.

همان‌طور که گفتیم نا امیدی می‌تواند از تحقیر و تمسخر اطرافیان ناشی شود. این لزوماً به معنی آن نیست که حرف‌های آنان در مورد ما درست است. در یک ورقه فهرستی از توانایی‌ها و ویژگی‌های مثبت خود را یادداشت کنیم و جلوی چشممان بگذاریم.

ابتکارعمل داشته باشید.

با خوش بینی کارهایی که لزوماً نمی خواهید انجام دهید اما می توانند به بهبود شرایط کمک کنند را آزمایش کنید. به پیاده روی بروید یا برای شام با برخی از دوستانتان برنامه بچینید. برای اثبات اینکه به اشتباه دچار ناامیدی شده اید ابتکار عمل به خرج دهید. کاری را انجام دهید که مانند یک دستاورد کوچک باشد و به خودتان ثابت کنید که زندگی یک هدف از دست رفته نیست.

در پایان

در این مقاله در مورد ناامیدی و از اثرات منفی آن بر سلامت انسان صحبت کردیم. امید است راه های درمانی که در این مقاله از آن صحبت شد بتواند راهگشای شما باشد. اگر شما نیز با ناامیدی دست به گریبان هستید مشاوره فردی می تواند شما را از این گرداب نجات داده و کیفیت زندگی شما را بالا ببرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *