7 نشانه هنگام استفاده از زبان بدن برای شناسایی افراد قابل اعتماد!

استفاده از زبان بدن دکتر مهدی آنت 7نشانه برای شناخت افراد غیر قابل اعتماد

استفاده از زبان بدن برای شناسایی افراد قابل اعتماد یکی از راه‌های ارتباط با اجتماع است. زبان بدن بخشی ناگفته از ارتباطی است که ما برای آشکار کردن احساسات واقعی خود و تأثیر بیشتر پیام خود استفاده می کنیم.

ارتباطات از چیزی فراتر از کلمات تشکیل شده است. نشانه‌های غیر کلامی مانند لحن صدا، حرکات و نحوه‌ ایستادن یا نشستن همه و همه نقش خود را بازی می‌کنند. زبان بدن یک عنصر حیاتی در برقراری ارتباط است.

اگر به هنر استفاده از زبان بدن تسلط داشته باشید، می‌توانید از همان لحظه‌ای که از در عبور می‌کنید، توجهی را که سزاوار آن هستید به دست آورید. از دیدگاه دکتر مهدی آنت پیدا کردن افراد قابل اعتماد مهم‌ترین دستاورد یادگیری زبان بدن است. پس برای این منظور در ادامه همراه ما باشید.

زبان بدن چیست ؟

زبان بدن هنری است که در آن با استفاده از حرکات بدن، اشارات چهره، احساسات، اطلاعات و ارتباطات را به دیگران منتقل می‌کنیم. در واقع، زبان بدن، زبانی بی‌صدا و بی‌کلام است که در تعاملات انسانی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. هر حرکت بدن، هر اشاره، هر نگاه و هر لبخند می‌تواند پیام‌های غیرکلامی و با ارزشی را منتقل کند.

اهمیت استفاده از زبان بدن

زبان بدن یکی از مهم‌ترین عوامل در فن‌بیان و ارتباطات انسانی است. آموزش فن‌بیان و استفاده از زبان بدن می‌تواند برای هر فردی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد. زبان بدن، به طور ناخودآگاه احساسات، متن و اندیشه‌های فرد را بازتاب می‌دهد و به ما این امکان را می‌دهد تا بهتر بفهمیم چگونه می‌توانیم از آن در ارتباطات روزمره و موفقیت‌های فردی و حرفه‌ایمان بهره‌بریم.

ارتباطات غیرکلامی:

استفاده از زبان بدن، در ارتباطات غیرکلامی نقش حیاتی دارد. با استفاده از حرکات بدن، اشارات چهره، و نمادها، می‌توانیم احساسات، نیازها و نظراتمان را به دیگران منتقل کنیم.

ارتباطات عاشقانه:

زبان بدن در روابط عاشقانه نقش بسزایی دارد. از اشارات نزدیکی، نگاه‌های عاشقانه، و حرکات مستلزم توجه به زبان بدن است. شناخت عبارات زبان بدن عشق و ارتباط عمیق‌تری را ایجاد می‌کند.

مدیریت و رهبری:

زبان بدن در حوزه مدیریت و رهبری نقش مهمی دارد. استفاده از زبان بدن درست و صحیح، می‌تواند تأثیری قوی در ارتباط با همکاران و تیم‌ها، تشکیل تیم‌های موثر و انگیزش افراد داشته باشد.

تشخیص دروغ:

زبان بدن می‌تواند در تشخیص دروغ کمک کند. برخی افراد در استفاده از زبان بدن دروغگو هستند و در کنترل حرکات بدن، نگاه‌ها و رفتارهای غیرکلامی ماهرند. شناخت عبارات زبان بدن دروغگوها می‌تواند ما را در تشخیص صحت ادعاها کمک کند.

.بیشتر بخوانید:

7 راهکار برای مقابله با عوارض کمالگرایی!

استفاده از زبان بدن دکتر آنت تماس چشمی در زبان بدن

۷ نشانه هنگام استفاده از زبان بدن که می‌گوید فردی قابل اعتماد نیست!

۱از تماس چشمی خودداری می‌کند یا چشم‌هایش را می‌مالد تا مشکوک به نظر نرسد.

خودداری از نگاه مستقیم همیشه نشانه‌ دروغگویی نیست. اما اگر متوجه شدید که فرد مقابل‌تان دائماً نگاهش را از شما می‌دزدد (نگاه خود را اغلب به سمت گوشه‌های راست یا چپ چشم‌هایش می‌برد)، ممکن است در حال دروغ گفتن باشد. با این حال، نباید آن را با نگاه رو به پایین اشتباه بگیرید.

آدم‌ها معمولاً  زمانی که سعی دارند چیزی را به خاطر آورند به سمت پایین نگاه می‌کنند. برای آن که از راست بودن صحبت‌های فرد مقابل‌تان مطمئن شوید می‌توانید درباره‌ چیزهایی که می‌گوید سؤالات جزئی از او بپرسید یا از او بخواهید که ماجرا را برعکس برایتان تعریف کند. اغلب افراد از این تکنیک آگاهند و هنگام استفاده از زبان بدن سعی می‌کنند از تماس چشمی خودداری کنند.

برای مثال، اغلب ورق بازهای باتجربه هنگام حقه زدن، نگاه خود را به سمت دیگری می‌برند تا طبیعی جلوه کنند. در یک تماس چشمی صادقانه، نگاه در حین مکالمه گه گاه به سمت دیگری می‌رود و حالت چهره نیز در واکنش به صحبت‌ها تغییر می‌کند.

۲دائماً خود را با تلفن همراه مشغول می‌کند تا مواجهه‌ای با شما نداشته باشد.

اگر کسی را دیدید که تمام روز از صفحه‌ موبایلش چشم برنمی‌دارد، این امر می‌تواند نشانه‌ ترس او از مواجهه یا نگرانی‌اش از پیام‌هایی باشد که ممکن است هر لحظه روی صفحه‌ تلفن همراهش ظاهر شوند. اگر شریک عاطفی یا دوست شما یکباره این عادت را پیدا کرده، نباید از کنار آن ساده عبور کنید. مثلاً اگر سخت می‌تواند در زمان خوردن غذا با شما مکالمه داشته باشد و تمام مدت درگیر نوتفیکیشن‌های تلفن همراه خود است، سعی کنید حواس‌تان به کارهایش باشد و در صورت لزوم با او رو در رو شوید. با آگاهی درباره نحوه استفاده از زبان بدن افراد می‌توانید خیلی بهتر روابط خود را مدیریت کنید.

۳از صحبت با شما طفره می‌رود.

به طور کلی، آدم‌ها یا زوج‌ها هنگام مکالمه، بدن، پاها یا سر خود را به سمت یکدیگر خم می‌کنند. اگر متوجه تغییری در حالت بدن فرد مقابل‌تان و نحوه‌ پاسخگویی او به سؤالات خود شدید، ممکن است نشانه‌ این باشد که او دارد چیزی را از شما پنهان می‌کند. این رفتار گاهی به شکل مجازی رخ می‌دهد،  زمانی که ساعت‌ها منتظر پاسخی از سمت او می‌مانید. آدم‌ها ممکن است از این روش برای فاصله گرفتن از دیگران استفاده کنند.

این امر می‌تواند به این معنی هم باشد که فرد مقابل‌تان واقعاً علاقمند به مکالمه نیست و ترجیح می‌دهد آنجا را ترک کند. در این حالت سعی کنید مکالمه را برای او خیلی سخت نکنید و بپذیرید که آن شخص ارزش وقت گذاشتن ندارد.

.بیشتر بخوانید:

قدرت پذیرش خود! 5 تمرین ساده برای بالا بردن قدرت پذیرش!

۴پلک زدن سریع ممکن است نشانه‌ معذب بودن باشد.

پلک کزدن امری طبیعی است. اما حواس‌تان به پلک زدن غیر طبیعی باشد، زمانی که فرد خیلی زیاد یا خیلی کم پلک می‌زند.هنگام استفاده از زبان بدن، کم پلک زدن نشانه‌ این است که فرد سعی دارد به چیزی که واقعاً نیست تظاهر کند. چه از سر علاقه‌ ساختگی به یک مکالمه باشد و چه دروغ بافی، هنگام مکالمه با دیگران به دنبال این رفتار بگردید. برای مثال، شعبده بازهای باتجربه کمتر از معمول پلک می‌زنند تا برای اجرای حقه‌ بعدی خود رفتاری طبیعی داشته باشند.

۵دست‌ها و پاهای خود را ضربدری می‌کند تا توجه را از آن‌ها دور کند.

۵۵  درصد از مکالمات ما به شکل غیرکلامی انجام می‌شود و از قضا، دست‌ها و پاها نقش بزرگی در آن دارند. ضربدری کردن دست‌ها می‌تواند نشانه‌ داشتن حالت تدافعی یا تلاش برای مراقبت از خود باشد. ضربدری کردن پاها هم می‌تواند نشانه‌ معذب بودن باشد. نشانه‌هایی مانند باز کردن بیش از حد دست‌ها هم ممکن است فرد را پرتوقع یا فریبکار نشان دهد.

آدم‌ها اغلب به طور ناخودآگاه از زبان بدن‌شان برای دور کردن توجه از خود به استفاده از زبان بدن می‌پردازند. در ارتباط کلامی آن‌ها سعی می‌کنند از صحبت درباره‌ خود پرهیز کنند و موضوع بحث را به سمت فرد مقابل خود برگردانند.

استفاده از زبان بدن مهدی آنت مشغول کردن خود باتلفن همراه در زبان بدن

۶از دست‌های خود زیاد استفاده می‌کند.

هنگام استفاده از زبان بدن به کار گیری دست‌ها هنگام صحبت با دیگران خوب است، چرا که به تأکید بر نکات کلیدی صحبت‌های خود کمک می‌کند و دیگران را درگیر مکالمه می‌کند. با این حال، همچون هر چیز دیگری، استفاده از دست‌ها تا زمانی خوب است که در حد تعادل باشد. در حقیقت، پژوهش‌ها نشان داده کسانی که هنگام صحبت از هر دو دست خود استفاده می‌کنند احتمالاً در حال دروغگویی هستند.

افراط در استفاده از دست‌ها فرد را کمتر باورپذیر و دستپاچه نشان می‌دهد. این امر در مورد  زمانی که حرکات دست فرد با کلام او همخوانی نداشته باشد هم صدق می‌کند و ممکن است به این معنی باشد که فرد از چیزی صحبت می‌کند که از آن آگاه نیست.

صادقانه بودن حرکات دست را از روی محل قرارگیری دست‌ها می‌توان تشخیص داد. دست‌ها باید در ارتفاع کمر قرار داشته باشند و به شکل محدود و در لحظات بخصوصی مورد استفاده قرار گیرند. به علاوه، افراد هنگام متوقف کردن مکالمه، سرعت حرکات دست خود را هم کاهش می‌دهند. هنگام استفاده از زبان بدن به حرکات دست‌ها توجه داشته باشید.

۷هنگام صحبت با شما صدایش می‌لرزد.

هنگام مکالمه به تغییرات صدای فرد مقابل خود توجه داشته باشید. دروغگوها اغلب صدای زیرتری نسبت به صدای نرمال دارند. گرچه زیری یا لرزش صدا لزوماً به معنای دروغگویی نیست، اما اگر بتوانید علاوه بر زیری صدا، نشانه‌های هشدار دهنده‌ دیگری هم در زبان بدن شخص مقابل‌تان پیدا کنید، تصمیم گیری درباره‌ قابل اعتماد بودن یا نبودن او برایتان ساده‌تر می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *