رقابت سالم یعنی چه؟ 7 روش برای داشتن رقابت سالم!

رقابت سالم چیست دکتر آنت

زمانی که با دیگران رقابت می‌کنید، خودتان را بر اساس ارزش‌ها و معیارهای آن‌ها قضاوت می‌کنید. در این صورت مشکل اینجاست که حتی اگر برنده این رقابت باشید به جای پرداختن به معیارهای خود و رقابت در عرصه‌ای که برایتان با ارزش است، فقط کاری را انجام داده‌اید که برای دیگران مهم است. در ادامه این مقاله به مفهوم رقابت سالم و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

رقابت چیست؟

رقابت در واقع یک مسابقه است که چند نفر یا چند گروه در آن شرکت می‌کنند. در پایان این مسابقه، برخی افراد به عنوان برنده و برخی دیگر به عنوان بازنده در نظر گرفته می‌شوند. رقابت یک عنصر مهم در زندگی تحصیلی دانش‌آموزان است، البته به شرطی که به صورت سالم و سازنده برگزار شود.

در چنین شرایطی رقابت در دانش‌آموزان باعث افزایش انگیزۀ آن‌ها برای درس خواندن و یادگیری می‌شود. رقابت‌های سالم در مدرسه، دانش‌آموزان را برای رسیدن به اهداف بزرگ در زندگی‌ آماده می‌کنند و نحوۀ کنار آمدن با شکست‌ها را به آن‌ها آموزش می‌دهند.

مفهوم رقابت سالم چیست؟

زمانی که با دیگران رقابت می‌کنید، خودتان را بر اساس ارزش‌ها و معیارهای آن‌ها قضاوت می‌کنید. در این صورت مشکل اینجاست که حتی اگر برنده این رقابت شوید به جای پرداختن به معیارهای خود و رقابت در عرصه‌ای که برایتان با ارزش است، فقط کاری را انجام داده‌اید که برای دیگران مهم است.

زندگی یک رقابت است، اما نه با دیگران. رقابت سالم تنها با خودتان و پتانسیل‌های ناشناخته وجودتان است. شاید شنیده باشید که می‌گویند:

«اگر ماهی را با تواناییش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنید، او تمام عمر خود را با این باور که یک احمق است، زندگی خواهد کرد.‌» مهم‌ترین بخش رقابت با خود، توانایی تعیین ارزش‌ها و معیارهای خودتان است. در این صورت اهدافی را که مناسب شما هستند و رقابتی را که قلبا می‌خواهید برنده آن باشید، پیدا خواهید کرد.

رقابت سالم dr.Anet انگیزه واقعی از رقابت را بدانید

برای داشتن رقابت سالم روش‌های زیادی وجود دارد که چند مورد از آن را بیان می‌کنیم:

  1. پذیرای موفقیت دیگران باشید:

این را هرگز فراموش نکنید که انسان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند و استعدادها و مهارت‌های منحصر به فرد خود را دارند. امکان موفقیت نیز در هر زمینه برای افراد متفاوت است. بنابراین اگر کسی در اطرافتان در زمینه‌ای مهارت دارد به او کمک کنید به موفقیت و پیشرفت برسد.

  1. واقعیت را قبول کنید:

مطمئنا میدانید که دو رقابت وجود دارد. رقابت سالم و رقابت ناسالم. بهترین رقابت، رقابت کردن با خود است. توانایی‌ها و استعدادهای خود را پیدا کنید و برای موفقیت در آن‌ها برنامه ریزی کنید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید.

  1. هدفتان را مشخص کنید:

داشتن هدف است که می‌تواند انگیزه حرکت کردن و رسیدن به پیشرفت و موفقیت را در افراد به وجود بیاورد. هدف خود را مشخص کنید. اگر هدف شما صرفاً جلب توجه دیگران است پس بدانید رقابت ناسالم را در پیش دارید. اما اگر هدفتان رسیدن به موفقیت در زمینه استعدادها و مهارت‌های‌تان است، رقابتی سالم و نتیجه سازی خواهید داشت.

  1. اعتماد به نفس داشته باشید:

اعتماد به نفس داشتن حلال بسیاری از مشکلات است. به خود و استعدادهایتان اعتماد داشته باشید. داشتن اعتماد به نفس است که ترس شما از شکست و عدم موفقیت را از بین می‌برد. نقطه ضعف های خود را پیدا کنید و تلاش کنید آن‌ها را از بین ببرید و در نهایت اعتماد به نفس خود را بالاتر برده و موفق شوید.

.بیشتر بخوانید:

مهرطلبی چیست؟ افراد مهر طلب چه ویژگی‌های دارند؟

 

رقابت سالم dr.Anet هدف واقعی در زندگی

  1. واقع‌بین باشید:

تفاوت‌های بین یک رقابت سالم و ناسالم را بیاموزید و بدانید بزرگ‌ترین رقابت‌ها در زندگی، رقابت با دیگران نیست بلکه با خود است. شما با چیدن اهدافی برای خود، دست به رقابت می‌زنید و بیشتر مواقع می‌خواهید به خودتان ثابت کنید می‌توانید به آنها برسید. بنابراین با توجه به توانایی‌ها و استعدادهایتان برنامه‌ریزی کنید تا اضطراب ناشی از اهداف سنگین و دست‌نیافتنی شما را وادار به رقابت‌های ناسالم نکند.

  1. دروغگویی و توطئه‌چینی را ترک کنید:

یادتان باشد که دروغگویی و علیه این و آن دسیسه چیدن و عمدا کارها را خراب کردن نه تنها رقابتی سالم محسوب نمی‌شود، بلکه شکل‌هایی از خودتخریبی‌ محسوب می‌شود. این نوع رفتارها عمدتا زمانی بروز می‌کند که فرد نمی‌تواند در محل کار یا موقعیت‌های اجتماعی موفق باشد. اما دروغ گفتن در مورد دیگران باعث می‌شود پس از مدتی اطرافیان‌تان دیگر به شما و قضاوت‌تان اعتمادی نداشته باشند و به مرور احترام و اعتبارتان را از دست بدهید.

  1. برای احساسات و حقوق دیگران ارزش قائل شوید:

وقتی در حال بالا رفتن از نردبان ترقی هستید، مراقب باشید حقوق، شأن و ارزش دیگران را پایمال نکنید. براساس رفتارهای اخلاقی و داشتن احساس مسئولیت در قبال دیگران صادقانه و منصفانه بازی کنید. اجازه دهید با توانایی‌های بالقوه و تلاش به خواسته‌تان برسید و در این راه به کسی ظلم نکنید. وقتی در شرکت یا گروهی کار می‌کنید بیشتر از رقابتی بودن، روحیه همکاری را درخود تقویت کنید و مطئمن باشید چنانچه قابلیت‌های خوبی در وجودتان باشد، خواه‌ناخواه از دیگران متمایز خواهید شد.

.بیشتر بخوانید:

اهمیت استراتژی فروش خوب در موفقیت کسب و کار

رقابت سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟

رقابت سالم هیجان‌انگیز است، نه ترسناک!

مطالعات صورت گرفته توسط دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد، تماشای مسابقه‌ای که قرار است در آن چیزی را از دست بدهید ترسناک و دلهره‌آور است، اما وقتی تماشاگر هستید، دارید لذت می‌برید و قرار هم نیست چیزی از بین برود، هیجان‌زده می‌شوید.

رقابت سالم مثل پاداش گرفتن است؛ در صورتی که شما در رقابت منفی چیزی را از دست می‌دهید. مثل آن وقتی که اگر برنده نباشید کنار گذاشته می‌شوید.

رقابت روی همه موثر نیست!

بر اساس تحقیقات، یک چهارم کارمندان تحت فشارِ رقابت می‌خواهند از کار خود استعفا بدهند و یک چهارم هم اصلا تحت تاثیر رقابت قرار نمی‌گیرند. این موضوع به این معنی است که رقابت در همه انگیزه مثبت ایجاد نمی‌کند و نباید چنین انتظاری داشت.

رقابت سالم، اجباری نیست!

با فهمیدن اینکه همه در یک فضای رقابتی رشد نمی‌کنند به این نتیجه خواهید رسید که رقابت در محیط کار الزامی نیست. بعضی از کارها ماهیت رقابتی دارند، اما کسانی که نمی‌توانند در چنین شرایطی کار کنند، مجبور به انجام کاری نیستند.

رقابت سالم به افراد اجازه می‌دهد اگر می‌خواهند کاری را انتخاب کنند و در صورت نخواستن از انجامش سرباز زنند. درک و پذیرفتن این موضوع که ممکن است بعضی تیم‌ها از دیگران رقابتی‌تر باشند، مهم است. اگر یک تیم خاص پذیرای رقابت سالم نیست، سعی نکنید آن را مجبور به انجام کاری کنید.

رقابت سالم dr.Anet ارزش قائل شدن برای احساسات دیگران

 

چگونه می‌توان رقابت سالم را ارتقا داد؟

-رقابت سالم، ما را تشویق می‌کند که بیشتر کار کنیم، از موانع درک شده عبور کنیم و تلاش کنیم بهترین خود باشیم.

-این به ما انگیزه می‌دهد و به ما هدفی ملموس می‌دهد تا بتوانیم هدف اصلی خود را تعیین کنیم.

-غالباً، رقابت مرزهای توانایی‌هایمان را گسترش می‌دهد.

-رقابت سالم همچنین به ما می‌آموزد که از دست دادن چه حسی دارد.از دست دادن برازنده مهارت مهمی است که فقط با تجربه همراه است.

-از دست دادن در رقابت همچنین باعث می‌شود که کیفیت حیاتی انعطاف پذیری را ایجاد می‌کند.

-توانایی برخاستن از زمین، تأمل در عملکرد خود و بازگشت قوی‌تر نشان از یک برنده واقعی است.

سخن آخر

رقابت سالم با فرد دیگر، نقش مثبتی در فرآیند کار و یادگیری برای اشخاص به همراه خواهد داشت. در واقع به نظر می‌رسد این نوع رقابت، تعادل و آرامش که عنصرهای اصلی پیشرفت هستند را حفظ خواهد کرد. همینطور خیلی از افراد باور دارند که رقابت سالم کودکان را آماده برای برد و باخت های بزرگسالی می کند. اما در سمت دیگر در رقابت‌های گروهی و مشارکتی، نتیجه فعالیت به گونه‌ای خواهد بود که حس خوشایند بهتری برای آن‌ها ایجاد خواهد کرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *