مهرطلبی چیست؟ افراد مهر طلب چه ویژگی‌های دارند؟

مهر طلبی چیست؟ دکتر مهدی آنت

اختلال مهرطلبی در ما بیشتر به خاطر داشتن فرهنگ غلطمان وجود دارد. در کودکی به ما یاد داده شده که همیشه مطیع و دستورپذیر باشیم و نشانه‌ی خوب بودن یک بچه، بله و چشم گفتن و راضی نگهداشتن همه است و به‌نوعی فکر می‌کنیم این وظیفه ماست که دائماً به دیگران محبت کنیم و همیشه مهربان باشیم. تکرار این رفتار ما را به یک سرویس‌دهنده محض تبدیل می‌کند، عزت نفس و اعتماد به نفس را از ما می‌گیرد و قدرت نه گفتن را از دست خواهیم داد و این تبدیل به یک خشم در وجود ما می‌شود. در ادامه به علائم و راهکارهای اختلال مهرطلبی و درمان مهرطلبی خواهیم پرداخت.

اختلال مهرطلبی چیست؟

اختلال مهرطلبی یکی از تیپ‌های شخصیتی است که بر اساس آن، اشخاص وابستگی شدیدی به سایرین و عوامل خارجی پیدا می‌کنند. افراد مهرطلب دائما در خال خدمت رسانی به اطرافیان خود هستند تا جایی که خود را فراموش می‌کنند و حق و حقوق خود را زیر پا می‌گذارند. افراد مهر طلب همیشه سعی در راضی نگه داشتن افراد هستند و تایید شدن از طرف آن‌ها را دلیل بر درستی رفتار خود می‌دانند. همین موضوع باعث می‌شود که افرادی که شخصیت مهرطلب دارند، علارغم همه تلاش‌هایی که برای جلب رضایت دیگران می‌کنند، به مرور تنها‌تر شوند و اغلب روابط آن‌ها شکست بخورد.

معمولا این افراد از طرف دیگران، افرادی خوش‌قلب، دوست‌داشتنی و زیادی مهربان تلقی می‌شوند و برای محبت کردن و جلب رضایت دیگران، حتی حاضر هستند از منافع و نیازهای خود به‌راحتی بگذرند. در نگاه اول، اختلال مهرطلبی ممکن است یک ویژگی شخصیتی مثبت به نظر برسد، اما این موضوع به مرور زمان می‌تواند هم خود فرد را بیش از حد آزار دهد و هم باعث شود که اطرافیانش از او دور شوند؛ زیرا بیش از حد معذب می‌شوند.

شایان ذکر است که نشانه‌های اختلال مهرطلبی در بسیاری مواقع با علائم اختلال شخصیت تشابه و همخوانی دارد. اگرچه شدت و حدت علائم آن به حدی نیست که عنوان اختلالات شخصیت بر این بیماری اطلاق گردد.

مهرطلبی چیست؟ دکتر آنت

ویژگی‌های مهرطلبی

فردی که دارای اختلال مهرطلبی است، نیاز فوق‌العاده شدیدی برای جلب محبت و رضایت دیگران دارد.

 • براحتی ابراز عقیده نمی‌کند.
 • همیشه اطاعت می‌کند.
 • اهل تظاهر و تعارف است.
 • تصور می‌کند به دنیا آمده تا احتیاجات دیگران را برطرف کند.
 • همیشه دلش می‌خواهد بهتر (مهربان‌تر، نجیب‌تر، پاک‌تر و مومن‌تر) باشد.
 • احساس حقارت درونی دارد.
 • بیش از حد مبادی آداب است.
 • فردی وابسته است و به هیچ عنوان استقلال فکری ندارد.
 • همیشه می‌خواهد نجات‌دهنده باشد.
 • مضطرب و نگران است و حالات خفیف افسردگی دارد.
 • «نه» گفتن بلد نیستند.
 • مورد سوء استفاده دیگران قرار می‌گیرند.
 • دوست دارند همه را راضی نگه دارند.
 • مدام عذرخواهی می‌کنند.
 • به تعریف و تمجید نیاز دارند.
 • شخصیت دارای اختلال مهر طلبی به راحتی اظهار نظر نمی‌کند. همواره سعی می‌کند با نظر دیگران موافق باشد.
 • همیشه با ابهام و شک و تردید صحبت می‌کند و در صورت تایید نشدن از سوی دیگران به سرعت تغییر عقیده می‌دهد.
 • بیشتر مواقع ناراضی و غمگین است و انتظار دارد دیگران او را درک کنند.
 • قادر به ابراز وجود نیست و از حق خود دفاع نمی‌کند.
 • افکار سمی و مخرب افراد مهر طلب

.بیشتر بخوانید:

با بخشش و تکنیک بخشایش بیشتر آشنا شوید!

مهرطلبی دکتر آنت ویژگی های افراد مهر طلب

افراد دارای اختلال مهر طلبی ذهنیت مخرب و افکار سمی دارند که می‌تواند زندگیشان را مختل کند مانند:

-من باید خوب و خوشایند باشم و هیچوقت نباید کسی را نادیده بگیرم یا احساساتش را جریحه‌دار کنم.

-همیشه دیگران مقدم هستند بر خودم و خواسته‌ها و نیازهایشان بر خواسته‌ها و نیازهای خودم اولویت دارد.

-حق ندارم با مطرح کردن ناراحتی‌ها و مسائلم دیگران را ناراحت کنم و همیشه باید شاد باشم.

-من وظیفه دارم همه را حمایت کنم، به آن‌ها کمک کنم و نباید کسی را از خودم ناامید کنم.

-هیچوقت نباید به کسی نه بگویم، بلکه همیشه باید به دیگران و خواسته‌هایشان جواب مثبت بدهم.

-اگر نتوانم رضایت دیگران را جلب کنم پس خوب و دوست داشتنی نیستم.

مهرطلبی دکتر آنت ویژگی های افراد مهر طلب

علت اختلال مهرطلبی افراد چیست؟

اختلال مهرطلبی غالبا ریشه در کودکی دارد. این افراد در شرایطی رشد کرده‌اند که هیچ توجهی از پدر یا مادر خود نگرفته‌اند و مدام در حال سرزنش شدن و توبیخ شدن بوده‌اند. این افراد معمولا به دلیل ارضا نشدن نیاز‌های دوران کودکی در حوزه توجه و محبت اطرافیان و به‌ویژه والدین دچار سرخوردگی عاطفی شده و تیپ شخصیتی مهرطلب در آن‌ها شکل می‌گیرد.

این حالت همچنین ممکن است ناشی از رفتار‌هایی باشد که به دلیل خاصی در یک دوره زمانی خاص در فرد شکل گرفته است و به تدریج در فرد تبدیل به عادت رفتاری شده است. گاهی نیز افراد به دلیل حس ترس یا برای از دست ندادن یک موقعیت چنین رفتار‌هایی از خود بروز می‌دهد.

افراد دارای اختلال مهرطلبی در نهایت تبدیل به افرادی شکست خورده می‌شوند که همیشه برای جلب محبت دیگران از خواسته‌های خود گذشته‌اند. متخصصان معتقدند افکار فرد مبنی بر اینکه اگر خواسته دیگران را برآورده نکنم کاری اشتباه انجام داده‌ام در بروز این تیپ شخصیتی موثر است. برخی نیز در صورت عدم تلاش برای راضی نگه داشتن دیگران دچار احساسات منفی می‌شوند. اختلال مهرطلبی همچنین نشانه کمبود یا فقدان عزت نفس است.

مهرطلبی دکتر آنت علت اختلال مهرطلبی

آیا مهرطلبی قابل درمان است؟

صد در صد که مهرطلبی قابل درمان است و با مراجعه به درمان‌گر، بالا بردن عزت نفس و مطالعه می‌توانید آن را درمان کنید. بزرگ‌ترین موضوعی که در درمان مهرطلبی می‌تواند به شما کمک کند دانستن این که فرد مهرطلبی هستید می‌باشد؛ ما آدم‌ها یک عمر به خود می‌گوییم که مهربان هستیم، خیر و صلاح طرف مقابل را می‌خواهیم، هرکاری تواستیم برای دیگران کردیم و هیچ‌کس حواسش به ما نبوده اما از یک جایی باید صبر کنیم و دست نگه داریم؛ چرا که این کارها گروکشی عاطفی است و وقتی همیشه از دیگران درقبال هرچیزی توقع جبران داریم یعنی ما یک فرد مهرطلب هستیم و باید آن را درمان کنیم.

درمان مهرطلبی

برای درمان مهرطلبی باید از کمک حرفه‌ای استفاده کنید تا بتوانید در درجه اول با بررسی اصولی و صحیح شخصیتتان ریشه به وجود آمدن این اختلال را در خودتان کشف کنید. قدم‌های بعدی درمان مهرطلبی بر اساس علت به وجود آمدن آن برای شما تنظیم می‌شود اما به طور کلی ترمیم عزت نفس و احیای روابط دوستی و عاطفی شما، آموزش قدرت نه گفتن، احترام به خود و … جزء مواردی است که حتما در روند درمان مهرطلبی به آن پرداخته خواهد شد.

هنر نه گفتن

برای درمان مهرطلبی لازم است زمانی که قرار است (نه) بگویید مراقب باشید جواب شما به (بله) تغییر نکند. گاهی تلاش برای تأمین رضایت دیگران چنان در درون ما ریشه می‌کند، که نمی‌شود به سادگی به خواسته‌ها و انتظارات آن‌ها پاسخ منفی داد.

افکار غلط خود را دائما اصلاح کنید!

شما ویژگی اختلال مهرطلبی را از دوران کودکی با خودتان آورده‌اید و سال‌هاست که این اختلال با شماست پس انتظار نداشته باشید که به سرعت بتوانید درمان مهرطلبی را تحقق ببخشید. باید دائما مچ خودتان و افکار غلطی را که دارید بگیرید و هر روز آن‌ها را اصلاح کنید. مثلا اگر مدام فکر می‌کنید که باید به خانواده‌تان سرویس بدهید با خودتان تکرار کنید که شما برای خدمت کردن به دیگران به دنیا نیامده‌اید و شما هم نیاز به استراحت و تفریح و… دارید.

تاکید بر پاسخ منفی خود

کسی که درخواستی را مطرح می‌کند، ممکن است به سادگی عقب‌نشینی نکند. در نتیجه شما باید تمرین کنید زمانی که پاسخ منفی است، منفی باقی بماند.

اعتماد به نفس خود را بالا ببرید!

داشتن اعتماد به نفس بالا در درمان مهرطلبی کمک زیادی به شما می‌کند. به دنبال راهکاری هرچند کوچیک که باعث افزایش اعتماد به نفستان می‌شود باشید و احساس کوچکی و خودکم‌بینی را در خود از بین ببرید.

مراقبت از خود را در الویت قرار دهید!

شما وقتی از نظر جسمانی و روانی از خویش بیشتر مراقبت نکنید، نمی‌توانید به افرادی که در زندگی برایتان مهم هستند، رسیدگی کنید. سعی کنید هرروز قسمتی از وقت خود را به رسیدگی خودتان در جهت خوشحالی و نشاط و سلامت خویش اختصاص دهید.

مطمئن باشید که با این کار هم فشار جسمی و روانی کمتری را متحمل خواهید شد و هم عشق و محبت دیگران را از دست نمی‌دهید. سعی کنید بین وظایفی که بر عهده می‌گیرید و آن‌هایی که بر عهده دیگران می‌گذارید تعادلی نسبی ایجاد کنید.

آهسته شروع کنید!

برای شروع سعی کنید در یک زمان به یکی از نیازهایتان رسیدگی کنید. مثلا می‌توانید بین جلسات کاری کمی استراحت کنید.

وقفه بیندازید!

زمانی که شخصی از شما درخواستی دارد، کمی زمان بخواهید که درباره آن فکر کنید به‌جای اینکه فورا پاسخ دهید.

محدودیت زمانی مشخص کنید!

زمانی که کاری را قبول می‌کنید، خودتان برای آن محدودیت زمانی یا موعد تحویل مشخص کنید به‌جای اینکه فرد دیگری آن را انجام دهد. مثلا قبول کنید که از فرزندان خواهر خود در زمان‌ مشخصی نگهداری کنید.

.بیشتر بخوانید:

مثلث خود مشغولی چیست؟ راهکارهایی رهایی از آن!

مهرطلبی دکتر آنت درمان اختلال مهرطلبی

تفاوت افراد مهربان با افراد مهرطلب چیست؟

بین افراد مهربان با مهرطلب تفاوت زیادی وجود دارد. افراد مهربان با خواندن نشانه‌های افراد دارای اختلال مهرطلبی خیال می‌کنند که دچار اختلال هستند. و در نتیجه از مهربانی خود دست بکشند؛ یا دیگران از افراد مهربان فاصله بگیرند. اما فرد مهربان یک فرد ارزشمند و کمال یافته می‌باشد که تنها از محبت به دیگران لذت می‌برد؛ و تشنه محبت دیگران نیست. در نهایت عدم رضایت از دیگران آن‌ها را آشفته نمی‌کند.

اما افراد مهرطلب به خاطر عزت نفس پایینی که دارند؛ دوست دارند که دیگران به آن‌ها توجه کنند. و بر خلاف افراد مهربان نه تنها از محبت کردن به دیگران لذت نمی‌برند؛ بلکه از درون عذاب نیز می‌کشند. خودشان را سرزنش می‌کنند و به همان اندازه که به دیگران محبت می‌کنند؛ از دیگران توقع دریافت محبت دارند. و در نهایت اگر به آن‌ها محبت نشود پریشان می‌شوند.

پیامدهای منفی مختلف اختلال مهرطلبی برای افراد مهرطلب

احساس خستگی و فرسودگی: افراد مهرطلب اغلب احساس می‌کنند که همیشه باید در حال کار و تلاش باشند تا نیازهای دیگران را برآورده کنند. این امر می‌تواند منجر به احساس خستگی و فرسودگی در آن‌ها شود.

احساس نارضایتی از زندگی: افراد مهرطلب  اغلب احساس می‌کنند که از زندگی خود رضایت ندارند. آن‌ها ممکن است احساس کنند که زندگی خود را برای دیگران می‌گذارند و برای خود وقت نمی‌گذارند.

مشکلات در روابط: مهرطلبی می‌تواند منجر به مشکلاتی در روابط فرد شود. مهرطلبان ممکن است به خاطر ترس از طرد شدن، در روابط خود مرزهای مشخصی تعیین نکنند و این امر می‌تواند منجر به سوء استفاده از آن‌ها شود.

اختلال مهرطلبی دکتر مهدی آنت پیامدهای منفی اختلال مهر طلبی

سخن آخر

اختلال مهرطلبی یک نیاز شدید عاطفی ناشی از محرومیت عاطفی در کودکی است، یک وضعیت ابتدایی درد و عطش که افراد مهرطلب اغلب در تلاشی ناامیدانه برای پر کردن این خلاء، که مربوط به درد تنهایی و جدائی است، آن را بروز می‌دهند و درواقع این احساس نیاز هرگز کاملاً ارضا نمی‌شود. ریشه مهر‌طلبی در رفتار نا‌درست والدین با کودک و بازخورد‌هایی است که فرد از اجتماع دریافت می‌کند. بنابراین به والدین و معلمان توصیه می‌شود که از تحقیر کودکان اجتناب کرده و به‌اندازه کافی به آنان محبت کنند.

3 دیدگاه

  • مهرطلبی غالبا ریشه در کودکی دارد. این افراد در شرایطی رشد کرده‌اند که هیچ توجهی از پدر یا مادر خود نگرفته‌اند و مدام در حال سرزنش شدن و توبیخ شدن بوده‌اند. این افراد معمولا به دلیل ارضا نشدن نیاز‌های دوران کودکی در حوزه توجه و محبت اطرافیان و به‌ویژه والدین دچار سرخوردگی عاطفی شده و تیپ شخصیتی مهرطلب در آن‌ها شکل می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *