مهرطلبی چیست؟ افراد مهر طلب چه ویژگی‌های دارند؟

مهرطلبی ویژگی افراد مهرطلب دکتر مهدی آنت

مهرطلبی در ما بیشتر به خاطر داشتن فرهنگ غلطمان وجود دارد. در کودکی به ما یاد داده شده که همیشه مطیع و دستورپذیر باشیم و نشانه‌ی خوب بودن یک بچه، بله و چشم گفتن و راضی نگهداشتن همه است و به‌نوعی فکر می‌کنیم این وظیفه ماست که دائماً به دیگران محبت کنیم و همیشه مهربان باشیم. تکرار این رفتار ما را به یک سرویس‌دهنده محض تبدیل می‌کند، عزت نفس و اعتماد به نفس را از ما می‌گیرد و قدرت نه گفتن را از دست خواهیم داد و این تبدیل به یک خشم در وجود ما می‌شود. در ادامه به علائم و راهکارهای مهرطلبی خواهیم پرداخت.

مهرطلبی چیست؟

مهرطلبی یکی از تیپ‌های شخصیتی است که بر اساس آن، اشخاص وابستگی شدیدی به سایرین و عوامل خارجی پیدا می‌کنند. افراد مهرطلب دائما در خال خدمت رسانی به اطرافیان خود هستند تا جایی که خود را فراموش می‌کنند و حق و حقوق خود را زیر پا می‌گذارند. افراد مهر طلب همیشه سعی در راضی نگه داشتن افراد هستند و تایید شدن از طرف آن‌ها را دلیل بر درستی رفتار خود می‌دانند. رفتارهای مهرطلبانه می‌تواند آنقدر در زندگی مسائل جدی ایجاد کند که حتی ردهنده باشد و سبب دوری دیگران شود.

ویژگی‌های مهرطلبی

 • نیاز فوق‌العاده شدیدی برای جلب محبت و رضایت دیگران دارد.
 • براحتی ابراز عقیده نمی‌کند.
 • همیشه اطاعت می‌کند.
 • اهل تظاهر و تعارف است.
 • تصور می‌کند به دنیا آمده تا احتیاجات دیگران را برطرف کند.
 • همیشه دلش می‌خواهد بهتر (مهربان‌تر، نجیب‌تر، پاک‌تر و مومن‌تر) باشد.
 • احساس حقارت درونی دارد.
 • بیش از حد مبادی آداب است.
 • فردی وابسته است و به هیچ عنوان استقلال فکری ندارد.
 • همیشه می‌خواهد نجات‌دهنده باشد.
 • مضطرب و نگران است و حالات خفیف افسردگی دارد.
 • «نه» گفتن بلد نیستند
 • مورد سوء استفاده دیگران قرار می‌گیرند.
 • دوست دارند همه را راضی نگه دارند.
 • مدام عذرخواهی می‌کنند.
 • به تعریف و تمجید نیاز دارند.
 • شخصیت مهر طلب به راحتی اظهار نظر نمی‌کند. همواره سعی می‌کند با نظر دیگران موافق باشد.
 • همیشه با ابهام و شک و تردید صحبت می‌کند و در صورت تایید نشدن از سوی دیگران به سرعت تغییر عقیده می‌دهد.
 • بیشتر مواقع ناراضی و غمگین است و انتظار دارد دیگران او را درک کنند.
 • قادر به ابراز وجود نیست و از حق خود دفاع نمی‌کند.

.بیشتر بخوانید:

با بخشش و تکنیک بخشایش بیشتر آشنا شوید!

مهرطلبی نقل قول بزرگان دکتر آنت

افکار سمی و مخرب افراد مهر طلب

افراد مهر طلب ذهنیت مخرب و افکار سمی دارند که می‌تواند زندگیشان را مختل کند مانند:

-من باید خوب و خوشایند باشم و هیچوقت نباید کسی را نادیده بگیرم یا احساساتش را جریحه‌دار کنم.

-همیشه دیگران مقدم هستند بر خودم و خواسته‌ها و نیازهایشان بر خواسته‌ها و نیازهای خودم اولویت دارد.

-حق ندارم با مطرح کردن ناراحتی‌ها و مسائلم دیگران را ناراحت کنم و همیشه باید شاد باشم.

-من وظیفه دارم همه را حمایت کنم، به آن‌ها کمک کنم و نباید کسی را از خودم ناامید کنم.

-هیچوقت نباید به کسی نه بگویم، بلکه همیشه باید به دیگران و خواسته‌هایشان جواب مثبت بدهم.

-اگر نتوانم رضایت دیگران را جلب کنم پس خوب و دوست داشتنی نیستم.

علت مهرطلبی افراد چیست؟

مهرطلبی غالبا ریشه در کودکی دارد. این افراد در شرایطی رشد کرده‌اند که هیچ توجهی از پدر یا مادر خود نگرفته‌اند و مدام در حال سرزنش شدن و توبیخ شدن بوده‌اند. این افراد معمولا به دلیل ارضا نشدن نیاز‌های دوران کودکی در حوزه توجه و محبت اطرافیان و به‌ویژه والدین دچار سرخوردگی عاطفی شده و تیپ شخصیتی مهرطلب در آن‌ها شکل می‌گیرد.

این حالت همچنین ممکن است ناشی از رفتار‌هایی باشد که به دلیل خاصی در یک دوره زمانی خاص در فرد شکل گرفته است و به تدریج در فرد تبدیل به عادت رفتاری شده است. گاهی نیز افراد به دلیل حس ترس یا برای از دست ندادن یک موقعیت چنین رفتار‌هایی از خود بروز می‌دهد.

افراد مهرطلب در نهایت تبدیل به افرادی شکست خورده می‌شوند که همیشه برای جلب محبت دیگران از خواسته‌های خود گذشته‌اند. متخصصان معتقدند افکار فرد مبنی بر اینکه اگر خواسته دیگران را برآورده نکنم کاری اشتباه انجام داده‌ام در بروز این تیپ شخصیتی موثر است. برخی نیز در صورت عدم تلاش برای راضی نگه داشتن دیگران دچار احساسات منفی می‌شوند. مهرطلبی همچنین نشانه کمبود یا فقدان عزت نفس است.

رهایی از مهرطلبی

برای درمان شخصیت مهر طلب باید از کمک حرفه‌ای استفاده کنید تا بتوانید در درجه اول با بررسی اصولی و صحیح شخصیتتان ریشه به وجود آمدن این اختلال را در خودتان کشف کنید. قدم‌های بعدی درمان بر اساس علت به وجود آمدن آن برای شما تنظیم می‌شود اما به طور کلی ترمیم عزت نفس و احیای روابط دوستی و عاطفی شما، آموزش قدرت نه گفتن، احترام به خود و … جزء مواردی است که حتما در روند درمان به آن پرداخته خواهد شد.

هنر نه گفتن

زمانی که قرار است (نه) بگویید مراقب باشید جواب شما به (بله) تغییر نکند. گاهی تلاش برای تأمین رضایت دیگران چنان در درون ما ریشه می‌کند، که نمی‌شود به سادگی به خواسته‌ها و انتظارات آن‌ها پاسخ منفی داد.

افکار غلط خود را دائما اصلاح کنید!

شما ویژگی مهرطلبی را از دوران کودکی با خودتان آورده‌اید و سال‌هاست که این اختلال با شماست پس انتظار نداشته باشید که به سرعت از بین برود. باید دائما مچ خودتان و افکار غلطی را که دارید بگیرید و هر روز آن‌ها را اصلاح کنید. مثلا اگر مدام فکر می‌کنید که باید به خانواده‌تان سرویس بدهید با خودتان تکرار کنید که شما برای خدمت کردن به دیگران به دنیا نیامده‌اید و شما هم نیاز به استراحت و تفریح و… دارید.

تاکید بر پاسخ منفی خود

کسی که درخواستی را مطرح می‌کند، ممکن است به سادگی عقب‌نشینی نکند.در نتیجه شما باید تمرین کنید زمانی که پاسخ منفی است ،منفی باقی بماند.

اعتماد به نفس خود را بالا ببرید!

به دنبال راهکاری هرچند کوچیک که باعث افزایش اعتماد به نفستان می‌شود باشید و احساس کوچکی و خودکم‌بینی را در خود از بین ببرید.

مراقبت از خود را در الویت قرار دهید!

شما وقتی از نظر جسمانی و روانی از خویش بیشتر مراقبت نکنید، نمی‌توانید به افرادی که در زندگی برایتان مهم هستند، رسیدگی کنید. سعی کنید هرروز قسمتی از وقت خود را به رسیدگی خودتان در جهت خوشحالی و نشاط و سلامت خویش اختصاص دهید.

مطمئن باشید که با این کار هم فشار جسمی و روانی کمتری را متحمل خواهید شد و هم عشق و محبت دیگران را از دست نمی‌دهید. سعی کنید بین وظایفی که بر عهده می‌گیرید و آن‌هایی که بر عهده دیگران می‌گذارید تعادلی نسبی ایجاد کنید.

مهرطلبی نقل قول بزرگان دکتر مهدی آنت

.بیشتر بخوانید:

مثلث خود مشغولی چیست؟ راهکارهایی رهایی از آن!

تفاوت افراد مهربان با شخصیت مهرطلب چیست؟

بین افراد مهربان با مهرطلب تفاوت زیادی وجود دارد. افراد مهربان با خواندن نشانه‌های افراد مهرطلب خیال می‌کنند که دچار اختلال هستند. و در نتیجه از مهربانی خود دست بکشند؛ یا دیگران از افراد مهربان فاصله بگیرند. اما فرد مهربان یک فرد ارزشمند و کمال یافته می‌باشد که تنها از محبت به دیگران لذت می‌برد؛ و تشنه محبت دیگران نیست. در نهایت عدم رضایت از دیگران آن‌ها را آشفته نمی‌کند.

اما افراد مهرطلب به خاطر عزت نفس پایینی که دارند؛ دوست دارند که دیگران به آن‌ها توجه کنند. و بر خلاف افراد مهربان نه تنها از محبت کردن به دیگران لذت نمی‌برند؛ بلکه از درون عذاب نیز می‌کشند. خودشان را سرزنش می‌کنند و به همان اندازه که به دیگران محبت می‌کنند؛ از دیگران توقع دریافت محبت دارند. و در نهایت اگر به آن‌ها محبت نشود پریشان می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *