دروغ سفید نگویید تا پیشرفت کنید!

دروغ سفید نگویید تا پیشرفت کنید! MahdiAnet

دروغ سفید، دروغ سیاه، دروغ خاکستری…. دروغ‌ها چه تاثیری در زندگی ما دارند؟؟ پاول اکمن، انسان‌شناس و روان‌شناس مطرح امریکایی در کتاب مشهور خود؛ “دروغ گویی  Telling Lies”مطرح کرده است که دروغ سفید نگویید! دروغ‌های سیاه بخشودنی هستند اما دروغ سفید نابخشودنی است چون این دروغ انسان‌ها را به پرتگاه نابودی می‌برد. دکتر مهدی آنت در این مقاله توضیح بیشتر درباره دروغ سفید و انواع آن پرداخته‌است. در ادامه همراه ما باشید.

دروغ گفتن و انواع آن

دلایل بسیاری وجود دارد که افراد را مجبور به دروغ گویی می‌کند تا از جریحه‌دار کردن عواطف افراد دیگر پرهیز کنند یا در موقعیت‌های اجتماعی ناراحت‌کننده قرار نگیرند. این دروغ‌ها را «دروغ‌های سفید» می‌نامند، چرا که برای جلوگیری از ایجاد آسیب گفته می‌شوند و معمولا درباره امور گذرا هستند. بسیاری از دروغ‌های سفید فقط تاحدی کاذب هستند یا حقیقت را به شکل اغراق‌شده‌ای بیان می‌کنند.

گاهی نیز افراد برای پرهیز از به دردسر افتادن یا محافظت از خودشان در برابر تهدید دروغ می‌گویند. این دروغ‌ها عموما جعلیات کامل‌تری هستند. این دروغ‌ها همچنین درباره موضوعاتی جدی هستند و دلایل خودخواهانه دارند. این نوع دروغ‌ها را «دروغ خاکستری» می‌نامند، چرا که نسبت به دروغ سفید با احتمال کمتری از لحاظ اجتماعی قابل‌قبول هستند.

اما… برخی از افراد به دلایل  بدخواهانه‌ای دروغ می‌گویند. این دروغ‌ها اغلب پیامدهایی جدی برای افراد دیگر دارند و آن‌ها را در وضعیتی نامنصفانه قرار می‌دهند. دروغ‌ بدخواهانه‌ عموما «دروغ واقعی» شمرده می‌شوند که کاملا از لحاظ اجتماعی غیرقابل ‌قبول هستند. افرادی که دروغگویی بیمارگونه دارند با احتمال بیشتری نسبت به افراد دیگر دروغ خاکستری یا دروغ واقعی می‌گویند.

دروغ سفید چیست؟

دروغ سفید به میزان اختلالات شخصیتی هر فرد بستگی دارد، افرادی که دچار اختلال شخصیتی هستند به وفور از دروغ سفید استفاده می‌کنند. دروغ سفید نقطه مقابل دروغ سیاه است و در اکثر مواقع موجب آسیب فرد دروغگو می‌شود نه مخاطبش. هرچقدر که تصویر ذهنی افراد از خودشان متفاوت‌تر از واقعیتشان باشد دروغ سفید بیشتر رخ می‌دهد.

به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که دروغ سفید به عنوان نقابی به کار گرفته می‌شود که فرد ضعف و کمبودهای خود را پشت آن پنهان کند. پس دروغ سفید دروغی است که فرد برای فریب خود به کار می‌گیرد. مهم‌ترین و بزرگترین اثر دروغ سفید، از دست دادن اعتماد به نفس است و نداشتن عزت نفس باعث بروز انواع افسردگی‌ها خواهد شد.

چه تفاوتی بین دروغ‌های واقعی و دروغ‌های سفید وجود دارد؟

در دروغ‌های واقعی، نیت بدخواهانه‌ای در پس زمینه نهفته است، در حالی که نیت دروغ‌های سفید بد نیست و فقط برای فریب دادن خودمان است نه دیگران!

در حالی که عواقب دروغ‌های واقعی جدی است، عواقب دروغ‌های سفید اغلب بسیار بی‌اهمیت است. ذی‌نفع نیز تمایز مهمی است، دروغ‌های واقعی به نفع دروغگو هستند، در حالی که دروغ‌های سفید به نفع کسی است که به او دروغ گفته می‌شود.

دروغ سفید دکتر مهدی آنت دروغی که به دیگران آسیب نمی زند

روانشناسی دروغ

در ادامه مطلب قصد داریم دروغ را از منظر روانشناسی بررسی کنیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تفاوت‌های روان شناختی بین دروغ گویی و گزافه گویی

مقاله جالبی در روزنامه نیویورک تایمز در مورد تفاوت‌های روان شناختی بین دروغ گویی و گزافه گویی (اغراق) به چاپ رسیده است:

«مطالعات به عمل آمده بر روی دانشجویانی که در مورد میانگین نمراتشان گزافه گویی می‌کنند، نشان می‌دهد که این نوع گزافه گویی از نظر روان شناختی با شکل‌های دیگر کتمان حقیقت تفاوت دارد.» براساس نتایج این مطالعات، این گزافه گویان به هیچ وجه مانند کسانی که دروغ می‌گویند یا حقیقتی را کتمان می‌کنند دچار اضطراب نمی‌شوند. یافته‌ها نشان می‌دهد که برخی از انواع فریب کاری، هدفش بیشﺗر بر روی خود شخص فریبکار است تا شنونده.

به عنوان مثال، انگیزه‌ای که در پشت گزافه گویی در مورد نمرات درسی وجود دارد ظاهراً بیشﺗر شخصی و درون روانی است تا عمومی یا بین فردی. در اینجا، گزافه گویی اساسا بازتاب هدف‌های مثبت برای آینده است و یافته‌ها نشان می‌دهند که این هدف‌ها قابل تحقق می‌باشند.

روانشناسان سال‌هاست که فریب کاری را از جنبه‌های مختلف مورد مطالعه قرار داده‌اند و دریافته‌اند که این کار معمولاً فشار روانی یا جسمی بر روی شخص فریب کار به جا می‌گذارد. به عنوان مثال، کسانی که شاهد صحنه جرمی بوده‌اند، چنان چه درباره آن مورد پرسش قرار گیرند، نشانه‌های استرس را بر حسگر‌های پوستی یا قلبی که به آن‌ها متصل شده باشد، نشان می‌دهند. سعی در مخفی نگاه داشتن اطلاعات، از نظر ذهنی فرساینده است و نگاه و لحن صدای کسی که دروغ می‌گوید، عصبی‌تر و پرتنش‌تر از حالت عادی است. این مسئله در مواردی که دروغ گویی فرد دربارهﯼ نقض قانون باشد بیش‌تر نمود دارد.

اما مطالعهﯼ اخیر نشان داد که درست عکس این قضیه در مورد دانشجویانی که درباره نمراتشان گزافه گویی می‌کنند، صادق است. پژوهشگران پرسشنامه‌ای را بین ۶۲ دانشجوی دانشگاه نورت ایسترن پخش کردند که در بین سایر چیزها، از آن‌ها خواسته شده بود میانگین کل نمراتشان را نیز بنویسند. سپس از دانشجویان مصاحبه به عمل آمد، در حالی که الکترودهای حساس برای اندازه گیری فعالیت سیستم عصبی به بدن آن‌ها وصل شده بود. موضوع مصاحبه درباره سابقه تحصیلی، نمرات و اهداف آینده بود. پژوهشگران بعداً با مراجعه به کارنامه دانشجویان دریافتند که تقریباً نیمی از آن‌ها درباره میانگین نمراتشان گزافه گویی کرده‌اند.

این در حالی بود که بررسی خروجی الکترودها نشان داد که گزافه گویان در حالی که داشتند درباره نمراتشان صحبت می‌کردند، بسیار آرام (ریلکس) بوده‌اند. پژوهشگران همچنین از مصاحبه‌ها فیلم برداری کردند و آن‌ها را به ناظران مستقل نشان دادند و از آن‌ها خواستند که با توجه به نگاه و رفتار مصاحبه شوندگان تشخیص دهند که آن‌ها گزافه گویی می‌کنند یا نه. با کمال تعجب، کسانی که بیش از سایرین گزافه گویی کرده بودند، آرام‌تر و مطمئن‌تر از بقیه به نظر آمدند.

بیشتر بخوانید:

چند راهکار برای مبارزه با تنبلی و سهل انگاری!

دروغ سفید دکتر آنت دروغ مخرب

دروغ‌های مضر و مخرب که هر روز به خودتان می‌گویید!

فردا روز دیگری است:

این یکی از دروغ‌های مضری است که مکرر گفته می‌شود. می‌توانید آن را به خودتان بگویید، هنگامی که روز بدی داشته‌اید، یا زمانی که می‌خواهید کاری را به تعویق بیاندازید، و یا زمانی که می‌خواهید چیز بدی را ترک کنید.

اگر چه می‌توانید چیزهایی مانند این بگویید ” از فردا این را ترک می‌کنم” یا “از فردا این کار را انجام می‌دهم”،اما همه آن‌ها به یک معنی هستند. شما بر این باورید که فردا یک روز دیگری است. یک روز جدید برای شروع چیزهای جدید با انرژی و انگیزه بیشتر با این حال، آن روز جدید می‌رسد و همه چیز تقریبا همان طور باقی می‌ماند.

چرا؟!

پس از همه این‌ها، طبق یک گفته قدیمی، “کار امروز را به فردا نینداز و همین امروز انجامش بده”.

اگر می‌خواهید انگیزه‌ای برای رفتن به ورزشگاه پیدا کنید، چند دقیقه فکر کنید، نفس بکشید، و سپس فقط بروید و انجامش دهید!

اگر می‌خواهید وقت روی انجام کاری بگذارید، بهترین کار این است که انجامش دهید. اگر نه، فقط این کار به تعویق می‌افتد، و تعویق می‌تواند تبدیل به یک حلقه باطل بی‌نهایت شود.

دروغ به خود

این یکی دیگر از انواع دروغ‌ مضر که هر روز به خودتان می‌گویید و باعث می‌شود متوجه چیزهایی که در اطرافتان اتفاق می‌افتد، نباشید. هیچ کسی به این اندازه کور نیست، جز کسانی که چیزهایی که هر روز می‌بینید را نمی‌خواهند ببینند. مردم تمایل دارند موارد خاصی را که دوست ندارند یا نمی‌خواهند، انکار کنند و نبینند. به این دلیل که نمی‌خواهید تصویری غیر از تصویری که از شخصی در ذهن دارید را داشته باشید، یا چون نمی‌خواهید از منطقه راحتی خود خارج شوید، پس ترجیح می‌دهید باور کنید که همه چیز خوب است مانند این است که یک چشم بند به چشمانتان بزنید.

روز من را خراب کردی!

این دروغ، واقعا مخرب است. این چیزی است که از طرف دیگران روی مشکلات خود می‌گذارید. برای مثال، ممکن است در طول یک بحث و جدال داغ بگویید که شماها روز من را خراب کردید با این وجود، هیچ بحثی نمی‌تواند این قدرت را بر روی شما بگذارد، مگر اینکه شما خودتان به آن اجازه دهید.

اعتقاد این است که شخص دیگری این توانایی را دارد که حس شما را خوب یا بد یا تلخ کند، بدین معنی است که شما باعث ناراحتی او و احساس گناه او درباره کاری شده‌اید که خودتان مسئولش هستید. به یاد داشته باشید که می‌توانید در یک موقعیت واکنشی متفاوت داشته باشید، دو واکنش در یک موقعیت.

به این دلیل که در هر دو روز، یک حس و حال ندارید اگر واقعا تحت تأثیر استرس قرار دارید، ممکن است فریاد بزنید و از دعوا با شخصی واقعا ناراحت شوید اما اگر آرام باشید، شاید بتوانید وضعیت را به طور متفاوتی کنترل کنید. همانطور که می‌بینید، شرایط یکسان است، اما این شرایط را چگونه احساس می‌کنید، این مسئولیت شماست.

دروغ سفید! دکتر مهدی آنت

چگونه به افراد دروغگو کمک کنیم؟

برای کمک به افرادی که در زندگی شما حضور دارند و مدام دروغ می‌گویند، چند نکته مهم وجود دارد :با عصبانیت و یا پس از مدتی طولانی آن‌ها را با حقیقت روبرو نکنید. زیرا به احتمال زیاد آن را انکار کرده یا از گفتگو اجتناب می‌کنند. حتی ممکن است شما را به خیالاتی (پارانوئید) بودن متهم کنند. سعی کنید متقاعد شوند که به متخصص مراجعه کنند. این به این دلیل است که تغییر و «پاک کردن» یک الگوی رفتاری از ذهن فردی که سال‌هاست آن را انجام می‌دهد، بسیار پیچیده است.

کسی که مدام دروغ می‌گوید نیز رنج می برد. ممکن است بخواهید این را به او بگویید تا بتوانید راضیش کنید نزد متخصص بیاید. برایش توضیح دهید که این کار برای این است که احساس بهتری داشته باشند. زندگی با فردی که مدام دروغ می‌گوید می‌تواند آسیب زا باشد و گاهی اوقات چاره‌ای جز اعتماد به دیگران برای کمک ندارید. به هر حال، امیدواریم در صورت مواجهه با چنین شرایط و افرادی، ایده‌ها و استراتژی‌های این درس برایتان مفید باشند.

خودآگاه‌ترشدن افراد و افزایش تبحر آنان در جرئت‌مندی در کنار کسب مهارت‌های مهم دیگری نظیر همدلی، حل مسئله و… به افراد کمک می‌کند که یاد بگیرند برای سلامت روان خودشان از دروغ‌گویی برحذر باشند؛ حال چه دروغی سفید و پیش‌پاافتاده و چه سیاه و پردامنه. شاید باور عمیق به این که «نجات در راستی است/ النجاة فی الصدق»، به ما کمک کند که بدون ذره‌ای تردید «جز راست نگوییم».

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *