اعتبار سازی چیست؟ چرا اعتبار در کار مهم است؟

اعتبار سه چیز برای رسیدن به هدف مهدی انت

اعتبار را می ‌توان مهم ‌ترین اصل برای کسی که قصد صحبت کردن و ارتباط با دیگران دارد دانست. اگر فردی در نظر مخاطب خود معتبر نباشد یا اعتبار خود را از دست داده باشد، صحبت‌ هایش هیچ اثری نخواهد گذاشت. هر چند اعتبار یک ‌شبه به وجود نمی‌ آید، اما با کوچک ‌ترین اشتباهی ممکن است کل آن از بین برود. پس باید به شدت مراقب آن باشیم.

کسب و افزایش اعتبار چگونه برایمان اتفاق می افتد؟

اعتبار معنای مورد اعتماد و با ارزش بودن است. کسب اعتبار بسیار سخت و از دست دادن آن بسیار آسان است. دیگران شما را نه تنها بر اساس عملکرد تان قضاوت می ‌کنند، بلکه بر اساس ارتباطات و رفتار تان به شما برچسب می ‌زنند. کلمات ما باید با رفتارمان همسو و هماهنگ باشد و علاوه بر به ثمر رساندن اهداف، ضروری است که اعتماد و اعتبار خود را افزایش دهیم. در ادامه موارد کلامی افزایش اعتبار را برایتان آورده ایم:

نقاط قوت و ضعف در کنار هم

در صحبت‌ هایمان حتما جنبه های مثبت و منفی هر چیزی را در نظر بگیریم، اگر می‌ خواهیم درباره ویژگی‌ ها، توانایی‌ ها، ایده‌ ها و یا حتی اجناسی که قصد فروش آن ‌ها را داریم صحبت کنیم، بایستی هم به نقاط قوت و هم به نقاط ضعف آن‌ ها اشاره‌ کنیم.

با این کار برای خود اعتبار سازی کرده ایم و آن را در نظر مخاطب بالا برده ‌ایم. مخاطب با خود می ‌گوید: «او فرد منصفی است، هم به منافع خود فکر می ‌کند و هم به فکر منافع من است. پس می‌ توانم به او اعتماد کنم.»

حفظ ارزش ‌ها

هر فردی در زندگی خود یکسری چارچوب‌ ها و ارزش‌ های شخصی دارد که به آن‌ ها پایبند است. مهم نیست که دیگران هم این ارزش‌ ها و چارچوب ‌ها را دارند یا نه. تنها چیزی که مهم است این است که ما به چارچوب ‌ها و ارزش ‌های خود پایبند هستیم یا نه باعث افزایش یا کاهش اعتبار ما نزد دیگران می‌ شود.

این ارزش ‌ها، هم می ‌توانند کلامی باشند و هم عملکردی. بهتر است چارچوب‌ ها و ارزش‌ های خود را بشناسیم و به آن ‌ها پایبند باشیم تا به افزایش اعتبار خود کمک کنیم. وقتی دیگران ببیند ما از چارچوب های خود خارج نمی شویم، اعتماد شان به ما بیشتر می شود.

اثر هاله‌ ای

گاهی افراد درباره فردی که هیچ ارتباط یا معاشرتی با او نداشته ‌اند این‌ گونه نظر می‌ دهند که فلانی فرد بسیار معتبری است. وقتی از آن‌ ها سؤال می ‌شود شما که با آن‌ ها ارتباطی نداشته‌ اید پس چطور به این نتیجه رسیده ‌اید، پاسخ دقیقی نمی ‌دهند. این بدین معناست که ضمیر ناخودآگاه آن ها به مواردی توجه می‌ کند که آن‌ ها به ‌صورت آگاهانه به آن توجه ندارند. در حقیقت هیپنوتیزم غیر کلامی اتفاق افتاده است.

اثر هاله ‌ای (که یکی از خطا های شناختی مغز ما به حساب می آید) به این معناست که ذهن ما یک صفت یا یک ویژگی از یک فرد را به دیگر صفت ‌ها و ویژگی ‌های او نسبت می‌ دهد. برای مثال اگر فردی لباس شیک و مناسبی بپوشد، مغز ما این ویژگی و صفت خوب او را به مابقی صفات او مانند خوش ‌قول بودن، خوش‌ اخلاق بودن، معتبر بودن و … بسط می‌ دهد.

این قانون در ویژگی‌های منفی هم صادق است. برای مثال زمانی که شما با ظاهر ژولیده یک فرد مواجه می ‌شوید این صفت او را به مابقی صفاتش نسبت می ‌دهید.

با توجه به اثر هاله ‌ای ما باید بدانیم که تمیز و مرتب بودن ظاهر ما، چیدمان مغازه ما، دکوراسیون دفتر و منزل ما، تمیز بودن اتومبیل ما، ادبیات و لحن صحبت کردن ما و هر مورد دیگری می ‌تواند به افزایش اعتبار ما کمک کند یا اعتبار ما را از بین ببرد.

 داستان شخصی و پیام مخفی

دکتر مهدی آنت از دیگر موارد کلامی که به افزایش اعتبار شما کمک می ‌کند را این می داند که در صحبت‌ هایتان به برخی از ویژگی‌ ها و توانایی ‌هایی که دارید، اشاره‌ کنید.

شاید با خود بگویید: «این کار که خود ستایی و فخر فروشی است. من این کار را انجام نمی ‌دهم. دیگران باید خودشان بفهمند من چه توانایی ‌ها و ویژگی ‌هایی دارم.»

در جواب باید بگویم وقتی ما خودمان را ارائه نمی‌ کنیم چطور می‌ توانیم از دیگران توقع داشته باشیم تا به این توانایی‌ ها پی ببرند؟ این کار اصلا خودستایی نیست.

مطمئن باشید اگر ویژگی یا توانایی خاصی داشته باشید اما به معرفی خودتان نپردازید، به خود و حتی دیگرانی که می ‌توانند از این توانایی ‌های شما بهره‌مند شوند، خیانت کرده ‌اید.

پیام مخفی اشاره ‌ای سطحی به مواردی است که به‌ نوعی رزومه ما به‌ حساب می‌ آیند و در لا به ‌لای صحبت‌ های اصلی‌ مان جای می ‌گیرند، یعنی زمانی که در حال صحبت درباره موضوع اصلی صحبتمان هستیم، یک اشاره کوچک به پیامی که می‌ خواهیم انتقال دهیم می ‌کنیم و رد می‌ شویم.

اعتبار مرد همیشه در صحنه دکترآنت

چند راهکار مفید برای افزایش اعتبار در زندگی

راه های زیادی برای رسیدن به موفقیت وجود دارد، اگر قصد تقویت ویژگی های شخصیتی خود را دارید، پیشنهاد می کنیم بیشتر روی مشخصاتی که منجر به افزایش اعتبار تان می شوند تمرکز کنید.

در واقع اعتبار سطح بالاتری از موفقیت است که در آن، دیگران شما را به چشم یک انسان قابل اطمینان و تصمیم گیرنده می بینند. معتبر بودن به کسانی که با شما ارتباط دارند این اجازه را می دهد که روی شما حساب کنند، به شما اعتماد کنند، با شما داد و ستد کنند و خود را با شما تطبیق دهند.

اعتبار داشتن به معنای توانایی پرورش قابلیت های خاصی است که از نقش، سازمان و صنعتی که در آن فعالیت می کنید، مستقل هستند. اگر علاقه مند به افزایش اعتبار شخصیتی و تبدیل شدن به یک انسان معتبر هستید، پیشنهاد می کنیم این چند روش را در زندگی خود به کار بگیرید:

قابل اعتماد باشید

برای به دست آورد اعتبار ابتدا باید اعتماد سازی کنید. اگر دیگران بتوانند به شما اعتماد کنند، با شما کار خواهند کرد. به یاد داشته باشید که مورد اعتماد بودن بسیار مهم تر از داشتن یک حساب بانکی پر و پیمان است.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله نقش اعتماد در زندگی چیست؟ اعتماد سازی در بین افراد چگونه است؟ در وبسایت دکتر مهدی آنت می باشد.

ماهر باشید

در هر زمینه ای فعالیت دارید در آن خبره شوید، در حدی که بتوانید شرایط موجود را تحلیل کرده و راهکار های مختلفی ارائه دهید. به توانایی های خود اطمینان کنید تا دیگران نیز بتوانند روی شما حساب کنند.

با ثبات باشید

پندار، گفتار و کردار شما باید ثبات داشته باشند. کار هایی که انجام می دهید، پیام هایی که مخابره می کنید و تفکراتی که دارید، باید همگی همسو بوده و در راستای کار و هدفی که دارید قرار بگیرند. اعتبار زمانی به وجود می آید که همه چیز از درون به بیرون با ثبات باشد.

موثق باشید

برای به دست آوردن اعتبار، باید واقعی بود. زمانی که می خواهید اعتماد کسی را به دست بیاورید، باید با رویکردی واقعی و به دور از تقلب با وی مواجه شوید.

بی ریا باشید

معتبر بودن به معنی صداقت است. نیاز نیست تمام تفکرات خود را به زبان بیاورید اما گفته های شما باید پشتوانه کافی داشته و بدون نیت سوء مطرح شوند. صداقت نیازمند تعهد کافی و عزم راسخ در مسیر انجام کار است.

متواضع باشید

شاید احترام به احساسات دیگران اهمیت چندانی برای شما نداشته باشد اما مطمئن باشید برای آن ها بسیار مهم است. با دیگران محترمانه رفتار کنید، نه برای اینکه انتظاری از آن ها دارید، بلکه به خاطر استحقاق خودشان.

مسئولیت پذیر باشید

برای معتبر بودن، باید مسئولیت تصمیمات و کار های خود را بپذیرید. اگر خطایی کرده اید، اشتباه خود را پذیرفته و آن را اصلاح کنید. همچنین زمانی که از چیزی مطمئن نیستید، حتما عدم اطمینان خود را مطرح نمایید.

وفادار باشید

افزایش اعتبار شما زمانی اتفاق می افتد که در جهت منافع دیگران گام برمی دارید. وفاداری به معنی مراقبت از دیگران بوده و یک تعهد مشترک برای رسیدن به موفقیت است.

رو راست باشید

بخشی از فرآیند کسب اعتبار، به جا گذاشتن سابقه ای از بی طرفی و بیان حقیقت در زندگی تان است. شفافیت سنگ بنای و هسته اصلی اعتبار شماست.

ما به شما مطالعه مقاله صداقت چیست؟ در وبسایت دکتر مهدی انت پیشنهاد می دهیم.

به اصول پایبند باشید

خود را با دیگران مقایسه نکنید و با افتخار به ارزش هایی که باور دارید پایبند باشید. هر روز نسبت به روز قبل پیشرفت کنید و در این مسیر، به اطرافیان خود یاری برسانید.

اعتبار نقل قول بزرگان دالای لاما mahdi anet

چگونه اعتبار خود را در محیط کار افزایش دهیم؟

از نظر دکتر مهدی آنت افزایش اعتبار در محیط کار در همه جوانب شغلی مهم ارزیابی می‌ شود. برای مثال این موضوع باعث می ‌شود به عنوان کارمندی ارزشمند تلقی شوید، همکارانتان توانایی‌ های شما را به رسمیت بشناسند و افزایش حقوق و ترفیع شغلی برایتان راحت ‌تر شود.

فرقی نمی ‌کند به دنبال شغل جدید هستید یا قصد دارید در شغل فعلی خود پیشرفت کنید، مواردی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد به افزایش اعتبار در محیط کار کمک خواهند کرد.

به همکاران‌ تان اهمیت بدهید

اهمیت دادن به همکاران باعث می ‌شود آن‌ ها اعتبار بیشتری برای شما قائل شوند. اگر نشان دهید که افراد و احساسات‌ شان برایتان اهمیت دارند، آن ‌ها نیز همین حس را به شما پیدا می ‌کنند و در نهایت، به شما اعتماد خواهند کرد.

در محیط کار نیز، همکاران شما دوست دارند حس همدلی را در رفتار و گفتار شما ببینند. آن ‌ها علاقه ‌مند هستند که از طرف شما حمایت شوند و به چشم خود ببینند که شما برای کار و تلاش‌ شان اهمیت قائل هستید.

برای کسب اعتبار در محیط  کار به ندانستن خود اعتراف کنید

اعتراف به نادانسته ها کاری فروتنانه است، اما به مراتب بهتر از این است که مرتب بلوف بزنید و پس از مدتی دستان خالی شما برای همه رو شود. به جای اینکه به دانستن تظاهر کنید، با پرسیدن سوال دایره اطلاعات و دانش خود را بالا ببرید.

اگر به ندانستن اعتراف نکنید، هیچ ‌کس دانش واقعی شما را باور نخواهد کرد. اعتراف شما به ندانستن باعث می ‌شود افراد به شما اعتماد کرده و اعتبار شما در محیط کار بالا برود.

مدام به راستگویی خود اعتراف نکنید

هر بار که کسی می‌ گوید «راستش را بخواهید» من با خود فکر می‌ کنم آیا آن فرد واقعا با من صادق است؟

تحقیقات نشان می‌ دهد این حس به بیشتر افراد در زمان شنیدن چنین عباراتی دست می ‌دهد. بنابراین، از به کار بردن عباراتی این چنینی بپرهیزید. عبارات اعتراف ‌گونه بیشتر باعث ایجاد حس منفی، نا امنی و عدم اعتماد می ‌شوند. برای افزایش اعتبار در محیط کار به جای استفاده از این عبارات، حرف خود را رک و صادقانه بزنید.

از اغراق کردن بپرهیزید

به نحوه استفاده خود از عبارات و اصطلاحات اغراق‌ آمیز به طور مفصل فکر کنید. آیا واقعا ۵ ثانیه منتظر بوده ‌اید یا ۵ دقیقه؟

اغراق می ‌تواند شما را در موقعیت بدی قرار دهد و اعتبار شما در محیط کار را مخدوش نماید و این اتفاق تا جایی ادامه پیدا می‌ کند که دیگر کسی به حرف ‌های شما اهمیت نمی‌ دهد.

اسرار را فاش نکنید

تا به حال شده مدیر شما یا یکی از همکاران، شما را در جریان رازی قرار داده باشند و از شما بخواهند آن را فاش نکنید، اما شما این راز را به یکی از همکاران خود گفته باشید؟

این رفتار نسنجیده شما باعث می ‌شود همکاران دیگر هم تصور کنند اگر زمانی رازی به شما بگویند شما آن را فاش خواهید کرد. این اتفاق باعث می ‌شود اعتبار شما در محیط کار تحت تاثیر قرار گرفته و مخدوش شود.

انتقاد ها را با دقت تمام ارزیابی کنید

اگر به انتقاد ها و اعتراض‌ ها سریع و بدون ملاحظه واکنش منفی نشان می‌ دهید، تنها به اعتبار خود در محیط کار خدشه وارد خواهید کرد. این رفتار باعث می ‌شود همکاران شما به جای اینکه، شما را فردی متفکر و با مواضعی سازنده ببینند، شما را فردی غیر حرفه ‌ای قلمداد کنند.

به ظاهر خود اهمیت بدهید

نوع لباس پوشیدن، طرز ایستادن، زبان بدن، میزان آراستگی، و به طور کلی وضعیت ظاهری بر اعتبار در محیط کار تاثیر چشمگیری خواهد داشت. ظاهر شما باید با نقشی که در سازمان دارید همسو و هماهنگ باشد. اگر همان‌ طور که انتظارش را دارید، به چشم افراد دیده شوید، در افزایش اعتبار خود در محیط کار موفق بوده ‌اید.

از کلماتی مانند ببخشید، اووم و کلماتی از این نوع استفاده نکنید

استفاده از این کلمات در میان جملات و زمان‌ هایی که حضور ذهن نداریم بسیار متداول است، اما بسیار بهتر است به جای به کار بردن این کلمات، چند ثانیه سکوت کنید یا یک نفس عمیق بکشید. سعی کنید صحبت‌ های خود را ضبط کنید و با دقت بیشتری انتخاب کلمات خود را رصد کنید.

دقت در انتخاب کلمات و استفاده از کلمات درست می‌تواند اعتبار در محیط کار را افزایش دهد.

باید چه زمانی صحبت کنید

صحبت کردن یکی از روش‌ های فوق‌ العاده‌ای است که به ایجاد اعتبار در محیط کار کمک می‌ کند، اما به شرطی که به طور درست و بهینه صورت گیرد. باید بدانید که چه زمان باید صحبت کنید و چه زمان باید ساکت بمانید و گوش کنید.

اگر با استراتژی درست با همکاران خود رفتار کنید، نظرات و ایده‌ های شما توسط آنان شنیده خواهد شد. آن ‌ها به شما اعتماد خواهند کرد و در نهایت اعتبار شما در محیط کار بالاتر خواهد رفت.

اعتبار توجه به چیزهای کوچک Mahdi anet

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم از مقاله مهارت تصمیم گیری در وبسایت MAHDI ANET نیز بازدید نمایید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *