برون سپاری چیست؟

مزایای برون سپاری دکتر آنت

برون سپاری موضوعی است که امروزه در بین مدیران و مسئولان مورد توجه قرار گرفته و بحث‌های بسیاری حول محور آن به وجود آمده است؛ زیرا افراد هنگام مواجه با این مسئله به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. دسته اول موافق برون سپاری نیروی انسانی هستند و آن را یک عامل پیشبرد در جهت افزایش بازدهی کار‌های خود می‌دانند. دسته دوم مخالف این امر هستند و در حقیقت آن را مانع پیشرفت کسب و کار‌ها می‌دانند.

فهمیدن اینکه کدام دسته درست می‌گویند و کدام یک غلط، کار آسانی نیست. اگر قصد دارید از برون سپاری استفاده کنید، لازم است ادامه مطلب را مطالعه کنید تا با برون سپاری نیروی انسانی به طور کامل آشنا شوید و خودتان تصمیم نهایی را در دستور کار قرار دهید.

برون سپاری چیست؟

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که هر کارفرما و مدیر کسب و کار حتما با آن روبرو می‌شود و در دوراهی تصمیم قرار می‌گیرد، این است که برای انجام برخی پروژه‌ها کارمند استخدام کند یا پروژه را برون سپاری کند؟ در مواقعی این تصمیم حتی می‌تواند، روی آینده‌ی شرکت تاثیرگذار باشد.

برون سپاری پروژه به معنی واگذار کردن کار به عهده فردی خارج از شرکت است که این فرد می‌تواند فریلنسر یا دورکار باشد. در این حالت قراردادی برای انجام کار یا پروژه خاصی بین شما و فرد یا شرکت دیگری بسته می‌شود. برون شپاری زمانی اتفاق می‌افتد که شما به عنوان کارفرما کارهای خود را با قرارداد مشخصی به یک فریلنسر یا دورکار واگذار کنید.

مزایا و معایب برون سپاری

یکی از مزایای اصلی صرفه جویی در هزینه است. با برون سپاری، شرکت‌ها می‌توانند از هزینه‌های مربوط به استخدام، آموزش و مدیریت یک تیم داخلی اجتناب کنند. علاوه بر این، برون سپاری به کسب و کارها این امکان را می‌دهد که به مجموعه استعدادهای گسترده‌تری دسترسی داشته باشند و از تخصص ارائه دهندگان خدمات تخصصی بهره‌مند شوند. این می‌تواند منجر به افزایش کارایی و بهبود کیفیت خدمات شود.

با این حال، برون سپاری نیز با چالش ها و معایب احتمالی همراه است. یکی از نگرانی‌های قابل توجه خطر چالش‌های ارتباطی و مسائل هماهنگی بین شرکت و ارائه دهنده خدمات خارجی است. ارتباط نادرست ممکن است منجر به تأخیر، خطا یا سوء تفاهم شود که بر اثربخشی کلی ترتیبات برون سپاری تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، برون سپاری برخی از عملکردها ممکن است منجر به کاهش کنترل بر فرآیندها شود، زیرا اکنون توسط طرف‌های خارجی مدیریت می‌شوند. امنیت داده‌ها یکی دیگر از ملاحظات مهم است، زیرا برون سپاری وظایف حساس می‌تواند یک شرکت را در معرض نقض احتمالی یا درز اطلاعات محرمانه قرار دهد.

.بیشتر بخوانید:

بیماری افسردگی چیست؟ با علائم افسردگی بیشتر آشنا شوید!

دلایل برون سپاری

انتخاب برون سپاری توسط شرکت‌ها، برای به دست آوردن‌‌ مزایای آن به تخصص ارائه دهندگان شخص ثالث در انجام وظایف برون‌ سپاری‌ شده‌ متکی هستند. علت اصلی این کار این‌ است که:” از آنجایی که ار‌ائه دهنده‌ شخص ثالث بر روی آن کار خاص تمرکز می‌کند، به احتمال زیاد آن را بهتر، سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر از شرکت استخدام کننده‌ انجام می‌دهد.”

با این حال، چندین دلیل دیگر وجود دارد که چرا برخی از شرکت‌ها تصمیم به برون سپاری می‌کنند. برخی از این دلایل شامل موارد زیر است:

۱.‌ حفظ سرعت رشد

یک شر‌کت‌ برای حفظ سرعت خود می‌تواند انتخاب کند که یک تیم از پیش آموزش دیده‌ را از یک شرکت برون‌ سپاری استخدام کرده‌ تا در صورت نیاز آن را بدون وقفه در جریان کسب و کار خود مستقر کند‌.

۲. انجام پروژه‌های موقت و جدید

یک شرکت ممکن است فرآیندها یا پروژه‌هایی داشته‌ باشد که فقط برای مدت کوتاهی انجام می‌شوند. در این شرایط استخدام یک تیم موقت از کارکنان زبردست می‌تواند روند عملیات را کارآمدتر کند. بنابراین اگر یک شرکت فرآیند جدیدی را اجرا کند، می‌تواند به جای سرمایه گذاری پول، زمان و تلاش برای آموزش و نگهداری کارمندان داخلی، کار را به کارمندان‌ آموزش دیده‌ و ماهر برون سپاری کند.

برون سپاری مهم ترین مزیت های برون سپاری dr.anet

۳. تمرکز بر فعالیت‌های اصلی

با توجه به مزایای بسیاری که برون سپاری دارد، گاهی شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند که کارکردهای غیر اصلی یا پشتیبان را در کسب و کار خود برون سپاری کنند. این کار موجب می‌شود بتوانند منابع خود را بر شایستگی‌ها و فعالیت‌های اصلی خود‌ متمرکز کنند و مزیت‌های رقابتی زیادی در بازار به دست آورند.

۴. کاهش خطرات و ریسک‌های مسیر

شرکت‌ها گاهی اوقات تصمیم می‌گیرند برخی از عملکردها را به عنوان راهی برای کاهش خطرات یا انتقال تعهدات نظارتی به ارائه‌دهنده شخص ثالث برون‌سپاری کنند. به این ترتیب می‌توانند ریسک کسب و کار خود را کاهش دهند و از مهارت افراد با سابقه استفاده کنند تا مشکلات خود را از بین ببرند.

.بیشتر بخوانید:

7 مورد از مشکلات افراد درونگرا!

انواع برون ‌‌سپاری (outsourcing)

برون ‌سپاری با توجه به نیاز کسب‌وکار در اشکال مختلف وجود دارد. در ادامه با انواع اصلی برون ‌سپاری آشنا شوید.

  1. برون‌سپاری فرآیند تجارت

برون ‌سپاری فرایند تجارت رایج‌ترین نوع برون ‌سپاری است. این قرارداد برون ‌سپاری شامل هر فرایند تجاری با یک ارائه‌دهنده خدمات شخص ثالث اشاره دارد.

این نوع برون ‌سپاری معمولا با کارهای تکراری مانند پشتیبانی مشتری سر و کار دارد. مدیریت پیج‌های اینستاگرامی که در زمان حاضر بسیار باب شده است یکی از همین نوع برون‌ سپاری‌ها است.

  1. برون ‌‌سپاری حرفه‌ای

برخی از کارها برای کارآفرینان یا یک تیم کوچک بسیار پیچیده است. برای انجام این کار یا نیاز به آموزش اضافی دارد یا احتیاج به مجوز حرفه‌ای است. به دلیل تقاضای کم، استخدام در محل ممکن است هزینه زیادی ایجاد کند. در این موارد برون ‌سپاری حرفه‌ای می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

این نوع نمونه قرارداد برون ‌سپاری می‌تواند به کارآفرینان کمک کند در عین حال که استعداد با کیفیتی را برای خود داشته باشند، در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنند. نمونه‌هایی از برون‌ سپاری حرفه‌ای عبارت‌اند از:

حسابداران و دفتردارانی استخدام می‌شوند تا در تشکیل پرونده‌ سالانه مالیات و صورت‌های درآمد کارهای لازم را انجام دهند.

بازاریابی و استراتژی‌های بازاریابی خود را برای مدیریت بهتر به بازاریابان حرفه‌ای و متخصصان امر واگذار کرد. لازم نیست خود شرکت یک گروه تبلیغاتی ایجاد کند.

  1. برون‌‌ سپاری فناوری اطلاعات

خدمات فناوری اطلاعات برون‌سپاری از جمله متداول‌ترین برون‌ سپاری‌های این روز‌ها است. با پیشرفت تکنولوژی، همه شرکت‌های بزرگ و کوچک به فناوری اطلاعات در سطح مشخصی نیاز دارند.

  1. برون‌ سپاری پروژه

هنگامی‌که شرکت‌ها با چندین پروژه دست و پنجه نرم می‌کنند معمولا با کمبود وقت و تخصص روبرو می‌شوند. در این حالت می‌توان پروژه را به یک ارائه‌دهنده خدمات یا تولیدی خارجی واگذار کرد و یا به اصطلاح برون سپاری کرد.

دلایل مختلفی برای برون‌سپاری شرکت از یک پروژه وجود دارد، اما متداول‌ترین آن‌ها کمبود افراد در دسترس برای انجام کار در زمان تعیین‌شده یا کمبود مهارت برای کار است. برون‌سپاری خدمات نیز نوعی برون‌سپاری پروژه محسوب می‌شود.

برون سپاری از دیگر مزیت های برون سپاری دکتر مهدی آنت

سخن پایانی

متأسفانه نگاه بسیاری از ما در مورد برون‌سپاری به مرکز تماس و به طور کلی شرکت‌های بیرونی با ناآگاهی و کم لطفی همراه شده و دیدگاه و چارچوب مناسب در این زمینه کمتر وجود دارد. چنانچه بخشی از کسب و کارها فکر می‌کنند در صورتی که اگر کار یا فعالیت خود را به مرکز تماس و شرکت‌های بیرونی واگذار کنند، آن کار به طور صحیح انجام نشده و با کیفیت پایین‌تر و هزینه بیشتر انجام می‌پذیرد.

در حالی که برون سپاری بسیاری از کارها را تسهیل کرده و برای کسب و کارها سود آوری داشته است، اما به شرطی که کارفرما یک مرکز مناسب را جهت برون سپاری انتخاب کند و کار را صحیح مطرح و بر آن کنترل و نظارت داشته باشد. در واقع هر کسب و کاری چه کوچک و بزرگ نیاز دارد تا برخی از فعالیت‌هایش را برون سپاری کند، حالا چه فرد یا تیمی را استخدام کند تا در محل شرکت کارشان را انجام دهند یا آنکه در مکان دیگری انجامش دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *