تئوری ذهن چیست؟ چگونه توانایی ذهن خوانی را در خود تقویت کنیم؟

تئوری ذهن دکتر مهدی آنت ذهن خوانی یعنی چه؟

تئوری ذهن یک مهارت اجتماعی شناختی مهم است که شامل توانایی تفکر در مورد وضعیت ذهنی خود و دیگران، مانند احساسات، باورها و دانش است که می‌توانیم آن را توانایی ذهن خوانی نیز بدانیم. نظریه ذهن نه تنها شامل تفکر، بلکه توانایی شما برای درک این واقعیت است که نحوه تفکر و تفکر دیگران می تواند با شما متفاوت باشد.

چرا به این توانایی «نظریه ذهن» می‌گویند؟ روانشناسان بر این باورند که طرز تفکر ما در مورد آنچه در ذهن شخص دیگری می‌گذرد دقیقاً نظریه ذهن است. اگرچه می‌توانیم پیش‌بینی کنیم، اما هیچ راه مستقیمی برای دانستن اینکه آن شخص دقیقاً به چه چیزی فکر می‌کند نداریم.

تنها چیزی که می‌توانیم به آن تکیه کنیم، نظریه‌های ما هستند که بر اساس آنچه دیگران می‌گویند، نحوه رفتار آن‌ها، آنچه درباره شخصیت آن‌ها می‌دانیم و برداشت ما از مقاصد آن‌ها شکل می‌گیرد. در این مقاله از وبلاگ دکتر مهدی آنت بیشتر درباره تئوری ذهن و توانایی ذهن خوانی خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

توانایی ذهن خوانی چیست؟

ذهن خوانی و یا تئوری ذهن، یک نوع مهارت اجتماعی – شناختی بسیار مهم به شمار می‌آید که می‌تواند، شامل توانایی فکر کردن در مورد وضعیت‌های ذهنی خود و دیگران باشد، مثل: هیجانات، باورها و دانسته‌ها که می‌توانیم آن را هم جز توانایی ذهن خوانی بدانیم. تئوری ذهن تنها شامل تفکر و اندیشه نمی شود بلکه حتی توانایی درک کردن شما از این واقعیت را هم شامل می‌شود که شما بدانید که طرز فکر و عقاید دیگران هم می‌تواند با طرز فکر شما خیلی متفاوت باشد.

اصلا چرا به این توانایی «تئوری ذهن» گفته می‌شود؟ روانشناسان در این باور هستند که طرز فکر ما در این باره که در ذهن فرد دیگر چه می‌گذرد دقیقا همان تئوری ذهن است. ما هر چقدر هم بتوانیم پیش بینی‌هایی انجام دهیم اما هیچ راه مستقیمی برای اینکه بفهمیم آن فرد مقابلمان دقیقا به چه چیزی فکر می‌کند، نداریم. به تنها چیزی که می‌توانیم به آن تکیه کنیم، تئوری‌های‌مان هستند که بر اساس چیزی که دیگران صحبت می کنند، رفتاری که دارند، چیزی که در مورد شخصیت‌شان در ذهن خود داریم و برداشتی که از نیت‌هایشان داریم شکل می‌گیرند.

.بیشتر بخوانید:

با علائم مثبت گرایی سمی بیشتر آشنا شوید!

تئوری ذهن مهدی آنت خطاهای شناختی

تفاوت ذهن خوانی و تفکر دیگر محوری

هیچ انسانی نمی‌تواند ذهن دیگران را بخواند اما تنها بر اساس تئوری‌هایی که بر اساس رفتار، صحبت‌ها، زبان بدن و شناختی که از طرف مقابل به دست می‌آید، می‌توان حدس زد که چه چیزی ممکن است در ذهن فرد بگذرد یا وضعیت روانی و روحی او را حدس زد. اما این مسئله فقط بر اساس شناخت است و هیچ تئوری علمی آن را تایید نمی‌کند.

کودکان دارای تفکر خود محوری هستند، یعنی نمی‌توانند دیگری و نقطه نظرات دیگران را درک کنند و معمولا به آن اهمیت نمی‌دهند و دنیا را از دریچه نگاه خودشان می‌بینند. اینکه تفکر افکارتان با گذشت زمان رشد می‌کند، به این معنا نیست که توانایی ذهن خوانی را به دست آورده‌اید، بلکه شما فقط می‌توانید از دید دیگران به دنیا نگاه کنید. می‌توانید احساس و ارزش‌های دیگران را بپذیرید و خود را جای آن‌ها بگذارید. شما می‌توانید در مورد وضعیت‌های ذهنی دیگران فکر کنید، در مورد هیجانات و باورها آگاهی داشته باشید اما هیچ کدام از این قابلیت‌ها شباهت آنچنانی به تئوری و تکنیک ذهن خوانی ندارد.

10 روش برای کنترل ذهن دیگران

در این قسمت قصد داریم 10 روشی را که به شما در ارتقای توانایی ذهن خوانی تان و کنترل ذهن دیگران از راه دور کمک می‌کنند، شرح دهیم.

۱. از مردم نخواهید به ایده شما فکر کنند، ایده خود را به آن‌ها نشان دهید.

بدترین اشتباهی که می‌توانید در تئوری ذهن مرتکب شوید، این است که  به دیگران بگویید: درباره آن فکر کن. مردم چیزهای زیادی برای فکر کردن دارند. ذهن ما به لطف شغل، خانواده، سرگرمی‌ و دوستانمان از قبل پر شده است.

این‌که از دیگران بخواهید به محصول یا ایده شما فکر کنند، مثل اضافه کردن یخ به لیوان پر از آب است. آب بیرون می‌ریزد، همان‌طور که ذهن آن‌ها ایده شما را به بیرون پرت می‌کند. مردم چیزهایی را که برایشان مهم نیست فراموش می‌کنند، یا جدی به آن فکر نمی‌کنند و شما احتمالاً در لیست اولویت‌هایشان نیستید.

بنابراین بهترین استراتژی برای کنترل ذهن دیگران از راه دور این است که از آن‌ها نخواهیم فکر کنند. به‌جای این که از آن‌ها انتظار داشته باشید به این فکر کنند که محصول شما چه سودی برایشان خواهد داشت، این را به آن‌ها نشان دهید. اگر می‌خواهید سرمایه‌گذار جذب کنید، همه‌چیز را آماده کنید: نمونه محصول، برنامه بلندمدت و کارهایی که انجام داده‌اید.

خاص باشید! توانایی ذهن خوانی دیگران را داشته و آن را کنترل کنید و به‌ جای این‌ که بخواهید به شما فکر کنند، همه چیز را به آن‌ها نشان دهید. حال این قدرت را دارید که خود را در ذهن دیگران حک کنید. اگر این کار را درست انجام دهید، حرف‌های شما دیگر شبیه درخواست کردن نخواهد بود. بلکه بیشتر شبیه یک نصیحت تأثیرگذار به نظر می‌رسد.

2.شروع همیشه سخت است.

گرفتن اولین جواب مثبت، اولین گام بلندی است که باید بردارید. اما اگر آن را از شخص مناسب بگیرید، تمام بله‌های دیگر مثل آب خوردن می‌شود. شاید راضی کردن یک بلاگر محبوب برای توییت کردن پست شما سخت باشد. اما به‌محض انجام این کار، ده‌ها یا حتی صدها نفر آن را بازتوییت می‌کنند.

کنترل ذهن یک سرمایه‌گذار موفق برای شراکت در ایده شما شاید کار آسانی نباشد، اما اگر قبول کند، حتماً سروکله سرمایه‌گذارهای ریزودرشت دیگر هم پیدا می‌شود. متقاعد کردن یک مشتری مشهور برای تبلیغ محصول شما در رسانه‌های اجتماعی ممکن است سخت باشد، اما زمانی که این کار را انجام دهید، قطعاً فروش سر به فلک می‌کشد.

این مرحله بیشتر از کنترل ذهن به هنر تاثیرگذاری شما باز می‌گردد. مهارتی که با مطالعه می‌توانید به‌راحتی آن را یاد بگیرید. کریس وایدنر در کتاب هنر تاثیرگذاری صفر تا صد این مهارت را به شیوه‌ای عملی برایتان توضیح می‌دهد.

تئوری ذهن دکتر آنت ذهن خوانی

3.با خواسته‌های کوچک شروع کنید.

هیچ‌وقت با یک درخواست بزرگ شروع نکنید. واقعیت این است که مردم ریسک کردن را دوست ندارند. هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد همه‌چیز را بدون آنکه مطمئن شود به خطر بیندازد. شما باید ایده و محصول خود را پله‌پله ارائه کنید. این منطقی‌ترین روش کنترل ذهن دیگران از راه دور است. اگر می‌خواهید ایده یا محصول خود را برای یک سرمایه‌گذار یا تبلیغ‌کننده بفرستید، ابتدا با طرح ایده در یک یا دو پاراگراف شروع کنید. بعدازآن می‌توانید یک طرح کلی ارسال کنید و درنهایت پیش‌نویس کامل را به آن‌ها نشان دهید. اگر می‌خواهید مخاطبان یا مشتریان از محصولتان حمایت کنند، هیچ‌وقت ناگهان از آن‌ها نخواهید در وبینار شما شرکت کنند یا یک مجموعه از محصولات شما را خریداری کنند.

.بیشتر مطالعه کنید:

اختلال استرس پس از حادثه چیست؟

4.همیشه یک‌ ضرب‌الاجل واقعی داشته باشید

همه ما بارها این جملات را شنیده‌ایم: «چندتا مشتری دیگه هم برای این محصول دارم، اگر تا ساعت ۳ خودتو نرسونی به شخص دیگه‌ای می‌فروشم، بهتره حتماً امروز برای استخدام بیای، چون فردا یک جلسه مهم دارم.» واقعیت این است که این جمله‌ها معمولاً حقیقت ندارند. مشتری‌ دیگری وجود ندارد و فوریتی هم در کار نیست. اما شما آن‌قدر ناامید شده‌اید که حاضرید دروغ بگویید. شما فقط فکر می‌کنید با این کار کنترل ذهن دیگران از راه دور را در دست گرفته‌اید. ما فکر می‌کنیم ضرب‌الاجل‌های مصنوعی دیگران را وادار می‌کند که مطابق میلمان رفتار کنند، اما این کار نه‌تنها بی‌اثر است، بلکه کاملاً غیرضروری است. به‌جای این کار بهتر است که یک فوریت واقعی بسازید. مثلاً به‌جای آن‌که یک پست دائمی از محصولتان روی صفحه اینستاگرام بگذارید، یا وبینارتان را دائماً تبلیغ کنید، قیمت کمتری برای محصولتان در نظر بگیرید و به همه بگویید که این قیمت فقط به مدت هفت روز در دسترس خواهد بود. این کار مثل یک جادو عمل می‌کند، نه‌تنها فروش و استقبال دوچندان می‌شود؛ بلکه بسیاری از مردم شروع به صحبت درباره این موضوع با یکدیگر می‌کنند.

5.ده برابر بیشتر از دیگران بخشنده باشید

هر موفقیتی هزینه دارد. برای کنترل ذهن دیگران از راه دور قبل از هر چیز باید اعتمادشان را جلب کنید. اما هزینه این اعتماد چقدر است؟ قبل از بیان ایده‌هایتان، فروش محصولات یا درخواست کمک، باید چیزی را ارائه بدهید که مستحق اعتماد باشد. اگر می‌خواهید یک محصول بفروشید، ده عمل مختلف و قهرمانانه در خدمات مشتری انجام دهید. اگر می‌خواهید حمایت کسی را بگیرید، ده برابر بیشتر از او حمایت کنید. اشتباه نکنید! این کار حماقت نیست.

فراموش نکنید که شما قصد دارید ذهن دیگران را کنترل کنید. وقتی موضوع سخاوت و مهربانی باشد، کسی نمی‌تواند به شما نه بگوید. پرورش دادن حس سخاوت و مهربانی یک بازی دو سر برد است. این کار باعث می‌شود از درون احساس آرامش کنید، به دیگران حس خوبی بدهید و از همه مهم‌تر، راه نفوذ به قلب و ذهنشان را پیدا کنید. اما اگر این کار برایتان دشوار است، کتاب بگیر و ببخش اثر آدام گرنت می‌تواند به شما کمک کند. این کتاب به شما ثابت می‌کند که بخشنده‌ها برخلاف باور عامه معمولاً موفق‌تر عمل می‌کنند.

تئوری ذهن دکتر آنت

6. خجالت نکشید

بسیاری از ما فکر می‌کنیم برای متقاعد کردن مردم یا نفوذ به ذهن دیگران باید شخصیتی برون‌گرا یا حتی گستاخ داشته باشیم، اما خجالتی نبودن اینجا معنای دیگری دارد.

وقتی به ایده خود ایمان داشته باشید و از آن خجالت نکشید، آن را فراموش نمی‌کنید. شما آن را روزبه‌روز، هفته‌به‌هفته، ماه‌به‌ماه و سال‌به‌سال تبلیغ می‌کنید. ایمان  باعث می‌شود که به شکل خستگی‌ناپذیری برای انتقال پیام به همه کسانی که نیاز به شنیدن آن دارند، کار کنید. از همه مهم‌تر یک باور واقعی، بهترین و اصیل‌ترین راه کنترل ذهن دیگران از راه دور است.

7.خوب گوش کنید

یکی از راه‌های شناخت صحیح افراد، گوش دادن به آن‌ها است. سعی کنید در ارتباط با دیگران بیش از آنکه متکلم وحده باشید، شنونده‌های خوبی باشید. چشمانتان را ببنیدید و صرفا گوش کنید. بگذارید طرف مقابلتان حرف بزند. از حرفهایش شخصیت او را واکاوی کنید. چه چیزی مخاطبان را می‌آزارد؟ چه چیزی برای او مهم است؟ نقاط ضعف و قوتش چه هستند؟

حالا چشمانتان را باز کنید و با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید. سعی کنید حرکات چشمانشان را موقع حرف زدن رصد کنید. زبان بدنشان را تحلیل و بررسی کنید. به اوج و فرود لحن و صدایشان هنگام ادای کلمات و حروف دقت کنید. چه زمانی برانگیخته می‌شوند؟

با گوش دادن می‌توانید به نکات مهمی از شخصیت افراد پی ببرید. به مرور یاد خواهید گرفت که چطور از راه گوش دادن به آنها، به تحلیل دقیق و درستی از شخصیت‌شان برسید. کافی است کمی تمرین کنید.

تئوری ذهن دکتر آنت

8. هوش هیجانی‌تان را ارتقا بدهید

داشتن هوش هیجانی به معنای درک صحیح رفتار افراد و توانایی کنش مقابل دربرابر رفتار آنهاست. هوش هیجانی به آن دسته از توانایی ذهن گفته می‌شود که به ما توانایی درک بهتر رفتار دیگران و احساسات آنها را به ما هدیه می‌کند. با استفاده از هوش هیجانی می‌توانیم دیگران را بهتر آنالیز کنیم و دلیل رفتارهایشان را درست متوجه شویم.

درواقع هوش هیجانی به ما کمک می‌کند که احساسات دیگران را در لحظه‌های متفاوت بهتر درک کنیم. این توانایی علاوه بر تاثیر در افزایش قدرت ذهن خوانی، به ما در بهبود روابط شخصی هم کمک بسیاری خواهد کرد. درهرصورت باید ارتقا هوش هیجانی را جدی بگیرید. چرا که بدون داشتن هوش بالای هیجانی به روان‌شناسان خبره و کاربلد تبدیل نخواهید شد.

9. حرکات و واکنش های چشمی

یکی از جالب‌ترین شیوه‌های خواندن ذهن دیگران، درک زبان بدن آنان است. اگر دقت کرده باشید افراد هنگام صحبت یکی از اعضای بدن خود را به صورت ناخودآگاه تکان می‌دهند که این نشان دهنده طرز تفکر و احساسات آنان است. شما می توانید برای اطلاع بیشتر از ضمیر ناخودآگاه مقاله باور چیست را مطالعه نمایید.

هنگامی که از فردی در رابطه با آرزوهایش سوال می‌کنید، او سعی می‌کند تصویری از آن آرزو را درون ذهن خود بسازد. این تلاش‌ها واکنشی را در پی خود دارد که شما می‌توانید در چشمان طرف مقابلتان مشاهده کنید و با تمرکز بر آن بفهمید که به چه چیزی می‌اندیشد.

اگر فرد در هنگام فکر کردن چشم خود را به سمت بالا و سمت چپ حرکت دهد، قطعا در حال ساختن تصویر جدیدی می‌باشد.

اگر فرد هنگام فکر کردن چشم خود را به سمت بالا و جهت راست ببرد، در حال جستجو و بازسازی تصویر در گذشته می‌باشد.

اگر فرد چشم خود را پایین و در جهت راست قرار دهد، در حال صحبت با ضمیر درونی‌اش می‌باشد.

اگر فرد چشم خود را پایین و در جهت چپ قرار دهد، در حال به خاطر آوردن یا تصور کردن یکی از حواس پنج گانه‌اش است.

اگر فرد هنگام فکر کردن، چشم خود را مستقیم و در سمت راست قرار دهد، در حال یادآوری صوتی در گذشته است.

اگر فرد هنگام فکر کردن چشم خود را مستقیم و در سمت چپ قرار بدهد، فرد در حال ساختن کلمه یا صوتی در گذشته رخ نداده است، می‌باشد.

اگر فرد هیچکدام از این واکنش‌ها را از خود نشان نداد و فقط به یک نقطه نگاه کرد، او در حال بررسی و تصویرسازی سوال و جواب می‌باشد.

در مورد افراد چپ دست و راست دست این واکنش‌ها برعکس می‌باشد.

تئوری ذهن دکتر آنت

10. تمرکز کنید

حالا کاری که شما انجام می‌دهید بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده است. وقتی که سوژه شما بریده شد و از محیط اطراف جدا گردید باید بر روی صورت او تمرکز کنید. تماس چشمی خود را به مدت ۱۰ ثانیه با آنها حفظ کنید. البته توجه داشته باشید که این زمان نباید بیشتر شود و خیلی هم کوتاه نباشد. چرا که اگر زمان مورد نظر به اندازه کافی نباشد شما ارتباط‌تان را از دست می‌دهید.

بعد از گذشت ۱۰ ثانیه، تماس چشمی را قطع کنید و انرژی را که از آنها دریافت کرده‌اید احساس کنید. احساسات، عواطف و افکار آنها را باید در ذهن شما جاری شود. اگر چه این کار به معنای خواندن ذهن نیست اما دقیقا نقطه‌ای است که روند کار آغاز می‌شود.

.بیشتر بخوانید:

ذهنیت قربانی بودن چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟

سخن آخر

در آخر باید به شما بگوییم که یکی از کاربردهای ذهن خوانی برای درمان آسیب‌های مغزی می‌باشد. همچنین کسانی که در تکلم مشکل دارند یا توانایی تکلم‌شان را از دست دادند، به کمک ذهن خوانی صحبت‌هایشان فهمیده می‌شود.

در روابط میان فردی هم ذهن خوانی کاربرد دارد به عنوان مثال اگر ما خصوصیات و طرز فکر یک نفر را بشناسیم، می‌دانیم که اگر فلان رفتار را کرد منظورش چی بوده یا… اما حواسمان باید باشد که پیش داوری و قضاوت با ذهن خوانی متفاوت است.

امید است که با خواندن این مقاله و به کار بستن آن در زندگی بتوانید این مهارت راکسب کنید و ارتقا دهید‌.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *