تعهد کاری و نقش آن در موفقیت افراد!

تعهد کاری نقل قول از بزرگان مهدی انت

تعهد کاری اصلی ست که در همه جوامع به آن نیاز است یعنی اگر همه اشخاص به کار خود متعهد نباشند و وظیفه خود را درست انجام ندهند، در این صورت جامعه دچار سقوط خواهد شد. هر شخصی با توجه به توانایی‌های خود، باید شغل خود را انتخاب کند تا بتواند مسئولیت‌های خود را درست و به موقع انجام دهد.

تعهد کاری در واقع محرکی است که ما را به سمت اهداف کاری، تجاری، تحصیلی و … در کار و زندگی سوق می‌دهد. یکی از مهم‌ترین ارکان موفقیت در هر کاری، متعهد بودن به هدف تعیین شده برای انجام آن کار می‌‎باشد.

در واقع هدف و تعهد دو بال برای موفقیت در تجارت است که هر چقدر قوی‌تر و بزرگ‌تر باشند ما می‌توانیم بیشتر اوج بگیریم و به موفقیت‌های بیشتری برسیم. بنابراین تعهد به کار و احساس مسئولیت به ما نیروی تازه‌ای می‌دهد که هر مسئله یا مشکلی که پیش می‌آید از اهداف‌مان دست نکشیم.

تعهد کاری چیست؟

تعهد به کار یا تعهد کاری به عنوان میزان اشتیاق کارمند نسبت به وظایف خود در یک محل کار تعریف می‌شود. به عبارت دیگر همان احساس مسئولیتی که فرد نسبت به اهداف، ماموریت و چشم اندازهای شرکت یا کاری که با آن در ارتباط است، دارد.

سطح بالایی از رضایت کارکنان در یک شرکت، به تعهد کاری و مشارکت در آن شرکت مربوط است. این نتایج منجر به عملکرد برتر کسب و کار می‌شود، که به نوبه خود منجر به افزایش سودآوری، بهره‌وری، حفظ کارکنان و بهبود کلی فضای کار می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت تعهد به کار یکی از ویژگی‌های رابطه بین یک شرکت و کارکنان آن است و کارمند متعهد به کسی گفته می‌شود که کاملا مجذوب و علاقه‌مند به کار خود باشد و برای پیشبرد اهداف و استراتژی سازمان تلاش می‌کند.

یک کارمند متعهد، رویکردی مثبت به سازمان و ارزش‌های آن دارد. بنابراین انتظار می‌رود یک شرکت با تعهد کاری بالا در رقابت با شرکتی با تعهد به کار پایین، از عملکرد بهتری برخوردار باشد.

اهمیت تعهد به کار

تعهد کاری با رویکرد مکانیکی که از طریق دستکاری عواطف و یا تعهد کارکنان بدست بیاید، بوجود نمی‌آید. در واقع با استفاده از این روش‌ها، حتی کارمندان از محیط کاری خود ناامید شده و نسبت به آن بدبین نیز می‌گردند.

اگر صاحب کسب و کاری هستید و یا در سمت‌های مدیریتی فعالیت می‌کنید، باید وقت و انرژی زیادی بگذارید تا یک فرهنگ عالی را در حرفه خود پرورش دهید. زیرا یک فرهنگ متعالی، بر همه جوانب کسب و کار شما، از حفظ کارکنان گرفته تا حفظ درآمد شما، تاثیر می‌گذارد. به همین خاطر با بالا بردن فرهنگ تعهد به کار، در واقع عملکرد شرکت را بالا برده‌ و شانس موفقیت خود را افزایش داده‌اید.

کارمندانی که تعلق خاطر به شرکت خود ندارند، در واقع ارتباطی نیز با شغل خود برقرار نمی‌کنند و تمایل به انجام حداقل کارها را دارند. این افراد علاقه کمتری به حضور در اجتماعات و رویدادهای شرکت دارند. این مشکل زمانی به چشم می‌آید که این افراد از شغل خود بیزار می‌شوند و روحیه سایر کارکنان را نیز پایین می‌آورند و البته ممکن است به شرکت‌های دیگری گرایش داشته باشند.

اگر شرکتی انتظار داشته باشد که کارمندان عملکرد فوق‌العاده خوبی داشته باشند، در ابتدای کار وظیفه آن‌ها است که محیط کاری امنی را فراهم کنند که در نتیجه به افزایش تعهد به کار کارکنان کمک می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر از مقاله قدرت اثر گذاری یا ارتباط موثر چگونه است؟ در وبلاگ دکتر مهدی انت بازدید نمایید.

تعهد کاری بزرگترین عمل غیر اخلاقی مهدی آنت

شاخص‌های تعهد کاری کدام است؟

تعهد کاری یعنی عهده دار شدن کار، برای این منظور باید با شاخص‌های تعهد به کار آشنا باشید. مفاهیمی که به عنوان شاخص‌های تعهد کاری در محیط‌های مختلف قرار می‌گیرند باید مورد بررسی قرار گیرد، بدین معنی که اگر فردی نسبت به شاخص‌های تعهد کاری جدی باشد این فرد تعهد به کار داشته و خواهد داشت. شاخص‌های تعهد کاری شامل:

وجدان کاری

وجدان کاری به معنای اخلاق کاری می‌باشد، یعنی بیانگر اعتقادات و باورها و نگرش‌های درونی فرد است که رفتار یا کار صحیح او را تقویت می‌کند. وجدان کاری را می‌توان وضعیتی دانست که در آن افراد جامعه در مشاغل گوناگون سعی دارند تا کارهای محوله را به بهترین وجه و به طور دقیق و کامل و با رعایت اصول بهینه انجام دهند.

وجدان کاری به بعد کیفیت کار تاکید دارد یعنی کار را به نحوی انجام دادن که هم خود فرد از کار خود راضی باشد هم تحسین دیگران را برانگیزد. لذا تاکید روی آن به خاطر اهمیت و نقش آن در پیشرفت‌های فردی و اجتماعی است و ترقی جامعه را نیز موجب می‌شود.

در فعالیت و حرفه وجدان کاری به این صورت است که فرد باید کاری را انجام دهد که از نظر ارزش اجتماعی و جامعه مورد نظر قابل قبول و مورد پذیرش باشد تا برای انجام آن وجدان کاری مطرح باشد. در غیر این صورت وجدان کاری در اموری که از نظر ارزش های جامعه منفی هستند معنا نخواهد داشت.

از طرفی داشتن انگیزه، علاقه و رغبت روی کیفیت انجام کار، موثر است و همچنین تلاش و کوشش مداوم موجب به نتیجه رسیدن اموری می‌شود که برای انجام آن دست به کار شده‌اید و در نهایت حاصل این کار به خود فرد بر می‌گردد و احساس موفقیت و مفید بودن در فرد ایجاد می‌کند.

مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری پاسخگو بودن در کار یعنی قبول پیامد و آثاری که در اثر یک رفتار و یا انجام امری در محیط های کاری و زندگی انسان پیش می‌آید.

برنامه‌ریزی وقت، یکی از عوامل موفقیت افراد و جوامع استفاده درست از فرصت‌ها و وقت می‌باشد و استفاده از وقت با امر برنامه‌ریزی وقت امکان پذیر است، یعنی زمان را تحت کنترل خود در آوردن و از آن به نفع خود استفاده کردن می باشد. برای مطالعه بیشتر می‌توانید از مقاله برنامه ریزی ذهن با اهداف مثبت در وبسایت دکتر Mahdi Anet بازدید نمایید.

تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری یعنی انتخاب درست‌ترین راه حل‌ها برای حل مسائل است که بعد از بررسی های لازم صورت می‌گیرد یا به عبارت دیگر شیوه عمل خاصی است برای حل مساله یا مشکل ویژه که برگزیده می‌شود.

کار پذیری

مفهوم کار پذیری شاید تا حالا کمتر شنیده شده یا کاربرد داشته است در عین حال مفهومی است ابداعی که در فرهنگ کاری قابل طرح و بیان است. کار پذیری عبارت است از پذیرش قبلی پیام‌ها، دستورات و کارهایی که دیگران مانند همکار، والدین، مدیران بالا رتبه از فرد انتظار انجام آن را دارند و یا از او می‌خواهند که انجام دهد به نحوی که انجام آن به نفع هر دو طرف است. بنابراین کار پذیری دو شاخص اصلی دارد انجام کاری که دقیقا مورد انتظار است، انجام دادن کار با رضایت قبلی.

اگر هر کدام از شاخص‌های فوق رعایت نشود کار پذیری در عمل صورت تحقق نخواهد داشت. کار پذیری یک وضعیت دو طرفه دارد یعنی اگر کارکنان باید از روسای خود کار پذیری داشته باشند متقابلا مدیران هم باید نسبت به انتظارات کارکنان و برآوردن آن توانایی پذیرش داشته باشند.

ایده‌هایی برای افزایش تعهد کاری

وجود تعهد کاری در بین افراد تیم، برای پیشرفت و موفقیت هر کسب و کار، امری ضروری است. به همین منظور دکتر مهدی آنت ایده‌هایی برای افزایش تعهد به کار را در ادامه برایتان آورده است:

یک هدف بلندپروازانه مشخص کنید

تیم کاری شما یک هدف که به نظر غیر ممکن و یا دور از دسترس می‌رسد را مشخص کند. سپس برای تعیین این که چه طور می‌توانید در واقعیت به آن هدف برسید تحقیق کنید. هنگامی که طرح شما اجرا شد، زمانی را برای کار کردن تیم روی این پروژه کنار بگذارید. هنگامی که متوجه شوید هدف غیرممکن شما به اندازه‌ای که به نظر می‌رسید دور از دسترس نیست، شگفت زده خواهید شد.

یک برنامه گردش تیمی و گروهی بچینید

یکی از موارد تقویت کننده تعهد کاری در بین افراد یک گروه، گردش‌های تیمی است که یک روش عالی برای ارتباط کارمندان در بیرون از محیط کار به شمار می‌آید. آن‌ها می‌توانند داستان‌های شخصی خود را به اشتراک بگذارند و راحت‌تر از زمانی که در موقعیت و محیط کاری هستند عمل کنند. زمانی که کارمندان یکدیگر را به غیر از همکار به عنوان یک دوست ببینند، همکاری و بهره وری افزایش می‌یابد.

برای خواندن مطالب مفیدتر به مقاله چگونه تعطیلات آخر هفته شادتری داشته باشیم در وبلاگ دکتر مهدی آنت مراجعه نمایید

تعهد کاری تعهد بیشتر عشق و حال خوب بیشترmahdi anet

عملکرد مناسب را تایید کنید

اگر بخواهیم به افراد حس ارزشمند بودن را القا کنیم لازم نیست به آن‌ها پاداش یا جایزه بدهیم. تایید و تصدیق کارمندانی که عملکرد مناسب دارند و کار خود را عالی انجام می‌دهند برای اینکه تیم کاری احساس کند مورد تقدیر قرار گرفته، کافی است. خارج از زمان جلسات با این افراد تماس بگیرید و یا یک زمانی را خارج از وقت اداری برای آگاه کردن افراد از عملکرد خوب آن فرد اختصاص دهید.

یک رقابت را شروع کنید

اگر به دنبال تعامل سریع‌تر و ایجاد حس تعهد به کار بیشتری هستید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید شروع یک رقابت است. یک هدف را مشخص کنید، سپس برای اولین فرد و یا گروهی که به هدف برسد یک انگیزه ایجاد کنید. اگر پاداش مناسب باشد، شوکه خواهید شد از دیدن این که چه تعداد از افراد در این رقابت شرکت می کنند.

مربی های‌مشاور در نظر بگیرید

زمانی که کارمندان کار خود را شروع می‌کنند، ممکن است درک گردش کار روزانه نقش جدیدشان مشکل باشد. به وسیله در نظر گرفتن مربی‌های مشاور برای آن‌ها، می‌توانید به غلبه بر موانعی که افراد هنگام شروع به کار در شرکت با آن مواجه می‌شوند کمک کنید. با این روش، کارمندان را در مسیر سریع موفقیت قرار می‌دهید.

پارتیشن‌ها را بردارید.

پارتیشن‌ها را بردارید و یک محیط فضای باز (Open Space) که در واقع کارمندان بتوانند همدیگر را ببیند ایجاد کنید. این کار حس تعهد کاری را بیشتر می‌کند به دلیل این که کارمندان می توانند یکدیگر را ببینند و با هم صحبت کنند به جای این که بلند شوند و بین دیوارهای مارپیچ پلاستیکی راه بروند.

تعطیلات، تولدها، و دستاوردها را فراموش نکنید

برای اینکه بین کارمندان و افراد شرکت تعهد به کار را  افزایش دهید خوب است که تاریخ‌هایی مانند تعطیلات، تولد و دستاوردهای کاری را فراموش نکنید. به رسمیت شناختن این روزها بسیار مهم است زیرا به کارکنان نشان می‌دهد که شما برای آن‌ها ارزش قائل هستید. یک تقویم ایجاد کنید که این اطلاعات را ثبت کند و یادآوری‌هایی را تنظیم کنید تا فرا رسیدن تاریخ مهم را به شما خبر دهد.

پاداش‌های سالانه اعطا کنید

پاداش دادن یک روش خوب برای قدردانی از کارمندانی است که برای شرکت شما فراتر از حد انتظار عمل کرده‌اند. آن‌ها باعث می‌شوند افراد نسبت به تعامل خود احساس افتخار کنند و همین طور یک استاندارد برای سایر اعضای تیم ایجاد کنند. با اعطای پاداش، کارمندان شما دقیقا می‌دانند که اگر می‌خواهند در شرکت برجسته شوند باید چه کاری انجام دهند.

یک انجمن برای ایده‌ها ایجاد کنید

تقریبا هر کارمندی یک ایده خوب برای بهبود کسب و کار شما دارد. اختصاص زمان برای بحث و بررسی همه ایده‌ها تقریبا غیرممکن است. با این وجود، اگر یک انجمن ایده دارید، می‌توانید کانال ارتباطی بین کارمندان ایجاد کنید تا بتوانند ایده‌های خود را بیان کنند. اعضای تیم می‌توانند پیشنهادات را ثبت کنند و در مورد آن‌ها اظهار نظر بدهند یا پست هایشان را تایید کنند. به این ترتیب، مدیر یک شرکت می‌تواند به سرعت محبوب‌ترین ایده‌های ثبت شده توسط کارکنان را بررسی کند.

نشانه‌های تعهد کاری در افراد

میزان تعهد کاری در هر کدام از افراد متفاوت است، علاوه بر آن، ممکن است مفهوم واژه تعهد نیز برای هر یک معنایی داشته باشد، ولی در حالت کلی تعهد به کار را می‌توان احساس تعلق خاطری دانست که کارمندان نسبت به محیط کار خود دارند.

آن دسته از کارمندان و افرادی که تنها به انجام وظایف محوله پشت میزی اکتفا نمی‌کنند و با انجام ابتکارات نوآورانه سعی دارند میزان مشارکت خود را با سازمان مربوطه افزایش دهند، در دسته افراد دارای حس تعهد به کار جای می‌گیرند.

البته نشانه‌های تعهد کاری تنها به این قبیل از فعالیت‌های ظاهری خلاصه نمی‌شود. راهکارهای مختلفی برای پیدا کردن سطح تعهد به کار کارمندان وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها پرداخته می‌شود:

– به اشتراک‌گذاری پست‌های مربوط به شغل در حساب‌های شخصی شبکه‌های اجتماعی

– معرفی دوستان و آشنایان برای پیوستن به فرصت‌های شغلی جدید موجود در سازمان

– استفاده از هشتگ شرکت برای رساندن پیام‌های مثبت

– فعالیت مستمر در راستای پیشرفت اعضای گروه و سایر همکاران

– تلاش متداوم برای بهبود میزان عملکرد، به عنوان مثال ثبت‌ نام در یک کلاس نرم‌ افزار

همان گونه که مشاهده کردید، تعهد کاری در رفتار و بازدهی عملیاتی افراد نمود پیدا می‌کند، بنابراین مدیران خیلی راحت می‌توانند میزان آن را در بین کارمندان خود ارزیابی کنند.

بهتر است از مقاله مهم‌ترین تاثیرات ورزش در زندگی و کار در وبسایت دکتر انت بازدید نمایید.

تعهد کاری یافتن الماس در قعر زمینmadianet

تعهد به کار نقش قلب را در روابط کاری اجرا می‌کند. اگر کارمندان نسبت به مکان و نوع شغل خود تعهد کاری داشته باشند، احساس خرسندی بیشتری خواهند داشت و متعاقبا، کارآمدتر ظاهر خواهند شد.

کارمندان متعهد، نسبت به شرکت خود احساس مالکیت می‌کنند و در داخل و خارج سازمان، نقش سفیر را برای آن ایفا می‌کنند. آن ‌چه تمام فکر و ذکر این قبیل از کارکنان را به خود مشغول می‌کند، پیشرفت و ترقی شرکت و کسب و کار است، از این رو فرصتی برای فکر کردن به موقعیت‌های شغلی دیگر ندارند و سایر سازمان‌ها نمی‌توانند آن‌ها را اغوا کرده و به سمت خود بکشانند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *